Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 44  Następna strona
 Katolicy - Prawosławni 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Małgosiaa napisał(a):
Najwyraźniej to Ty nie rozumiesz tego co napisałam.

Najwyraźniej to Ty nie rozumiesz tego co napisałam



Małgosiaa napisał(a):
Próbowałam usprawiedliwić Twoje ataki na KK, ale okazuje sie, że moje pierwsze wrażenie było nieomylne. Tobie chodzi o walenie w KK, o sianie niezgody, nie powiem, że nienawiści. To (nienawiść) byłby zbyt pochopny wniosek.


Przestań łgać, stawiasz sobie chochoły i potem z nimi walczysz.



Małgosiaa napisał(a):
Nie rozróżniasz wyjaśnienia od tłumaczenia się :?


Prosiłem Ciebie o jedno albo o drugie? Zadałem jedno pytanie, na które nie doczekałem się odpowiedzi tylko ględzenie aby ględzić.

Małgosiaa napisał(a):
Dopóki nie zaprzestaniesz objawiać swojej wrogości wobec KK, dopóty nie licz na moje milczenie.


Już raz napisałem Tobie, żebyś te nauczycielskie gadki uskuteczniała z kimś innym.

Małgosiaa napisał(a):
Dziękuję za wyjaśnienie. Aby nie było tego typu nieporozumień, proszę w przyszłości odpowiadać na pytania o prawosławie bez porównania z Kk, jesli o to nikt nie prosi


Pamiętajcie prawosławni dyskutować możecie tylko na takich warunkach i w taki sposób jak życzy sobie tego Małgosia. W przeciwnym wypadku atakujecie KK.


Cz cze 14, 2018 12:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Andrzej67 napisał(a):
@Malgosiaa,

dziwię się Twojemu zdziwieniu kiedy Nektariusz pisze o nieomylności Kościoła jako całości.

Nie o to chodziło. Chodziło o działanie Ducha św., którego jakoby było brak w KK, a co Nektariusz juz wyjaśnił.
Andrzej67 napisał(a):
Dziwię się też Twojej uwadze, jeśli ją dobrze rozumiem, o tym że nieomylne nauczanie "nie jest powszechne w sensie częste". O ile wiem to zwyczajne i powszechne nauczanie biskupów pozostających we wspólnocie ze sobą i papieżem rzymskim jeśli dotyczy prawd wiary jest nieomylne.

A czymże są prawdy wiary, jeśli nie dogmatami? Te są bezdyskusyjne, co nie oznacza, że zabrania sie w ogóle rozmawiać na te tematy. Pozostawanie w łączności z papieżem, to nie gorąca linia telefoniczna, skype czy fb, ale niekwestionowanie tego czego naucza Kościół.
Andrzej67 napisał(a):
Kiedy Wasz sobór z 1870 r. ogłosił dogmat o nieomylności papieża, to chcąc pokazać o co chodzi, stwierdził krótko: jest nieomylny, tak nieomylny jest Kościół. Bynajmniej nie chodziło przecież o nieomylność pana Stasia z panem Kaziem spod baru w Kurozwękach.

A gdzie w tym widzisz twierdzenie, że cały Kościół w sensie kazdy wierny musi się z tym zgodzić, bo jeśli nie, to dogmat jest nieuprawniony? W tym sensie dopytywałam o wiernych spod Orli itp. Najwyraźniej nie jesteś w temacie, a nasza dyskusja (moja i prawosławnych) w temacie nieomylności to już historia, która zatoczyła koło, więc choćby Nektariusz wie o czym mówię (Smokepsv niekoniecznie).I dla Twojej informacji: jeśli dyskutuję na jakiś temat, to jako zwykły user, a nie moderator i dodatkowo poczytaj sobie w regulaminie, że moderator nie jest arbitrem, więc nie próbuję tu z ramienia funkcji czegokolwiek rozstrzygnąć, a dyskutować mam prawo.
Andrzej67 napisał(a):
Jako protestant nie widzę żadnych powodów do wątpliwości, że papież często w tym co głosi, bez wątpienia głosi nieomylnie i autorytatywnie.

Jako protestant chyba niewiele wiesz na temat dogmatu nieomylności papieskiej, bo to co papież często głosi jest nauczaniem zwyczajnym, a nie nieomylnym. O nieomylności papieża możemy podyskutować tu: viewtopic.php?f=48&t=36181&hilit=dogmat+o+nieomylno%C5%9Bci&start=510
Andrzej67 napisał(a):
natomiast praktyczne znaczenie jest żadne.

A dokładniej?

@Smokepsv
Z uwagami ad personam nie zamierzam dyskutować ani na nie odpowiadać. Nie wciągniesz mnie w wojnę katolicy-prawosławni. Już to przerabiałam na innym forum.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 14, 2018 13:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Małgosiaa napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
@Malgosiaa,

dziwię się Twojemu zdziwieniu kiedy Nektariusz pisze o nieomylności Kościoła jako całości.

Nie o to chodziło. Chodziło o działanie Ducha św., którego jakoby było brak w KK, a co Nektariusz juz wyjaśnił.

Cytuj:
Andrzej67 napisał(a):
Dziwię się też Twojej uwadze, jeśli ją dobrze rozumiem, o tym że nieomylne nauczanie "nie jest powszechne w sensie częste". O ile wiem to zwyczajne i powszechne nauczanie biskupów pozostających we wspólnocie ze sobą i papieżem rzymskim jeśli dotyczy prawd wiary jest nieomylne.

A czymże są prawdy wiary, jeśli nie dogmatami? Te są bezdyskusyjne,

Są prawdy wiary, których nigdy w formę dogmatu nie ujmowano: nie ma np. dogmatu Zmartwychwstania czy jedyności Boga. A są to bez wątpienia prawdy wiary centralne i zobowiązujące. Są prawdy wiary, które zachodnia tradycja teologiczna niekoniecznie określa mianem dogmatu: oprócz dogmatu wyróżnia zdania nieomylnie pewne, zdania "fidei proxima", prawdy które określa sią jako "doctrina catolica", jako zdanie teologicznie pewne, czy wreszcie jako "sententia communis".


Cytuj:
co nie oznacza, że zabrania sie w ogóle rozmawiać na te tematy. Pozostawanie w łączności z papieżem, to nie gorąca linia telefoniczna, skype czy fb, ale niekwestionowanie tego czego naucza Kościół.

Łączność z waszym papieżem to jeszcze chyba inna kwestia, natomiast mam wątpliwości czy można po prostu "niekwestionować". Wasze prawo kanoniczne Kościoła łacińskiego jak i kanony kościołów wschodnich wymagają przyjęcia "z religijnym posłuszeństwem woli i umysłu nauki głoszonej przez Papieża czy też przez Kolegium Biskupów sprawujących autentyczny Urząd Nauczycielski, także wtedy, gdy nie jest ona podawana z intencją definitywnego jej określenia" - o dogmatach czy innych prawdach wiary nie wspominając. Jakkolwiek interpretując "religijne posłuszeństwo woli i umysłu - to coś więcej niż po prostu niekwestionowanie. A to w sprawach, które nawet nie są nawet nauczane i podawane u Was jako "definitywne".
Ja nie krytykuję tego, nie jestem rzymskokatolikiem, po prostu nie wydaje mi się, by kryterium "niekwestionowania" była dla Was wystarczające.

Cytuj:
Andrzej67 napisał(a):
Kiedy Wasz sobór z 1870 r. ogłosił dogmat o nieomylności papieża, to chcąc pokazać o co chodzi, stwierdził krótko: jest nieomylny, tak nieomylny jest Kościół. Bynajmniej nie chodziło przecież o nieomylność pana Stasia z panem Kaziem spod baru w Kurozwękach.

A gdzie w tym widzisz twierdzenie, że cały Kościół w sensie kazdy wierny musi się z tym zgodzić, bo jeśli nie, to dogmat jest nieuprawniony?

A dlaczego miałbym to widzieć? Czy ktokolwiek poza Tobą, w takie sposób interpretuje stwierdzenie o nieomylności Kościoła?


Cytuj:
W tym sensie dopytywałam o wiernych spod Orli itp. Najwyraźniej nie jesteś w temacie, a nasza dyskusja (moja i prawosławnych) w temacie nieomylności to już historia, która zatoczyła koło, więc choćby Nektariusz wie o czym mówię (Smokepsv niekoniecznie).


Nektariusz twierdził, że nieomylność Kościoła dla Prawosławia oznacza, ze numerycznie każdy wierny czy wierna, także spod Orli, jako jednostka, musi wyrazić zgodę?

Cytuj:
I dla Twojej informacji: jeśli dyskutuję na jakiś temat, to jako zwykły user, a nie moderator i dodatkowo poczytaj sobie w regulaminie, że moderator nie jest arbitrem, więc nie próbuję tu z ramienia funkcji czegokolwiek rozstrzygnąć, a dyskutować mam prawo.

Ok.

Cytuj:
Andrzej67 napisał(a):
Jako protestant nie widzę żadnych powodów do wątpliwości, że papież często w tym co głosi, bez wątpienia głosi nieomylnie i autorytatywnie.

Jako protestant chyba niewiele wiesz na temat dogmatu nieomylności papieskiej, bo to co papież często głosi jest nauczaniem zwyczajnym, a nie nieomylnym. O nieomylności papieża możemy podyskutować tu: viewtopic.php?f=48&t=36181&hilit=dogmat+o+nieomylno%C5%9Bci&start=510

Może można i tam, ale to wątek długi raczej o Waszych rzymskokatolickich aspektach granic i znaczenia nieomylności jako takiej. Czy z poza rzymskokatolicką perspektywą tam się wcinać, i po co?

Cytuj:
Andrzej67 napisał(a):
natomiast praktyczne znaczenie jest żadne.

A dokładniej?
[/quote]
Że w praktyce jest nieużywalne.


Wt cze 19, 2018 14:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Małgosiaa napisał(a):
@Nektariusz
Dziękuję za wyjaśnienie. Aby nie było tego typu nieporozumień, proszę w przyszłości odpowiadać na pytania o prawosławie bez porównania z Kk, jesli o to nikt nie prosi.


Co złego jest porównywaniu Cerkwi do KK? Są różnice, więc chyba można porównywać. Porównania nie zawsze są krzywdzące. Czasem porównania po prostu obrazują coś.

_________________
MODERATOR


Wt cze 19, 2018 21:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nektariusz wie o czym mówię. Inni nie muszą.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 19, 2018 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Cytuj:
Nektariusz wie o czym mówię. Inni nie muszą.


Niestety, ale nie wiem o czym mówisz...

Tak jak napisał Zbigniew, nie widzę niczego złego w porównaniach do KK. Przecież nie robię tego ze złośliwości, lecz żeby zobrazować całość, ułatwić zrozumienie pewnych kwestii, wskazać na różnice. Nie ma w tym cienia złośliwości. Jesteśmy zresztą na forum dyskusyjnym, więc jak mamy dyskutować nie odnosząc się do poglądów drugiej strony?

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Cz cze 21, 2018 5:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nektariusz napisał(a):
Niestety, ale nie wiem o czym mówisz...

i jeszcze mówisz nieprawdę. Wyjaśniłam Ci to na pw. i ... znamy się kilka ładnych lat. Nie chce wracać do intencji, które Tobą kierują.
Nektariusz napisał(a):
Tak jak napisał Zbigniew, nie widzę niczego złego w porównaniach do KK. Przecież nie robię tego ze złośliwości, lecz żeby zobrazować całość, ułatwić zrozumienie pewnych kwestii, wskazać na różnice. Nie ma w tym cienia złośliwości.

Tylko, że nikt nie prosi Ciebie o tak dogłębna analizę. Nie potrafisz inaczej wyjasnić prawosławnej doktryny? Bez ukazywania "wyższości" prawosławia nad katolicyzmem? Ciekawe jak zareagowałbyś na forum cerkiew. pl, gdybym tak zaczynała każda swoja wypowiedź. Nie nie obawiaj się, nie mam zamiaru tam się rejestrować. Nie mam na to ani czasu, ani siły.
Swoją drogą, to ks. Paprocki też porównuje prawosławie z katolicyzmem w swoich wykładach, konferencjach itp., ale on to robi inaczej. W żadnym razie nie ukazuje wyższości jednego wyznania nad drugim.
Cytuj:
Jesteśmy zresztą na forum dyskusyjnym, więc jak mamy dyskutować nie odnosząc się do poglądów drugiej strony?

Poglądy drugiej strony są zawarte w poscie, na który się odpowiada i jeżeli pyta o konkretną "rzecz" to nie pyta tym samym ani o historie, ani o porównanie z kimkolwiek.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 21, 2018 6:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Cytuj:
Nie chce wracać do intencji, które Tobą kierują.


:shock: :shock: :shock:
W wątku "katolicy - prawosławni" ktoś pyta jak wierzy prawosławie, to mu odpowiadam. Przecież nikogo nie zmuszam, by przyjmował prawosławie. Po prostu piszę jak wierzą prawosławni.

Cytuj:
Tylko, że nikt nie prosi Ciebie o tak dogłębna analizę. Nie potrafisz inaczej wyjasnić prawosławnej doktryny?


Jeżeli jest np. dyskusja o nieomylności Kościoła, to jak mam się do tego tematu odnieść bez porównań? Jeżeli napiszę, że w KK jest dogmat o nieomylności papieża, zaś w prawosławiu go nie ma i wyjaśnię dlaczego nie ma, to jest to atak na KK?

Cytuj:
Bez ukazywania "wyższości" prawosławia nad katolicyzmem?


Jakiej znowu "wyższości"??? Piszę jak wierzy prawosławie i tyle. Nie ma tu żadnej wyższości. Przecież nie naśmiewam się z katolickich prawd wiary, nie twierdzę, że katolicyzm jest gorszy od prawosławia. Piszę po prostu jak prawosławie wierzy.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Cz cze 21, 2018 7:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Jesteśmy na forum: wiara.pl a nie na forum: Katolik.pl.
Dyskutujemy tutaj o wierze i o różnicach...

Cieszę się, że Nektariusz przyznał, że Katolicyzm nie jest gorszy od Prawosławia. Myślę, że to prawda, a i Cerkiew nie jest gorsza od Kościoła Katolickiego.

_________________
MODERATOR


Cz cze 21, 2018 9:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Zbigniew3991 napisał(a):
Cieszę się, że Nektariusz przyznał, że Katolicyzm nie jest gorszy od Prawosławia. Myślę, że to prawda, a i Cerkiew nie jest gorsza od Kościoła Katolickiego.


Zdajesz sobie sprawę, że dla każdej ze stron to jest trochę kłamstwo.


Cz cze 21, 2018 10:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nie wiem, czy to kłamstwo, bo już nie jestem jedną ze stron. Wolę taki kompromis, niż walkę.

_________________
MODERATOR


Cz cze 21, 2018 11:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nektariusz napisał(a):

W wątku "katolicy - prawosławni" ktoś pyta jak wierzy prawosławie, to mu odpowiadam. Przecież nikogo nie zmuszam, by przyjmował prawosławie. Po prostu piszę jak wierzą prawosławni.

Ech..., gdybys napisał tylko jak wierzą prawosławni, byłoby ok,ale Ty zaraz pote lub jako wtęp piszesz jak wierzą katolicy, a o to zdaje sie nikt Ciebie nie pytał.
Nektariusz napisał(a):
Jeżeli jest np. dyskusja o nieomylności Kościoła, to jak mam się do tego tematu odnieść bez porównań? Jeżeli napiszę, że w KK jest dogmat o nieomylności papieża, zaś w prawosławiu go nie ma i wyjaśnię dlaczego nie ma, to jest to atak na KK?

Zwyczajnie: napisać o nieomylności Kościoła Porównania sa zędne. Myslisz, że katolik nie zrozumie tekstu bez przypomnienia mu jak wierzy KK?
Nektariusz napisał(a):
Jakiej znowu "wyższości"??? Piszę jak wierzy prawosławie i tyle. Nie ma tu żadnej wyższości. Przecież nie naśmiewam się z katolickich prawd wiary, nie twierdzę, że katolicyzm jest gorszy od prawosławia. Piszę po prostu jak prawosławie wierzy.

Nigdy nie przyszło mi do głowy, aby posądzić Ciebie o naśmiewanie się. Prawda jest, ze nigdy wprost nie stwierdziłeś, że katolicyzm jest gorszy od prawosławia, ale jest też prawdą, że piszesz tak, aby każdy to wyczytał.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 21, 2018 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Cytuj:
Prawda jest, ze nigdy wprost nie stwierdziłeś, że katolicyzm jest gorszy od prawosławia, ale jest też prawdą, że piszesz tak, aby każdy to wyczytał.


To Twoje zdanie. Inni mogą uważać inaczej.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pt cze 22, 2018 8:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Odbiorca też bierze odpowiedzialność za to, jak odbiera tekst. Nie doszukuję się różnicowania pomiędzy Cerkwią a Kościołem Katolickim w wypowiedziach Nektariusza. Nie mniej: zawsze pojawiają się jakieś nieporozumienia, kiedy spotykają się przedstawiciele dwóch Wspólnot.

Andrzej67:
"Łączność z waszym papieżem to jeszcze chyba inna kwestia, natomiast mam wątpliwości czy można po prostu "niekwestionować". Wasze prawo kanoniczne Kościoła łacińskiego jak i kanony kościołów wschodnich wymagają przyjęcia "z religijnym posłuszeństwem woli i umysłu nauki głoszonej przez Papieża czy też przez Kolegium Biskupów sprawujących autentyczny Urząd Nauczycielski, także wtedy, gdy nie jest ona podawana z intencją definitywnego jej określenia" - o dogmatach czy innych prawdach wiary nie wspominając. Jakkolwiek interpretując "religijne posłuszeństwo woli i umysłu - to coś więcej niż po prostu niekwestionowanie. A to w sprawach, które nawet nie są nawet nauczane i podawane u Was jako "definitywne".
Ja nie krytykuję tego, nie jestem rzymskokatolikiem, po prostu nie wydaje mi się, by kryterium "niekwestionowania" była dla Was wystarczające."

Są rzeczy, które należy określać definitywnie, nie mniej rozmawiać zawsze o tym można, stąd powołuje się Synody, a nawet Sobory.
Kiedy czytam Kodeks Prawa Kanonicznego, dość często znajduję określenia: jeśli zwyczaj miejscowy jest inny, to należy stosować odpowiednio inne przepisy. Albo: należy postępować tak i tak, chyba, że miejscowy zwyczaj jest inny.
Prawo zakłada wyjątki. A co do reguł i zasad: każdy Biskup ma prawo do dyspensy. Papież również ma prawo dyspensować. Nie od wszystkiego można zwolnić, ale są kwestie, od których można się odwoływać i o których można dyskutować.

_________________
MODERATOR


Pt cze 22, 2018 12:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nektariusz napisał(a):
To Twoje zdanie. Inni mogą uważać inaczej.

Swego czasu inni (nie będę wymieniać z nicka ani podawać linków, bo to inne forum) odbierali tak samo. Tu nie ma tych innych, w sensie nikt poza Zygmuntem, który nie ma żadnej wiedzy o prawosławiu, dyskusjach z Tobą i bardzo mierna wiedzę o katolicyzmie.
Ok, Nektariuszu, przyjmuję, że co było a nie jest... i zaczynamy od nowa bez porównań, jeśli nikt nie poprosi. Ok?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt cze 22, 2018 20:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 44  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL