Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 17:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Następna strona
 Ekumenizm ogólnie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Nie będę udawał, że zrozumiałem o co chodzi, ale bardzo chciałbym zrozumieć, bo trudno jest mi odnieść się do czegoś, czego nie rozumiem.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 29, 2018 15:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Wybawiony napisał(a):
Nie będę udawał, że zrozumiałem o co chodzi, ale bardzo chciałbym zrozumieć, bo trudno jest mi odnieść się do czegoś, czego nie rozumiem.

Nie przejmuj sie - chyba nikt nie rozumie. Za Zlotoustym: "Postępujmy tak również, gdy chodzi o tajemnicę (Eucharystyczną), uwzględniając nie tylko to, co podpada pod zmysły, lecz trzymając się mocno Jego słów. Wszak słowo Jego nie może mylić".
Ja to nawet nie rozumiem jak dziala deska Galtona. Ale odniesc sie moge - wychodzi rozklad normalny chociaz szansa na kazdym gwozdiku jest 1/2.

Ale z ta fizyka i miesem to juz czyste kpiny.


So gru 29, 2018 15:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kozioł napisał(a):
Realne ciało, to realne ciało: to mięso i krew.

A cialo stale jako termin z fizyki to oczywiscie mieso rekina.
Anglicy podobno maja klopot bo gdy powiedza "body" to mysla o karoserii a nie o ksztaltach malzonki.


So gru 29, 2018 15:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Jezus powiedział, że jego słowa są Duchem i Życiem. Tylko Duch Prawdy może je objawić (czyli dać zrozumienie), a owocem tego jest Życie. Jezus sam jest Słowem życia.
Moje życiowe doświadczenie pokazuje mi, jak wielka jest różnica pomiędzy przyjęciem na wiarę "litery", a przyjęciem Słowa ożywionego Duchem. Pierwsze doprowadza do śmierci, drugie rozkwita życiem.
Przez dwadzieścia lat przystępowałem dość regularnie do Komunii świetej, wierząc w to, że przyjmuję Ciało Chrystusa. Nie tylko że nie zauważyłem pozytywnych rezultatów tej praktyki, ale doszedłem do momentu, w którym stwierdziłem, że w moim sercu jest wielka pustka i przygnębienie, a życie straciło dla mnie sens. Pragnąłem, aby Bóg mnie unicestwił.
No i wtedy spotkałem na mej drodze Jezusa. Bynajmniej nie w Eucharystii, lecz w prostych słowach Ewangelii Krzyża, które przyjąłe tak, jakbym czekał na nie całe życie. Od tej pory wszystko się zmieniło.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 29, 2018 17:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Wybawiony napisał(a):
Moje ..... przystępowałem .... nie zauważyłem .... doszedłem .... stwierdziłem ....dla mnie ....spotkałem .... przyjąłe

Wspaniale.
Masz szanse kiedys byc zaliczonym do prawdziwych swiadkow wiary takich jak Mojzesz, Dawid, Jan Chrzciciel, setnik, sw Piotr, sw Justyn, sw Maksymilian Kolbe, sw Edyta Stein.


So gru 29, 2018 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Ekumenizm ogólnie
No i to mi się właśnie nie podoba. Zamiast wywyższać Jezusa, który zmienia ludzkie życie i podnosi nędzarza z prochu, to wynosi się na ołtarze ludzi, których Bóg obdarzył swoją łaską i traktuje tak, jakby była to ich zasługa.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 29, 2018 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Wybawiony napisał(a):
No i to mi się właśnie nie podoba. Zamiast wywyższać Jezusa.

Moze Ci sie nie podobac ale historii Abla, Jana Chrzciciela lub sw Pawla nie wykreslisz.
W naszej naturze jest miec liderow.
Dlaczego "zamiast"?


So gru 29, 2018 19:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
robaczek2 napisał(a):
Ale z ta fizyka i miesem to juz czyste kpiny.

Tu się zgadzam. Dla mnie transsubstancjacja to czyste kpiny. Nie obronisz jej przytaczając myśli wczesnochrześcijańskich, bo mówią o czymś innym.
Nie próbujesz odnieść się ani do metafizyki Arystotelesa, ani do definicji w której jej użyto. Próbujesz nawet nadać symboliczne znaczenie twardej wypowiedzi soborów. Odwołujesz się do wieloznaczności języka angielskiego, a równie dobrze mógłbyś odwołać się do suahili. Tak, widzę, ze tobie też to się nie mieści w głowie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 8:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kozioł napisał(a):
twardej wypowiedzi soborów.

Dobre. Koziol interpretuje wypowiedzi soborow. A wilk uczy zajaca.


N gru 30, 2018 13:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Jakie interpretacje? Proste sformułowania!

I oto twoja obrona:
- przenieść temat na inną płaszczyznę (tysiac lat przed zdefiniowaniem transsubstancjacji)
- przeniesienie orzeczeń soborów w wymiar symboliczny, choć one same są bardzo jednoznaczne
- atak osobisty

A ja ciebie w zamian proszę o wytłumaczenie jak rozumiesz transsubstancjację. Nie na podstawie wypowiedzi osób, którzy nawet tej definicji nie słyszeli (bo to tylko mydlenie oczu), a na podstawie metafizyki która została w niej zastosowana.

@Małgosiaa
Nie odpowiedziałaś na pytanie jak ty rozumiesz transsubstancjację. Jak rozumiesz definicję.
Czy uznajesz domniemane cuda eucharystyczne?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 13:56
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Cytuj:
Po dokonanym przeistoczeniu postacie chleba i wina nabierają nowego bez wątpienia znaczenia i nowego zadania, ponieważ nie są już pospolitym chlebem i pospolitym napojem, lecz znakiem rzeczy świętej i znakiem duchowego pokarmu; ale dlatego przybierają nowe znaczenie i nowy cel, że zawierają nową „rzeczywistość”, którą słusznie nazywamy ontologiczną. Pod wspomnianymi bowiem postaciami nie kryje się już to, co było przedtem, lecz coś zupełnie innego, a to nie tylko ze względu na przeświadczenie wiary Kościoła, ale w rzeczy samej, ponieważ po przemianie substancji, czyli istoty chleba i wina w ciało i krew Chrystusa, nie pozostaje już nic z chleba i wina poza samymi postaciami, pod którymi przebywa Chrystus cały i nieuszczuplony, w swej fizycznej „rzeczywistości”, obecny nawet ciałem, chociaż nie w ten sam sposób, w jaki ciała są umiejscowione w przestrzeni. (Misterium fidei, 3 września 1965 r.)[1]

za wikipedia
Ale papiez Pawel VI nie wymyslil sobie tego, tylko oparl sie na dlugiej nauce Kosciola

Cytuj:
Pouczony o tym i pełen niezachwianej wiary, że to, co się zdaje być chlebem, nie jest chlebem, chociaż takie wrażenie daje smak, lecz ciałem Chrystusa, a co się zdaje być winem, nie jest winem, choć się tak smakowi wydaje, ale krwią Chrystusa umocnij serce twoje, pożywając ten chleb jako duchowy i rozwesel oblicze twej duszy. Katecheza mystagogiczna 22,9. (Myst.4), PG 33,1103.
Cyryl Jerolozlimski

Roblemy zaczynaja sie wtedy, kiedy kazdy chce sam pojac, zanalizowac i rozlozyc na czynniki pierwsze rzeczy wiary. Ot taka rzymsko-germanska spuscizna.

Kiedy, gdzie jak, dlaczego i jak to udowodnic?

A w chrzescijanstwie chodzi o milosc, ktorej nie da sie rozlozyc na pierwiastki.


N gru 30, 2018 15:06
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Problemy zaczynaja sie wtedy, kiedy kazdy chce sam pojac, zanalizowac i rozlozyc na czynniki pierwsze rzeczy wiary.

Znam podobne podejście z mechaniki kwantowej, ale ludzie nauki są o tyle uczciwsi, że nazywają to swoje podejście prosto - shut up and compute, tj. zamknij się i licz.

Ja zaś jestem upierdliwy i dlatego zapytam: co to jest "fizyczna rzeczywistość" i czym różni się od "umiejscowienia ciał w przestrzeni"? Bo wg mnie są to, na tym poziomie szczegółowości, synonimy. Also, jeżeli dokument wykładający przeświadczenie wiary Kościoła orzeka, że nie wykłada przeświadczenia wiary Kościoła, to pomijając wątpliwą uczciwość takiego zabiegu, w tym miejscu następuje wykład chyba właśnie fizyki. W takim wypadku chciałbym się dowiedzieć, co ta fizyka potrafi przewidzieć i co można z niej policzyć.


N gru 30, 2018 16:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Ekumenizm ogólnie
ErgoProxy napisał(a):
Ja zaś jestem upierdliwy i dlatego zapytam: co to jest "fizyczna rzeczywistość".

Gdzie tak pisze bo ja czytam: "fizyczna "rzeczywistosc""? Moze nalezy zwrocic uwage na ustawienie cudzyslowu w wyrazie "rzeczywistosc" dla podkreslenia ontologicznego znaczenia zjawiska przemiany oplatka w cialo Chrystusa. Moze "Ja Jestem" troche wykracza poza problemy fizyczne zwiazane z napedem autobusu elektrycznego.


N gru 30, 2018 16:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kozioł napisał(a):
@Małgosiaa
Nie odpowiedziałaś na pytanie jak ty rozumiesz transsubstancjację. Jak rozumiesz definicję.
Czy uznajesz domniemane cuda eucharystyczne?

Zdziwilbym sie gdyby Malgosia odpowiedziala na tak sformulowane pytanie.


N gru 30, 2018 16:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Cytuj:
zawierają nową „rzeczywistość”, którą słusznie nazywamy ontologiczną.
Oczywiście, to nowa rzeczywistość ontologiczna.
Kael napisał(a):
Pod wspomnianymi bowiem postaciami nie kryje się już to, co było przedtem, lecz coś zupełnie innego, a to nie tylko ze względu na przeświadczenie wiary Kościoła, ale w rzeczy samej, ponieważ po przemianie substancji, czyli istoty chleba i wina w ciało i krew Chrystusa, nie pozostaje już nic z chleba i wina poza samymi postaciami, pod którymi przebywa Chrystus cały i nieuszczuplony
Dokładnie, zmienia sie substancja. Po transsubstancjacji pod przywarami/cechami chleba i wina jest Jezus swoim ciałem, krwią, duchem i bóstwem. Mięso i krew, duch i Bóstwo. Ten sam i taki sam co został ukrzyżowany.
Kael napisał(a):
chociaż nie w ten sam sposób, w jaki ciała są umiejscowione w przestrzeni.
Oczywiście, że nie w ten sam sposób, bo normalnie nie można istnieć w tysiacach miejsc jednoczesnie na przestrzeni wieków i trudno aby cały Jezus zmiescił się w takiej okruszynie chleba.

Paweł VI nie powiedział nic nowego, nic sprzecznego z soborami. Jest nieco niedomówień dzieki którym ludzie nie znający swej historyczno soborowej tozsamości moga wyobrazic sobie coś innego.
Przypomnę : nie jest to obecność symboliczna, to obecność rzeczywista mięsa, krwi, ducha i Bóstwa.

Cyryl Jerolozlimski umarł blisko tysiac lat zanim transsubstancjacja stała sie dogmatem w KK. Nie bierze on udziału w tej dyskusji.

Kael napisał(a):
Roblemy zaczynaja sie wtedy, kiedy kazdy chce sam pojac, zanalizowac i rozlozyc na czynniki pierwsze rzeczy wiary.
Tak, problem zacząl sie 1000 lat po smierci Jezusa, gdy KK bardzo chciał obecność Jezusa w/podczas Wieczerzy zdefiniować. W konsekwencji tego jest teraz tabernakulum, adoracje zawartości tabernakulum.

@robaczek2
Znów uciekasz od odpowiedzi w jakieś skojarzenia automobilowe.

Zadam tobie pytanie: czy uznajesz cuda eucharystyczne?
Są domniemane, bo nigdy nie zostały udowodnione, a opierają się tylko na wierze.
Wierzysz w cuda eucharystyczne?

@Małgosiaa
Wierzysz w cuda eucharystyczne?

Czy znów źle zadałem pytanie? :twisted:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 16:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL