Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
 Ekumenizm ogólnie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Katolicy powiedzą, że tacy ludzie do Nieba nie pójdą,
...................według doktryny KK heretycy prosto do Nieba raczej nie idą.

No widzisz - jedno slowo a jaka roznica.
A tak wogole to moze decyzje pozostawimy Bogu. Jedyny facet, ktoremu Jezus powiedzial ze bedzie w raju chyba mial jeszcze wiecej grzechow ciezkich na sumieniu ode mnie.


Wt sty 01, 2019 21:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Kodeks Prawa Kanonicznego jasno stwierdza, że niezgadzanie się z dogmatami jest herezją, a herezja w KK jest uznawana za grzech ciężki.

No własnie - niezgadzanie się z dogmatem Niepokalanego Poczęcia jest herezją. I co teraz?
Heretyk to nie ten, który wierzy inaczej, bo w takiej wierze został wychowany, a ten, kto zaprzecza prawdom wiary swojego Kościoła.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 01, 2019 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Małgosiu - udowodnij to, że "zaprzeczam" Niepokalanemu Poczęciu. Zacytuj moją wypowiedź, która na to wskazuje. Dla nieczytających wątku, o którym mówi Małgosia - dociekałem argumentów na Niepokalane Dziewictwo Maryi. Dociekanie i szukanie argumentów nie jest jeszcze zaprzeczaniem.

Kiedy Jaruzelski oburzył się na Jana Pawła II za to, że tak bardzo krytykował system komunistyczny, Jan Paweł II odpowiedział: "Ja tylko cytuję waszą konstytucję". A ja w tym wątku mówię o prawie kanonicznym KK. A w innym wątku pisałem, moja droga Małgosiu, o moim wyznaniu i stosunku do mojego wyznania. Poszukaj, a znajdziesz. I czekam na dowody mojego rzekomego zaprzeczenia Niepokalanemu Poczęciu (jak na razie nie znam i nie dostałem ani argumentów przemawiających za tym Niepokalanym Poczęciem, ani potwierdzających, więc życzę Ci powodzenia).

_________________
MODERATOR


Wt sty 01, 2019 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
jak na razie nie znam i nie dostałem ani argumentów przemawiających za tym Niepokalanym Poczęciem

Gdyby ktos mi mowil - na razie nie znam i nie dostalem agumentow przemawiajacych za tym ze ziemia jest kula - mialbym pelne prawo go oskarzyc ze sprzeciwia sie kulistosci naszej planety.


Wt sty 01, 2019 22:05
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Jeśli ten ktoś mówi: nie ma argumentów ani za kulistością ziemi, ani przeciwko kulistości ziemi - nie miałbyś prawa oskarżać tego kogoś o to, że sprzeciwia się kulistości ziemi. A ja właśnie stwierdziłem, że nie ma ani dowodów za Niepokalanym Poczęciem, ani przeciwko. Z tym, że skoro Kościół podtrzymuje tezę, że Maria była Niepokalanie Poczęta, to proszę tenże Kościół o argumenty, które za tym przemawiają.

Jeśli ktoś przyjdzie i powie mi, że ziemia jest okrągła, mam pełne prawo zapytać o to, skąd to wie. Nie oznacza to tego, że podważam tezę o kulistości ziemi.

_________________
MODERATOR


Wt sty 01, 2019 22:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Jeśli ten ktoś mówi: nie ma argumentów ani za kulistością ziemi, ani przeciwko kulistości ziemi - nie miałbyś prawa oskarżać tego kogoś o to, że sprzeciwia się kulistości ziemi.

Widze to inaczej przyjmujac powszechnie uznana prawde o jakims zjawisku. Wszyscy wiedza, ze za rzeka mieszka zle mzimu i jezeli bys twierdzil ze nie ma argumentow (swoja droga - blad bo nie sprawdziles wszystkich) powiedzial bym ze sprzeciwiasz sie istnieniu za rzeka zlego mzimu.
Oczywiscie kazdy moze pytac o argumenty i doskonale znamy "chocby kto z umarlych..."
Ja moge powiedziec o sobie ze w kwestii Niepokalanego poczecia calkowicie mnie satysfakcjonuje swiadectwo Bernadety. Podobnie jak brak jakichkolwiek wzmianek o relikwiach Maryi calkowicie mi wystarcza aby wierzyc we Wniebowziecie.


Wt sty 01, 2019 23:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Co prawda scholastyka wyszła już z mody, ale zbyt bardzo cenię Tomasza Akwinatę i innych teologów, żeby nie pytać o argumenty, dowody i uzasadnienie racjonalne. Nie zawsze można je znaleźć, ale jak napisał Karol Wojtyła: "Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek — poznając Go i miłując — mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie."

Źródło: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... tio_0.html

_________________
MODERATOR


Śr sty 02, 2019 7:47
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Co prawda scholastyka wyszła już z mody, ale zbyt bardzo cenię Tomasza Akwinatę i innych teologów, żeby nie pytać o argumenty, dowody i uzasadnienie racjonalne. Nie zawsze można je znaleźć, ale jak napisał Karol Wojtyła: "Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek — poznając Go i miłując — mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie."

Źródło: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... tio_0.html

Dowody, argumenty biblijne
https://www.salon24.pl/u/okruchy/345348 ... wie-biblii


Śr sty 02, 2019 8:40

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Alus napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Co prawda scholastyka wyszła już z mody, ale zbyt bardzo cenię Tomasza Akwinatę i innych teologów, żeby nie pytać o argumenty, dowody i uzasadnienie racjonalne. Nie zawsze można je znaleźć, ale jak napisał Karol Wojtyła: "Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek — poznając Go i miłując — mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie."

Źródło: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... tio_0.html

Dowody, argumenty biblijne
https://www.salon24.pl/u/okruchy/345348 ... wie-biblii


To nie jest temat o Niepokalanym Poczęciu. Chyba, że zechcą się na ten temat wypowiedzieć Protestanci lub Prawosławni. Protestanci na podstawie tych samych ksiąg biblijnych nie wyciągają podobnych wniosków.

_________________
MODERATOR


Śr sty 02, 2019 8:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ekumenizm ogólnie
No właśnie.Powiem tylko tyle, że jako pobożny katolik aż do 30-tego roku życia w ogóle nie zastanawiałem się nad tym, czy nauczanie KrK jest słuszne, czy też nie. Unikałem jak ognia kontaktu z innowiercami w obawie o to, że mogłoby to zachwiać moją wiarą.Dopiero spotkanie ze Zmartwychwstałym spowodowało, że uzyskałem pewność w kilku kluczowych kwestiach i mogę powiedzieć, że Prawda mnie wyswobodziła.
W wątku o niepokalanym poczęciu Maryi Alus zalinkowała już ten sam tekst.Określiłbym go jako nadinterpretację.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sty 02, 2019 13:19
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Wybawiony napisał(a):
W wątku o niepokalanym poczęciu Maryi Alus zalinkowała już ten sam tekst.Określiłbym go jako nadinterpretację.

Rzecz w tym, że od woli każdego człowieka zależy co uzna za nadinterpretację, za mitologię....stąd tyle podziałów.


Śr sty 02, 2019 13:29

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Ale chyba nie wątpisz w to, że to Duch Św. przekonuje o prawdzie? Naszą odpowiedzialnością jest to, by nie być na Niego zamkniętym (np. poprzez przyjęcie innego autorytetu niż Bóg i jego Słowo), jak również nie zagłuszać Jego głosu wówczas, gdy zaczyna nam pokazywać coś, co jest sprzeczne z tym, co przyjęliśmy wcześniej na zasadzie ślepej wiary (czyli bez przekonania w sercu i bez zrozumienia).

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sty 02, 2019 13:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Wybawiony napisał(a):
Ale chyba nie wątpisz w to, że to Duch Św. przekonuje o prawdzie? Naszą odpowiedzialnością jest to, by nie być na Niego zamkniętym (np. poprzez przyjęcie innego autorytetu niż Bóg i jego Słowo), jak również nie zagłuszać Jego głosu wówczas, gdy zaczyna nam pokazywać coś, co jest sprzeczne z tym, co przyjęliśmy wcześniej na zasadzie ślepej wiary (czyli bez przekonania w sercu i bez zrozumienia).

Bardzo ladnie powiedziane. Tylko mnie to przypomina: wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło».


Śr sty 02, 2019 14:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zachętę do tego by dać się prowadzić Duchowi Św. który od Ojca i Syna pochodzi porównujesz do kuszenia przez szatana? Wolisz ślepo ufać ludzkim autorytetom i w razie czego zwalić winę na duchowych przywódców? A gdzie twoja osobista odpowiedzialność przed Bogiem?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sty 02, 2019 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Wybawiony napisał(a):
Zachętę do tego by dać się prowadzić Duchowi Św. który od Ojca i Syna pochodzi porównujesz do kuszenia przez szatana?

Problem w tym, ze nie za bardzo widze te zachete. Widze zachete do tego aby dac sie prowadzic komus innemu. Ten typ tak ma.


Śr sty 02, 2019 17:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL