Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 9:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cieplutki napisał
Cytuj:
Dlaczego Apostołowie nie krytykowali tych,którzy zanosili modlitwy
i wstawiennictwo do świętych w niebie(sic!)

Nie ma nic takiego aby Apostołowie się modlili do świętych ani ich uczniowie.. To nie mieli kogo krytykować.
Bardzo jestem Ciekaw który to fragment Nowego testamentu pokazuje że chrześcijanie za czasów Apostolskich się modlili do świętych..?
Pozdrówka


Wt mar 16, 2004 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post 
"Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa i skoro wspólnie z nim współcierpimy to po to, by wspólnie mieć udział w chwale" Rz 8:17.
Już sam Apostoł daje coś nam do zrozumienia

Święci wg Ap 20:6 są "kapłanami Boga i Chrystusa". Kapłan w Biblii to osoba wstawiająca się za ludem. Dot. to kapłanów ST, jak i Arcykapłana Jezusa. W związku z tym widać, że sam Bóg ustanowił ludzi świętych tymi, którzy po naszych prośbach mogą za nami wstawiać się u Niego.

Identycznie jak osoby będące w niebie, "królewskim kapłaństwem" jest cała reszta żyjącego ludu Bożego (1P 2:9). Jeśli ci na ziemi mogą modlić się za innych ludzi (Kol 2:3), będąc kapłanami, czemu zabraniać modlitwy wstawienniczej kapłanom będącym w niebie?

Czy jeszcze więcej potrzeba?Z miłą chęcią wyślę...

A jeśli chodzi o Ciebie Gudonow...
Piszesz:

Cytuj:
Nie ma nic takiego aby Apostołowie się modlili do
świętych ani ich uczniowie


A jeśli mylisz się?
Nie masz pewności...
Z Bogiem.[/quote]

_________________
www.youtube.pl/wilczeoko69


Wt mar 16, 2004 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
cieplutki napisał(a):
Motku,pozwól,że skomentuję fragmentarycznie wypowiedź.
zwykle tak to bywa, niestety... ale pozwalam.

Cytuj:
Naiwnie to Ty wierzysz bracie we własny rozum,
który myśli,że zna i rozumie całą interpretację Biblii.

W ogóle w to nie wierzę, więc nie robię tego ani naiwnie, ani dojrzele - przeciwnie, wierzę, że "po części poznajemy"...

Cytuj:
Otóż brachu udododnione jest to nienaiwnie
na poniższych stronach:

nie znalazłem tam żadnego dowodu, nawet naiwnego...

Cytuj:
Mówiąc o Izraelitach nie mogli utworzyć wizerunku Boga,
gdyż jest on po prostu bytem niewidzialnym...

ale próbowali - ot choćby złot cielec na Synaju...

Cytuj:
otóż powiem Ci bracie,że jest trochę inaczej.
Oni potrzebowali wizerunku!!!
Bóg obiecał,że pokaże swoje oblicze(w JEZUSIE)
Przepraszam,nie pamiętam wersetu Biblii.
Ale jeśli chcesz odszukam to dla Ciebie.

Bardzo proszę, bo ja podałem konkretny fragment, gdzie Mojżesz wyjaśnia dlaczego Izraelici nie potrzebują żadnego wizerunku, ale z powodu "wybiórczości" nie odniosłeś się do niego.

Cytuj:
Mówiąc o Pawle dlaczego on,dlaczego nikt nie krytykował tych,
którzy malowali obrazy w katakumbach?

bo w czasach Pawła "obrazy" te były wyłącznie geometrycznymi znakami - malarstwo figuratywne pojawiło sie znacznie później, a kult tych wizerunków jeszcze później.

Cytuj:
Dlaczego Apostołowie nie krytykowali tych,którzy zanosili modlitwy i wstawiennictwo do świętych w niebie(sic!!!)

bo nie było ich (pst!)

Cytuj:
Sam nawet Paweł pisze,że będziemy mieli udział w Chwale Bożej.....a Bóg obiecał,że Apostołowie będą sądzić 12 pokoleń Izraela.

zwraca uwage czas przyszły...
A co to ma wspólnego z kultem obrazów to doprawdy nie mam pojęcia - w każdym razie w Apokalipsie mamy mnóstwo postaci w "świcie" Jezusa, ale wszyscy, jak raz oddaja pokłon Jemu, ale nikt IM

Cytuj:
Nie mieszaj brachu faktów.Czy JEZUS coś mówił o obrazach?
Nie...ale mówił o sobie,że jest "Obrazem Boga Ojca".

A czy ktoś Cie krytykuje, ze czcisz Jezusa?

Cytuj:
Izraelici oczekiwali objawienia Bożego oblicza i wypełnienia obietnicy danej przez proroków...

nawet pobiezna analiza związków frazeologicznych z użyciem słów: "oblicze Boga" wskazuje na to, że chodzi tu po prostu o samego BOga. A zwrot "ukazać oblicze Boga" oznacza tyle, co objawić coś na Jego temat, np.
Wielu powiada: Któż nam ukaże szczęście? Wznieś ponad nami, o Panie, światłość Twojego oblicza! (Ps 4:7)
albo:
O Boże, odnów nas i okaż Twe pogodne oblicze, abyśmy doznali zbawienia. (Ps 80:4)

Wybacz, ale upatrywanie w tym usprawiedliwinia dla kultu wizerunków jest zwykłym naciagactwem.


Wt mar 16, 2004 17:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post 
MOTKU DROGI!

Bardzo mi się podoba Twoje stwierdzenie:
"po części poznajemy"... Zasługujesz w tym momencie na moje poparcie.

Więc skoro Ty nie jesteś pewny co do bałwochwalstwa KK,
wręcz przeciwnie:nazywasz to tylko "pozorem zła" więc skąd bierze
się w Tobie ta niepewność?Po co obrzucać hasłami KK?


Piszesz o stronkach,których podałem:
nie znalazłem tam żadnego dowodu, nawet naiwnego...

Nie czytałeś nawet tego.Gdybyś czytał,czułbyś się zmuszony wypowiedzieć się na temat,który Ciebie np.zitytował. ;)
Więc po co udawać,że tak szczegółowo czytałeś?
Mówisz,że nie znalazłeś żadnego dowodu...
To nie jest sposób na dyskusyjne spławianie.

Piszesz:

Cytuj:
Bardzo proszę, bo ja podałem konkretny fragment, gdzie Mojżesz wyjaśnia dlaczego Izraelici nie potrzebują żadnego wizerunku, ale z powodu "wybiórczości" nie odniosłeś się do niego.


Muszę wpierw poszukać.Proszę o czas.Ok?
Dziękuję..
Hmm...czy Mojżesz mówił do nas?
Czy do ludzi o innej mentalności?

Twoim myśleniem pisząc to i faryzeusze mówili,
że JEZUS nie słuchał Mojżesza.

Więc nie zarzucaj mi wybiórczości.
Nie masz pewności bracie.Prawdę zna tylko Bóg.

Piszesz:

Cytuj:
Dlaczego Apostołowie nie krytykowali tych,którzy zanosili modlitwy i wstawiennictwo do świętych w niebie(sic!)

odp:bo nie było ich (pst!)


Tak było brachu!
Wzięłem to z amerykańskich źródeł Historii Chrześcijaństwa.
W domu mam przetłumaczony przekład.

To,co pisałem do Gudonowa,nie było skierowane do ciebie.
Nie była to obrona kultu obrazów..

Pozdrawiam.

_________________
www.youtube.pl/wilczeoko69


Cz mar 18, 2004 11:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
cieplutki napisał(a):
Bardzo mi się podoba Twoje stwierdzenie:
"po części poznajemy"... Zasługujesz w tym momencie na moje poparcie.

To jest stwierdzenie św. Pawła (1Kor 13)

Cytuj:
Więc skoro Ty nie jesteś pewny co do bałwochwalstwa KK,
wręcz przeciwnie:nazywasz to tylko "pozorem zła" więc skąd bierze
się w Tobie ta niepewność?

Z pokory. A skąd sie w Tobie bierze ta pewnosć?

Cytuj:
Po co obrzucać hasłami KK?

Bo widze złe owoce tych form kultu.

Cytuj:
Hmm...czy Mojżesz mówił do nas?
Czy do ludzi o innej mentalności?

Na czym polegała róznica?

Cytuj:
Tak było brachu!
Wzięłem to z amerykańskich źródeł Historii Chrześcijaństwa.
W domu mam przetłumaczony przekład.

To przytocz podawane przez nich źródła, bo z I w. oprócz piszm NT, to mamy tylko szczątkowe informacje na temat chrześcijańtwa - może Amerykanie maję jakieś supertajne dokumenty.

Cytuj:
Piszesz o stronkach,których podałem:
nie znalazłem tam żadnego dowodu, nawet naiwnego...

Nie czytałeś nawet tego.Gdybyś czytał,czułbyś się zmuszony wypowiedzieć się na temat,który Ciebie np.zitytował. ;)
Więc po co udawać,że tak szczegółowo czytałeś?


Cóz, chyba podziękuję Ci za dyskusję - skoro tak doskonale znasz każdy mój ruch i każde moje uczucie... z Duchem Świętym nie będe sie spierać...

Cytuj:
Nie masz pewności bracie.Prawdę zna tylko Bóg.

Nie tylko, Ty jesteś Ten Drugi...

pa!


Cz mar 18, 2004 12:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Dalszy ciąg - zawierający dyskusję prywatną - znajduje się w tym miejscu:
http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=14491#14491

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt maja 11, 2004 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
Kod:
A bo też NT wyraźnie mówi o metaforycznym sensie szabatu

motek , jak z wieloma kwestiami się z tobą zgdzam to możesz mi powiedzieć , gdzie to niby NT tak mówi....

pozdrówka


Cz kwi 07, 2005 18:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
Cytuj:
Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa i skoro wspólnie z nim współcierpimy to po to, by wspólnie mieć udział w chwale" Rz 8:17.
Już sam Apostoł daje coś nam do zrozumienia

Święci wg Ap 20:6 są "kapłanami Boga i Chrystusa". Kapłan w Biblii to osoba wstawiająca się za ludem. Dot. to kapłanów ST, jak i Arcykapłana Jezusa. W związku z tym widać, że sam Bóg ustanowił ludzi świętych tymi, którzy po naszych prośbach mogą za nami wstawiać się u Niego.

Cieplutki, naprawdę nie wiem czy się śmiać czy płakać nad taką interpretacją....
pozdrówka :razz:


Cz kwi 07, 2005 18:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Anonimek - jeśli chcesz komentować czyjąś wypowiedź, to prosiłabym obszerniej. Wypowiedzi, których sens sprowadza się do "ja uważam inaczej" bez uzasadnienia niczego nie wnoszą do tematu - w zwiazku z czym będą usuwane.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz kwi 07, 2005 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
anonimek napisał(a):
Kod:
A bo też NT wyraźnie mówi o metaforycznym sensie szabatu

motek , jak z wieloma kwestiami się z tobą zgdzam to możesz mi powiedzieć , gdzie to niby NT tak mówi....

pozdrówka


tak rozumiem wypowiedź z czwartego rozdziału listu do Hebrajczyków

(7) dlatego Bóg na nowo wyznacza pewien dzień - "dzisiaj" - po upływie dłuższego czasu, mówiąc przez Dawida, jak to przedtem zostało powiedziane: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych. (8 ) Gdyby bowiem Jozue wprowadził ich do odpoczynku, nie mówiłby potem o innym dniu. (9) A zatem pozostaje odpoczynek szabatu dla ludu Bożego. (10) Kto bowiem wszedł do Jego odpoczynku, odpocznie po swych czynach, jak Bóg po swoich. (11) Śpieszmy się więc wejść do owego odpoczynku, aby nikt nie szedł za tym samym przykładem nieposłuszeństwa.


So kwi 09, 2005 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 25, 2005 15:52
Posty: 586
Post 
Motku:

Cytuj:
Słowo "strzeżcie się..." oznacza dosłownie: "uciekajcie od..." - w KRz-K nie ma uciekania od bałwochwalstwa, tylko ryzykowne balansowanie na jego granicy - niestety wielu wiernych nie daje rady zachować równowagę.


Czemu jednak miałbym uciekać od czegoś, jeżeli nie uważam tego za zło, więcej- uważam to za rzecz dobrą, wskazującą na Chrystusa, i biblijną?
Spróbuj się postawić na pozycji katolika.

Cytuj:
doprawdy..? to objaśnij mi kontekst tego przykazania tak, bym pojął , że ono pochwala czczenie wizerunków - słucham...

Sam Mojżesz głęboko wyjasnił nam ducha, a nie literę przykazania o obrazach:
14. W tym czasie rozkazał mi Pan uczyć was praw i nakazów, byście je pełnili w kraju, do którego wchodzicie, by objąć go w posiadanie.
15. Pilnie się wystrzegajcie – skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie -
16. abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety,
17. podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem,
18. podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią.
(Pwt 4:14-18 )


Właśnie- „skoroście nie widzieli żadnej postaci”... A czyż nie widzieliśmy Jezusa?
[To wam oznajmiam], co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy, i czego dotykały nasze ręce- bo życie objawiło się: myśmy je widzieli, o nim zaświadczamy i oznajmiamy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione- cośmy ujrzeli i usłyszeli, oznajmiamy także wam, abyście i wy mieli współuczestnictwo z nami (1J 1, 1 - 3)
My wszyscy z odsłoniętą twarzą wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego coraz bardziej jaśniejąc upodabniamy się do Jego obrazu. (2 Kor 3, 18)
Albowiem Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Jezusa Chrystusa (2 Kor 4, 6)
Najważniejsze jednak w tym temacie jest to, co wydarzyło się na Górze Tabor:
Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. (Mt 17, 2)
Krótko mówiąc: widzieliśmy Boga- Jezusa. I to choćby usprawiedliwia tworzenie Jego wizerunków. Co więcej- pamiętać należy, że w Świątyni Jerozolimskiej na wyraźne polecenie Boga znalazły się rzeźby... To także jasno dowodzi, że nie należy drugiego przykazania rozumieć tak, jak rozumieją je protestanci...

Godunow:

Cytuj:
Nie ma nic takiego aby Apostołowie się modlili do świętych ani ich uczniowie.. To nie mieli kogo krytykować.
Bardzo jestem Ciekaw który to fragment Nowego testamentu pokazuje że chrześcijanie za czasów Apostolskich się modlili do świętych..?


Ten:
A kiedy wziął księgę, cztery Istoty żyjące i dwudziestu czterech Starców upadło przed Barankiem, każdy mając harfę i złote czasze pełne kadzideł, którymi są modlitwy świętych (Ap 5, 8).
Święci w tym fragmencie to po prostu wierzący chrześcijanie.

Pozdrawiam,
1KOR13


So kwi 09, 2005 20:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
anonimek napisał(a):
To ja akurat motek rozumiem odwrotnie ten rodział.
Ale przyznaje , zrozumiałem go po długim czasie studiowania Biblii.
Jest rzeczywiście bardzo specyficzny.
Mogę tylko doradzić wracaj do niego co jakiś czas.Warto.
pozdrówka

Odpowiedz mi na proste pytanie. Czy ojciec który w podróży służbowej stawia sobie na biurku zdjęcie swoich dzieci ... kocha swoje dzieci czy papier i związki srebra na nim?

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So kwi 09, 2005 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Anonimek - uzasadnienie masz wyzej - prosiłam o wypowiedzi zawierające coś ponad "uważam inaczej".

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N kwi 10, 2005 13:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
Cytuj:
anonimek napisał:
To ja akurat motek rozumiem odwrotnie ten rodział.
Ale przyznaje , zrozumiałem go po długim czasie studiowania Biblii.
Jest rzeczywiście bardzo specyficzny.
Mogę tylko doradzić wracaj do niego co jakiś czas.Warto.
pozdrówka

Odpowiedz mi na proste pytanie. Czy ojciec który w podróży służbowej stawia sobie na biurku zdjęcie swoich dzieci ... kocha swoje dzieci czy papier i związki srebra na nim?


Jo_tka, stwierdzam tylko (stanowczo) , że prawdopodobnie agniulka pomyliła wątki!!
Jeśli nie , proszę ją lub ciebie o wyjaśnienie mi co ma jej komentarz do mojej wypowiedzi???
Nie mogę się odnieść gdy ja mówię o ,,Rzymie a ona o Krymie''.
Chyba że jest jakaś zgodność, to proszę o doinformowanie mnie.... :razz:
pozdrówka...
Ps.Bo gotowy jestem pomyśleć ,że zarówno agniulka atakuje mnie już na ślepo nie czytając uważnie o co chodzi( i to jakoś by mnie mniej zdziwiło)
Ale również że ty stronniczo moderujesz, nie zwracając uwagi na to oczym piszę.Tylko obligatoryjnie stajesz po stronie agniulki, a to już by mnie zdziwiło.....


N kwi 10, 2005 15:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
anonimek napisał(a):
Jo_tka, stwierdzam tylko (stanowczo) , że prawdopodobnie agniulka pomyliła wątki!!

Już ci pisałam, żebyś spojrzał do góry gdzie dużymi literami znajduje się w temacie wątku słowo "obrazów"
Cytuj:
Jeśli nie , proszę ją lub ciebie o wyjaśnienie mi co ma jej komentarz do mojej wypowiedzi???

Również już wyjaśniałam, że powiązanie mojej wypowiedzi bezpośrednio z twoim postem akurat na inny temat było przypadkowe.

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N kwi 10, 2005 16:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL