Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 16:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy katolik może uczestniczyć w nabożeństwie protestanckim? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Kościoły o których piszesz pozostają ze sobą w unii, i nie ma miedzy nimi takich doktrynalnych różnic, ktore mogłyby być powodem podziału i braku kościelnej wspólnoty. Natomiast kwestie administracyjne to nie doktryna, jesli Kościoły administracyjnie chcą - to się łaczą. Jak nie chcą to się nie łaczą. Ludzie są zwykle przywiązani do tego co swoje i lokalne, a ewangelickie Kościoły sa zarządzane demokraktycznie. Wszystkie funkcje pochodzą z wyboru. I ani bp Huber ani Spiegiel ani tabloidy nie będą decydowały o takich czy innych połaczeiach tylko same Kościoły. Bo to jest ich sprawa jak administracyjnie chcą fumkcjonować.

W wiekszośi parafii nabożeństwo z Wieczerzą Pańską jest 1-2 razy w miesiącu, jedynie w duzych parafiach jest co niedzielę.


Cz lip 03, 2008 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
A "eksperyment" połaczenia parafii grecko- i rzymsko- katolickich przeprowadzili juz w Polsce komuniści. Nie sadzę by dla wiernych był on równie "ciekawy" co dla Ciebie.
Kościoły rzymskokatolicki i Ukraiński Kościól Greckokatolicki to dwa Kościoły, które pozostając w pełnej jedności wiary, sakramentów i zwierzchnictwa kościelnego, posoatają autonomicznymi Kościołami z wlasnym dziedzictwem liturgicznym, duchowym, teologicznym i kanonicznym. Wierni mają prawo do własnej tradycji, hierarchii, do własnego obrządku i własnych parafii, i prawo kościelne im to gwarantuje. Dlatego pomysł "łaczenia" - poza konieczością jak wojna, przesladowania, restrykcje polityczne, disapora - nie sa dla zainteresowanych ciekawe.


Cz lip 03, 2008 19:04
Zobacz profil
Post 
Wlasciwie masz racje, ale... jezeli w coraz trudniejszej sytuacji finansowej protestanckich kosciolow niemieckich wazniejsze dla nich sa ich lokalne tradycje, wyznaniowe roznice (z tego co ty piszesz wnioskuje ze nie moga byc duze), a czasem i prywatne interesy zarzadow kosciolow, niz sensowne wykorzystanie (malejacych) srodkow finansowych i ludzkich (jak widac brak celibatu i pastorzy-kobiety tez tego problemu nie rozwiazuja), to jak ma wygladac ekumenizm miedzy denominacjami zielonoswiatkowcy-baptysci-ewangelicy- prawoslawni- katolicy?

A przyklad grecko-rzymsko-katolicki podalam, bo - jak na pewno pamietasz- byla proba zwrotu kosciola greko-katolickiego przez o.o. karmelitow w Przemyslu. Bylo to bardzo ponure przedstawienie. Zastanawiam sie, dlaczego lokalne interesy przewazaja nad interesami chrzescijanstwa (prosze nie traktowac tego jako przytyk tylko do ewangelikow).

Jak mowil o. Cantalamessa: jezeli nie przypomnimy sobie, co jest sensem chrzescijanstwa, to niedlugo nie bedzie zadnych kosciolow.


Cz lip 03, 2008 19:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Nie wiem czy kwetie finansowe i administracyjne są sensem chrzescijaństwa. Myslę że raczej nie.
Co do intencji innych zarzadu tego czy innego kościołą lokalnego nie mam się co wypowiadać, szczególnie na takim poziomie ogólności. Mogę pisać o swoim.
Co do ma do ekumenizmu całkowicie nie rozumiem.


So lip 05, 2008 20:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 09, 2009 10:00
Posty: 8
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
dla katolika modlitwa jest wyznaniem wiary. Pytanie jest czy modlitwa u protestantów nie jest wyznaniem ich wiary?
Powiem więcej, u nas odmawia się to samo Credo nicejsko-konstantynopolitańskie (tylko bardziej dosłownie przetłumaczone z łaciny) względnie Skład Apostolski co u katolików.
Hege napisał(a):
Taki protestant jak zobaczy katolika na swoich obrzędach, może dojść do wniosku, że nie trzeba się nawrócić.
Możesz wskazać związek przyczynowy?
MonikaAstrid napisał(a):
Skoro ksiądz powiedział, że można to można. Ja też w tym niczego złego nie widzę. Wczoraj uczestniczyłam i jakoś żyję. Zastanowiła mnie jedynie sprawa taka: skoro na mszy protestanckiej duchowny udziela odpuszczenia grzechów wszystkim zgromadzonym, to dlaczego nie wszyscy idą do komunii?
A dlaczego wielu katolików nie przystępuje do komunii, chociaż nie są w stanie grzechu ciężkiego?

_________________
Chrześcijanie za dobro uważają to, co jest w Słowie Bożym bezpośrednio lub pośrednio nakazane,
za zło uważają to, co w Słowie Bożym bezpośrednio lub pośrednio JEST zakazane,
za kwestię obojętną to, czego Pismo Święte nie zakazuje i nie nakazuje.


Cz lip 09, 2009 13:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 8:04
Posty: 11
Post 
Ja jestem katoliczką a mój partner jest protestantem. Oboje mieszkamy w Niemczech, w miejscowości gdzie większość osób jest protestantami. On chodzi ze mną w niedziele do kościoła a czasem się zdarza, że chodzimy również do kościoła protestanckiego. Nie widzę w tym nic złego.


Śr lis 11, 2009 9:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Bez trudu znajdziesz "katolików" którzy też nie wierza. Nie dlatego że sa katolikami. Tak samo z luteranami.


A jak wygląda sytuacja z pastorami, którzy publicznie deklarują niewiarę w Boga ? Bo słyszy się o tym coraz częściej. Ksiądz katolicki po takiej deklaracji miałby spore problemy, a już na pewno zapewniony zakaz wykonywania wszelkich funkcji związanych z urzędem.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lis 11, 2009 11:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 11:55
Posty: 28
Post 
Obawiam się, że moi szanowni Przedmówcy popełniają pospolity błąd, każący im traktować protestantyzm jak katolicyzm - jako jedno wyznanie. Tymczasem wśród protestantów mamy zarowno szwedzkich luteran ze swoją biskupką-lesbijką, jak i ultraortodoksyjnych amiszów, którzy na samą myśl o takiej rozpuście uciekliby z krzykiem.
Uogólnienia, że "protestanci to" lub "protestanci tamto" można stosować jedynie w bardzo nielicznych przypadkach dotyczących doktryny - a i to nie zawsze, bo np. pogląd na rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii wśród wyznań protestanckich oscyluje od bardzo zbieżnego z naszym po kompletnie przeciwny.
A już co do zasad życia poszczególnych Kościołów uogólnić nie da się niczego. Np. amerykańscy metodyści akceptują związki homoseksualne - polscy nie. Więc fakt, że w którymś z wyznań protestanckich (nie wiemy nawet, czy w jednym, czy więcej) pojawia się np. problem niewierzących księży oznacza tylko tyle, co oznacza.


N lis 15, 2009 22:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Minerwa, odnosiłem się do luteran. Wiem, że protestantyzm jest zróżnicowany.

Cytuj:
Więc fakt, że w którymś z wyznań protestanckich (nie wiemy nawet, czy w jednym, czy więcej) pojawia się np. problem niewierzących księży oznacza tylko tyle, co oznacza.


O to się właśnie pytam - CO oznacza. Taki pastor pojawił się bodajże w luterańskim Kościele Holandii - i mnie interesuje, jak na to ten konkretny Kościół zareagował, i czy w ogóle zareagował.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lis 16, 2009 12:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 27, 2009 9:22
Posty: 52
Post 
hmm, o ile pamiętam nie miał jak i po co ingerować, bo tam gminy są oddzielnymi indywiduami


Pn lis 23, 2009 14:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Nie pytam o jakieś ingerencję, pytam o reakcję, jakąkolwiek, ogłoszenie, notka w prasie, wszystko jedno. Jak rozumiem nie było żadnej reakcji ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lis 25, 2009 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 27, 2009 9:22
Posty: 52
Post 
Ale kto miał ingerować? Protestantyzm to nie jest jednolita struktura. Masz Szwedzkich luteran z Panią Biskup-Lesbijką, i masz Amiszów których moralność zawstydza Katolików. Tam nie ma zwierzchników. Każda gmina to oddzielna struktura.


Cz lis 26, 2009 7:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Ale kto miał ingerować?


Nie pytam o INGERENCJĘ. Pytam o REAKCJĘ.

Cytuj:
Protestantyzm to nie jest jednolita struktura. Masz Szwedzkich luteran z Panią Biskup-Lesbijką, i masz Amiszów których moralność zawstydza Katolików. Tam nie ma zwierzchników. Każda gmina to oddzielna struktura.


WIEM. Pytam o to, czy i jak gmina ( Kościół lokalny, wspólnota, cokolwiek, wszystko jedno ), do której należał ów pastor, zareagowała na jego oświadczenie. Błagam, nie każ mi tego powtarzać kolejny raz.

Zresztą, już się zorientowałem, że odpowiedzi nie otrzymam :D

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lis 26, 2009 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 27, 2009 9:22
Posty: 52
Post 
Myślę że nikt nie reagował. Czy jeśli piekarnia w mieście obok piecze bułki z polepszaczami, to piekarnia z Twojego będzie ją pouczać ?


Cz lis 26, 2009 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 03, 2010 18:47
Posty: 3
Post Re: Czy katolik może uczestniczyć w nabożeństwie protestanckim?
Nie wiem, czy nie za późno wypowiadam się w tym temacie (w końcu dopiero dołączyłam do tego forum), ale uważam, że jak najbardziej. Katolik MOŻE uczestniczyć w nabożeństwie protestanckim. Tak samo, jak protestant MOŻE uczestniczyć w nabożeństwie katolickim. Przecież nikt nikogo z kościoła nie wyrzuci (a przynajmniej mnie nikt nie wyrzucał) , jeśli ktoś jest ciekaw konkretnej religii lub szuka swojego miejsca, to- dlaczego nie? :)


Śr mar 03, 2010 19:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL