Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Pytań kilka do braci protestantów :) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 18, 2018 21:29
Posty: 3
Post Pytań kilka do braci protestantów :)
Cześć!
Mam kilka pytań odnośnie wiary protestanckiej, konkretnie interesowałoby mnie spojrzenie na te problemy okiem luteranów. Zapraszam do odpowiedzi zarówno braci protestantów jak i zorientowanych rzymskich katolików. ;)
1. Jak to jest z tym powodzeniem materialnym? Czy rzeczywiście luteranie uważają, że im ktoś mocniej i głębiej wierzy tym rzeczywiście bardziej będzie mu się powodziło również w sferze materialnej? Czyli jeśli ktoś jest biedny, ma rodziców alkoholików i chore nerki to przez jego zbyt małą wiarę?
2. Jakie jest spojrzenie luteranów na kwestię ewolucjonizmu/kreacjonizmu? Ku której z tych opcji skłania się duchowość protestancka?
3. Co z ekologią, dbaniem o planetę, stosunkiem do zwierząt? Czy luteranie są eko czy nie interesują ich specjalnie te kwestie?


Wt gru 25, 2018 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
Nie odpowiem na twoje pytani, bo nie jestem luteraninem.
Proponuję jedno z dwóch wyjść:
- zmienić temat na "Pytań kilka do braci luteran" i czekać, czekać, może jakiś się pojawi (jest jakiś luteranin na sali?), albo
- zadać to samo pytanie na którymś z forum luterańskich.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr gru 26, 2018 0:04
Zobacz profil
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
Czy nie jest zastanawiające, do jakich podziałów doprowadzają religie, które głoszą tego samego Boga?


So gru 29, 2018 10:53
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
Nie, nie jest. Tak działa organizm pt. człowiek, że w obrębie każdej ludzkiej religii wykształcają się z czasem różne nurty i odłamy; a jeśli komuś się zdawało, że tę naturalną kolej rzeczy przekroczy, to miał nierealistyczne oczekiwania i tyle. Natomiast różnica między barbarią a cywilizacją polega tylko na tym, że ludzie cywilizowani nie biorą się za łby z powodu różnic między swoimi interpretacjami Tajemnicy i nie postulują doskonałej wyższości w prawości jednego podejścia nad innymi.


So gru 29, 2018 11:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
ErgoProxy napisał(a):
nie biorą się za łby z powodu różnic między swoimi interpretacjami Tajemnicy i nie postulują doskonałej wyższości w prawości jednego podejścia nad innymi.

Nie biora sie za lby to na pewno ale nie jestem wyznawca politycznej poprawnosci. Moze dlatego wymyslono stopniowanie przymiotnikow.


So gru 29, 2018 18:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
Nie ma lutaranina, to ja odpowiem na pytania.
userodwątpliwości napisał(a):
1. Jak to jest z tym powodzeniem materialnym? Czy rzeczywiście luteranie uważają, że im ktoś mocniej i głębiej wierzy tym rzeczywiście bardziej będzie mu się powodziło również w sferze materialnej? Czyli jeśli ktoś jest biedny, ma rodziców alkoholików i chore nerki to przez jego zbyt małą wiarę?
To jest bzdura. Jest etos pracy: pracuj, a Bóg ci w tym pomoże.
userodwątpliwości napisał(a):
2. Jakie jest spojrzenie luteranów na kwestię ewolucjonizmu/kreacjonizmu? Ku której z tych opcji skłania się duchowość protestancka?
Czysty kreacjonizm jest tak samo marginalny jak obecnie u katolików. Popularne koncepcje to teistyczny ewolucjonizm i kreacjonizm progresywny (inteligentny projekt), obie zgodne z teorią Darwina.
userodwątpliwości napisał(a):
3. Co z ekologią, dbaniem o planetę, stosunkiem do zwierząt? Czy luteranie są eko czy nie interesują ich specjalnie te kwestie?
Luteranie są eko w tym sensie, że chrześcijanie powinni czuc sie odpowiedzialni za stan planety i za zjawiska na niej zachodzące (zmiany środowiskowe, populacja zwierząt).

Najwięcej informacji znajdziesz u samego źródła. Praktycznie w każdej parafii sa spotkania dla zainteresowanych luteranizmem. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj (kliknij na dany region na mapie i bedziesz miał spis miast)

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 8:52
Zobacz profil
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
ErgoProxy napisał(a):
Nie, nie jest. Tak działa organizm pt. człowiek, że w obrębie każdej ludzkiej religii wykształcają się z czasem różne nurty i odłamy; a jeśli komuś się zdawało, że tę naturalną kolej rzeczy przekroczy, to miał nierealistyczne oczekiwania i tyle.

No właśnie, czyli osadzony na materii. A ja mówię o Duchu.
Jeśli zastanowić się, że w czasach Jezusa, tam dokąd chodził było podobnie - Żydzi, Kaanejczycy, Samarytanie - to podziałów wśród ludzi wierzących w Jego słowo nie było.
Widzisz, czy nie powinno być tak, że gdziekolwiek byś nie poszedł, do któregokolwiek chrześcijańskiego kościoła/wyznania/denominacji, to zostałbyś przyjęty jak brat w wierze?
Wszędzie bowiem jest ten sam Bóg, to samo Pismo, ta sama Wiara w Jezusa, ta sama Łaska.
Osobiście nie widzę powodów by tak miało być i wszędzie czuję się w domu Boga. W Betlejem. Każda z trzech religii chrześcijańskich wyrosła z tego samego korzenia.

Ale wtedy byłby wolny rynek, i tam gdzie głoszą lepsze kazania, mówią o Bogu, żyją Bogiem ludzie chodzili by tłumnie - tak jak kiedyś za Jezusem, który mówił o Ojcu.
A tak, dzięki religiom, wmawia się ludziom, jakim to grzechem jest pójście za Jezusem, do nazwijmy to konkurencji.

A jakie są grzechy to każdy wie. Nic się w tej kwestii nie zmieniło od czasów Mojżesza.
Pierwsze trzy przykazania Dekalogu mówią o Bogu. Nie ma w nich ani słowa w kwestii religii.

Mam nadzieję, że teraz jest odrobinę bardziej zrozumiały mój punkt widzenia.

robaczek2 napisał(a):
Nie biora sie za lby to na pewno ale nie jestem wyznawca politycznej poprawnosci.

Ale wyruszają na wojnę, broniąc swoich przekonań i wiary. Czy dobrze rozumiem?


N gru 30, 2018 9:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
Believing napisał(a):
Ale wyruszają na wojnę, broniąc swoich przekonań i wiary. Czy dobrze rozumiem?

Oczywiscie. Kazdy wyrusza na wojne uzywajac papieru, internetu, wypowiedzi w rozmowach broniac swoich przekonan, ze poglady biskupki Szwecji na temat rodziny sa destrukcyjne.


N gru 30, 2018 13:25
Zobacz profil
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
robaczek2 napisał(a):
Believing napisał(a):
Ale wyruszają na wojnę, broniąc swoich przekonań i wiary. Czy dobrze rozumiem?

Oczywiscie. Kazdy wyrusza na wojne uzywajac papieru, internetu, wypowiedzi w rozmowach broniac swoich przekonan, ze poglady biskupki Szwecji na temat rodziny sa destrukcyjne.

Jeśli tak postrzegasz świat i tak go pojmujesz, to szczerze ci współczuję.

Mogę jedynie cię prosić, abyś zastanowił się jakiemu panu służysz i za kim podążasz.

Fragment z listu apostoła Jana:
Cytuj:
Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, to mamy ufność w Bogu, a o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba. Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa on w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.


N gru 30, 2018 17:42
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
Believing napisał(a):
No właśnie, czyli osadzony na materii. A ja mówię o Duchu.

A mówienie o Duchu w opozycji do materii nie ma chyba wielkiego sensu, bo Zmartwychwstanie ma być w ciele, do nowej ziemi, a nie jakiegoś niewysłowionego Nieba, w którym byliby ludzie jak anieli.

Believing napisał(a):
Widzisz, czy nie powinno być tak, że gdziekolwiek byś nie poszedł, do któregokolwiek chrześcijańskiego kościoła/wyznania/denominacji, to zostałbyś przyjęty jak brat w wierze?

Nie. Bo po to potrzebny jest spryt, żeby unikać niebezpieczeństw; jeśli niebezpieczeństw nie ma, to spryt zanika. Bez zagrożeń ludzkość zdiociałaby szybko. Zresztą to już się dzieje - popatrz na takich Hamerykanów, co się pławią w dobrobycie. Jak to na nich wpływa, na młodzież zwłaszcza?

Believing napisał(a):
Ale wtedy byłby wolny rynek, i tam gdzie głoszą lepsze kazania, mówią o Bogu, żyją Bogiem ludzie chodzili by tłumnie - tak jak kiedyś za Jezusem, który mówił o Ojcu.

No to jest przecież. Wojna to jest ostateczna emanacja nieuregulowanego wolnego rynku. Otóż ludzie cywilizowani tym się różnią od barbarzyńców, że rynki regulują, żeby nie dochodziło do katastrof.

Believing napisał(a):
A tak, dzięki religiom, wmawia się ludziom, jakim to grzechem jest pójście za Jezusem, do nazwijmy to konkurencji.

No i ja poszedłem do szinto. To żle? :P


N gru 30, 2018 18:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Pytań kilka do braci protestantów :)
ErgoProxy napisał(a):
Believing napisał(a):
Widzisz, czy nie powinno być tak, że gdziekolwiek byś nie poszedł, do któregokolwiek chrześcijańskiego kościoła/wyznania/denominacji, to zostałbyś przyjęty jak brat w wierze?

Nie. Bo po to potrzebny jest spryt, żeby unikać niebezpieczeństw; jeśli niebezpieczeństw nie ma, to spryt zanika. Bez zagrożeń ludzkość zdiociałaby szybko. Zresztą to już się dzieje - popatrz na takich Hamerykanów, co się pławią w dobrobycie. Jak to na nich wpływa, na młodzież zwłaszcza?
Popatrz na takich Europejczyków :D

ErgoProxy napisał(a):
Believing napisał(a):
A tak, dzięki religiom, wmawia się ludziom, jakim to grzechem jest pójście za Jezusem, do nazwijmy to konkurencji.

No i ja poszedłem do szinto. To żle? :P
Ja jestem o ciebie spokojny. Jak prawie każdy shintoista umrzesz jako buddysta lub chrześcijanin, a ze do tego drugiego jest tobie bliżej ... :przytul:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 18:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL