Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 13:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 22  Następna strona
 Ekumenizm ogólnie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Owe wota dziekczynne to poboznosc ludowa. Nic do wiary nie dodaja. I na pewno nie sa ofiarami dla figur.

Tzn sa dwa Koscioły? Jeden ludowy, a drugi taki oficjalny? To ci ludowcy mają innych kapłanów i inne swiątynie?
A vota gdzie sa wieszane w gablotkach jako dowody na cuda jakie sprawia cudowny obraz?
Kael napisał(a):
No Eucharystii czyli spozywania Rzeczywistego Ciala i Krwi Panskiej.
Czyli Luteranie w Polsce mają wazne wg KK sakramenty?

Kael napisał(a):
A jesli macie inne wyznanie wiary niz np luteranie, to jakie, kto je sformulowal i kiedy?
Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary. Podobnie jak luteranie, prawosławni, anglikanie, starokatolicy.
Czy jest inne, niz twoje?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 14:53
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Chyba jednak metodystom blizej do SJ z ta pokretna argumentacja.
Ja sie pytam z ciekawosci kto metodystom wymyslil eyznanie wiar,, jesli jest rozne od katolickiego i nawet luteranskiego a Koziol miesza to z nauczaniem, sukkcesja i cala reszta.

Wota dziekczynne nie sa dla obrazu. To wyjatkowo prymitywne myslenie uprzedzonych "nowych" chrzescijan.
Moze krzyz z figura Pana Jezusa to dla was tez bozek?


So gru 22, 2018 15:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Chyba jednak metodystom blizej do SJ z ta pokretna argumentacja.
Ja sie pytam z ciekawosci kto metodystom wymyslil eyznanie wiar,, jesli jest rozne od katolickiego i nawet luteranskiego a Koziol miesza to z nauczaniem, sukkcesja i cala reszta.
To, że próbujesz mnie zdyskredytować jest komplementem. Stawiam widocznie trudne pytania.
Dobrze, to moze tak: vota sa dla np. Matki Bożej Częstochowskiej. Jakby ta z Częstochowy była szczególna i jakby z jej woli cokolwiek sie stało.

Przeczytałas mój poprzedni post?
Czy prawosławnych też nazwiesz SJ, skoro nie mają apostolskiego wyznania wiary w swych kanonach?
Kael napisał(a):
Moze krzyz z figura Pana Jezusa to dla was tez bozek?
Symbol, jak kiedyś ryba, czy kotwica. Używamy najczęściej pustego krzyża, krzyża po zmartwychwstaniu, jako symbolu zwycięstwa Jezusa. Nie, nie ma zadnej mocy, nie jest amuletem, przed niczym nie chroni, nic nie odpędza.

Zadam pytanie jeszcze raz: czyli Luteranie w Polsce mają wazne wg KK sakramenty? Mają sukcesje apostolską poprzez Kosciół starokatolicki, a to podobno warunek ważnosci sakramentów.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 15:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Jeśli chodzi o brak Składu Apostolskiego w waszym kanonie, to czy jest to spowodowane występowaniem w nim zwrotu "zstąpił do piekieł", czy może jest jakiś inny powód?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 22, 2018 16:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Wybawiony napisał(a):
Jeśli chodzi o brak Składu Apostolskiego w waszym kanonie, to czy jest to spowodowane występowaniem w nim zwrotu "zstąpił do piekieł", czy może jest jakiś inny powód?
Jakiś historyczny? Nie, nie jest doktrynalny, tak samo jak nie jest dla luteran. S.A. chyba jest nawet w śpiewniku (nie jestem pewien i nie mogę teraz sprawdzić).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 16:16
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Wiekszosc luteran nie ma sukcesji apostolskiej (z tego co wiem - moge sie mylic).
A wytnanie wiary nijak sie ma do sakramentow. Chrzest udzielony w Imie Trojxy swietej jest wazny wszedzie, Eucharystia nie moze byc wazna bez sukcesji apostolskiej.

Nie wierze, ze nie potrafisz odroznic wyznanis wiary od konsekwencji osobistego oddzielenia sie i zerwania lacznosci z korzeniami apostolskimi.
Powtorze: pytam o forme wyznania wiary u metodystow z ciekawosci. Jesli nie SA to kto wam wasza wersje ulozyl i czym sie rozni od SA?

Matka Boska to Matka Boska: jest jedna. Ale twoja matka ma niewatpliwie wiecej zdjec niz jedno.


So gru 22, 2018 18:20

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Eucharystia nie moze byc wazna bez sukcesji apostolskiej.


Jaka szkoda, że zarówno Jezus, jak i apostołowie zapomnieli o tym wyraźnie powiedzieć. Nie byłoby teraz żadnych niedomówień w tej kwestii...

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 22, 2018 20:22
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
A skad wiesz, ze "zapomnieli"? Nawet w Pismie sw jest o nakladaniu rak przy modlitwie za diakonow i prezbiterow.


So gru 22, 2018 21:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2734
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kozioł napisał(a):
Każdy z Apostołów uciekłby widząc takie praktyki.

Dodaj - moim zdaniem.
Ja widze w Biblii cala mase przykladow ludzi godnych nasladowania.


So gru 22, 2018 21:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Powtorze: pytam o forme wyznania wiary u metodystow z ciekawosci. Jesli nie SA to kto wam wasza wersje ulozyl i czym sie rozni od SA?

Cytuj:
Każdy Kościół chrześcijański korzysta z dobra wspólnego, jakim jest Objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu i na ogół przyjmuje podstawowe dogmaty starokościelne sformułowane przez pierwsze, powszechne sobory IV i V stulecia. Tak też postąpił metodyzm. Przyjął również najstarsze Apostolskie Wyznanie Wiary i nieco poźniejsze, Nicejsko-Konstantynopolitańskie i Atanazjańskie, znane w całym Kościele powszechnym.

http://archiwum.wiz.pl/1997/97033500.asp

A przy okazji pytanie do @Kozioł:
Dlaczego Twoja parafia nie ma stroiny internetowej? Klikam na linki z google i wyskakuje informacja, że nie ma takiej strony. Niedawno (w ubiegłym roku we wrześniu - wtedy z niej korzystałam przygotowując spotkanie z proboszczem) była.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So gru 22, 2018 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Wiekszosc luteran nie ma sukcesji apostolskiej (z tego co wiem - moge sie mylic).
A wytnanie wiary nijak sie ma do sakramentow. Chrzest udzielony w Imie Trojxy swietej jest wazny wszedzie, Eucharystia nie moze byc wazna bez sukcesji apostolskiej.

Wiem, ze na pewno sukcesję apostolska poprzez Kościół starokatolicki ma KEA w Polsce. Sukcesje apostolską maja luteranie szwedzcy. Co do pozostałych w Europie pewien nie jestem ale jest trend wśród luteran, aby sukcesję apostolska w rozumieniu katolickim sobie zapewniać.
Czyli rozumien, ze luteranie Polsce (Kosciół Ewangelicko-Augsburski w Polsce) posiadają ważna dla ciebie Komunię?
Kael napisał(a):
Nie wierze, ze nie potrafisz odroznic wyznanis wiary od konsekwencji osobistego oddzielenia sie i zerwania lacznosci z korzeniami apostolskimi.
Nie wierzę, że uważasz tzw. "Apostolskie Wyznanie Wiary" za warunek łączności z korzeniami apostolskimi. Czy uważasz, że łączności tej nie mają prawosławni i inne kościoły historyczne, które nie używają tego katolickiego wynalazku?
Kael napisał(a):
Powtorze: pytam o forme wyznania wiary u metodystow z ciekawosci. Jesli nie SA to kto wam wasza wersje ulozyl i czym sie rozni od SA?

Źle stawiasz pytanie. Posługujemy sie np. wyznaniem nicejskim i faktycznie częśc z nas posługuje się czasem wyznaniem apostolskim (to chyba echo wzięcia po 2WW pod opieke ewangelików z Mazur). O metodystach mozesz poczytać na stronie metodysci.pl

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Małgosiaa napisał(a):
Dlaczego Twoja parafia nie ma stroiny internetowej? Klikam na linki z google i wyskakuje informacja, że nie ma takiej strony. Niedawno (w ubiegłym roku we wrześniu - wtedy z niej korzystałam przygotowując spotkanie z proboszczem) była.
Powstanie niebawem nowa strona pod tym samym adresem. Nieco zawirowań związanych z zakończeniem działalności przez dotychczasowego usługodawcę.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So gru 22, 2018 22:17
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kozioł napisał(a):
Nie wierzę, że uważasz tzw. "Apostolskie Wyznanie Wiary" za warunek łączności z korzeniami apostolskimi. Czy uważasz, że łączności tej nie mają prawosławni i inne kościoły historyczne, które nie używają tego katolickiego wynalazku?

Ten "katolicki wynalazek" istniał gdy jeszcze nie było podziału na prawosławie i protestantyzm
https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Apost ... mbol-wiary


N gru 23, 2018 9:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Alus napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Nie wierzę, że uważasz tzw. "Apostolskie Wyznanie Wiary" za warunek łączności z korzeniami apostolskimi. Czy uważasz, że łączności tej nie mają prawosławni i inne kościoły historyczne, które nie używają tego katolickiego wynalazku?

Ten "katolicki wynalazek" istniał gdy jeszcze nie było podziału na prawosławie i protestantyzm
https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Apost ... mbol-wiary

Powiedzieć, że "Aspostolski symbol wiary" istniał "od zawsze" to tak, jak powiedzieć, że samochód istniał od czasów Jezusa. Owszem, był czterokołowy wóz i był jakiś kon, czy konie (choc nie mechaniczne).
W 3 wieku było to zdaje sie zachodnie lokalne wyznanie wiary. Nie było na tyle popularne, na tyle znaczące żeby rozpatrzono je w Nicei. A gdyby miało jakikolwiek autorytet Apostołów, to by w Nicei tak zażarcie o wyznaniu wiary w ogolę nie dyskutowali. Przez te kilkanaście wieków powstało na zachodzie wiele podobnych wyznań wiary, a skład w obecnej wersji powstał w 16 wieku jako powiedzmy ujednolicenie.
Tak, to katolicki wynalazek.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 23, 2018 9:58
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kozioł napisał(a):
Sukcesje apostolską maja luteranie szwedzcy


Nie mają tak jak wszyscy protestanci

Cytuj:
które nie używają tego katolickiego wynalazku?


O czym ty w ogóle piszesz?
Kozioł napisał(a):
Sukcesja apostolska w kościołach poreformacyjnych to własnie kontynuacja nauczania Apostołów


To że protestanci coś sobie uroili to już nic na to nie poradzę. Bo nikt nigdy tak sukcesji nie rozumiał

Cytuj:
a skoro oni sami oddawani cześć tylko Bogu


Po pierwsze, nie pytam o to co robili apostołowie tylko gdzie przekazali naukę "tylko Bogu cześć", sola scriptura czy resztę protestanckich wymysłów?

Po drugie, stwierdzenie że Tylko Bogu oddawali cześć jest nieprawdziwe a przynajmniej bardzo wątpliwe. No ale skoro protestanci lubią się odwoływać do ST gdy mowa o kulcie obrazów, to tylko przypomnę że wyznawcy judaizmu musieli oddawać cześć matce i ojcu, oraz

"Oddajcie każdemu to, mu się należy: komu podatek - podatek, komu cło - cło, komu uległość - uległość, komu cześć - cześć" Rz 13,7

Cytuj:
Albo może spróbujesz zaprzeczyć zbawienie wynika z łaski


Nikt nie ma takiego zamiaru. Gdyż w 100% się o tym zgadzam

Cytuj:
A jeżeli fakty mówia inaczej, to tym gorzej dla faktów


No właśnie, więc wiem dlaczego tkwisz w protestantyzmie

Cytuj:
Sprawdź sam, że o transsubstancjacji zaczęto mówić dopiero w 9 wieku


Człowieku skończ bełkotać. Jezus wyraźnie nakazał spożywać swoje ciało i pić swoją krew. Więc radzę się nawrócić i zacząć to robić

Cytuj:
i to nie bez wewnętrznego sprzeciwu w KK, a jako dogmat to dopiero 13 wiek (Sobór laterański IV z 1215 r.).


Jest to o tyle ciekawe że Sobór Laterański IV ustanowił transsubstanację jako dogmat wiary dlatego że ta prawda była podważana. Przez o ile dobrze pamiętam, katarów którzy wywodzili się manichejczyków. Co jest jeszcze ciekawsze, na SL4 debatowano nad tym czy symboliczne rozumienie eucharystii jest możliwe. I słusznie biskupi doszli do wniosku że takie rozumienie sprzeciwia się słowom Jezusa. Już pominę kompletną ignorancję na temat wiedzy czym jest dogmat

Cytuj:
Reformowanego Kościoła Katolickiego


Nie wiem co to za twór?

Proszę o scalenie

[zrobione. M.]


N gru 23, 2018 10:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL