Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 16:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Eucharystia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Katolicy i protestanci mają jednaką naukę o realnej obecnści Chrystusa w Eucharystii, którą zachowują od czasów apostolskich. Tomaszowa nauka o transsubstancjacji ma tylko na celu przybliżenie, wyjaśnienie tej Obecności.
Natomiast protestanci fałszują Eucharystię nie tylko przez odrzucenie sakramentu święceń, ale także przez odrzucenie realnej obecności Chrystusa w postaciach sakramentalnych.


Pt kwi 28, 2006 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
grix napisał(a):
Atimeresie,nie odpowiadasz w swoim poście na żadne z moich pytań... To nic - dla mnie te odpowiedzi sa bez znaczenia :))
Ponieważ ważna dla mnie jest obecność Jezusa w sercu właśnie, a nie w opłatku czy innych postaciach. Sakramentologia katolicka uczy zresztą, że nic człowiekowi po obecności w opłatku, jesli nie ma odpowiedniego usposobienia, prawda? Więc - w sercu ważniejsza. Bez niej nie ma mowy o jakimś "uświęcaniu" człowieka.
No, chyba że ma się na myśli takie "uświęcanie" jak tzw. "narodzenie na nowo" przy chrzcie: coś zupełnie niewidzialnego, nieuchwytnego, niewyrażającego się na zewnatrz w żaden sposób (aż korci uzyć słowa 'martwego' - byłoby to jednak złośliwe...). Ale o takim "niewidzialnym uswięcaniu" chyba nic nie mówi Pismo Świete - przeciwnie, mówi o "obrzezce serca".Pozdrawiam
Po pierwsze, po co stawiasz pytania i upominasz sie o odpowiedź, jeśli odpowiedź "nie ma dla Ciebie znaczenia"?
Jak widzę problem? Jezus zapewne nie rozdzielał swojej obecności w sercu człowieka i w Eucharystii (pod postaciami cleba i wina). To drugie ma służyc temu pierwszemu.
Ale nie tylko. Eucharystia ma nie tylko pomóc człowiekowi, ale także uwielbić Boga. Jak Ofiara krzyżowa, która służy człowiekowi, ale i jest uwielbieniem Boga Ojca i Jego Syna.
Więc nie wolno tych tematów oddzielać!


Pt kwi 28, 2006 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 27, 2006 7:23
Posty: 20
Post 
Przepraszam - pytania były retoryczne, odpowiedź na nie wydawała mi się oczywista:)
Postawiłem je żeby podkreslić, że nie potrafię dostrzec istotnej jakościowej różnicy między sposobem obecności Jezusa w Eucharystii a Jego obecności np. podczas modlitwy w zgromadzeniu.
Pojecie 'substancji' wydaje mi się bliskie pojęciu 'obecności' i mam kłopot z dostrzeżeniem odrębności 'substancji' (przy oczywistym dostrzeżeniu matrialnej odrebności). Czy człowiek przezywający głębokie nawrócenie podlega jakiemus rodzajowi 'transsubstancjacji'? (przepraszam jesli komuś wydaje sie to idiotycznym pytaniem).

Podobnie trudno mi jest pojąć dlaczego nie może być tak: "po to jest obecnośc Jezusa w Kościele w ogóle, aby uwielbić Ojca i uświęcić człowieka" - bez ograniczania tego do obecności w Eucharystii.

Wydaje mi się że cel obecności Jezusa jest zawsze ten sam?

Pozdrawiam
:))


Pt kwi 28, 2006 16:37
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Podobnie trudno mi jest pojąć dlaczego nie może być tak: "po to jest obecnośc Jezusa w Kościele w ogóle, aby uwielbić Ojca i uświęcić człowieka" - bez ograniczania tego do obecności w Eucharystii.

Wydaje mi się że cel obecności Jezusa jest zawsze ten sam?

Masz rację, ale tylko częściowo. Eucharystia to szczyt obecności pośród wiernych (Kościoła), to uobecnienie Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Inaczej mówiąc: na Eucharystii uczestniczymy w ofierze Chrystusa za zbawienie świata, wraz z Nim ofiarujemy siebie samych Ojcu oraz najpełniej, jak tylko możemy na ziemi, jednoczymy się z Nim, a przez Niego z Ojcem i Duchem.


Pt kwi 28, 2006 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 27, 2006 7:23
Posty: 20
Post 
Tak to mniej-więcej rozumiem.
Podobnie jak Pascha uobecniała Wyjście i stanowiła dziekczynienie za Wyjście - podobnie Eucharystia uobecnia Ofiarę i Zmartwychwstanie i stanowi za nie dziękczynienie.


Pt kwi 28, 2006 16:57
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
grix napisał(a):
Podobnie trudno mi jest pojąć dlaczego nie może być tak: "po to jest obecnośc Jezusa w Kościele w ogóle, aby uwielbić Ojca i uświęcić człowieka" - bez ograniczania tego do obecności w Eucharystii.
Wydaje mi się że cel obecności Jezusa jest zawsze ten sam?Pozdrawiam
:))
Stosunek obecności Jezusa w zgormadzonych w imie Jego i słuchających Słowa Bożego do jego obecności i działania w Eucharystii mozna porównać do tego, jaki istnieje stosunek Jezusowego nauczania na górze do Jego Wieczerzy, śmierci na górze i zmartwychwstania!
To pierwsze miało bardziej charakter przygotowania, to drugie - wypełnienia; to szczyt Jego dzieła!


Pt kwi 28, 2006 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 27, 2006 7:23
Posty: 20
Post 
OK - rozumiem to w pełni, jaka jest różnica między Kazaniem na Górze a Golgotą i pustym grobem i Pięćdziesiątnicą.

Jednak to, co my dzisiaj jestesmy w stanie czynić w celu przywołania Ofiary i Zmartwychwstania - wydaje mi się tylko zdawaniem się na wspomnienie lub 'anamnezę' (uobecnienie) tego co wydarzyło sie raz i skutecznie.

Pisałem tutaj, że trudność sprawia mi zrozumienie jakościowej różnicy między obecnością Pana podczas mojej osobistej modlitwy - a podczas np. celebrowania Wieczerzy Pańskiej.

Nie rozumiem tej różnicy i nie czuję, dlaczego ta różnica miałaby być tak wielka jak przywołana na wstepie (K.na g. / Golgota). Sprawcą chcenia i działania we mnie jest Duch Świety. Łaska Boga jest mi dana od czasu uwielbienia Jzeusa i moje otworzenie się na nią może byc większe na mojej osobistej modlitwie niz podczas Euhcarystii - czy nie jest tak?

pozdrawiam


Pt kwi 28, 2006 22:12
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Grix - jeszcze inaczej.
Eucharystia nie jest tylko pamiątką. Nie jest również ponowną śmiercią i zmartwychwstaniem.

Jest tamtą Śmiercią i tamtym Zmartwychwstaniem dziejącym się tu i teraz, przez wszystkie wieki i cały świat. Bóg jest w końcu ponad czasem i przestrzenią...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt kwi 28, 2006 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
jo_tka napisał(a):
Grix - jeszcze inaczej.
Eucharystia nie jest tylko pamiątką. Nie jest również ponowną śmiercią i zmartwychwstaniem. Jest tamtą Śmiercią i tamtym Zmartwychwstaniem dziejącym się tu i teraz, przez wszystkie wieki i cały świat. Bóg jest w końcu ponad czasem i przestrzenią...
Eucharystia jednak jest PAMIĄTKĄ. Takiego okreslenia użył przecież sam Jezus we wieczerniku i powtarza ją apostolska tradycja ("anamneza").
Jednak trzeba rozumieć to okreslenie w sensie biblijnym. Pamiątka to nie samo myślowe wspominanie, jakby spoglądanie na stare zdjęcie. Pamiątka w języku biblijnym oznacza uaktualnianie się w trakcie wspominania minionego dzieła, stawanie sie jego w naszej obecności, obejmowanie nas jego działaniem, czynienie nas jego uczestnikami.
W tym jest i odpowiedź dla Grixa. Widać tu róznicę między zwyczajną obecnością Chrystusa wśród nas, w modlitwie i w sercach, od obecności, działania i skutków Jego Ofiary.


So kwi 29, 2006 7:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 27, 2006 7:23
Posty: 20
Post 
Bardzo dziekuję za odpowiedzi.

Jak wspomniałem, nie jest dla mnie kłopotem zrozumienie ilościowej różnicy między obecnościa w symbolu (Hostia) a zgromadzeniu - jednak nie rozumiem dlaczego ta różnica jest wg Kościoła Katolickiego jakościowa, tzn. czym innym jest 'substancja' Jezusa w zgromadzeniu a czym innym w ..... no właśnie - czy nie także w zgromadzeniu - celebrującym Eucharystię?

Czym miałaby być 'substancja' ulegająca przemianie w chlebie i winie?

Czy są jakies analogie poza-eucharystyczne dla tej 'substancji', czy jest to unikalna koncepcja stworzona specjalnie dla wyjaśnienia słów Jezusa o chlebie i winie?

A jesli tak, to czy jednak wyjasnienia bardziej zakorzenione w doswiadczanej codzienności i w tradycyjnej (hebrajskiej?) egzegezie biblijnej nie są bardziej poprawne?

A może ktos mógłby polecic mi jakąś lekture na ten temat?

pozdrawiam


So kwi 29, 2006 18:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Atimeres - zgoda :) Napisałam "nie jest tylko pamiatką" - w sensie właśnie takiego "zwykłego" wspominania (wystarczy przypomnieć "To czyńcie na Moją pamiątkę").

A to fragment z Ecclesia de Eucharystiae
Cytuj:
Ofiarujemy wciąż tego samego Baranka, nie jednego dziś, a innego jutro, ale zawsze tego samego. Z tej racji i ofiara jest zawsze ta sama. (...) Również teraz ofiarujemy tę żertwę, która wówczas była ofiarowana i która nigdy się nie wyczerpie.

W sumie pewnie piszemy to samo, skoro "pamiątka" to "stawianie się w naszej obecności" :-) A biorąc pod uwagę - kiedyś słyszałam takie stwierdzenie - że w każdej minucie dnia i nocy gdzieś na świecie trwa Eucharystia...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N kwi 30, 2006 8:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post Re: Możecie sobie debatować...
Atimeres napisał(a):
... także przekonanie o ich świetości i kanoniczności otrzymaliśmy od Kościoła poapostolskiego. Z jego zdaniem musimy sie liczyć także w sprawie interpretacji tych tekstów!


Liczyć się ze zdaniem - jak najbardziej. Ale w żadnym wypadku nie zrównywac go z Biblią. Widzisz - kiedy ludzie na prawdę wierzą w Boga to ta wiara przynosi owoce. Jak można uznawac za atorytet Ambrożego, który został biskupem przez przypadek, albo kastrata Orygenesa, czy też sekciarza Tertuliana. Popatrz jakie były owoce sw Pawła, Piotra czy Szczepana ! Z tzw. Tradycją na pewno warto się zapoznać, ale trzeba mieć do niej duży dystans...


Cz maja 11, 2006 12:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: Możecie sobie debatować...
chrześcijanin napisał(a):
Atimeres napisał(a):
... także przekonanie o ich świetości i kanoniczności otrzymaliśmy od Kościoła poapostolskiego. Z jego zdaniem musimy sie liczyć także w sprawie interpretacji tych tekstów!
Liczyć się ze zdaniem - jak najbardziej. Ale w żadnym wypadku nie zrównywac go z Biblią. Widzisz - kiedy ludzie na prawdę wierzą w Boga to ta wiara przynosi owoce. Jak można uznawac za atorytet Ambrożego, który został biskupem przez przypadek, albo kastrata Orygenesa, czy też sekciarza Tertuliana. Popatrz jakie były owoce sw Pawła, Piotra czy Szczepana ! Z tzw. Tradycją na pewno warto się zapoznać, ale trzeba mieć do niej duży dystans...
Bardzo to brzydka metoda poniżać świete osoby tylko dlatego, ze nie zgadzamy sie z ich zdaniem czy autorytetem!
To samo czynicie ze św. Piotrem, wyszukując mu, a nawet zmyślając grzechy, zeby tylko ponizyć Opokę Kościoła!
To samo z Maryją, Matką Pana!
To bardzo brzydka metoda!


Cz maja 11, 2006 16:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
hmm... szczerze to po lekturze wątku o przeistoczeniu na naszym forum i wypowiedziach Didimosa mam wrażenie, że prawosławni też wierzą tylko w obecność Chrystusa w chlebie i winie tylko w czasie trwania Boskiej Liturgii :?

ps. ale to moje wrażenie tylko po przeczytaniu w/w tematu :D


nauka prawosławia jest w 100% zgodna z nauczaniem Kościoła Katolickiego. W cerkwi znajduje się Darochranitielnica (artoforion) odpowiednik Tabernakulum.
Przeistoczenie dokonuje się ex opere operantis, czyli mocą wyświęconego kapłana, ta sama formuła wypowiedziana przed osobę która nie ma święceń nie ma mocy. Sakrament Ołtarza nie jest ex opere operandi czyli mocą samego siebie jak chrzest.
Zatem bez większego ryzyka popełnienie błędu można założyć że w protestanckich nabożeństwach nie ma żadnego przeostoczenia!!!

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Cz maja 11, 2006 19:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
pamiątką jest Komunia, a Ofiara jest ta sama co na Golgocie, jedyna róznica że jest ona bez krwawa. Kapłanem jest Chrystus i żertwą jest Chrystus. On sam ofiarowuje siebie za nas Ojcu!

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Cz maja 11, 2006 19:57
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL