Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Komunia dla Ewangelików 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Komunia dla Ewangelików
brunero napisał(a):
To jeszcze jeden straszny przedsoborowy tekst :) :
17. Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim 58. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi 59. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem 60.

Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium 61, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych Wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem 62. Chrzest bowiem sam w sobie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie poprzez integralne wyznawanie wiary, Eucharystię i pełną komunię w Kościele 63.

«Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem — wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym — Kościołów i Wspólnot eklezjalnych. Nie mogą też mniemać, że Kościół Chrystusowy nie istnieje już dziś w żadnym miejscu i dlatego winien być jedynie przedmiotem poszukiwań prowadzonych przez wszystkie Kościoły i wspólnoty» 64. W rzeczywistości «elementy tego Kościoła już nam danego istnieją 'łącznie i w całej pełni' w Kościele katolickim oraz 'bez takiej pełni' w innych Wspólnotach»


To akurat kontrowersyjna instrukcja CDF "Dominus Iesus", całkiem posoborowa. Jednak odnosi się ona do eklezjologicznego statusu "Kościołów i wspólnot kościelnych", oraz stopnia i form jedności a nie do statusu chrześcijan do nich należących. Heretykiem może być/nie być konkretna osoba.

O Dominus Iesus było już jak widzę tutaj, tutaj i tutaj czy tutaj


Cz mar 08, 2018 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Komunia dla Ewangelików
Acha, no tak, "kontrowersyjna"-
generalnie nauczanie Kościoła dzieli się na:
- Przedsoborowe- wiadomo
-posoborowe
a) jedynie słuszne,
b) kontrowersyjne.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz mar 08, 2018 14:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Komunia dla Ewangelików
Kontrowersyjna po prostu dlatego, że wzbudziła wyjątkowe kontrowersje, zarówno wewnątrz Twojej wspólnoty wyznaniowej, w relacjach międzykościelnych, międzyreligijnych (tego zasadniczo dotyczyła, IV rozdział, o którym tu piszemy to tylko poboczny dodatek) jak i w relacjach "zewnętrznych".
To po prostu fakty, wpisz w google frazę "Dominus Iesus", a nie teorie spiskowe.

Widzę, że od meritum uciekamy do jałowych zaczepek o słowa. Nie idźmy ta drogą.


Cz mar 08, 2018 15:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Komunia dla Ewangelików
Andrzej67 napisał(a):
Widzę, że od meritum uciekamy do jałowych zaczepek o słowa. Nie idźmy ta drogą.

Racja. Zgadzam się. Proszę więc przyjmij do wiadomości, że nie należę do żadnej "mojej wspólnoty wyznaniowej", ale jestem malutką cząstką Świętego, Powszechnego, Apostolskiego Kościoła.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz mar 08, 2018 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Komunia dla Ewangelików
Ok, do wiadomości przyjmuję, czemu nie, aczkolwiek co to znaczy nie wiem.
IMHO trudno bez konfesyjnej tożsamości i społeczności mówić o udziale w Una Sancta, choć jasne, pewnie można. Ale to inny temat.


Cz mar 08, 2018 17:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Komunia dla Ewangelików
Andrzej67 napisał(a):
Bulla Exsurge domine, za której odrzucenie wspomniany wyżej dekret Decet Romanum Pontificem nakłada eksomunikę na ks. dr. Marcina Lutra i jego zwolenników, zawiera 41 potępionych tez. 33. tezą jest stwierdzenie (potępione): "Palenie heretyków jest sprzeczne z wolą Ducha". Jeżeli więc Decet Romanum Pontificem obowiązuje rzymskichkatolików, i to pod groźbą herezji i ekskomuniki, to są zobowiązani do popierania palenia heretyków, inaczej sami na spalenie ze strony swoich współwyznawców się narażają?


Mógłbyś zacytować fragment którejś z wymienionych bulli, zobowiązujący katolików do popierania palenia heretyków?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz mar 08, 2018 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Komunia dla Ewangelików
Nie zauważyłeś znaku zapytania?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz mar 08, 2018 21:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Komunia dla Ewangelików
chwat napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Bulla Exsurge domine, za której odrzucenie wspomniany wyżej dekret Decet Romanum Pontificem nakłada eksomunikę na ks. dr. Marcina Lutra i jego zwolenników, zawiera 41 potępionych tez. 33. tezą jest stwierdzenie (potępione): "Palenie heretyków jest sprzeczne z wolą Ducha". Jeżeli więc Decet Romanum Pontificem obowiązuje rzymskichkatolików, i to pod groźbą herezji i ekskomuniki, to są zobowiązani do popierania palenia heretyków, inaczej sami na spalenie ze strony swoich współwyznawców się narażają?


Mógłbyś zacytować fragment którejś z wymienionych bulli, zobowiązujący katolików do popierania palenia heretyków?


Już pisałem. W Exsurge Domine XXXIII ówczesny papież rzymski potępia zdanie ks. dr Lutra "Haereticos comburi est contra voluntatem Spiritûs." Decet Romanum Pontificem nakłada ekskomunikę za niepodporządkowanie się potępieniom zawartym w Exsurge domine.

To o popieraniu palenia heretyków, to jak słusznie zauważył użytkownik Jeden Post, to moje pytanie - skoro uważasz, że dekrety Leona X są obowiązujące (i to pod groźbą ekskomuniki i herezji) dzisiaj to rzymskokatolicy powinni zgadzać się na karanie śmiercią przez władze świeckie za odstępstwo od obowiązującej wiary, jako zgodne w wolą Ducha Świętego?

To, że potępienia dotyczące nauki o usprawiedliwieniu i jej konsekwencji nie są dziś aktualne, uroczyście i publicznie zadeklarował Twój Kościół. A to dot. palenia heretyków wg Ciebie jest?


Pt mar 09, 2018 12:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Komunia dla Ewangelików
Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
Mógłbyś zacytować fragment którejś z wymienionych bulli, zobowiązujący katolików do popierania palenia heretyków?

Już pisałem...
Nieprawda. Nie zacytowaleś odpowiedniego fragmentu którejś z wymienionych bulli, zobowiązującego katolików do popierania palenia heretyków.
Prezentujesz jedynie własne wnioskowanie. Niestety wnioskowanie Andrzeja67 jest jego wnioskowaniem, co być może dla kogoś jest interesujące, natomiast cytatów odpowiednich zapisów bulli brak.

Cytuj:
To, że potępienia dotyczące nauki o usprawiedliwieniu i jej konsekwencji nie są dziś aktualne, uroczyście i publicznie zadeklarował Twój Kościół.
Mógłbyś zacytować deklarację KK, że potępienie nauki o usprawiedliwieniu i jej konsekwencji nie są dziś aktualne?

Cytuj:
A to dot. palenia heretyków wg Ciebie jest?

"Co" dotyczące palenia heretyków? Czy chodzi o to "coś", czego nie zacytowaleś?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt mar 09, 2018 19:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL