Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lip 27, 2024 7:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 W sprawie odpowiedzi na pytanie na wiara.pl 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 25, 2022 7:20
Posty: 23
Post W sprawie odpowiedzi na pytanie na wiara.pl
Szczęść Boże. Chciałbym zadać kilka pytań.

1. Czy katolik będący na przykład na wyjeździe może uczestniczyć w Mszy Greckokatolickiej i czy będzie to wypełnienie niedzielnego obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej?

2. Czy katolik może przyjąć Komunię Swiętą w innym Kościele? Jeżeli tak to w jakich Kościołach może?

3. Czym jest indyferentyzm i na czym polega?

4. Czy katolik może uczestniczyć w nabożeństwach innych Kościołów?

Odpowiedź:
1. Tak. Kościół greckokatolicki to Kościół... katolicki. Będący w pełnej jedności z Kościołem rzymskokatolickim.

2. Z różnych powodów nie powinien tego robić. U prawosławnych np. dlatego, że oni sobie tego nie życzą. Choć od strony katolickiej nie było większych przeszkód.

3. To obojętność na sprawy religijne. Często też nazwa się tak postawę człowieka, który w tej obojętności miesza różne religijne. Choć to raczej synkretyzm.

4. Może. Np. pogrzebach, ślubach. Byle nie dawał powodu do myślenia, że zmienia wyznanie.

W sumie mam pytanie do odpowiedzi drugiej:

O co chodzi, że sobie tego nie życzą dane wyznania? Czy to nie jest tak, że wchodząc do jakiegoś miejsca kultu powinniśmy znać pewne zasady jak chcemy tam przyjmować Komunię Świętą? I fakt, jako grekokatolik też nie znam wszystkich zasad jakie obowiązują w prawosławnych cerkwiach, ale tam nie chodzę.

Mogę napisać zasadę (która tak samo obowiązuje jak u rzymskich katolików) jeżeli nie masz grzechu ciężkiego to w cerkwi grekokatolickiej można iść do Komunii/Pryczastia. I sprostuję to, co w innych mediach się pojawia typu, że trzeba się obawiać, że zabraknie kawałków prosfory (nie wiem jak nazwać po przeistoczeniu). Jest przewidziana pewna rzecz, która można zrobić (widziałem) przy dwupostaciowej Komunii jak braknie biblijnego chleba. Pod tym względem nawet jest to bardziej praktyczne niż jednopostaciowa komunia.

Co do prawosławia mogę się domyślać, ale ktoś mnie poprawi - są dwie rzeczy, które są inne niż u katolików:

1. Przy Najświętszym Sakramencie u prawosławnych wierni nie tylko łączą się z Chrystusem, ale wyznając prawo konkretnej prawosławnej cerkwii/konkretnym patriarchatem, któremu podlega, dla Polski wyznacznikiem ochrzczonych tam jest Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (nie wiem pod który patriarchat podlega dokładnie, a pod które nie). Rodzi to problemy, szczególnie po wydarzeniach na Ukrainie w sprawie cerkwi prawosławnej. Ale więcej nie wiem pod tym względem w szczegółach.

2. Tam każdy grzech jest grzechem. Prawosławny taki wierzący powinien pójść w sobotę wieczorem do spowiedzi (co tydzień) i na wieczernię. Jeszcze do tego zachować post przed Boską Liturgią.


Pn lip 22, 2024 19:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 1054
Post Re: W sprawie odpowiedzi na pytanie na wiara.pl
kisiel95 napisał(a):

W sumie mam pytanie do odpowiedzi drugiej:



Zadałeś pytanie na forum. wiara.pl komuś, kto pisał w zakładce portalu "zapytaj".
Nie sądzę, aby zaglądał tu (na forum) ktoś z redaktorów portalu wiara.pl, którzy odpowiadają w zapytaj.wiara.pl. Jeśli chciałbyś, by Ci odpowiedział, to trzeba by wrócić na https://zapytaj.wiara.pl/

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt lip 23, 2024 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 25, 2022 7:20
Posty: 23
Post Re: W sprawie odpowiedzi na pytanie na wiara.pl
Pytania na tamten moment były na głównej wstrzymane.


Wt lip 23, 2024 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post Re: W sprawie odpowiedzi na pytanie na wiara.pl
Jeśli wierzysz w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół to możesz uczęszczać do każdego takiego kościoła. Nawet do cerkwi, bo też jest apostolska. Co prawda poszczególne wyznania tworzą wspólnoty jednak w kwestii wiary nie są one istotne i nie powinny nikogo odrzucać z powodu przynależności do innej, choć mogą zdarzyć się gdzieś czarne owce. Zależy dla kogo tam chodzisz, dla wspólnoty czy dla Boga. Jeśli dla Boga to nie zważaj na ewentualne fochy zepsutych ludzi czy obsługi mszy, bo w normalnym życiu też takich ludzi spotkasz i jakoś radzić z nimi sobie musisz.


Wt lip 23, 2024 22:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL