Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 0:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 12, 2021 19:53
Posty: 12
Post Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Witam. Ponieważ nie wiedziałem jaki nadać tytuł tematu, to napisałem taki bardziej ogólny.

Poznałem przez Internet, na Facebooku kobietę. Polubiłem ją, bardzo mi się podoba.

Problem jest taki że ona jest protestantką, prawdopodobnie nurtu zielonoświątkowego, ale jest to odłam. Ja jestem katolikiem. Ja 22 lata temu skończyłem teologię dla świeckich na PWTW, ale o rozmowie z protestantami nic nie było. Również jestem od 3 lat na drodze neokatechumenalnej. Jestem po pierwszym Scrutinium. Ona uznaje tylko samo Pismo Święte i nie uznaje Tradycji.

Nie uznaje Maryi, świętych, żadnych obrazów, chrztu dzieci, Komunii Świętej i jeszcze wielu innych rzeczy obecnych w Kościele katolickim.

Jak rozmawiać z taką osobą, żeby jej nie urazić, ale zarazem żeby zrozumiała że Tradycja jest również prawdą objawioną? Dla niej jest wszystko proste: Nie ma czegoś w Biblii, to tego nie ma. I jak o czymś mówię, to prosi żebym wskazał gdzie to jest w Biblii napisane.

Była kiedyś w Kościele katolickim, ale odeszła. Uważa że została przez Kościół oszukana.

Ja z Kościoła katolickiego nie chcę odchodzić.


So lis 26, 2022 16:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
TS7, dyskusja to nie jednozdaniowa wstawka i link do artykułu (zobacz regulamin). Twój post poszedł do archiwum.

_________________
ksiądz


Pn lis 28, 2022 13:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Proba narzucania wlasnych pogladow innej osobie jest z gory skazana na porazke. Dlaczego chcesz z nia prowadzic rozmowy na temat religii, jesli twoje zainteresowanie nia jest zupelnie z tym nie zwiazane?


Pn lis 28, 2022 14:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 12, 2021 19:53
Posty: 12
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
To znaczy ona ze mną prowadzi te rozmowy i bardzo chciała by żebym porzucił katolicyzm i został protestantem jak ona. Czyli też ona próbuje swoje poglądy narzucić mi. Ponieważ nieraz nie umiem jej odpowiedzieć na pytania które mi zadaje, poprosiłem tu o pomoc osoby zdawało by się mądrzejsze ode mnie.
I tak jak TS7 wkleił link. Ona przeczytała artykuł i stwierdziła, że to nie Piotr jest skałą, tylko Jezus.
Tak samo święci. Ona uważa że wszyscy ludzie leżą w ziemi i czekają na sąd łącznie z Maryją i świętymi. I na podstawie suchych tekstów z Biblii nie umiem jej się przeciwstawić. Bowiem odrzuca nawet tło historyczne, tylko właśnie suchy tekst.

Uważa też że chrzest który otrzymałem jako dziecko, jest nieważny, czyli że powinienem się ochrzcić na nowo w jej wierze.


Wt lis 29, 2022 23:43
Zobacz profil
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Na forum od reki to nikt ci calosciowo w krotkich wpisach nie pomoze.

Marek_Piotrowski tu kiedys krok po kroku wyjasnial takie zeczy. Znalazlam jego ksiazki, nie czytalam, ale tam znalazlbys wszystko razem.
https://apologetyka.eu/ksiazki-marek-piotrowski/

Biblia jest spisana nauka Kosciola, ale to Tradycja uznala te ksiegi za natchnione.


Śr lis 30, 2022 6:44

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Kael napisał(a):
Biblia jest spisana nauka Kosciola, ale to Tradycja uznala te ksiegi za natchnione.

Chwileczkę. Prawdopodobnie Jezus nie znał Twojej definicji, bo nazywa spisaną treść Biblii "słowem Boga" (a nie "słowem Kościoła", albo "słowem Sanhedrynu").
Nie tyle "Tradycja uznała" te księgi za natchnione, ile rozpoznała w nich Boże natchnienie. To istotna różnica.
Zapraszam do równoległego tematu "Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona" w dziale "Biblia".


Śr lis 30, 2022 11:04
Zobacz profil
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Chwileczke, jakby to nie nazywac, Biblia nie jest jedynym przeslaniem od Boga. Takim kompedium, a co poza nim powiedziano to herezja.
Slowem Bozym jest Jezus. I nawet w Biblii mozna przeczytac
Cytuj:
30 I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. 31 Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego. J 20

Czyli nie da sie Objawienia ograniczyc do spisanego slowa, a czy Kosciol uznal, czy rozpoznal, nie zmienia faktu, ze Kosciol (a przedtem zydzi) rozpoznali ksiegi natchnione spisane przez ludzi.


Śr lis 30, 2022 15:13

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
@Kael
Cytuj:
Slowem Bozym jest Jezus

Zgoda, że Słowem Bożym jest Jezus, Boży Syn (por. J. 1,1; Hbr. 1,1-2). Ale Tenże Boży Syn, powiedział żydom:
(34) Odpowiedział im Jezus: Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? (35) Jeżeli /Pismo/ nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić (36) to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: Bluźnisz, dlatego że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? (J. 10)
Jezus nazywa Pismo święte "słowem Bożym" ("słowo" pisane tym razem małą literą). To tego właśnie spisanego słowa Bożego "nie można odrzucić"!

Zgoda, że spisano jedynie małą część tego, co Jezus zrobił i powiedział, ale to, co zostało spisane wystarcza, abyśmy uwierzyli w Niego, a wierząc, żebyśmy mieli życie wieczne.

Czy znasz chociażby jedno zdanie, co do którego byłaby pewność, że zostało wypowiedziane przez Jezusa, a które nie pochodzi z Biblii?


Śr lis 30, 2022 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
gilban napisał(a):
I na podstawie suchych tekstów z Biblii nie umiem jej się przeciwstawić. Bowiem odrzuca nawet tło historyczne, tylko właśnie suchy tekst.

Rozmowy które ze sobą toczycie są konwersacją poboczną bo i tak najważniejszy jest Chrystus, Jego krzyżowa śmierć i zmartwychwstanie. Co do tego jesteście zapewne zgodni.
Co do suchego tekstu to też można spróbować się na nim całkiem spokojnie oprzeć.
gilban napisał(a):
Ona przeczytała artykuł i stwierdziła, że to nie Piotr jest skałą, tylko Jezus.

Nie ma żadnej wątpliwości, że kamieniem węgielnym, fundamentem Kościoła(jakiegokolwiek chrześcijańskiego) jest Jezus. Jednak to nie kogoś innego spośród swoich uczniów lecz właśnie Piotra prosił by pasł Jego "baranki". Co zresztą szanuje również i Paweł, w ważnych sprawach udaje się właśnie do niego na naradę, do samej Jerozolimy.
gilban napisał(a):
Ona uważa że wszyscy ludzie leżą w ziemi i czekają na sąd łącznie z Maryją i świętymi

Suche Pismo np:
"Wy natomiast przystąpiliście do góry Syjon, do miasta Boga żyjącego, Jeruzalem niebieskiego, do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zebranie, 23 do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu"Hbr 12
"Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, 24 pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne"Flp.1
gilban napisał(a):
Uważa też że chrzest który otrzymałem jako dziecko, jest nieważny, czyli że powinienem się ochrzcić na nowo w jej wierze.

Każdy chrzest w imię Ojca, Syna i Ducha Św jest ważny, nawet ten niemowlęcy.
Czy Bóg włączając do swego narodu wybranego kazał czekać z obrzezaniem do osiągnięcia pełnoletności? Nie znaczy to, że niemowlęta przymuszał, lecz za w czasu chronił przed światem zewnętrznym. Miał w ten sposób inne "zapatrywanie" na nich, natomiast cała późniejsza reszta to już był ich wolny wybór. Przyjmując chrzest w dorosłym życiu nie oznacza wcale, że wytrwam przy Panu do końca, jest jedynie rozpoczęciem biegu którego przekroczenie mety, czy przerwanie go w trakcie, wciąż zależy ode mnie. Chrzest nie polega na odebraniu wolnej woli, a jest jedynie wyrażeniem chęci wzięcia udziału w drodze którą jest Chrystus. Nie wyobrażam sobie jak można dwa razy przystąpić do jednego Kościoła, chrzest to wstąpienie do ciała Jezusa, a ono jest jedno dla wszystkich którzy zwą się chrześcijanami.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz gru 01, 2022 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 594
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Rabarbar napisał(a):
Jezus nazywa Pismo święte "słowem Bożym" ("słowo" pisane tym razem małą literą).

Czy masz jakieś podstawy do twierdzenia, że w ten sposób wypowiadał to słowo? A przymiotnik z wielkiej?

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So gru 03, 2022 12:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
@Idący
Bo:
słowo Boże - to inaczej Biblia (np. J. 10,35)
Słowo Boże - to Odwieczny Syn Boży zgodnie z prologiem w ewangelii wg Jana.

Wyraz "Boże", to tutaj owszem, przymiotnik, ale przymiotnik odrzeczownikowy, utworzony od nazwy własnej (Bóg), i pełniący funkcję dzierżawczą. O "słowo" zapytamy tutaj nie "jakie?" (bo odpowiedź byłaby: "boskie") ale "czyje?"
Taki rodzaj przymiotników zachowuje więcej cech rzeczownika, niż przymiotnika i dlatego piszemy je dużą literą:
Boży człowiek, Boża służba, Boże słowo
Michałowe pole, Michałowa żona, Michałowy syn
Kasprowiczowska (willa) Harenda
Sienkiewiczowska Trylogia itd.


So gru 03, 2022 21:37
Zobacz profil
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Gilban

Poznałeś kogoś to bądź po prostu sobą.

Aby nie ukrywać się za zasłonami bo i tego oczekujemy od drugiej osoby. Aby żyć w prawdzie, szczerości i wolnosci


So gru 03, 2022 22:00
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Gilban
Skoro skończyłeś teologię to przemyśl

Maryja
Wiara musi opierać się na nowym i starym testamencie. Pomijając fakt świętości bo zapewne jest świętą. Nigdzie w Biblii nie ma słowa że jest naszą pośredniczką, współodkupicielką, oredowniczka, królowa nieba....
Pisze natomiast że Jedynym posrednikiem jest Jezus, to on złożył ofiarę na krzyżu, królem nieba jest tylko Bóg.

Święci
Jak można się modlić do kogokolwiek innego prócz Jezusa i Boga, skoro napisane jest że nie ma innego pośrednika między Bogiem a nami jak tylko Jezus.

Obrazy
Obrazy jak najbardziej można sobie malować ale nie całować czy się kłaniać, bo pisze Wj 20, 4: Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 20, 5: Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą.

Chrzest
W każdym miejscu gdzie jest wzmianka o chrzcie jest wzmianka ze uczynili ja osoby dobrowolnie będąc doroslymi. Nie ma ani jednego słówka w Bibli że ochszczono kiedykolwiek dziecko.

Komunia święta
Komunia święta pod postacią chleba i wina, jak to Jezus nakazał praktykowana jest w każdym odłamie protestantyzmu. W kk jest sam chleb, a gdzie wino.

I o wielu innych że zach też chętnie porozmawiam


N gru 04, 2022 7:31
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Maryja i swieci: Bog za posrednictwem aniola pytal ja o zgode bycia matka Jego Syna. Na jej prosbe jej Syn dokonal pierwszy cud, zawsze traktowal ja z szacunkiem, chocby zlecajac na krzyzu opieke nad nia umilowanemu uczniowi. No ale mozesz byc madrzejszy i traktowac jak ... kazdego innego.
Proszenie kogos o modlitwe jest praktykowane nagminnie od zawsze. Mam ci wyszukac w Pismie sw czy sam potrafisz?
Na marginesie: jak twoja denominacja rozumie "swietych obcowanie" z Wyznania Wiary?

Z tym popieraniem tez jednoczesnie Starym i Nowym Testamentem chyba musisz uwazac. Tam nic o trzech Osobach Boskich nie ma.

Obrazy: rozumiem ze nie masz zdjec swoich bliskich, a jesli masz to codziennie na nie plujesz?
Dla katolika obraz nigdy nie jest bozkiem. No ale moze u was takie bzdury opowiadaja.
Twoja forma poboznosci, jaka by nie byla, jest wzorcem dla innych ludzi? Bo?

Chrzest: jak rozumiesz opis z Dz16,15 i Dz16,33?


N gru 04, 2022 10:07
Post Re: Rozmowa między katolikiem a protestantem. Jak to ugryźć?
Kael

Kaelu pokaż mi proszę gdzie w Bibli Bóg pytał się Maryi o zgodę bycia matką.

Zawsze traktowal ja z szacunkiem owszem
A dlaczego miało by tak nie być. Nie zapomnij o wersetach gdzie powtarza że tylko przez Niego masz zbawienie z łaski przez wiarę i tylko przez Niego masz pośrednictwo z Bogiem

Nie zapomnij o wersecie

Mt 12, 47: Ktoś rzekł do Niego: «Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą pomówić z Tobą».Mt 12, 48: Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?»

Oraz nie zapomnij wersetu

Mt 10, 37: Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien.


N gru 04, 2022 10:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL