Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22
 Ekumenizm ogólnie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Małgosiaa napisał(a):
Co z tego aktu pokory miałoby wynikać? Jaki byłby Kościół? Z jaką doktryną, bo chyba myslisz o jednej, skoro ma być niepodzielony? Jak ją osiągnąć? Kto miałby czuwać nad całością, aby znów nie tworzyły się podziały?
Ech, Wybawiony, utopia, utopia i jeszcze raz utopia. Nie w taki sposób możliwa jest jedność.


Doktrynami niech zajmują się teolodzy i biskupi. Dla zwykłego wiernego może owocniejsza byłaby postawa pokory, niż wynikanie w różnice doktrynalne...?

_________________
MODERATOR


Śr sty 23, 2019 16:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ekumenizm ogólnie
@ Małgosiaa
Utopią byłoby myślenie, że przywództwo ułomnego człowieka może być gwarantem jedności.No i nawet najlepsza doktryna nie sprawi, że w relacjach pomiędzy wierzącymi będzie obecna miłość poprzez usługiwanie sobie nawzajem. Przecież Kościół ma Głowę-Chrystusa i Ducha Świętego, który go prowadzi i wyposaża w stosowne dary.Wystarczy poddać się temu prowadzeniu zamiast ustanawiać instytucjonalną kontrolę. Trzeba zaufać Bogu a nie polegać na własnym rozumie. Kościół jest własnością Chrystusa, więc On sam jest najbardziej zainteresowany tym, by się o niego zatroszczyć.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sty 23, 2019 17:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Doktrynami niech zajmują się teolodzy i biskupi.

Jacy? Katoliccy, prawosławni czy protestanccy? A może wszyscy razem? I jak to ma wyglądać: odrzucamy wszystko w co wierzymy i wypracowujemy nowe? :o
Wybawiony napisał(a):
@ Małgosiaa
Utopią byłoby myślenie, że przywództwo ułomnego człowieka może być gwarantem jedności.No i nawet najlepsza doktryna nie sprawi, że w relacjach pomiędzy wierzącymi będzie obecna miłość poprzez usługiwanie sobie nawzajem. Przecież Kościół ma Głowę-Chrystusa i Ducha Świętego, który go prowadzi i wyposaża w stosowne dary.Wystarczy poddać się temu prowadzeniu zamiast ustanawiać instytucjonalną kontrolę. Trzeba zaufać Bogu a nie polegać na własnym rozumie. Kościół jest własnością Chrystusa, więc On sam jest najbardziej zainteresowany tym, by się o niego zatroszczyć.

No, Kościół ma Głowę - Chrystusa i Ducha Świętego. Czy Chrystus i Duch Święty mają walić po głowach tych, którzy wymyślają swoje własne teologie, jak np. @Wybawiony itp. i zmusić do posłuszeństwa i jednakowego odczytywania Biblii przez wszystkich? A może kolejny potop? Napisz i złóż wniosek racjonalizatroski u Boga. Pewnie sam na to nie wpadnie :o
A myślałam, że mnie nic już nie zdziwi...

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 23, 2019 17:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Są jednak rzeczy wspólne, więc nie trzeba porzucać wszystkiego. Wszyscy teolodzy i biskupi. Ja też sobie tego nie wyobrażam i wydaje mi się to niemożliwe, ale wierzę w to, że może dojść do pełnej jedności. Jeśli modlimy się o to, żebyśmy byli zjednoczeni, to znaczy, że mamy nadzieję, prawda?

_________________
MODERATOR


Śr sty 23, 2019 17:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Są jednak rzeczy wspólne, więc nie trzeba porzucać wszystkiego. Wszyscy teolodzy i biskupi. Ja też sobie tego nie wyobrażam i wydaje mi się to niemożliwe, ale wierzę w to, że może dojść do pełnej jedności. Jeśli modlimy się o to, żebyśmy byli zjednoczeni, to znaczy, że mamy nadzieję, prawda?

i to jest właśnie ekumenizm.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 23, 2019 17:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Małgosiaa napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Są jednak rzeczy wspólne, więc nie trzeba porzucać wszystkiego. Wszyscy teolodzy i biskupi. Ja też sobie tego nie wyobrażam i wydaje mi się to niemożliwe, ale wierzę w to, że może dojść do pełnej jedności. Jeśli modlimy się o to, żebyśmy byli zjednoczeni, to znaczy, że mamy nadzieję, prawda?

i to jest właśnie ekumenizm.


I o tym właśnie pisałem :D

_________________
MODERATOR


Cz sty 24, 2019 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Dzis abp Rys powolal sie na fragment z pierwszego listu sw Jana: KAZDY kto miluje zna Boga.
Arcybiskup zauwazyl ze "nie jest powiedziane ze katolik, prawoslawny, protestant, zyd, niewierzacy. Jan mowi ze tylko ten zna Boga kto kocha. Moze cos o nim wie ale to nie oznacza ze go zna."


N wrz 05, 2021 19:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Ekumenizm ogólnie
W Biblii Kościoła Katolickiego czyli Biblii Tysiąclecia 2 wydanie przeczytałem takie wersety :

Galatów 1:6-9

,, ... Nadziwić się nie mogę, że tak szybko chcecie od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, przejść do innej Ewangelii.
Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową.
Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy — niech będzie przeklęty!
Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście — niech będzie przeklęty!
... ,,

Apostoł Paweł który pisał pod natchnieniem Boga potępił Ekumenizm .


Wt kwi 12, 2022 9:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ekumenizm ogólnie
logika napisał(a):
Apostoł Paweł który pisał pod natchnieniem Boga potępił Ekumenizm .
To zależy, co rozumiesz pod pojęciem ekumenizmu, bo w tym fragmencie (Galatów 1:6-9) jest tylko potępienie błędnej nauki o Chrystusie i Ewangelii - nie ma potępienia rozmów, nie ma potępienia rozważań biblijnych, nie ma potępienia wspólnych modlitw, nie ma potępienia uznania prawomocności urzędu (biskupa, nauczyciela, ewangelizatora itd.).
W tym konkretnym fragmencie nie ma - jeśli jest w innym, to wskaż inny, w którym to jest.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt kwi 12, 2022 10:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Ekumenizm ogólnie
logika napisał(a):
Apostoł Paweł który pisał pod natchnieniem Boga potępił Ekumenizm .
Halo! Moderacja! logika prosi, żeby go wywalić z forum!


Wt kwi 12, 2022 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ekumenizm ogólnie
@taryjel
To już nie można mieć swojego zdania i swojego spojrzenia?
Jeśli napiszę, że Pius XI w Magisterium Nauczającym potępił ekumenizm, to też będę prosił, żeby mnie wyrzucono z forum?
Zapewne będzie to znak ekumenizmu dla świata, bo rozmawiać można z każdym, nawet z czcicielem bożków, ale jak już ktoś podważa ekumenizm, to paszoł won.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Ostatnio edytowano Wt kwi 12, 2022 15:11 przez Elbrus, łącznie edytowano 1 raz



Wt kwi 12, 2022 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Elbrus napisał(a):
To już nie można mieć swojego zdania i swojego spojrzenia?
Oczywiście że można. Ale jak ktoś potępia dyskutowanie z innowiercami, to konsekwentnie powinien, będąc dla gospodarzy forum innowiercą, oczekiwać wywalenia.
Cytuj:
Jeśli napiszę, że Pius XI w Magisterium Nauczającym potępił ekumenizm, to też będę prosił, żeby mnie wyrzucono z forum?
Nie mam pojęcia. Zależy, czy się identyfikujesz z tą wypowiedzią i czy uważasz, że Twoja obecność na forum to przejaw ekumenizmu.


Wt kwi 12, 2022 15:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Znalazłem taką wypowiedz apostoła Pawła z 2 Koryntian 6:14,15

,,...Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem ma wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością?
Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym?
...,,

Rozumiem to tak , że apostoł Paweł wykluczył Ekumenizm .


Cz maja 05, 2022 16:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Ekumenizm ogólnie
logika napisał(a):
Znalazłem taką wypowiedz apostoła Pawła z 2 Koryntian 6:14,15

,,...Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem ma wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością?
Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym?
...,,

Rozumiem to tak , że apostoł Paweł wykluczył Ekumenizm .


Ekumenizm rodził się w drugiej połowie XIX w., jego organizacyjne początki sięgają pierwszych dekad XX w. Listy Pawła powstawały - jakkolwiek traktować sprawę ich autorstwa i powstania - w pierwszym wieku. W żaden sposób Paweł nie mógł odnosić się w swoich listach do ekumenizmu, wykluczać go czy propagować. Oczywiście, czytając listy Pawła, Ty możesz wykluczać czy aprobować - ale to Twoja interpretacja - uzasadniona bardziej czy mniej przekonująco, bazująca na takich czy innych przekonaniach hermeneutycznych to inna sprawa - nie zdanie Pawła. Inny autorytet.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pn maja 16, 2022 14:46
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Podczas modlitwy eucharystycznaj kapłan mówi między innymi ( zjednocz tych którzy przyjmują ciało i krew itd ) to jest kościół katolicki - jeżeli ktoś tego nie robi to nie należy do kościoła i żaden ekumenizm mu nie pomoże .Zjednoczenie ludu biorącego czynny udział w ofierze Jezusa Chrystusa . Owszem można mówić o ekumeniżmie , ale tylko w sposób ewangelizowania , w żaden inny sposób nie , ponieważ nikt nie wymyślił i nie wymyśli nic doskonalszego niz kosciól powołany do życia przez Jezusa Chrystusa .


So paź 22, 2022 21:51
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL