Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Pozdrowienie paschalne na Zachodzie 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Zdecyduj się : wszyscy, czy prawie wszyscy. Po drugie nie odpowiedziałeś na moje pytanie o to na jakiej podstawie tak twierdzisz.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 11:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Na nic nie musze sie decydowac. O czym Ty do mnie rozmawiasz?. Kazdy prawoslawny zna to pozdrowienie. Wypowiadane jest kilkanascie razy podczas jutrzni paschalnej i kilkanascie razy podczas kazdej liturgii w czasie od Paschy do Wniebowstapienia.


So maja 26, 2018 14:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Smokepsv napisał(a):
Na nic nie musze sie decydowac. O czym Ty do mnie rozmawiasz?. Kazdy prawoslawny zna to pozdrowienie. Wypowiadane jest kilkanascie razy podczas jutrzni paschalnej i kilkanascie razy podczas kazdej liturgii w czasie od Paschy do Wniebowstapienia.

Pod warunkiem, ze rozumie język liturgii. Dasz głowę, że każdy rozumie język starocerkiewny? Bo ja znam takich, co idą do cerkwi, bo co powie sąsiad (tak jak wielu w KK) lub tylko na Boże Narodzenie, Wielkanoc i ... Spasa (tu niekoniecznie do cerkwi). Myślisz, że taki wsłuchuje się w obcy sobie język?
Poza tym: znać wyrażenie, a używać go w czasie Wielkanocy i okresu wielkanocnego (wiedzieć, ze tak się pozdrawia w tym czasie), to dwie różne sprawy.

Jak to nie musisz się decydować? Raz mówisz, że każdy, a za chwile, że prawie każdy, aby znów stwierdzić, że każdy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Małgosiaa napisał(a):
Smokepsv napisał(a):
Pod warunkiem, ze rozumie język liturgii. Dasz głowę, że każdy rozumie język starocerkiewny? Bo ja znam takich, co idą do cerkwi, bo co powie sąsiad (tak jak wielu w KK) lub tylko na Boże Narodzenie, Wielkanoc i ... Spasa (tu niekoniecznie do cerkwi). Myślisz, że taki wsłuchuje się w obcy sobie język?
Poza tym: znać wyrażenie, a używać go w czasie Wielkanocy i okresu wielkanocnego (wiedzieć, ze tak się pozdrawia w tym czasie), to dwie różne sprawy.


A mozesz i uwazac, ze kazdy kacap to analfabeta, nie zmieni to jednak faktu iż kazdy prawoslawny pozdrawia sie podczas okres paschalnego Chrystor Woskresie/Chrystos Vaskros/Chrystos Anesti/ Chrystus Zmartwychwstal/XC BC. [proszę nie przypisywać swoich urojeń mojemu autorstwu, a moich sobie. M]
Malgosiaa napisał(a):
Jak to nie musisz się decydować? Raz mówisz, że każdy, a za chwile, że prawie każdy, aby znów stwierdzić, że każdy.



Chcialoby sie napisac parafrazujac Samuela Jacksona z Pulp Fiction

" Polisz madafaka ken ju rid it"


So maja 26, 2018 17:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
No i własnie pokazałeś klasę :?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 17:58
Zobacz profil
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Małgosiu skąd ta agresja, czepialstwo i nadużywanie czerwieni? Oczywistym jest, że „wszyscy prawosławni” w tym kontekście nie obejmuje np. ludzi, którzy deklarują się jako prawosławni, ale nie praktykują. Albo niemowląt. Albo osób upośledzonych w stopniu takim, że nie rozumieją języka mówionego.

Faktem jest, że w cerkwi pozdrowienie jest używane powszechnie. A w KRK – tylko w niektórych grupach. Nie oznacza to, że ono jest „nasze”, a Wy sobie „ukradliście”. Raczej wydaje się, że na Zachodzie ono jakoś „przymarło”, a teraz się odradza (i dobrze). Nie jest to pierwszy raz, kiedy reagujesz obronnie, gdy nikt nie atakuje.


Pn maja 28, 2018 9:53
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Jaka agresja? Jakie nadużywanie czerwieni?
Zefciu, wybacz, ale jeśli chodzi o Ciebie, to chyba się nie czepiam, prawda? Nie czepiam się, bo widzę, że wypowiadasz się obiektywnie o KK, nawet bronisz, gdy ktoś oskarża. Postawa @Smokepsv wobec KK jest zupełnie odmienna od Twojej, stąd moje czepialstwo, chociaż przyznaję, że bez sensu :).
To, że Ty nie atakujesz, nie oznacza, że nikt z prawosławnych nie atakuje. Może jeszcze gdzieś w głębi siedzi dawna wojna z trzema userami na innym forum?
zefciu napisał(a):
Faktem jest, że w cerkwi pozdrowienie jest używane powszechnie. A w KRK – tylko w niektórych grupach. Nie oznacza to, że ono jest „nasze”, a Wy sobie „ukradliście”. Raczej wydaje się, że na Zachodzie ono jakoś „przymarło”, a teraz się odradza (i dobrze).

Tak twierdzisz? Akurat w Kk jest podobnie jak w prawosławiu. Ci, którzy tylko deklarują bycie katolikami, bądź chodzą do kościoła przy okazji Wielkanocy i może jeszcze Bożego Narodzenia, nie znają tego pozdrowienia. To, że katolików jest w Polsce znacznie więcej niż prawosławnych, nie mówiąc już o Wielkopolsce, bardziej są widoczni ze swoim brakiem wiedzy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn maja 28, 2018 17:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Jak kasujesz posty kacapa to przynajmniej zostaw jakiś ślad ( ostrzeżenie, albo pusty post ). Bo znowu na około wszyscy będą łykać jak młode pelikany Twoje farmazony na temat prawosławia na Podlasiu. Tak przynajmniej będzie widać, że ktoś miał jakieś obiekcje.


Ostatnio edytowano Pn maja 28, 2018 17:43 przez Smokepsv, łącznie edytowano 1 raz



Pn maja 28, 2018 17:42
Zobacz profil
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Małgosiaa napisał(a):
Ci, którzy tylko deklarują bycie katolikami, bądź chodzą do kościoła przy okazji Wielkanocy i może jeszcze Bożego Narodzenia, nie znają tego pozdrowienia.
No a ja właśnie trafiłem na nieznajomość u koleżanki, która aktywnie praktykuje i należała do Oazy. Dlatego się zdziwiłem i dlatego założyłem ten wątek.


Pn maja 28, 2018 17:42
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
@Smokepsv
Jeżeli próbujesz wciągnąć mnie w wojnę katolicko -prawosławną, to daruj sobie. Post trafił do kosza z powodu braku merytorycznej treści (same memy).
zefciu napisał(a):
No a ja właśnie trafiłem na nieznajomość u koleżanki, która aktywnie praktykuje i należała do Oazy. Dlatego się zdziwiłem i dlatego założyłem ten wątek.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni :). Może jest ich i więcej. Nie prowadzę wywiadów czy statystyk. Chciałam tylko unaocznić, że nie możesz/nie możecie twierdzić, że "każdy prawosławny", bo nie znasz/nie znacie wszystkich.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn maja 28, 2018 18:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Każdy prawosławny zna to pozdrowienie, nawet jak jest w cerkwi raz do roku na Paschę.


Pn maja 28, 2018 18:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Małgosiaa napisał(a):
Post trafił do kosza z powodu braku merytorycznej treści (same memy)..


Kłamiesz w żywe oczy i wiesz o tym dobrze.


Małgosiaa napisał(a):
@Smokepsv
Jeżeli próbujesz wciągnąć mnie w wojnę katolicko -prawosławną, to daruj sobie.



Nie mierz mnie Swoją miarką.


Pn maja 28, 2018 18:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Smokepsv napisał(a):
Każdy prawosławny zna to pozdrowienie, nawet jak jest w cerkwi raz do roku na Paschę.

To teraz zrób sondę, bo w lipcu będę w Białymstoku, Białowieży i w okolicach Grabarki i sprawdzę.
Drugi Twój post powinien znaleźć się w piaskownicy, ale niech zostanie... dla potomności :)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn maja 28, 2018 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
Małgosiaa napisał(a):
To teraz zrób sondę, bo w lipcu będę w Białymstoku, Białowieży i w okolicach Grabarki i sprawdzę.


Ten nauczycielski ton to se w klasie uskuteczniaj i sama sobie "zrób" na co tam masz ochotę. Co mnie obchodzi gdzie będziesz i co będziesz robić. Chodź byś i teraz napisała, że znalazłaś prawosławnego co nie zna tych słów, to rzeczywistości nie zmienisz.

Małgosiaa napisał(a):
Drugi Twój post powinien znaleźć się w piaskownicy, ale niech zostanie... dla potomności


Kacap łaski nie potrzebuje, więc ....


Pn maja 28, 2018 20:30
Zobacz profil
Post Re: Pozdrowienie paschalne na Zachodzie
zefciu napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Szczerze mówiąc, pierwszy raz słyszę by ktoś kojarzył to pozdrowienie jakoś specjalnie z Prawosławiem.
Ja za czasów katolickich nie kojarzyłem tego „specjalnie z prawosławiem”. Ale obecnie widzę, że znają je wszyscy prawosławni, a tylko niektórzy katolicy. Samo pozdrowienie jest zaś bardzo stare i poprzedza jakikolwiek rozłam między Wschodem a Zachodem. Bynamniej zatem nie twierdzę, że to „prawosławni wymyślili”, czy coś podobnego.

To pozdrowienie wywodzi się z liturgii Zmartwychwstania w cerkwiach prawosławnych
http://niedziela.pl/artykul/27024/nd/Chrystos-Woskres


Pn maja 28, 2018 20:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL