Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 44  Następna strona
 Katolicy - Prawosławni 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Quinque napisał(a):
Czy katolik może się modlić w Cerkwi i na odwrót. Czy prawosławny może się modlić w kościele. Ciekawi mnie tak kwestia. Nie jest to odbieranie jako jakiegoś rodzaju obraza Czy nietakt? Czy np. Komuś z różnych denominacji/nurtów zdążą się uczęszczać na mszę w innych?

Katolicy ciągle mnie zdumiewają.
W Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan modlimy sie razem w różnych Kosciołach, a kazania często głoszą zaproszeni księża z innych wyznań. Okreslenie "tydzień" jest umowne, bo wydarzenie lokalnie rozciągane jest na miesiac i więcej.
Nie wiem w jaki sposób można obrazic kogokolwiek modląc sie razem z nim do Boga.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 06, 2018 2:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Oczywiście, że może. Czy to obraza lub nietakt? To już indywidualna sprawa poszczególnych wiernych.
Bywałam w Cerkwi na Liturgii z okazji ślubu czy pogrzebu i nie było z tym problemu. Tak samo prawosławni byli także na moim ślubie w kościele.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lut 06, 2018 5:30
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Quinque napisał(a):
Czy katolik może się modlić w Cerkwi i na odwrót. Czy prawosławny może się modlić w kościele. Ciekawi mnie tak kwestia. Nie jest to odbieranie jako jakiegoś rodzaju obraza Czy nietakt? Czy np. Komuś z różnych denominacji/nurtów zdążą się uczęszczać na mszę w innych?
Modlić się może. Natomiast nie mamy jeszcze jedności eucharystycznej, dlatego przyjęcie komunii w cerkwi powinno się łączyć z przyjęciem prawosławia.


Wt lut 06, 2018 6:48

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Katolicy - Prawosławni
zefciu napisał(a):
Quinque napisał(a):
Czy katolik może się modlić w Cerkwi i na odwrót. Czy prawosławny może się modlić w kościele. Ciekawi mnie tak kwestia. Nie jest to odbieranie jako jakiegoś rodzaju obraza Czy nietakt? Czy np. Komuś z różnych denominacji/nurtów zdążą się uczęszczać na mszę w innych?
Modlić się może. Natomiast nie mamy jeszcze jedności eucharystycznej, dlatego przyjęcie komunii w cerkwi powinno się łączyć z przyjęciem prawosławia.

Poszczególne autokefaliczne Cerkwie różni do tego podchodzą. W niektórych jest możliwe, i zdarza się, że biskup daje pozwolenie osobie "nie-prawosławnej" na korzystanie z sakramentów. I nie wiąże się to z konwersją.


Cz mar 08, 2018 14:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Serio?
Jakieś przykłady, linki?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz mar 08, 2018 16:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Wspólnota Rumuńskiego Koscioła Prawosławnego w Freiburgu, pierwsza połowa lat 90tych, w jurysdycji wówczas -o ile dobrze pamiętam - biskupa z Patriarchatu Konstantynopola w Niemczech.


Cz mar 08, 2018 16:57
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Spoko

Właśnie czytam sobie dyskusję na temat prawosławia z jedyny gościem. I z tego co zrozumiałem(o ile dobrze zrozumiałem i czegoś nie przekręcilem) w prawosławniu jest dość okropna(bez obrazy) nauka? Która to głosi iż za ludzi nawet w raju/piekle trzeba się modlić. Bo przed nimi jeszcze sąd przed zmartwychstaniem ciał. Czy to oznacza że taki Castro czy Hitler może trafić do raju nawet z piekła? I na odwrót, taka np. Św. Katarzyna może trafić do piekła z raju?

Tak jak mówię. Możliwe że źle zrozumiałem więc proszę mnie nie karacić jeżeli piszę bzdury


Pn mar 12, 2018 20:52
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Quinque napisał(a):
I z tego co zrozumiałem(o ile dobrze zrozumiałem i czegoś nie przekręcilem) w prawosławniu jest dość okropna(bez obrazy) nauka?

W jakim sensie okropna? Moim zdaniem jest odwrotnie, bo daje nadzieję i możliwość wyjścia z piekła, co wg nauki katolickiej jest niemożliwe.
Quinque napisał(a):
Czy to oznacza że taki Castro czy Hitler może trafić do raju nawet z piekła?

Skąd masz pewność, że któryś z nich lub obaj są w piekle?
Quinque napisał(a):
I na odwrót, taka np. Św. Katarzyna może trafić do piekła z raju?

Z nieba do piekła nikt nie trafi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 12, 2018 21:06
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nie ma w prawosławiu takiej praktyki, aby modlić się za kanonizowanych świętych. Modlitwa Eucharystyczna zawiera sformułowania „składamy za” (w cs „о”), ale jak tłumaczy wyraźnie Kabasillas – są to intencje dziękczynne, a nie błagalne.

Zdarza się, że wierni mający przekonanie o świętości niekanonizowanego zmarłego ofiarują panichidy w jego intencji. Jest to jednak jakaś forma poszukiwania „alternatywy” dla oficjalnego kultu, którego w tym momencie brak i wyraz podporządkowania się woli Cerkwi; nie zaś przekonanie iż owej osobie może grozić „wypadnięcie z nieba”.


Wt mar 13, 2018 7:47
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Wbrew wszystkiemu wierzę, że dojdziemy do pełnej jedności:
Cytuj:
– Nawet jeśli posuwamy się powoli i napotykamy niekiedy na trudności, nic nie zdoła nas zatrzymać na drodze do zjednoczenia naszych świętych Kościołów. Tego bowiem chce Bóg. Musimy być Jego świadkami w świecie, któremu jest On obojętny – mówił Bartłomiej.

Patriarcha zauważył, że wytrwałość w dążeniu do jedności wydaje już swoje owoce, również na polu dialogu teologicznego. Wskazanym przez niego przykładem jest posiedzenie katolicko-prawosławnej komisji mieszanej z 2016 r., na którym obszernie zajęto się tematem prymatu i soborowości.
http://wiez.com.pl/2018/04/06/patriarch ... oslawnych/

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N kwi 08, 2018 18:08
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Oczywiście, że tego chce Bóg, dlatego zawsze irytuję się, kiedy słyszę w kościele teksty typu "jak Bóg pozwoli to może kiedyś uda się połączyć." Chyba to jest oczywiste kim jest ten który na to nie pozwala.


N kwi 08, 2018 18:41

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
To zależy od nas w głównej mierze - od tego, czy my będziemy znali kulturę Prawosławną.

W Polsce członkowie Kościoła Prawosławnego, ale i Wspólnot Protestanckich, znają bardzo dobrze kulturę Kościoła Katolickiego. Katolicy Rzymscy natomiast zupełnie nie rozróżniają Katolików Wschodnich od Wyznawców Prawosławia, a Protestanci zlewają się zupełnie w jedno wyznanie.
W Polsce to my powinniśmy poznawać Prawosławie i wychodzić z inicjatywą. No i często wychodzimy... przynajmniej hierarchowie, tak jak Biskupi Łódzcy...

_________________
MODERATOR


Pt maja 25, 2018 12:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Że tak postawię kilka pytań prawosławnym, które zadał prawosławny teolog Włodzimierz Sołowjow
Cytuj:
(relacja z dyskusji, jaka w roku 1883 odbyła się na łamach czasopisma „Ruś” znajduje się w książce: M. d´Herbigny, Un Newman russe – Vladimir Soloview, Paris 1911 s.196-199):

1. Czy kanony soborów nakazujące zachowanie wiary nicejskiej odnosiły się do litery czy do sensu symbolu nicejsko-konstantynopolskiego?

2. Czy wprowadzenie Filioque do symbolu wiary stanowi herezję, a jeśli tak, to który sobór tę herezję potępił?

3. Jeżeli wyznawanie pochodzenia Ducha Świętego od Ojca i Syna (Filioque) jest herezją, to dlaczego sobory powszechne z roku 680 i 787 jej nie potępiły, ale pozostały w łączności z tymi, którzy to wyznawali?

4. Jeśli nie ma pewności co do tego, czy jest to herezja, to dlaczego nie przyłączyć się do tak czczonego w Kościele prawosławnym świętego Maksyma Wyznawcy, który uznawał prawowierność nauki o Filioque?

5. Jakie są pozostałe herezje Kościoła rzymskiego i na jakich soborach zostały potępione?

6. Jeżeli Kościół Rzymski nie popadł w herezję, ale w schizmę, to od jakiej uprawnionej władzy kościelnej się oderwał?

7. Dlaczego wobec tego nie uznać, że Kościół Rzymski jest częścią powszechnego Kościoła Chrystusa i że rozdział jest skutkiem tylko ludzkiej polityki?

8. Czyż nie powinniśmy robić wszystko, aby doprowadzić do jedności naszych obu Kościołów?

9. Czy wolno nam opóźniać zjednoczenie Kościołów z powodu grzechów i niedoskonałości, jakich w każdym z obu Kościołów – niestety – nie brakuje?

http://mateusz.pl/pow/pow_981005.htm

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 13:52
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Zbigniew, jak kiedyś oglądałem mszę grekokatolicką to myślałem że to prawosławna. Dopiero później zauważyłem że był tam ksiądz rzymskokatolicki wraz z grekokatolickim


So maja 26, 2018 14:24
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Bo liturgia jest taka sama. Różni się tyko tym, że w niektórych cerkwiach greckokatolickich (np. w Poznaniu) występuje filioque, a we wszystkich modlą się w intencji papieża (w modlitwie wiernych).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 15:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 44  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL