Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Porozumienie KK z ChRL 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Teresse napisał(a):
Pytanie czy nominacje biskupie to było to o co należało toczyć boje...Jakie to ma znaczenie dla przeciętnego zjadacza chleba? Nie lepiej było ująć się za tymi, którzy ginęli po lasach i w katowniach UB?

Najwyraźniej nie masz pojęcia o życiu w czasach komunistycznych. Sprzeciw przeciw nominacjom biskupim przez państwo to zabezpieczenie przed wprowadzanie partyjnej władzy na najwyższe szczeble Kościoła w Polsce. Niejednokrotnie SB/UB próbowała wprowadzać swoich członków do seminariów duchownych jako kleryków. Nie było to łatwe do wykrycia, a jednak wykrywano. Czy wszystkich? Nie wiem. Byli tez księżą współpracujący z komunistami, co wyszło na jaw po 1998 r. Gdyby tak zgodzono się na nominacje biskupie, Kościół byłby zależny od władzy, jak obecnie uznawany w ChRL.
Poczytaj sobie o realiach w czasach komunizmu: https://nowahistoria.interia.pl/prl/new ... Id,2342101
Teresse napisał(a):
Jak widać po porozumieniu z ChRL nominacje biskupie to nie jest coś za co warto ginąc wg papieża Franciszka.

Nic nie widać, bo nie masz pojęcia o co chodzi papieżowi. Moim zdaniem chodzi o to, aby Watykan miał wpływ na owe nominacje.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 06, 2018 11:05
Zobacz profil
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Może ja o niczym nie mam pojęcia :-) , ale jakoś mnie to poniższe zniesmacza i nic na to nie poradzę... :?

Cytuj:
"Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej."


So paź 06, 2018 11:27
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Teresse napisał(a):
Może ja o niczym nie mam pojęcia :-) , ale jakoś mnie to poniższe zniesmacza i nic na to nie poradzę... :?

Cytuj:
"Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej."


Najwyraźniej. Skoro zniesmacza, to wskaż choćby jeden przykład, gdzie Kościół poparł karę dla Inki czy Pileckiego, gdzie Kościół ukarał księdza za to, że bronił prześladowanych, że nauczał o godności człowieka, że był ojcem duchownym/kapelanem podziemia. Przeczytałaś całość ( to tylko namiastka, ale zawsze coś, co pozwoli zorientować się w ówczesnej sytuacji)?
Wiesz co to jest dyplomacja?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 06, 2018 11:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Teresse napisał(a):
Może ja o niczym nie mam pojęcia :-) , ale jakoś mnie to poniższe zniesmacza i nic na to nie poradzę... :?

Cytuj:
"Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej."


Najwyraźniej. Skoro zniesmacza, to wskaż choćby jeden przykład, gdzie Kościół poparł karę dla Inki czy Pileckiego, gdzie Kościół ukarał księdza za to, że bronił prześladowanych, że nauczał o godności człowieka, że był ojcem duchownym/kapelanem podziemia. Przeczytałaś całość ( to tylko namiastka, ale zawsze coś, co pozwoli zorientować się w ówczesnej sytuacji)?
Wiesz co to jest dyplomacja?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 06, 2018 11:53
Zobacz profil
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Czyli obiecał że będzie zwalczał a nie zwalczał? Czy juz nie tutaj trzeba bylo powiedziec non possumus?

To wygląda tak jakby warta umierania była tylko walka o stanowiska mówiąc delikatnie...


So paź 06, 2018 12:50
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
I jeszcze:

10.09.2018 wprost.pl napisał(a):
Zagraniczne media informują o niepokojącej sytuacji chrześcijan w Chinach. Rząd niszczy przedmioty kultu religijnego, zamyka kościoły oraz zmusza wiernych do podpisywania deklaracji, w których wyrzekają się wiary.
O prześladowaniach chrześcijan w Chinach poinformował Fox News. Przedstawiciele rządu nie dość, że podżegają do ataków na świątynie chrześcijańskie, to jeszcze zamykają kościoły, palą Biblie, niszczą krzyże oraz zmuszają wiernych do podpisywania deklaracji, w których oficjalnie wyrzekają się wyznawanej wiary. Na temat trudnej sytuacjach chrześcijan w Chinach informują różne organizacje oraz duchowni. Kampania rządowa ma na celu wymuszenie całkowitej lojalności wobec ateistycznej partii komunistycznej. W ostatnim czasie zamknięto kościoły w centralnej prowincji Henan oraz popularny kościół domowy w Pekinie.


https://www.wprost.pl/swiat/10151966/przesladowania-chrzescijan-w-chinach-rzad-pali-biblie-niszczy-krzyze-i-zmusza-do-wyrzekania-sie-wiary.html


So paź 06, 2018 13:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Teresse napisał(a):
Czyli obiecał że będzie zwalczał a nie zwalczał? Czy juz nie tutaj trzeba bylo powiedziec non possumus?

To wygląda tak jakby warta umierania była tylko walka o stanowiska mówiąc delikatnie...

Rzeczywiście korzyść z owych stanowisk była bardzo wymierna, np. bp Czesław Kaczmarek miał wczasy na Mokotowie, prymas Wyszyński w Komańczy (nie tylko tam), abp Antoni Barania na Rakowieckiej...

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 06, 2018 15:53
Zobacz profil
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Znalazłam taką próbę wytłumaczenia:

Leszek Żebrowski napisał(a):
Porozumienie Państwo-Kościół z 14 kwietnia 1950 roku. W punkcie 8 możemy przeczytać: „Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej”. A teraz trzeba to zrozumieć. Kościół zgodnie ze swą nauką zawsze i nieodmienne zwalcza każdą zbrodnię. Mowa tu jest o „zbrodniczej działalności band podziemia”. Nienawistnicy wyprowadzają sobie z tego rzekome potępienie podziemia niepodległościowego, ale to może być wyłącznie wynikiem bardzo złej woli. Tu widać właśnie wielki kunszt – również dyplomatyczny – ówczesnego prymasa Polski, ks. abpa Stefana Wyszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, aby nie odnosić się do tych, których potępienia chcieli komuniści (przy okazji – sporo osób z jego rodziny było żołnierzami wyklętymi). „Bandy podziemia” – jest to bardzo ogólnikowe określenie. Komuniści pisali na ogół „bandy reakcyjnego podziemia”, aby nazywać wprost swych przeciwników. Polska była wówczas zalana wszelkiego rodzaju bandami, przede wszystkim kryminalnymi (była to kontynuacja wojennego bandytyzmu), ale nie tylko. Proceder bandycki uprawiali nawet komunistyczni funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa publicznego! Znamy przypadki podszywania się ich pod polskie podziemie, w celu siania zamętu i dezinformacji, ponadto w ten sposób rozpoznawali ich zaplecze – kto i gdzie im pomaga. Ponadto – „zwalcza zbrodniczą działalność”, a nie samo podziemie jako takie! Komuna uznała, że wie o co chodzi..


https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBo%C5%82nierze_wykl%C4%99ci#Stanowisko_Episkopatu_Polski_z_1950


So paź 06, 2018 17:38
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Teresse napisał(a):
Znalazłam taką próbę wytłumaczenia:
[ciach]
Jest to nic innego jak nieudolna próba wybielania. Żebrowski komentuje wyłącznie wyrwany z kontekstu fragment ze słowami o "zbrodniczej działalności...", na podstawie którego twierdzi, że "trzeba to rozumieć", bo "Kościół zgodnie ze swą nauką zawsze i nieodmienne zwalcza każdą zbrodnię" i był w tym "wielki kunszt dyplomatyczny". Po czym długo i namiętnie rozwodzi się nad frazą "zbrodnicza działalność band podziemia". Ale ani słowem nie zająknie się przy tym, że dokument stwierdza jednoznacznie, że "Kościół katolicki (...) będzie piętnował (...) winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej. Tu chodzi o wiele więcej niż o zbrodnie i o zbrodnicze bandy, tu chodzi o wszelką działalność antypaństwową, skierowaną przeciwko ówczesnym władzom i ustrojowi.

Znamienny jest fragment, w którym Żebrowski pisze:
Cytuj:
Ponadto – „zwalcza zbrodniczą działalność”, a nie samo podziemie jako takie! Komuna uznała, że wie o co chodzi..
Tymczasem dokument stwierdza jasno i jednoznacznie, że Kościół zobowiązuje się do piętnowania i karania karami kanonicznymi biorących udział właśnie w akcjach "podziemia jako takiego".


So paź 06, 2018 18:11
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
@Teresse
No, jeśli uważasz to za próbę wytłumaczenia, a nie realia, to zwyczajnie nic nie wiesz na temat tamtego okresu. Ja osobiście tez tego nie doświadczyłam, ale żyłam dość długo w PRL, aby doszukiwać się w działalności hierarchów Kościoła działania dla własnej korzyści. Ponadto mogłam usłyszeć o okresie powojennym od naocznych świadków tych wydarzeń.
Jesteś szczęśliwą osobą, że nie musiałaś co najmniej na to wszystko patrzeć, a teraz zamiast powątpiewać, zacznij uczyć się historii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 06, 2018 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Małgosiaa napisał(a):
Wiesz co to jest dyplomacja?

Otoz to wlasnie. Otoz to. Zyjemy na Ziemi.


So paź 06, 2018 18:25
Zobacz profil
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
@Małgosiaa, nie twierdzę, że dla korzyści - ale jakiś taki niesmak jest ...no co na to poradzę...

Przypomina mi to tłumaczenia, ze agresywne wersety Koranu traktują o obronie własnej...Tak jakby o tym trzeba było specjalnie mówić, bo ludzie są tacy niekumaci... :-X

Trzeba specjalnie mówić, że Kościół sprzeciwia się kryminalnym bandom... :? niestety bardziej mnie przekonuje @akruk

PS.Byłam małym dzieciakiem za PRL :biggrin:


So paź 06, 2018 18:44
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
robaczek2 napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Wiesz co to jest dyplomacja?

Otoz to wlasnie. Otoz to. Zyjemy na Ziemi.


:? :? :?

Patron mężów stanu:

Cytuj:
Ponieważ papież Klemens VII był zdecydowanie przeciwny rozwodowi króla, Henryk mianował się głową Kościoła Anglii. Tylko duchowni musieli złożyć przysięgę supremacji, w której deklarowali, że król stanowi głowę Kościoła. More, jako człowiek świecki, nie musiałby jej składać, lecz wolał zrzec się urzędu kanclerza 16 maja 1532 roku, niż kontynuować służbę u króla. Początkowo udało mu się uniknąć sprawy o zdradę stanu, ale w roku 1534 parlament uchwalił ustawę o sukcesji, która zawierała przysięgę, wymagającą uznania ewentualnych dzieci Henryka i Anny Boleyn za prawowitych potomków oraz odrzucenia „wszelkiej obcej zwierzchności, księcia czy monarchy”.

Śmierć
Podobnie jak przysięga supremacji, obowiązywała ona nie wszystkich obywateli, tylko tych, których specjalnie zawezwano, to znaczy piastujących urzędy państwowe oraz podejrzanych o zdradę. W kwietniu 1535 roku More został poproszony o złożenie tej przysięgi, a kiedy odmówił, uwięziono go w Tower of London, gdzie nadal pisał. Konsekwentnie milczał, co zgodnie z prawem uważane było za zgodę bez krzywoprzysięstwa.

Został osądzony, skazany i ścięty na Tower Hill w dniu 6 lipca. Ostatnie jego słowa to „Umieram jako dobry sługa króla, ale przede wszystkim sługa Boga”.


So paź 06, 2018 18:49
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Teresse napisał(a):
no co na to poradzę...

Można poradzić, tylko trzeba trochę wysiłku, aby poznać realia tego okresu pamiętając przy tym o słowach Jezusa: "nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni, bo takim sądem was osądzą, jakim wy sądzicie" (cytat z pamięci).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 06, 2018 18:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Porozumienie KK z ChRL
Teresse napisał(a):
More, jako człowiek świecki, nie musiałby jej składać, lecz wolał zrzec się urzędu kanclerza 16 maja 1532 roku, niż kontynuować służbę u króla.

Akurat More to jeden z moich ulubionych swietych - taki moj kolega po tamtej stronie.
Oj zeby to wszystko bylo takie proste.
Wtedy Pawel nie musial by uciekac dostarczajac argumentow Akrukowi. I papiez oblozyl by anatema Hitlera i Mussoliniego coby wszyscy lewacy mieli satysfakcje.
Nie mowiac o Jezusie ktory tez zniknal z oczu.


So paź 06, 2018 18:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL