Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 22  Następna strona
 Ekumenizm ogólnie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Małgosiaa napisał(a):
Ekumeniczne wydanie Biblii też oddolna inicjatywa pojedynczych osób/tłumaczy?
Na temat ekumenicznej Biblii, to wole sie nie wypowiadać. Nie musze podnosić sobie ciśnienia. Powiem jedno: stracony czas.

Przypomnę: KRK nie ma w żadnych strukturach ekumenicznych.

Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Luteranie stosują pojęcie konsubstancjacji bliskie rozumieniu prawosławnemu i istniejące w KK zanim ten zszedł z tej drogi i wprowadził nowinkę.

No popatrz, a swego czasu na innym forum prawosławni wciskali, że katolikom bliżej do protestantów niż prawosławnych, a tu okazuje się, że bliżej prawosławnym. A poważnie: Kozioł, bo nie metodyści, zbrata się z każdym, kto będzie przeciw KK.
Ja wskazałem pewien fakt, a ty wyciągaj sobie jakie chcesz "wnioski", jeżeli ma to ciebie odstresować.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 21, 2018 22:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Quinque napisał(a):
Taką naukę którą wygłosił Chrystus na ostatniej wieczerzy
Taaa, oczywiście. I zrozumieli to tylko Rzymianie po 9 wiekach....

Pytałes sie o "Soli Deo gloria". W pełni ta sentencja to "Soli Deo honor et gloria" z Vulgaty, z 1Tym 1,17.
A dlaczego tak?
Bo wszelkie zbawienie to wola i działanie Boga.
Bo Apostołowie oddawani cześć tylko Bogu.
Bo gdy chciano im oddać cześć, to uciekali przerażeni bałwochwalstwem.

Uważasz, że Apostołowie jakoś zmienili zdanie?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 21, 2018 23:18
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Pomijam fakt że reszta moich zarzutów jest nie ruszona. To nie pytałem się o to co praktykowali apostołowie tylko gdzie nauczali iż Tylko Bogu należy się cześć. Ja wiem że Kozioł będzie brnąć w to dalej ale wszyscy o tym wiemy że Biblia przeczy tezie, "Tylko Bogu cześć"

Cytuj:
Taaa, oczywiście. I zrozumieli to tylko Rzymianie po 9 wiekach


Rozumieli to wszyscy chrześcijanie. Aż do czasu gdy powstały różne odłamy protestanckie


So gru 22, 2018 2:04
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Koziol nauki Kosciola katolickiego nie zna, wiec ja przytocze

Cytuj:
KKK 1195 W określone dni roku liturgicznego Kościół na ziemi wspomina świętych: przede wszystkim Świętą Bożą Rodzicielkę, następnie Apostołów, męczenników i innych świętych. Ukazuje w ten sposób, że jest zjednoczony z liturgią niebieską; wielbi Chrystusa za to, że dokonał zbawienia w swoich uwielbionych członkach. Ich przykład jest natchnieniem Kościoła w jego drodze do Ojca.
(...)KKK 957 Komunia ze świętymi. "Nie tylko jednak ze względu na sam ich przykład czcimy pamięć mieszkańców nieba, ale bardziej jeszcze dlatego, żeby umacniała się jedność całego Kościoła w Duchu przez praktykowanie braterskiej miłości. Bo jak wzajemna łączność chrześcijańska między pielgrzymami prowadzi nas bliżej Chrystusa, tak obcowanie ze świętymi łączy nas z Chrystusem, z którego, niby ze Źródła i Głowy, wypływa wszelka łaska i życie Ludu Bożego" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 50).

Składamy hołd (Chrystusowi) w naszej adoracji, gdyż jest Synem Bożym, męczenników zaś kochamy jako uczniów i naśladowców Pana, a to jest rzeczą słuszną, gdyż w niezrównanym stopniu oddali się oni na służbę swojemu Królowi i Mistrzowi. Obyśmy również i my mogli stać się ich towarzyszami i współuczniami (Św. Polikarp, w: Martyrium Polycarpi, 17).


Nie wiem, co u metodystow oznacza "swietych obcowanie", ktore wyznaja. Moze Koziol to wyjasni?


So gru 22, 2018 8:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Quinque napisał(a):
Ja wiem że Kozioł będzie brnąć w to dalej ale wszyscy o tym wiemy że Biblia przeczy tezie, "Tylko Bogu cześć"
Spytaj sie o to Żydów :D
Sukcesja apostolska w kościołach poreformacyjnych to własnie kontynuacja nauczania Apostołów, a skoro oni sami oddawani cześć tylko Bogu, a gdy im chcieli oddac cześć, to byli przerażeni bałwochwalstwem to dlaczego mamy robic inaczej?
Spróbujesz temu zaprzeczyć? Albo może spróbujesz zaprzeczyć zbawienie wynika z łaski, z woli Boga?
Możesz tupać i krzyczeń "nie, nie, nie" ale nie zmieni to rzeczywistości.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Taaa, oczywiście. I zrozumieli to tylko Rzymianie po 9 wiekach

Rozumieli to wszyscy chrześcijanie. Aż do czasu gdy powstały różne odłamy protestanckie
A jeżeli fakty mówia inaczej, to tym gorzej dla faktów :lol:
Sprawdź sam, że o transsubstancjacji zaczęto mówić dopiero w 9 wieku i to nie bez wewnętrznego sprzeciwu w KK, a jako dogmat to dopiero 13 wiek (Sobór laterański IV z 1215 r.).

Już domyślam w jakim stylu będa odpowiedzi na pozostałe pytania. Ale może odpowiesz:
Czym sie różni sukcesja KK od prawosławnej, czy Reformowanego Kościoła Katolickiego?

@Kael
Tak kochacie Męczenników i świętych, że im budujecie sanktuaria i padacie na twarz przed ich artystycznymi wyobrażeniami i składacie im ofiary dziękczynne. Każdy z Apostołów uciekłby widząc takie praktyki.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 8:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Ekumenizm ogólnie
No... to trzeba przyznać, że w na przykład Świąt maryjnych i wspomnień maryjnych jest więcej niż świąt związanych z innymi osobami świętymi. Rzecz jasna Wielkanoc i Boże Narodzenie są obchodzone godnie i "hucznie", ale przy Bożym Narodzeniu słychać bardzo dużo o Maryi. Czy jest to uzasadnione? Nie wiem - niektórzy nie mają umiaru.

Co do wizerunków, świętych, relikwii... no to w Katolicyzmie przerost formy nad treścią. Duchową stolicą Polski nie jest nic innego, jak tylko Częstochowa, bo tam znajduje się wizerunek Marii i w pewnych miesiącach wielu z wiernych idzie się pokłonić Matce Bożej. Tak samo okazały jest Licheń, Niepokalanów, wiele innych sanktuariów Maryjnych. Inne znane sanktuaria... Łagiewniki w Krakowie "zajmują się" Miłosierdziem, świątynia w Warszawie Opatrznością.

Nie schodzę z tematu - nie apeluję o to, że należy zburzyć Częstochowę, Licheń i Niepokalanów, zniszczyć wszystkie obrazy i tym podobne. Twierdzę, że należy wejść w dialog z Protestantami i nauczyć się czegoś od nich w tym temacie. Na tym według mnie polega ekumenizm.

_________________
MODERATOR


So gru 22, 2018 9:09
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Cytuj:
Ale faktycznie, skoro "w statucie" ma się to, co mają katolicy, to się takich rzeczy jak w Asyżu po prostu nie robi. Zresztą muzułmanie już po ucałowaniu przez papieża Koranu chichrali się, jak Dom Pokoju długi i szeroki, że nareszcie ten giaur przyznał publicznie, kto mówi prawdę o Bogu, a kto rozpowszechnia o nim kłamstwa.

Katolicy mają w "Statucie" Konstytucję Dogmatyczną o Kościele" która precyzuje kto stanowi Lud Boży - W każdym prawdzie czasie i w każdym narodzie miły jest Bogu, ktokolwiek się go lęka i postępuje sprawiedliwie (Dz 10,35).......i takich rzeczy jak w Asyżu po prostu się nie robi.
Pismo sobie a życie sobie.


Zbigniew3991 napisał(a):
No... to trzeba przyznać, że w na przykład Świąt maryjnych i wspomnień maryjnych jest więcej niż świąt związanych z innymi osobami świętymi. Rzecz jasna Wielkanoc i Boże Narodzenie są obchodzone godnie i "hucznie", ale przy Bożym Narodzeniu słychać bardzo dużo o Maryi. Czy jest to uzasadnione? Nie wiem - niektórzy nie mają umiaru.

Co do wizerunków, świętych, relikwii... no to w Katolicyzmie przerost formy nad treścią. Duchową stolicą Polski nie jest nic innego, jak tylko Częstochowa, bo tam znajduje się wizerunek Marii i w pewnych miesiącach wielu z wiernych idzie się pokłonić Matce Bożej. Tak samo okazały jest Licheń, Niepokalanów, wiele innych sanktuariów Maryjnych. Inne znane sanktuaria... Łagiewniki w Krakowie "zajmują się" Miłosierdziem, świątynia w Warszawie Opatrznością.

Nie schodzę z tematu - nie apeluję o to, że należy zburzyć Częstochowę, Licheń i Niepokalanów, zniszczyć wszystkie obrazy i tym podobne. Twierdzę, że należy wejść w dialog z Protestantami i nauczyć się czegoś od nich w tym temacie. Na tym według mnie polega ekumenizm.

Najstarszym polskim jest sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyż, rok założenia 1006-1020.
Fakt przez okres zaborów, II wojny światowej zdewastowane i zapomniane.
Od 1990r przeżywa okres renesansu, coraz więcej ludzi z całej Polski pielgrzymuje do sanktuarium.


So gru 22, 2018 9:37

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Dokumenty są dokumentami, Katechizm Katechizmem, a Biblia Biblią. To bardzo ważne i mądre dokumenty, ale jak widać nie są przestrzegane.

Jeśli pojawiają się nieustannie głosy: "Papierze to heretycy", "Sobór to schizma"," ekumenizm to wymysł masoński" - no to autor takich słów jest prawdziwym Katolikiem, czy też wrogiem Katolicyzmu? Takie hasła padają z ust ludzi, którzy deklarują się jako Katolicy, ale gdyby nikt nie znał tych autorów, można byłoby powiedzieć, że to wojujący antyklerykałowie lub członkowie sekty.

Quinque - gdzie Biblia przeczy tezie: "Tylko Bogu cześć"?
Jak dokumenty Kościoła odnoszą się do sprawy ekumenizmu? Które z tych dokumentów popierają Twoją opinię o Katolicyzmie? Pytam o to, dlaczego, że uważasz się za Katolika. Wychodzę z dobrego założenia? Jako Katolik, powinieneś mówić o Kościele biorąc pod uwagę dokumenty Kościoła, na przykład KKK lub postanowienia Kościoła. Zacytuj je, proszę.

_________________
MODERATOR


So gru 22, 2018 11:04
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
@Koziol, sukcesje apostolska z nauczania musieliscie sobie wmowic, zeby nie przyznac, ze to ludzie sami sobie grupke chrzescijan pt metodysci bez lacznosci z Apostolami zalozyli.
Nie wiem kto "pada na twarz przed figurami"? Moze wymyslony przez protestantow kkatolik? W koncu jakis straszak musicie miec, zeby czuc sie lepszymi chrzescijanami.
Nauke Kosciola katolickiego przytoczylam.
A jaka jest wykladnia metodystow do "swietych obcowania"? Zsdna?


So gru 22, 2018 12:39
Post Re: Ekumenizm ogólnie
A mnie ciągle zastanawia, dlaczego ktoś miałby być lepszy, a ktoś gorszy w rozumieniu przynależności religijnej.
Ludzi można w prosty sposób podzielić na: mądrych i głupich; wierzących i ateistów; praktykujących i stojących z boku wobec przypisanej religii.

Jednak wciąż są to ci sami ludzie - dzieci Boga stwórcy. Proste, czyż nie?

I tu możemy dojść do konsensusu - są wśród nas ci, których źródłem postępowania jest Bóg, i tacy którzy słuchają bożków - cokolwiek to znaczy.

Ale by dość do takiej postawy, trzeba się wyzbyć chciwości: na pieniądze, najprawdziwszą prawdę, jedynie zbawczą religię.
A to dla wielu hierarchów jest niewykonalne, bo najbardziej kochają władzę. I z chciwości do niej zrobią i powiedzą wszystko.

W przypadku, gdy Jezus od zawsze mówi: Jeśli chcesz, pójdź za mną.


So gru 22, 2018 12:55
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Mówisz o każdej hierarchii ogółem? Czy o jednostkach w każdym wyznaniu? Bo, jak widać choćby i tu, nie jest to problem tylko hierarchii


So gru 22, 2018 13:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
@Kael
A fe, nieładnie wymyslac cytaty.
@Zbigniew3991 przykłady dodał. Na mnie ogromne wrażenie wywarły zachowania ludzi w trakcie przemarszu z kopią (reprodukcją) "świetego" obrazu z Częstochowy. Wrażenie negatywne.

Tzw skład apostolski, to katolickie wyznanie wiary. Wiesz, że apostolskie pochodzenie to legenda? W wersji obecnej skład został ustalony w 16 wieku.
Tak, mamy społeczność świętych. Mam społeczność z innymi chrześcijanami nawet bywa, ze wbrew im samym.

Może ty odpowiesz, jaka jest różnica w sukcesji KK, Cerkwi i Reformowanego Kościoła Katolickiego?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 13:33
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kozioł napisał(a):
@Kael
Tak kochacie Męczenników i świętych, że im budujecie sanktuaria i padacie na twarz przed ich artystycznymi wyobrażeniami i składacie im ofiary dziękczynne. Każdy z Apostołów uciekłby widząc takie praktyki.

Twoj oryginal podchodzi pod oszczerstwo. Moja wersja byla i tak zlagodzona ("pada na twarz przed figurami"). "Ofiary dziekczynne" litosciwie pominelam.


Kozioł napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
A to sukcesja apostolska dotyczy tylko katolickiego papieża? Jak się definiuje pojęcie: sukcesja apostolska?
Sukcesja rozumiana jako osobowa, czyli obrazowo mówiąc z rączki do raczki jest w przeróżnych Kościołach (staro) katolickich, w Kościele Prawosławnym, w Kościołach historycznych (w tym w przedchalcedońskich), w Kościele anglikańskim, w niektórych Kościołach luterańskich (np w Szwecji, w Polsce), nie wiem czy także nie jest w niektórych Kościołach reformowanych.
Kościoły po reformacyjne rozumieją sukcesje apostolską jako sukcesję nauczania, a nie osobową, czyli jako powrót do nauczania i kontynuacje nauczania Jezusa i Apostołów.

Czyli jak Swiadkowie Jehowy, wieleset lat po Apostolach odkrywacie "Prawde" na okrojonej bazie zapisanych tekstow ktore sa spisana czescia Objawienia. Oczywiscie, swobodnie ja interpretujac, no bo jak inaczej wytlumaczyc setki roznych wyznan protestanckich?
Kozioł napisał(a):

Tzw skład apostolski, to katolickie wyznanie wiary. Wiesz, że apostolskie pochodzenie to legenda? W wersji obecnej skład został ustalony w 16 wieku.
Tak, mamy społeczność świętych. Mam społeczność z innymi chrześcijanami nawet bywa, ze wbrew im samym.

Może ty odpowiesz, jaka jest różnica w sukcesji KK, Cerkwi i Reformowanego Kościoła Katolickiego?

Czyzbyscie mieli nawet inne wyznanie wiary? Luteranie maja takie same jak katolicy.
Czyli swieci dla was sa tylko po tej stronie zycia? A po smierci ziemskiej...znikaja? A przeciez Pan Jezus mowil o zyciu wiecznym.

Oczywiscie, ze i katolicy i prawoslawni maja sukcesje apostolska. Czym jest Reformowany Kościol Katolicki, to musisz mnie oswiecic.


So gru 22, 2018 14:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Kozioł napisał(a):
@Kael
Tak kochacie Męczenników i świętych, że im budujecie sanktuaria i padacie na twarz przed ich artystycznymi wyobrażeniami i składacie im ofiary dziękczynne. Każdy z Apostołów uciekłby widząc takie praktyki.

Twoj oryginal podchodzi pod oszczerstwo. Moja wersja byla i tak zlagodzona ("pada na twarz przed figurami"). "Ofiary dziekczynne" litosciwie pominelam.
I niepotrzebnie: vota dziękczynne.

Kozioł napisał(a):
Kael napisał(a):
Może ty odpowiesz, jaka jest różnica w sukcesji KK, Cerkwi i Reformowanego Kościoła Katolickiego?

Czyzbyscie mieli nawet inne wyznanie wiary?
Tak jak prawosławie. Tez nie używa "składu apostolskiego". KKK też nie używamy.
Kael napisał(a):
Oczywiscie, ze i katolicy i prawoslawni maja sukcesje apostolska. Czym jest Reformowany Kościol Katolicki, to musisz mnie oswiecic.
RKK to jedni ze starokatolików.
Skoro te Kościoły (i wiele innych) maja sukcesje apostolską wg twojego rozumowania, a sukcesja apostolska jest wg ciebie koniecznością, wykładnią nauczania prawdy, to skąd tak rózne nauczania w tak wielu Kosciołach? I skoro luteranie w Polsce i wielu innych krajach uzyskały sukcesje apostolska (w rozumieniu katolików) za posrednictwem Kościołów starokatolickich, to zaczniesz uważac KEA za Kosciół?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 14:41
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Ja cos pisalam o "sukcesji apostolskiej jako koniecznosci wykladni nauczania prawdy"? Chyba mnie pomyliles z kims innym. Jest koniecznoscia waznosci sakramentow. Np Eucharystii czyli spozywania Rzeczywistego Ciala i Krwi Panskiej, ktore to spozywanie jest warunkiem Zycia. Chyva, ze wasza Biblia inaczej Ewangelie Jana sformulowala.

A jesli macie inne wyznanie wiary niz np luteranie, to jakie, kto je sformulowal i kiedy?

Owe wota dziekczynne to poboznosc ludowa. Nic do wiary nie dodaja. I na pewno nie sa ofiarami dla figur.


So gru 22, 2018 14:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL