Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque- serio nie padają słowa 'Idźcie ofiara spełniona' ?
Miałam omamy słuchowe czy ten tekst jest standardowym elementem mszy?
To chyba wystarczy, nikt nie musi dodatkowo przypominać, że msza jest ofiarą.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 25, 2019 17:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
@IrciaLilith
Wystarczyło podać link do posta.

@Quinque
Proszę zmienić ton wypowiedzi i nie występować w roli autorytetu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 25, 2019 18:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Przypominam że msza nie służy do tego aby "grzeczne dziewczynki", nie pytały się "kiedy koniec". Bo Msza służy do tego aby wypełnić ofiarę(taka jest istota Mszy świętej), oraz po to aby godnie czcić Boga. Novus Ordo Missae nie jest ani jednym ani drugim. Kiedy ostatnio słyszałem że biorę udział w ofierze? Nie wiem. Być może nigdy. Nic dziwnego przecież to Msza napisana na modłę Anglikańską. A przynajmniej niewiele różniąca się od Anglikańskiej

Aha, dla obrońców NOM i argumentu "bo teraz msza wygląda jak na początku". Możliwe, ale jest to twór sztuczny. Natomiast msza wszechczasów była mszą naturalną


Jeśli przyjmiemy, że istnieje możliwość prawdziwości zdania "teraz Msza wygląda tak, jak na początku", to nie możemy jednocześnie uważać z całą pewnością, że "jest to twór sztuczny". Te dwa zdania są ze sobą sprzeczne.

_________________
MODERATOR


Cz lip 25, 2019 18:34
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Nie wiem, jak Msza św w Nadzwyczajnym rycie może być "Mszą naturalną"? Zaczynając od języka, który jest obcy i dziś sztuczny, a przynajmniej martwy dla większości ludzi.
Quinque zrozumiał, jak zwykle, co chciał.
Oczywiście, że Msza św jest ważna zawsze, ale nikt mi nie wmówi, że Pan Jezus nakazał ją sprawować "na Jego Pamiątkę" jako niezrozumiały, ale za to drobiazgowo spisany teatr kilku osób przy ołtarzu, plecami do wiernych. To nie jest obrzęd magiczny, zależny od perfekcyjności szamana.

A jeśli nigdy nie słyszałeś słowa "ofiara" podczas Mszy sw NOM, to polecam więcej skupienia. Szczególnie w czasie Modlitwy Eucharystycznej.


Cz lip 25, 2019 19:19

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
"Idźcie, ofiara spełniona" - to fakultatywna forma rozesłania. Druga to bardziej powszechne: "Idźcie w pokoju Chrystusa". Ksiądz, który dzisiaj odprawiał Mszę w mojej parafii, łączy te dwie formy i zwykle kończy: "Idźcie w pokoju, ofiara spełniona". Podoba mi się to w sumie - wszyscy dzięki takiemu połączeniu mogą być zadowoleni.

_________________
MODERATOR


Cz lip 25, 2019 19:40
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Rzecz jasna fakt że Msza Trydencka jest mszą naturalną nie wynika z języka. Tylko z faktu iż jest to ta sama msza jaka była za czasów apostolskich


Cz lip 25, 2019 20:12
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Ten argument jest, zaiste, niepodwazalny. Biorac pod uwage znajomsc laciny wsrod rybakow z Judei i Galilei, niewatpliwie i Pan Jezus slowa Przemienienia wypowiedzial stojac tylem do Apostolow po lacinie.
A moze jednak ryt prawoslawny jest blizszy oryginalowi?


Cz lip 25, 2019 20:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Rzecz jasna fakt że Msza Trydencka jest mszą naturalną nie wynika z języka. Tylko z faktu iż jest to ta sama msza jaka była za czasów apostolskich

:o Który historyk Kościoła katolickiego tak twierdzi? Msza Trydencka to dopiero XVI wiek. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadzwycza ... rzymskiego
Chyba, że chodzi Ci o Kanon Rzymski. Tekst kanonu rzymskiego otrzymał swą ostateczną postać w VI w. za czasów papieża Grzegorza Wielkiego. Z wyjątkiem kilku drugorzędnych szczegółów dotrwał niezmieniony do naszych czasów. Nie ma dokładnych wiadomości, które pozwalałyby prześledzić, jak kształtował się, zanim osiągnął ostateczną postać. Ogólnie wiadomo, że modlitwy eucharystyczne zaczęto spisywać na szerszą skalę dopiero w połowie IV w. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanon_rzymski
Z pewnością nie są to czasy apostolskie.


Cz lip 25, 2019 20:44
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Ręce opadają

Proponuję wrócić do tematu który ma tytuł- pentekostalizacja chrześcijaństwa


Cz lip 25, 2019 20:51
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Ręce opadają

Proponuję wrócić do tematu który ma tytuł- pentekostalizacja chrześcijaństwa

A ja nie proponuję, ale czekam na stosowne dokumenty (linki) mówiące o tym, że Msza Trydencka jest tożsama z tą z czasów apostołów.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 25, 2019 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Ręce opadają

Proponuję wrócić do tematu który ma tytuł- pentekostalizacja chrześcijaństwa

Proponuję powrócić do merytorycznej dyskusji, ale nie uwzględniać w niej Ciebie, co zresztą będzie łatwe, bo sam niejako z niej się wykluczasz - notorycznie. Msza Trydencka była w czasach apostolskich - mój znajomy teolog miał :rotfl2:


Cz lip 25, 2019 20:57
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Małgosiaa napisał(a):
Quinque napisał(a):
Ręce opadają

Proponuję wrócić do tematu który ma tytuł- pentekostalizacja chrześcijaństwa

A ja nie proponuję, ale czekam na stosowne dokumenty (linki) mówiące o tym, że Msza Trydencka jest tożsama z tą z czasów apostołów.


A ja proszę o stosowne dowody na to że św. Pius V napisał od nowa całą mszę, i ustanowił ją jako ważną dla całego Kościoła. Tak jak to zrobił św. Paweł VI, gdzie nie dodawał on nic do starej mszy(w przeszłości działo się to bardzo rzadko). Nie działo się tak jak wcześniej gdzie do mszy dodawano w ciągu wieków jakieś elementy(np. Łacine zamiast greki). Sorry, ale wasze zachowanie można skwitować tak; "tego gościa nie lubię to zrobię wszystko żeby mu dopierniczyć"


Cz lip 25, 2019 21:02

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
We Mszy świętej jest hymn "Chwała na wysokości", aklamacja "Święty, święty, święty", starożytne modlitwy, czytania ze Starego Testamentu, z Nowego Testamentu, Ewangelie. Proponuję również zapoznać się z fragmentami listów Pawła z Tarsu, które opisują układ Zgromadzeń Liturgicznych. Owe fragmenty są spójne z Mszałem Rzymskim posoborowym. Paweł VI nie napisał więc całej Mszy na nowo. Ponad to to nie Paweł VI napisał Mszał, ale ten Mszał został wydany w wyniku prac soborowych, w których uczestniczyli biskupi z całego świata. Proszę Cię, Quinque, o dowody, które obalają to, co napisałem powyżej.

_________________
MODERATOR


Cz lip 25, 2019 21:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
@Quinque
Proszę skończyć zabawę w ciuciubabkę i podać linki do informacji, że Msza Trydencka jest tożsama z tą, którą sprawowali apostołowie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 25, 2019 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Małgosiaa napisał(a):
@Quinque
Proszę skończyć zabawę w ciuciubabkę i podać linki do informacji, że Msza Trydencka jest tożsama z tą, którą sprawowali apostołowie.

Nie da żadnych linków, bo wie, że to kłamstwa. Facet się ośmieszył, i jak ma honor, to się przyzna do błędu.


Cz lip 25, 2019 21:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL