Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 122
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
Przemek napisał(a):
Hehe... Tak katolicyzm jest wyznaniem, ale jakim?

Siakim. Chrześcijanskim
Cytuj:

A sam katolicyzm ma swoje "odmiany" czy "rytuały", które mogą być analogiczne do denominacji według tej definicji


Nie nie mogą. Bo nie mają inne doktryny. Skończ w końcu bełkotać
Cytuj:
No i o tym pisałem, Twoja błyskotliwa merytoryka.

dzięki

Cytuj:
KRK nie jest inną wpsólnotą religijną od reszty wspólnot? KRK nie uważa się za chrześcijaństwo, więc określanie się specjalną(inną) nazwą jak KRK albo KK w chrześcijaństwie to nie jest właśnie odrębność tego samego wyznania wyrażona w nazewnictwie?


No i znowu. Szkoda że nie cytujesz dalszej części linku co go wrzucasz. Ale nie mój problem. Denominacją jest baptyzm czy metodyzm. protestantyzm jest wyznaniem. I skończ bo masz zero racji


Cz paź 12, 2023 17:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
Cytuj:
Cytuj:
Przemek napisał(a):
Hehe... Tak katolicyzm jest wyznaniem, ale jakim?

Siakim. Chrześcijanskim

Znam bardzo wielu katolików, którzy swoją relację z Bogiem kształtują, kierując się wkazaniami Pisma świętego. Znam też kilku katolickich księży, którzy zrezygnowali z głoszenia niebiblijnych treści. To, do czego się odniosę, nie dotyczy więc osobistej wiary katolików, ale katolickiej doktryny. Czy jest chrześcijańska (tzn. pochodząca z nauczania Chrystusa i apostołów), czy może inna, ludzka?
A zatem sprawdźmy. W Dekalogu czytamy:
(3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (Wj. 20,3)

A co głosi katolicyzm (a czego Kanao uparcie broni)?
"Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko
nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim
nad samym Bogiem! Jesteście przecież "spirituales imperatores", a jako tacy,
macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu." (Stefan kardynał Wyszyński prymas Polski)
"Kapłan jest kimś bardzo wielkim, gdyby pojął swoje powołanie do końca umarłby… Sam Bóg jest mu posłuszny." (Benedykt XVI, cytując Jana Marię Vianneya)

A zatem każdy "kapłan" (używam cudzysłowu, bo samo rozumienie kapłaństwa w KK jest nadużyciem) jest bożkiem, który w pewnych okolicznościach rzekomo ma władzę nad samym Bogiem. Na jakiej podstawie? Na podstawie tego, że jakiś człowiek tak powiedział (Vianney), a inni to podchwycili i propagują dalej.
Przypomina to sytuację, w której Chrystus pokazał, jak faryzeusze na podstawie swojej tradycji unieważnili Boże przykazanie dotyczące czci należnej rodzicom (Mt. 15,1-6). Chrystus podsumowuje to następująco:
...I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże. (7) Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz: (8) Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. (9) Ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi (Mt. 15,6b-9)
I dalej:
(13) On zaś odrzekł: Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. (14) Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. (Mt. 15,13-14)
Cytuj:
Kanao napisał(a)
A co mnie obchodzi opinia religii które nie potrafią nawet udowodnić swoich fundamentów? Jak sola scriptura

Sola scriptura odnosi się do takich sytuacji jak ta, gdy trzeba opowiedzieć się za autentycznym chrześcijańskim nauczaniem, bo ktoś do doktryny wprowadza obcy (ludzki) element. Kanao bezpodstawnie szczyci się odrzuceniem sola scriptura, czyli w tym wypadku odrzuceniem pierwszego przykazania Dekalogu, a to stawia go w fatalnym położeniu:
Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście. (J. 8,47)

Nie ja, ale sam Chrystus kwestionuje związek z Bogiem tych, którzy odrzucają słowa Boże. Każdy odpowiada za siebie i za swoją postawę. Ale jeśli czyni to Kościół w swojej doktrynie, podważa to jego chrześcijański status.


Pt paź 13, 2023 7:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
Kanao - już przy temacie KENOZY Jezusa Chrystusa napisałem Ci, abyś "nie kopał się z koniem" (nadal mi tam nie odpowiedziałeś na ponawiane pytanie! Czy dlatego nie odpowiadasz, bo musiałbyś się do błędu przyznać?! Nie bój się tego zrobić, gdy jest potrzeba, bo wszak i ja jestem omylny i 100% ludzi tak samo! - więc to nie jest tragedia, gdy się pomylimy, ale jest dramatem, gdy uparcie w błędzie trwamy...), i znów można by Ci tę samą redę dać: "nie kop się z koniem"... bo nie masz szans na wygraną!!

A czemu tak piszę? Ponieważ upierasz się, że katolicyzm nie ma nic wspólnego z denominacją/denominacjami! (denominacje to są w protestantyzmie, ale nie ma ich w katolicyzmie - tak rozumiem Twój tok myślenia...).

Sprawdźmy to przy pomocy tego encyklopedycznego hasła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katolicyzm
Już na samym początku przeczytasz tam tak (wyróżnienia moje):
    Katolicyzm – jeden z głównych odłamów chrześcijaństwa, najliczniejsze wyznanie chrześcijańskie, oparte na Piśmie Świętym i Tradycji apostolskiej. W jego skład wchodzą różne denominacje, odwołujące się do wspólnego dziedzictwa.
Jest użyte słowo: denominacje...
Dlaczego?! - skoro Kanao twierdzi inaczej...

Otóż dlatego, że w dalszej treści możesz tam przeczytać akapit pt. Systematyka Kościołów katolickich - sprawdź, jako to jest fajnie rozpisane (nie udaje się dać aktywnego linku do akapitu, więc skopiuj go i wklej, a trafisz tam; albo jak już jesteś na stronie, bo kliknąłeś link powyżej - to przewiń stronę do zakładki/akapitu: Systematyka Kościołów katolickich):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katolicyzm#Systematyka_Kościołów_katolickich
------

Podam też tę definicję:
    Denominacja (łac. denominare, „nazywać”) – występujące w religioznawstwie, naukach politycznych i prawie anglosaskim określenie wspólnoty religijnej, posiadającej odrębną podmiotowość określoną przez własną nazwę, naukę i strukturę. Pojęcie to należy odróżniać od określenia wyznanie, gdyż jedno wyznanie (np. kalwinizm) może być w jednym kraju reprezentowane przez kilka denominacji (w Polsce np. mariawityzm reprezentowany jest przez dwie denominacje: Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i Kościół Katolicki Mariawitów w RP).
Więcej tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Denominacja_(religia)
Zwróć uwagę na stwierdzenie: "Pojęcie to należy odróżniać od określenia wyznanie, gdyż jedno wyznanie (np. kalwinizm) może być w jednym kraju reprezentowane przez kilka denominacji...".
[jako przykład jest w nawiasie ( ) podany kalwinizm, ale śmiało można tam wpisać: katolicyzm, bo on się dzieli na szereg denominacji, co wyżej jest do sprawdzenia pod podanymi na początku linkami]

Podsumowując:
nie masz racji Kanao, że katolicyzm nie ma nic wspólnego z denominacją/denominacjami! [ale jak lubisz ten "sport", żeby się z koniem kopać - masz moje zielone światło!... - i sam się dalej z tym męcz, ja już Ci nie mogę pomóc]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt paź 13, 2023 8:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 122
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
Przemek napisał(a):
Sola scriptura odnosi się do takich sytuacji jak ta, gdy trzeba opowiedzieć się za autentycznym chrześcijańskim nauczaniem


Ale mnie nie interesuje do czego się odnosi. Tylko czy ma Biblijnr oparcie. I nie, nie ma

Cytuj:
A zatem każdy "kapłan" (używam cudzysłowu, bo samo rozumienie kapłaństwa w KK jest nadużyciem)


Powiedział protestant którego religia nie ma żadnej ciągłości z czasami apostolskimi

Cytuj:
bozkiem


Srednio mnie interesują twoje urojenia

Cytuj:
Kanao bezpodstawnie szczyci się odrzuceniem sola scriptura, czyli w tym wypadku odrzuceniem pierwszego przykazania Dekalogu, a to stawia go w fatalnym położeniu:
Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście. (J. 8,47)


Fajnie. Ale co to ma wspólnego z sola scriptura? Nie mam pojęcia

Cytuj:
Nie ja, ale sam Chrystus kwestionuje związek z Bogiem tych, którzy odrzucają słowa Boże


No protestanci odrzucają nauczanie Boże, odrzucając objawienie przekazane Kościołowi i nie zawarte w Biblii

Jerzy napisał(a):
[jako przykład jest w nawiasie ( ) podany kalwinizm, ale śmiało można tam wpisać: katolicyzm, bo on się dzieli na szereg denominacji, co wyżej jest do sprawdzenia pod podanymi na początku linkami


Chłopie, rozumiesz ze Katolickie obrządki (np. koptyjski czy grecki) mają te samą doktrynę co Rzymski? Czyli nie są deniminacjami. Byłyby gdyby się odłączyły od Katolicyzmu i zmieniłyby swoje nauczanie. Denominacja można by uznać Mariawitów np. Tyle że my w prowaniu do protestantów heretykow nazywamy po imieniu

Cytuj:
Kanao - już przy temacie KENOZY Jezusa Chrystusa napisałem Ci, abyś "nie kopał się z koniem" (nadal mi tam nie odpowiedziałeś na ponawiane pytanie! Czy dlatego nie odpowiadasz, bo musiałbyś się do błędu przyznać?!


Ale o co ci się rozchodzi? Twierdzisz że zestąpienie istoty boskiej w skórę człowieka nie jest jej poniżeniem?


Pn paź 16, 2023 10:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
Kanao napisał(a):
Twierdzisz że zestąpienie istoty boskiej w skórę człowieka nie jest jej poniżeniem?

Ja tego zupełnie nie dostrzegam. Wynikałoby z tego, że bycie człowiekiem jest czymś upokarzającym. Tak jak w języku potocznym bycie psem albo świnią. Tymczasem z perspektywy chrześcijaństwa człowiek jest umiłowanym dzieckiem Bożym, dla którego poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, aby go zbawić. Sam fakt, że doskonały i wszechmocny Bóg wciela się w człowieka dowodzi, że nie może być w tym nic upokarzającego. Można też zauważyć, że katolicy uznają Matkę Boską za pozbawioną piętna grzechu pierworodnego, aby dzięki temu mogła urodzić Boga. A zapewne wszyscy chrześcijanie uznają przynajmniej samego Jezusa za bezgrzesznego, czyli również pozbawionego winy grzechu pierworodnego.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn paź 16, 2023 14:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
Soul33 napisał(a):
Kanao napisał(a):
Twierdzisz że zestąpienie istoty boskiej w skórę człowieka nie jest jej poniżeniem?

Ja tego zupełnie nie dostrzegam. Wynikałoby z tego, że bycie człowiekiem jest czymś upokarzającym. Tak jak w języku potocznym bycie psem albo świnią. Tymczasem z perspektywy chrześcijaństwa człowiek jest umiłowanym dzieckiem Bożym, dla którego poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, aby go zbawić. Sam fakt, że doskonały i wszechmocny Bóg wciela się w człowieka dowodzi, że nie może być w tym nic upokarzającego.


Doskonały i Wszechmocny Bóg wciela się w istotę stworzoną, co prawda - jak to ujmuje katechizm - stworzoną "na drodze do doskonałości", ale jednak istotę stworzoną.
Nie chodzi o to, że "bycie człowiekiem jest czymś upokarzającym", czy że Bóg mógłby być przez kogokolwiek w swojej transcendencji "poniżony". Chodzi o Jego samo-uniżenie w Miłości, poprzez sam fakt pochylania się nad istotą stworzoną, tak wielki jest Jego Majestat, a taka nasza małość, w porównaniu z Nim. I teologia katolicka zawsze to podkreślała. Nie chce mi się przeczesywać internetu dla przykładów, więc z tego co u mnie na biurku:

S. Faustyna Kowalska napisał(a):
Są nieraz całe godziny, gdzie dusza moja jest pogrążona w zdumieniu, widząc Majestat nieskończony, a tak uniżający się do duszy mojej. Nieustanne jest wewnętrzne zdziwienie moje, że Pan najwyższy ma we mnie swoje upodobanie, a sam mi mówi o tym; a ja pogrążam się jeszcze więcej w swej nicości, bo wiem, czym jestem sama z siebie.


J. H. kard.Newman napisał(a):
Twe czcigodne przymioty nie są niczym zaćmione, a zyskują wielkość w naszych oczach , gdy wpatrujemy się w Twe uniżenie. A wówczas jesteś dla nas jeszcze piękniejszy. Lecz i w tej sytuacji nie mogę zapomnieć, że to ludzki grzech, mój grzech, uczynił koniecznym Twoje uniżenie."

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr paź 18, 2023 12:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
Osobiście zdecydowanie odróżniam uniżenie od upokorzenia i poniżenia. Zresztą, jak sprawdziłem, słownik mnie wspiera.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr paź 18, 2023 13:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
A no bo widzisz, widać jesteś bardziej wyczulony na znaczenie słów, natomiast niektórzy używają tych terminów wymiennie, nie robiąc rozróżnienia.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr paź 18, 2023 13:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Podczas Mszy Świętej kapłan działa "in persona Christi"
Soul33 napisał(a):
Osobiście zdecydowanie odróżniam uniżenie od upokorzenia i poniżenia. Zresztą, jak sprawdziłem, słownik mnie wspiera.
Kanao!! - do Ciebie prośba: posprawdzaj sobie w Słownikach znaczenie tych terminów, bo zdaje się, że mieszasz je totalnie, co prowadzi do tego, że robisz nam tu jakieś wydumane zarzuty (całkiem niepotrzebnie, gdyby się trzymać definicji słownikowych... oraz np. treści z Flp 2, gdzie ap. Paweł pisał o uniżeniu się Jezusa do rangi Człowieka! - masz jakieś zastrzeżenia do ap. Pawła??!).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So paź 21, 2023 8:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL