Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Liturgia Protestancka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Liturgia Protestancka
http://www.ekumenizm.pl/koscioly/katoli ... katolicki/

Podrzucam link do artykułu, który podaje przykłady anglikańskich nabożeństw, które po włączeniu niektórych wspólnot anglikańskich zostały włączone do liturgii Kościoła Katolickiego.

Są opinie, według których takie działania burzą jedność Kościoła. Mamy kilka rytów, opracowano właśnie nowy, dla Anglikanów konwertujących na Katolicyzm. Według niektórych wprowadza to zamęt, ponieważ powinno się sprawować na całym świecie identyczną liturgię. Według mnie to niemożliwe, bo kultury różnych regionów różnią się od siebie nawzajem. Poza tym sami Wierni Kościoła mają różne potrzeby, więc fajnie, że mamy wybór.

Co o tym myślicie?

_________________
MODERATOR


Cz lis 01, 2018 13:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Liturgia Protestancka
Zbigniew3991 napisał(a):
Według niektórych wprowadza to zamęt, ponieważ powinno się sprawować na całym świecie identyczną liturgię.

Kto konkretnie tak twierdzi?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt lis 02, 2018 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Liturgia Protestancka
Konkretnie jest wiele takich artykułów i publikacji. Nie chodzi tylko o Lefebrystów i Bractwo Piusa X, ale także o tych Tradycjonalistów, którzy nie popadają w konflikt z Kościołem.

_________________
MODERATOR


So lis 03, 2018 8:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Liturgia Protestancka
Konkretnie nie odpowiedziałeś na pytanie @szumi. To, co napisałeś, to tylko Twoje wnioski, a gdzie dowody?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lis 03, 2018 9:02
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
Nawet tradycjonalisci uznaja inne ryty liturgii.
Na pewno w innym rycie odprawiaja Msze sw grekokatolicy, a poza tym jest takze ryt ambrozjanski, czy ryty Katolickich Kosciolow Wschodnich.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kategor ... iturgiczne

Cytuj:
Aż do soboru obok rytu rzymskiego istniały: ryt ambrozjański, ryt mozarabski z Toledo, ryt z Braga, ryt kartuski i karmelitański oraz - najbardziej znany - ryt dominikański, a być może jeszcze inne ryty, których nie znam. Nikt nigdy nie gorszył się, że dominikanie - często obecni w naszych parafiach - nie odprawiają tak jak proboszczowie, lecz mają swój własny ryt. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że ich ryt jest tak samo katolicki, jak ryt rzymski, i byliśmy dumni z tego bogactwa, polegającego na posiadaniu wielu różnych tradycji” (kardynał Joseph Ratzinger, Wykład wygłoszony w Rzymie w dniu 24 X 1998 do uczestników pielgrzymki wiernych tradycji łacińskiej).


http://www.wieczernik.oaza.pl/artykul/o ... rgia_id335


So lis 03, 2018 11:10

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Liturgia Protestancka
Małgosiaa napisał(a):
Konkretnie nie odpowiedziałeś na pytanie @szumi. To, co napisałeś, to tylko Twoje wnioski, a gdzie dowody?


Dowody na co? Na to, że są ludzie, którzy uważają pluralizm w liturgii za zbędny zamęt? Wystarczy sobie wygooglać. To nie wnioski, tylko obserwacje. A jeśli byłyby to wnioski: to, że są moje, to znaczy, że mam o nie nie pytać?


Przykład z Kościoła Katolickiego, gdzie są podzielone zdania co do Mszy w Rycie zwyczajnym i Nadzwyczajnym:
https://forumdlazycia.wordpress.com/msz ... echczasow/
https://gloria.tv/article/9M7onuNZ1fZL4iLbuaJnydDmH

_________________
MODERATOR


So lis 03, 2018 15:54
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
No ale to są prywatne opinie. Opinia Kościoła jest inna.


So lis 03, 2018 16:13

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Liturgia Protestancka
Tak - zgadzam się ze stanowiskiem Kościoła, ale pytam o opinię innych. Staram się zrozumieć inne stanowiska. Prywatne opinie, jak widać, często stają się opiniami grup, z którymi trzeba się porozumiewać.

_________________
MODERATOR


So lis 03, 2018 17:24
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
Problem w tym, że różnym osobom różne rzeczy się nie podobają z różnych powodów.
Faktem jest, że Ryt Nadzwyczajny (dzoś) na pewno nie jest rytem jedynym możliwym Mszy św. A dlaczego? Choćby dlatego, że Pierwsza i oryginalna Msza św nie była po łacinie.


So lis 03, 2018 17:53
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Liturgia Protestancka
Zbigniew3991 napisał(a):
Tak - zgadzam się ze stanowiskiem Kościoła, ale pytam o opinię innych. Staram się zrozumieć inne stanowiska. Prywatne opinie, jak widać, często stają się opiniami grup, z którymi trzeba się porozumiewać.

Jeśli się zgadzasz ze stanowiskiem Kościoła, to o co chodzi w chęci porozumienia? Chcesz wypracować wspólne stanowisko? To nie jest Twoje zadanie, bo ani nie masz władzy, ani kwalifikacji.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lis 03, 2018 17:59
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
Ale jakie ma być wspólne stanowisko z ludźmi twierdzącymi, że istnieje tylko jeden, jedyny ryt Mszy św i jest to Ryt Nadzwyczajny? Wbrew faktom.


So lis 03, 2018 18:08

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Liturgia Protestancka
Małgosiaa napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Tak - zgadzam się ze stanowiskiem Kościoła, ale pytam o opinię innych. Staram się zrozumieć inne stanowiska. Prywatne opinie, jak widać, często stają się opiniami grup, z którymi trzeba się porozumiewać.

Jeśli się zgadzasz ze stanowiskiem Kościoła, to o co chodzi w chęci porozumienia? Chcesz wypracować wspólne stanowisko? To nie jest Twoje zadanie, bo ani nie masz władzy, ani kwalifikacji.


Mam kwalifikacje, ponieważ należę do Kościoła.

Mam wiedzę, ponieważ poznaję naukę Kościoła.

Nie chcę wypracować wspólnego stanowiska, chcę rozmawiać na ten temat, zrozumieć inne sposoby rozumowania niż mój.

_________________
MODERATOR


N lis 04, 2018 9:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Liturgia Protestancka
Kael napisał(a):
Ale jakie ma być wspólne stanowisko z ludźmi twierdzącymi, że istnieje tylko jeden, jedyny ryt Mszy św i jest to Ryt Nadzwyczajny? Wbrew faktom.


Jeśli spotkam człowieka, który uważa, że tylko jego ryt jest ważny i słuszny, mogę z nim rozmawiać i go przekonywać do zmiany zdania. Stąd chcę pogłębiać swoje zrozumienie tych spraw.

_________________
MODERATOR


N lis 04, 2018 9:27
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
Ok. Zajrzałeś do moich linków? Tam jest wiedza o różnych rytach w Kościele katolickim dziś i na przestrzeni wieków.


N lis 04, 2018 9:34
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Liturgia Protestancka
Zbigniew3991 napisał(a):
Mam kwalifikacje, ponieważ należę do Kościoła.

Mam wiedzę, ponieważ poznaję naukę Kościoła.

Ad. 1 - od kiedy to status studenta polonistyki uprawnia do ewentualnych zmian w nauce Kościoła?
Ad. 2 - poznawanie nauki Kościoła nie stanowi dowodu na posiadana wiedzę, a jedynie jest poznawaniem. Wiedza jest wówczas, gdy się ją już posiądzie. Mówię o wystarczającej wiedzy, a nie szczątkowej. Nawet doktor teologii nie powie, że ma wystarczającą wiedzę, aby cokolwiek uzgadniać z innymi chrześcijanami, a ma i wiedzę i kwalifikacje (dyplom, tytuł).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 04, 2018 9:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL