Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 14:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy żydzi przeprosili za bluźnierstwa w talmudzie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 14, 2006 13:10
Posty: 63
Post 
Uważam iz do ekumenizmu trzeba checi dwoch stron

Jest tak cheć ale narazei zbyt słaba :(

po obu stronach


Wt lut 14, 2006 15:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 22, 2006 8:03
Posty: 19
Post Re: Czy żydzi przeprosili za bluźnierstwa w talmudzie?
Metalik napisał(a):
Jeżeli żydom zależy na pojednaniu z chrześcijanami to powinni odnieśc się do bluźnierstw talmudycznych i PRZEPROSIĆ - w imię pojednania - katolików.


Dlaczego? Katolicy przecież nie przeprosili za to, co pisali o nich chrześcijanie od wieków, tylko za prześladowania w imię religii, czyli za przesiedlenia, pozbawianie majątków, zabijanie itd.
Z perspektywy judaistycznej Nowy Testament jest pełen bluźnierstw przeciw ich religii i przeciw ich wierze. Ale chyba katolicy nie będą przepraszać za to, co pisze w NT? Trudno więc, wymagać od Żydów, żeby oni przepraszali za to, co zawarte jest w ich księgach wyznaniowych.

Metalik napisał(a):
Określenia te są obrzydliwe i uwłaczają Chrystusowi naszemu Bogu i Zbawicielowi.


Tak samo mogą reagować na treści zawarte choćby w Nowym Testamencie, że uwłaczają ich Bogu. W końcu zbawienie pochodzi od Żydów, jak powiedział Jezus (też Żyd zresztą, wg ciała).

Chrześcijanie, na początku, pojawili się jako "sekta" żydowska. Nie ma się więc co dziwić na reakcję ówczesnych rabinów.
Gdy pojawili się w Kościele Katolickim protestanci to reakcja władzy kościelnej była jeszcze gwałtowniejsza, od nałożenia anatem i ekskomunik, poprzez stosy, a kończąc na wojnach religijnych (np. trzydziestoletnia), zresztą protestanci nie byli dłużni.

Metalik napisał(a):
Każdy kto kocha naszego Pana powinien się oburzyć i potepić te bluźnierstwa.


W duchu miłości?
A może wg prawa odwetu?
My chrześcijanie, na szczęście, innym prawem żądzimy się niż islamiści czy Żydzi. Nie potrzebujemy więc się oburzać "świętym" oburzeniem i potępiać. Raczej powinniśmy błogosławić tych, którzy nas przeklinają i modlić się za tych, którzy nas nienawidzą.
To słabość? Ale Boża słabość. Wtedy kiedy jesteśmy słabi jesteśmy mocni (zob. 2Kor 12,9-10)

Metalik napisał(a):
Papież przeprosił w imieniu chrześcijan za krzywdy im wyrządzone - czyli zrobił pierwszy krok - a żydzi?


Ale za jakie krzywdy, czy za słowa? Chyba jednak za prześladowania, zabójstwa, wypędzenia, rabunki, itd, czynione przez wiele wiele wieków.
A to chyba różnica, nieprawdaż?


Śr lut 22, 2006 10:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
czytając post powyżej moge napsac jedynie ignorancja rulze. Yakiego zagęszczenia błędów i niewiedzy w jednym poscie dawno nie widziałem. Ręce opadają. Nawet mi sie nie chce ukazywać karygodnych błedów.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Śr lut 22, 2006 22:44
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 22, 2006 8:03
Posty: 19
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
czytając post powyżej moge napsac jedynie ignorancja rulze. Yakiego zagęszczenia błędów i niewiedzy w jednym poscie dawno nie widziałem. Ręce opadają. Nawet mi sie nie chce ukazywać karygodnych błedów.


Każdy ma prawo do własnych opinii. Ty również. Ja nie zakładam, że mam patent na prawdę i wszystko wiem i że nie mogę się mylić.
Ja rozumiem, że Ty dysponujesz nieomylnością ex cathedra nie tylko w sprawach wiary i moralności ale także jakiejkowlwiek wiedzy materialnej?
Czyli jak będę miał pytanie do Pana Boga, który wszystko wie, to śmiało mogę pisać do Ciebie?
p.s. Jak już musisz cos lub kogoś krytykować, bo nie potrafisz inaczej, to mów konkrety, bo takie wykazywanie swojej "mądrości" jakie zaprezentowałeś nic nie wnosi do dyskusji.

pozdrawiam


Cz lut 23, 2006 9:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Marcinie - czyżby argumenty się skończyły :?: :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz lut 23, 2006 18:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
marcin_jarzębski
podpisuję się pod Twoim komentarzem :-D


Wt mar 21, 2006 19:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL