Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 44  Następna strona
 Katolicy - Prawosławni 
Autor Wiadomość
Post 
Proszę mi powiedzieć proszę księdza numer 5 a co wtedy gdy w rodzinie jest rozdział na dwa kościoły nie tak blisko siebie stojace -katolicki i protestancki? Czy w tym wypadku też można sobie wybierać wyznanie?
A jak ksiądz sądzi czy misjonarze protestantcy którzy nawracają no na przykład w Afryce albo na Bliskim wschodzie ale na protestantyzm to robią dobrze? Czy potem katoliccy misjonarze będą musieli tych ludzi nawracać na katolicyzm ? Jak to jest?


Wt cze 03, 2003 12:52
Post 
Chrześcijan łączy jeden chrzest w Imię Trójcy Świętej. W małżeństwach mieszanych, czyli dwuwyznaniowych, rodzice decydują, w którym Kościele dziecko ma przyjąć chrzest.

Od strony Kościoła katolickiego wygląda to tak, że chrześcijanin innego wyznania niż katolickie ma prawo do przyłączenia się do Kościoła katolickiego. Tzw. konersja dokonuje się to za zgodą miejscowego biskupa i poprzez specjalny obrzęd. Nie jest to oczywiście powtarzanie chrztu, gdyż uznajemy jego ważność. Nie wiem natomiast, jak sprawa ta wygląda od strony Kościołów niekatolickich.

Mówiąc o misjonarzach, trzeba pamiętać, że głoszą oni tego samego Chrystusa i tę samą Ewangelię. Ci, którzy słuchają ich nauki często nie wiedzą, że są też inne wyznania chrześcijańskie. Każdy człowiek, kierując się osądem swego sumienia, ma prawo decydować o swojej wierze oraz o sposobie jej wyznawania i przeżywania w ramach wspólnoty konkretnego Kościoła.


Wt cze 03, 2003 13:15
Post 
a jak wiedzą , że są inne koscioły ale akurat do nich przyjechali misjonarze chrześcijańscy ale niekatolicy ?


Wt cze 03, 2003 20:53
Post 
Niech przyjmą chrzest i wyznają wiarę chrześcijańską. Mają sumienie i rozum oraz dokonują świadomych wyborów.


Wt cze 03, 2003 21:10
Post cd. Nigdy razem ?!
Jak na razie jedynym widocznym skutkiem odpowiedzi mi udzielonych - chociaż pewnie niezamierzonym - jest decyzja o odłożeniu w czasie spowiedzi i komunii - bo i po co skoro coś co traktowałem jako najwyższe dobro, do którego dążyłem, starając się stawać lepszym, wyrzekając się grzechu okazało się popełnianiem grzechu.
JESTEM ROZGORYCZONY
Tak po ludzku. Nie mam czasu na studiowanie różnic doktrynalnych i marnie widzę swoje szanse skoro nawet teologowie i badacze obu religii nie potrafią się porozumieć. To skąd ja biedny mam wiedzieć co jest właściwe?
Spróbuję. Czy ktoś poda mi adres www lub info o książce gdzie znajdę proste zestawienie różnic doktrynalnych?


Wt cze 03, 2003 21:21
Post 
Marku, chyba źle coś zrozumiałeś. Zostałeś ochrzczony w Kościele prawosławnym i w tym Kościele przyjmuj Eucharystię. Jeśli będziesz chciał przejść do Kościoła katolickiego, możesz to uczynić. Poza tym lepiej szukać tego, co nas łączy niż dzieli. Może znajdę jakąś książkę, ale możesz też sam poszukać czegoś, choćby w internecie.


Wt cze 03, 2003 21:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 17:03
Posty: 679
Post W sprawie książki
Jest taka książka wydana przez... reformowanych (kalwinów). Nazywa się Porównanie wyznać rzymsko-katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego. Wydano ją w 1988 roku, ale niedawno ukazało się wznowienie ;)

Życzę owocnej lektury. I mam też nadzieję, jak K5, że niebawem będziemy juz wspólnie sprawowali Eucharystię. Bo tak naprawdę nie nauka nas różni, ale uprzedzenia...


Wt cze 03, 2003 22:26
Zobacz profil
Post 
Dziękuję.
Wskazaną książkę znalazłem w internecie.
Będę studiować.


Śr cze 04, 2003 4:55
Post 
Drogi Marku - problem ten równiez mnie interesuje ,powiedz jak znalazłes ksiązkę w necie, podaj link! pozdrawiam


Śr cze 04, 2003 7:37
Post 
http://strony.wp.pl/wp/biblsyn/pw/pw-spis.htm
Na razie tylko pierwszy rozdział udostępniono w necie.

Ta książka została napisana przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Pod to hasło znajdziesz sporo linków, w tym do http://www.reformowani.pl/

Powodzenia


Śr cze 04, 2003 19:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
Podejrzewam, że Bogu bardzo podobają się śpiewy i muzyka z nabożeństw prawosławnych - są przepiękne, tajemnicze i takie bardzo dopracowane .Oni chyba bardzo poważnie traktuja swoją religię i szczerze modlą się do swojego Boga.
Poza tym bardzo długo. Taka msza trwa chyba 3 godziny i on wytrzymują.
Mają jeszcze ikony - z tych obrazów "wieje" Bogiem.
Mało wiem o tej religii, chyba jest bardzo trudna dla ludzi spoza tamtego kręgu.


So sie 30, 2003 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
...do swojego Boga...
mojego Boga, Twojego Boga, ich, naszego, waszego.....
Jest Jeden Bog.....
ech te literowki... :-)

Z sama liturgia prawoslawna "na zywo" nie mialam zadnej stycznosci... hmm a szkoda. Mowia, ze jest piekna, podziwiaja ikony i cerkwie za prosta szczerosc, zachwycaja sie spiewem. Jakze to dla mnie egzotyczne, a szkoda :( Dlaczego tak malo kontaktu jest pomiedzy katolikami a prawoslawnmi :?: Dlaczego tak malo dialogu a o wiele wiecej nieporozumien :?: :(

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So sie 30, 2003 22:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 20, 2003 13:47
Posty: 7
Post 
Napisałem na Waszej stronie pół roku temu zapytanie. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Nie pojawia się też na tej stronie żaden tekst od wielu miesięcy. Jeżali nikogo nie interesują nasze wypowiedzi, a jak widać kościelna cenzura do tej pory nic nie wpuściła na strobnę dyskusyjną, to poco istnieje coś takiego jak www.wiara.pl ? Może proforma, dla nikogo. Czy jest jakaś możliwość skorzystania z katolickich portali i porozmawiania z kimś z Waszej religii tak na prawdę. Mam wrażenie, że ludzie próbują coś powiedzieć, a księża obsługujący tę stronę po prostu ich ignorują. Wszystkich zainteresowanych tematyką wiary polecam stronę www.cerkiew.pl na forum rozmawiamy wszyscy na bieżąco. Pozdrawiam


Cz wrz 25, 2003 12:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Nie rozumiem, Mariusz?
Jeśli coś pisałeś do Zapytaj (o tym piszesz?), poszukaj odpowiedzi w dziale Zapytaj, może wyszukiwarką (na dole strony po prawej) Albo tam napisz z pytaniem, co się stało...
Natomiast jak mogłeś zauważyć pisząc, na forum wypowiedzi wchodzą bez cenzury, bo pojawiają się od razu. Po prostu nikt z Was w tym dziale wypowiedzieć sie nie chciał - nie przyszedł? Jeśli chcesz porozmawiać, napisz coś wiecej niż tylko zarzut, w którymkolwiek z tematów, nie tylko - tym, albo zajrzyj na czat...
Pozdrawiam :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz wrz 25, 2003 13:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 20, 2003 13:47
Posty: 7
Post 
Być może moja pierwsza wypowiedź nie weszła z tego powodu, że napisałem ją zanim zostałem pierwszy raz do końca zalogowany. Ciekawi mnie dlaczego katolicy odwiedzają te strony nie zadają tutaj żadnych pytań, które mogłyby przybliżyć ich do tak interesującego tematu jakim jest różnica dwóch największych religii chrześcijańskich. Wbrew temu co kasiądz tu powiedział różnice są bardzo duże. Poczynając od tego że dogmaty też mamy różne (prarosławni nie uznają dogmatu o nieomylności papieża Rzymu, ani dogmatu o Wniebowzięciu NMP), a kończąc na podstawowych priorytetowych pojęciach kształtujący teologię naszych religii. Każdy prawosławny dąży do Boga, a wymiernym tego efektem jest stan określany PRZEBÓSTRWIENIEM. To pojęcie nigdy nie pojawia się w teologii katolickiej. Nie ma u nas tak obciążającej świadomości grzechu pierworodnego , bo nasza teologia uczy, że człowiek nie dziedziczy samego grzechu, lecz tylko skłoność do niego, a przez to chrzest nie jest zmazaniem grzechu pierworodnego a przyjęciem do wspólnoty wiernych. Ksiądz prawosławny nie ma rzadnej władzy nad wiernym, nie udziela rozgrzeszenia gdyż jest tylko świadkiem spowiedzi, nie mówi też "Chrzczę cię w imię Boże" lecz "chrzci śię w imię Bożę" bo tak na prawdę nie ksiądz chrzci, lecz odbywa się to przez Boga. Prawosławni nie mają tak spektakularnego Święta Zmarłych, lecz przynajmniej raz w miesiącu jest tzw. roditielskaja subota, czylidzień wspominania naszych przodków itd. O odmienności Prawosławia można skrótowo napiszać książkę. Prawda jest taka, że bliższe prawosławiu są religie Wschodu jak np. buddyzm, niż religia katolicka. Pozdrawiam serdecznie. Mariusz


N wrz 28, 2003 9:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 44  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL