Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Kościół Asyryjczyków 
Autor Wiadomość
Post Kościół Asyryjczyków
Ostatnio znalazłam niesamowite, mistyczne wykonanie Trisagionu przez prawosławny kościół w Gruzji. Oryginalnie to śpiewali Asyryjczycy po aramejsku. Czy ich kościół jest katolicki czy prawosławny, bo już się pogubiłam w tym? Kościoły wschodnie są tylko prawosławne?

Wykonania można posłuchać tu: https://www.youtube.com/watch?v=U6tV679wXIU


Cz sie 25, 2016 17:51
Post Re: Kościół Asyryjczyków
północny_wilk napisał(a):
Ostatnio znalazłam niesamowite, mistyczne wykonanie Trisagionu przez prawosławny kościół w Gruzji. Oryginalnie to śpiewali Asyryjczycy po aramejsku. Czy ich kościół jest katolicki czy prawosławny, bo już się pogubiłam w tym? Kościoły wschodnie są tylko prawosławne?

Wykonania można posłuchać tu: https://www.youtube.com/watch?v=U6tV679wXIU

Kosciół Asyryjski nie jest ani katolicki ani prawosławny. To Nestorianie.
Są Kościoły Wschodnie Katolickie i Cerkwie Prawosławne. Tu znajdziesz, które ze wschodnich Kościołów są w unii z Rzymem:
http://kosciol.wiara.pl/doc/567971.Kato ... -Wschodnie


Cz sie 25, 2016 23:28

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Kościół Asyryjczyków
Helenka napisał(a):
północny_wilk napisał(a):
Ostatnio znalazłam niesamowite, mistyczne wykonanie Trisagionu przez prawosławny kościół w Gruzji. Oryginalnie to śpiewali Asyryjczycy po aramejsku. Czy ich kościół jest katolicki czy prawosławny, bo już się pogubiłam w tym? Kościoły wschodnie są tylko prawosławne?

Wykonania można posłuchać tu: https://www.youtube.com/watch?v=U6tV679wXIU

Kosciół Asyryjski nie jest ani katolicki ani prawosławny.


W ustach (pod klawiaturą) rzymskiej katoliczki to stwierdzenie brzmi dziwnie. Dla Krk Asyryjski Kościół Wschodu jest i katolicki i prawosławny, choć oba te przymioty - z punktu widzenia Krk - podlegają brakom z powodu braku pełnej wspólnoty z rzymską Stolicą Apostolską.

Cytuj:
To Nestorianie.

To nieadekwatne określenie, naładowane historycznie negatywnym emocjami, dziś - w świetle rzymsko- asyryjskiego dialogu zupełnie bez pokrycia. O nieadekwatności epitetów takich jak "nestorianie" zobacz tekst wczesnego Terlikowskiego (miał kiedyś okres ciekawych tekstów) w Chrześcijanie przedefescy czyli o nestorianizmie jako pewnym nieporozumieniu chrystologicznym.


Cytuj:
Są Kościoły Wschodnie Katolickie i Cerkwie Prawosławne. Tu znajdziesz, które ze wschodnich Kościołów są w unii z Rzymem:
http://kosciol.wiara.pl/doc/567971.Kato ... -Wschodnie

część Asyryjskiego Kościoła Wschodu, która pozostaje w pełnej wspólnocie z Kościołem Rzymu, tworzy dzisiaj Chaldejski Patriarchat Babilonu. Historycznie z tradycji asyryjskiej wywodzi się także pozostający we wspólnocie z rzymską Stolicą także Kościół syro-malabarski z Kerali w Indiach, zorganizowany od 1992 r. jako arcybiskupstwo większe.


Pt wrz 02, 2016 15:23
Zobacz profil
Post Re: Kościół Asyryjczyków
Andrzej67 napisał(a):
W ustach (pod klawiaturą) rzymskiej katoliczki to stwierdzenie brzmi dziwnie. Dla Krk Asyryjski Kościół Wschodu jest i katolicki i prawosławny, choć oba te przymioty - z punktu widzenia Krk - podlegają brakom z powodu braku pełnej wspólnoty z rzymską Stolicą Apostolską.

KK katolicki to Kościół w łączności z papieżem. Tu takowej nie ma.
Andrzej67 napisał(a):
To nieadekwatne określenie, naładowane historycznie negatywnym emocjami, dziś - w świetle rzymsko- asyryjskiego dialogu zupełnie bez pokrycia. O nieadekwatności epitetów takich jak "nestorianie" zobacz tekst wczesnego Terlikowskiego (miał kiedyś okres ciekawych tekstów) w Chrześcijanie przedefescy czyli o nestorianizmie jako pewnym nieporozumieniu chrystologicznym.

Nestoriusz, nie tylko przez KK, ale i Cerkiew prawosławną jest uznawany za heretyka ze względu na głoszoną herezję o braku boskości Jezusa.
http://www.monasterujkowice.pl/books.php?b=17&c=4
Nieistotne w tej kwestii jest to, czy Nestoriusza dzisiaj w jakiś sposób się wybiela, ze ponoć był opacznie zrozumiany. Istotne jest, że na synodzie w Bet Lapat w 484 roku oficjalnie przyjęto chrystologię nestoriańską i tym samym zerwano łączność z Rzymem.
Andrzej67 napisał(a):
część Asyryjskiego Kościoła Wschodu, która pozostaje w pełnej wspólnocie z Kościołem Rzymu, tworzy dzisiaj Chaldejski Patriarchat Babilonu. Historycznie z tradycji asyryjskiej wywodzi się także pozostający we wspólnocie z rzymską Stolicą także Kościół syro-malabarski z Kerali w Indiach, zorganizowany od 1992 r. jako arcybiskupstwo większe.

Ale nie mówimy o Kościele Chaldejskim, ale Asyryjskim.


So wrz 03, 2016 7:58

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Kościół Asyryjczyków
Helenka napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
W ustach (pod klawiaturą) rzymskiej katoliczki to stwierdzenie brzmi dziwnie. Dla Krk Asyryjski Kościół Wschodu jest i katolicki i prawosławny, choć oba te przymioty - z punktu widzenia Krk - podlegają brakom z powodu braku pełnej wspólnoty z rzymską Stolicą Apostolską.

KK katolicki to Kościół w łączności z papieżem. Tu takowej nie ma.

A skąd taka teoria?
Zgadzamy się, że istnieje tylko Kościół, który jest jeden, święty, katolicki i apostolski - nie ma innego autentycznego Kościoła. Taka jest wiara, którą podzielamy wszyscy, na Zachodzie i Wschodzie, wyznając ją w Credo. Na Zachodzie różnimy się co do rozumienia tych przymiotów i koniecznych kryteriów ich realizacji w historycznym kontekście żywego Kościoła. Stąd, choć Kościoły protestanckie - mimo sprzeciwu wobec nieuzasadnionych naszym zadaniem roszczeń Rzymskiego Kościoła - nie mają żadnych wątpliwości co do tego, iż jest On autentyczną realizacją Una Sancta i Kościołem Chrystusa; to Kościoły związane z Rzymem mają problem z takim uznaniem wobec Kościołów, od których oddzieliły się potępieniami ogłoszonymi na nieszczęsnym soborze w Trydencie. Stąd dla Kościoła Rzymu brakuje u nas katolickości, nie jesteśmy więc dla Was autentycznym Kościołem.
Inny jest natomiast Wasz stosunek wobec Asyryjskiego Kościoła Wschodu, który uznajecie za "autentyczny Kościół partykularny, zbudowany na fundamencie ortodoksyjnej wiary i sukcesji apostolskiej" Jak pisałem - wszyscy wierzymy i wyznajemy w Credo, że autentyczny Kościół jest jeden, święty, katolicki i apostolski. Ta jedyność, katolickość, apostolskość i świętość są - z waszego punktu widzenia - osłabione przez brak podległości biskupowi Rzymu - i stąd nie ma ma pełnej wspólnoty między Wami, która mogłaby się wyrazić w koncelebrze Eucharystii przez duchownych Kościołów obu Waszych tradycji. Sam brak pełnej wspólnoty jednak, choć wg nauczania Twojego Kościoła osłabia, to jednak nie niweczy autentyczności Kościoła partykularnego.

Helenka napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
To nieadekwatne określenie, naładowane historycznie negatywnym emocjami, dziś - w świetle rzymsko- asyryjskiego dialogu zupełnie bez pokrycia. O nieadekwatności epitetów takich jak "nestorianie" zobacz tekst wczesnego Terlikowskiego (miał kiedyś okres ciekawych tekstów) w Chrześcijanie przedefescy czyli o nestorianizmie jako pewnym nieporozumieniu chrystologicznym.

Nestoriusz, nie tylko przez KK, ale i Cerkiew prawosławną jest uznawany za heretyka ze względu na głoszoną herezję o braku boskości Jezusa.
http://www.monasterujkowice.pl/books.php?b=17&c=4
Nieistotne w tej kwestii jest to, czy Nestoriusza dzisiaj w jakiś sposób się wybiela, ze ponoć był opacznie zrozumiany. Istotne jest, że na synodzie w Bet Lapat w 484 roku oficjalnie przyjęto chrystologię nestoriańską i tym samym zerwano łączność z Rzymem.


Chrystologiczne wspólne autorytatywne deklaracje Kościoła Rzymu i Asyryjskiego Kościoła Wschoduwyznają wspólnotę wiary w Chrystusa, przy różnorodności sformułowań, a wzajemne potępienia, które prowadziły do podziałów jednego Kościoła za "w dużej mierze nieporozumienia". Wg uroczystego wyznania papieża Rzymu, którego w wierze uznajesz za Głowę Kościoła, to wola Ducha Pańskiego, a nie próba "w jakiś sposób wybielania". Jasne, że każdy/a może mieć swoje zdanie, piszemy jednak o "zdaniu" Kościoła Rzymu.

Helenka napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
część Asyryjskiego Kościoła Wschodu, która pozostaje w pełnej wspólnocie z Kościołem Rzymu, tworzy dzisiaj Chaldejski Patriarchat Babilonu. Historycznie z tradycji asyryjskiej wywodzi się także pozostający we wspólnocie z rzymską Stolicą także Kościół syro-malabarski z Kerali w Indiach, zorganizowany od 1992 r. jako arcybiskupstwo większe.

Ale nie mówimy o Kościele Chaldejskim, ale Asyryjskim.

To dwie części tego samego partykularnego Kościoła. Szerzej - zob. wspólne wydane porozumienie: "PROVISION BETWEEN THE CHALDEAN CHURCH AND THE ASSYRIAN CHURCH OF THE EAST" patriarchów obu Kościołów.


Pn wrz 05, 2016 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kościół Asyryjczyków
Helenka napisał(a):
północny_wilk napisał(a):
Ostatnio znalazłam niesamowite, mistyczne wykonanie Trisagionu przez prawosławny kościół w Gruzji. Oryginalnie to śpiewali Asyryjczycy po aramejsku. Czy ich kościół jest katolicki czy prawosławny, bo już się pogubiłam w tym? Kościoły wschodnie są tylko prawosławne?

Wykonania można posłuchać tu: https://www.youtube.com/watch?v=U6tV679wXIU

Kosciół Asyryjski nie jest ani katolicki ani prawosławny. To Nestorianie.
Są Kościoły Wschodnie Katolickie i Cerkwie Prawosławne. Tu znajdziesz, które ze wschodnich Kościołów są w unii z Rzymem:
http://kosciol.wiara.pl/doc/567971.Kato ... -Wschodnie



Akurat ta konkretna wspólnota jest prawosławna, a nie nestoriańska//chaldejska.


N paź 16, 2016 12:54
Zobacz profil
Post Re: Kościół Asyryjczyków
pudlasz napisał(a):
Akurat ta konkretna wspólnota jest prawosławna, a nie nestoriańska//chaldejska.

Przeczytaj jeszcze raz post północny_wilk. Przecież napisał, że wykonanie jest prawosławne. Pytał o Asyryjczyków.


N paź 16, 2016 17:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL