Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Następna strona
 Ekumenizm ogólnie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
robaczek2 napisał(a):
Swoja droga rozmawialem z wieloma ludzmi z poza KRK i zawsze spotykalem sie z Eucharystia jako symbolem.
Nie dość, że idziesz w zaparte, to masz krótka pamięć. Rozmawialiśmy o prawosławnych i nie zdefiniowanym metabole, rozmawialiśmy o luteranach i konsubstancjacji, rozmawialiśmy też o metodystach i nie zdefiniowanej obecności Ciała i Krwi. Nie rozmawialismy o reformowanych i obecnosci duchowej, nie rozmawialiśmy o starokatolikach i przeistoczeniu (odpowiednik metabole). Jezeli nie spotkałeś nikogo z nich, to może spotkałes, a o tym nie wiedziałeś.
robaczek2 napisał(a):
ale nasladowanie pogan z pierwszych wiekow to dla mnie nowosc. Czy to wszyscy Metodysci czy tylko Twoja grupa?
Robią sie wycieczki osobiste. Znów brak argumentów? Oczywiście, to zachowanie trolla ale obydwaj wiemy, ze @robaczek2 tu na specjalnych warunkach i moze sobie na to pozwolic.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
ErgoProxy napisał(a):
A co z ontologią? Atomy i mięso to już nie ontologia?
Nie oczekuj niczego prócz gierek. A ze król goły to już widać.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 19:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
ErgoProxy napisał(a):
Czy Bóg stworzył świat, którego nie da się zrozumieć?

Niektore elementy sie da np. przekazywanie napedu z baterii akumulatorow do kol.


N gru 30, 2018 20:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kozioł napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
ale nasladowanie pogan z pierwszych wiekow to dla mnie nowosc. Czy to wszyscy Metodysci czy tylko Twoja grupa?
Robią sie wycieczki osobiste. Znów brak argumentów? Oczywiście, to zachowanie trolla ale obydwaj wiemy, ze @robaczek2 tu na specjalnych warunkach i moze sobie na to pozwolic.

Czy to wszyscy Metodysci czy tylko Twoja grupa?
Wiem, ze niektore podobienstwa, aczkolwiek prawdziwe, moga byc niewygodne powodujac oskarzenia o wycieczki osobiste, trolling itd. Fakty sa faktami.


N gru 30, 2018 20:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
robaczek2 napisał(a):
Fakty sa faktami.

Fakty są faktami: zacząłeś robić za trolla i w ten sposób chcesz przykryć niewygodna dyskusje.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 20:07
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Przepraszam, ale bardzo chciałbym się dowiedzieć, czy robaczek, w swoim pojęciu, jest bytem, niebytem, czy czymś innym jeszcze. Klawiatura mi się marszczy.


N gru 30, 2018 20:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Małgosiaa napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
A katolicy?

A katolicy? A katolicy nie muszą tłumaczyć dlaczego garbaty ma proste dzieci komuś, kto zamierza zrobić z tego kabaret.

Tak zamilkłaś.
Padło ważne pytanie: czy wierzysz w cuda eucharystyczne.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 20:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
ErgoProxy napisał(a):
Przepraszam, ale bardzo chciałbym się dowiedzieć, czy robaczek, w swoim pojęciu, jest bytem, niebytem, czy czymś innym jeszcze. Klawiatura mi się marszczy.

Przecież się nie dowiesz.
Kupuj tanie klawiatury, bo na tym forum często ulegają uszkodzeniom :mrgreen:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 20:10
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Proponuję kolegom dla otrzeźwienia przeczytanie i przyswojenie tekstu z wikipedii
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ontologia

Najlepiej w różnych językach. Już po polsku to dla filozoficznego laika ciężka sprawa.

Nie bardzo rozumiem problem Kozioła. Chodzi ci o to, że po Przeistoczeniu pod postacią chleba i wina nie ma w żaden sposób Ciała i Krwi Chrystusa, bo wszyscy widzą chleb i wino?
Czy chodzi ci li i jedynie o katolicką definicję, którą tak rozumiesz jak rozumiesz i nie daje się ona rozbić na atomy, żeby sprawdzić gdzie niby to Ciało jest?
Po co ci to potrzebne?
Masz swoją definicję, która ciebie zadowala, satysfakcjonuje, zadowala twoje rozumienie "spożywania Ciała i Krwi Pańskiej" i daje przekonanie o życiu wiecznym i ok.
Musisz teraz rozwalić resztę przekonań? Bo ci nie pasują do twojego rozumienia? Bo świat musi być policzalny, mierzalny i logiczny?

Tak jak przechodzący przez zamknięte drzwi Jezus Zmartwychwstały?


N gru 30, 2018 20:11
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Przepraszam ponownie, ale wszystko wskazuje na to, że świat jest policzalny, mierzalny i logiczny. Tak, mechanika kwantowa też.

W świecie stworzonym przez Boga nielogicznego żyją natomiast muzułmanie. Jak ten ich kawałek świata wygląda, opisywać chyba nie ma potrzeby.


N gru 30, 2018 20:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Nie bardzo rozumiem problem Kozioła. Chodzi ci o to, że po Przeistoczeniu pod postacią chleba i wina nie ma w żaden sposób Ciała i Krwi Chrystusa, bo wszyscy widzą chleb i wino?

Nic takiego nie powiedziałem. Powiedziałem, że wg nauk KK chleb zmieniany jest w mięso, a wino w krew. Aby to zdefiniować zastosowano (wg mnie błędnie) metafizykę Arystotelesa na podstawie której sformowano tezę o transsubstancjacji.
Kael napisał(a):
Musisz teraz rozwalić resztę przekonań? Bo ci nie pasują do twojego rozumienia? Bo świat musi być policzalny, mierzalny i logiczny?
Nie, swiat nie musi być ani policzalny, ani mierzalny, ani logiczny. I pomimo wieków poszukiwań wiadomo tylko tyle, że taki własnie nie jest.
Ukryta naganę przyjmuję. Masz rację, że ta dyskusja niczemu nie służy.

@ErgoProxy
Może i wszystko tobie wskazuje ale ciągle czegoś nie możemy się doliczyć. Doświadczenie mówi więc inaczej. Reszta pozostaje (znów) kwestią wiary :-D

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 20:24
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Ja użyłem idiomu Kael w takim znaczeniu, w jakim ona go użyła. Że nie wszystkie obliczenia są technicznie wykonalne, bo czasu nie starczy, to sprawa osobna; w tym sensie świat policzalny nie jest. Ale dla Boga...

Tak jeszcze dla laików: teoria fali pilotującej. Cóż zrobić - von Neumann machnął się w dowodzie, który taką interpretację mechaniki kwantowej wykluczał.


N gru 30, 2018 20:26
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Aha, czyli koledzy się tu ze sobą ... nie zgadzają.
ErgoProxy uważa, że wszystko jest policzalne, a Kozioł, że właśnie nie.

Ok.

Czy ja dobrze rozumiem, Kozioł, że wedlug ciebie, katolicy twierdzą, że ów chleb i wino są po Przeistoczeniu materialnym, konkretnym Ciałem i Krwią, taką z dna?
No więc ja uważam, że tak jest. A postać chleba i wina jest "zasłoną dla zmysłów", która tylko czasami i wyjątkowo zanika.

Nie wiem dlaczego Pan Jezus tak to wymyślił. Nie wiem dlaczego po zmartwychwstaniu potrafił przechodzić przez drzwi i być jednocześnie materialny (dotykalny i potrafiący jeść). Wielu rzeczy nie wiem, ale ich nie odrzucam.

ErgoProxy, ja jestem na codzień z fizyką w kontakcie, ale taką absolutnie mierzalną, policzalną i sprawdzalną doświadczalnie. I to kocham.
Ale mam swoje granice i jest nimi abstrakcja. Niestety, mechanika kwantowa mnie przerasta i Schrödinger to za dużo dla mnie. Ale podobno fizycy kwantowi nie wykluczają, że świadomość może (naukowo) prztrwać śmierć fizyczną?


N gru 30, 2018 20:45
Post Re: Ekumenizm ogólnie
A tego potwierdzić nie mogę, bo o tym nie słyszałem dotąd. Ale w tym cała moja nadzieja, że tak właśnie jest. No i że nie znajdziemy się wtedy wszyscy w stanie żony Decantora - zero bodźców, zero kontaktu, zero obłędu, tylko świadomość czysta.


N gru 30, 2018 20:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Czy ja dobrze rozumiem, Kozioł, że wedlug ciebie, katolicy twierdzą, że ów chleb i wino są po Przeistoczeniu materialnym, konkretnym Ciałem i Krwią, taką z dna?
Oficjalnie tak od 13 wieku.
Kael napisał(a):
No więc ja uważam, że tak jest. A postać chleba i wina jest "zasłoną dla zmysłów", która tylko czasami i wyjątkowo zanika.
Dziekuję, ze nie nazwałas mnie kłamcą (sorry, to ten temperament ;) )
"Zasłona zmysłów" jak to nazwałas jest przedstawiona inaczej, tzn nie zalezy od twoich zmysłow, a wynika z powodu braku zmiany cech, które pierwotnie określały, opisywały chleb i wino. Ale jezeli to ci odpowiada, to ok, to twoje wyznanie.
Dobrze sie rozmawia z kims, kto konkretnie wie, w co wierzy.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 21:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL