Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 44  Następna strona
 Katolicy - Prawosławni 
Autor Wiadomość
Post Re: Katolicy - Prawosławni
...Ale wiesz o tym że Kościół grekokatolicki jest częścią kościoła Katolickiego, więc dlaczego nie ma być u nich filioque? A to że się modlą o papieża to też nic dziwnego wszakże każdy Kościół Katolicki uznaje prymat papieża


So maja 26, 2018 19:53
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
A dlaczego mam nie wiedzieć? Co roku jeżdżę z młodzieżą gimnazjalna na liturgię greckokatolicką i przystepujemy do Komunii :P. na tej liturgii w Katedrze Gnieźnieńskiej tez byłam: http://www.archidiecezja.pl/galeria_/20 ... urgia.html
Czy Ty czytasz to co ktoś pisze, czy to co sobie wyobrażasz, że ktoś pisze?
Przecież napisałam, że to jedyna róznica między liturgią greckokatolicka i prawosławną, a nie że to coś dziwnego w przypadku grekokatolików.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 20:48
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Małgosiaa napisał(a):
1. Czy kanony soborów nakazujące zachowanie wiary nicejskiej odnosiły się do litery czy do sensu symbolu nicejsko-konstantynopolskiego?
Czy Sołowiow nie wiedział, że istnieją też inne różnice między redakcją łacińską a grecką? Chodzi o dodatkowe „Bóg z Boga” i inne sformułowanie nt. aktu Wcielenia. I nikt się tych różnic nie czepia. Więc nie chodzi o literę.
Cytuj:
2. Czy wprowadzenie Filioque do symbolu wiary stanowi herezję, a jeśli tak, to który sobór tę herezję potępił?
Czyżby Sołowiow nie znał historii? Sobór w 879-880 roku w Konstantynopolu. Nawet jeśli by go nie było zresztą, to herezja nie jest herezją dlatego, że potępił ją sobór.
Cytuj:
3. Jeżeli wyznawanie pochodzenia Ducha Świętego od Ojca i Syna (Filioque) jest herezją, to dlaczego sobory powszechne z roku 680 i 787 jej nie potępiły, ale pozostały w łączności z tymi, którzy to wyznawali?

4. Jeśli nie ma pewności co do tego, czy jest to herezja, to dlaczego nie przyłączyć się do tak czczonego w Kościele prawosławnym świętego Maksyma Wyznawcy, który uznawał prawowierność nauki o Filioque?
Tutaj jest już trochę grubsza sprawa. Nie ma dowodu, że np. św. Maksym Wyznawca bronił doktryny Filioque zdefiniowanej tak jak zdefiniowano ją w Ferrarze.
Cytuj:
6. Jeżeli Kościół Rzymski nie popadł w herezję, ale w schizmę, to od jakiej uprawnionej władzy kościelnej się oderwał?
To jest jakiś chochoł straszny. I przeraża mnie, że wyszedł taki chochoł spod pióra prawosławnego teologa. Przecież nikt nie twierdzi, że Rzym oderwał się od jakiejś „władzy”.
Cytuj:
8. Czyż nie powinniśmy robić wszystko, aby doprowadzić do jedności naszych obu Kościołów?
Nie. Nie powinniśmy. Jest wiele rzeczy, co do których każdy się zgodzi, że dążenie do jedności naszych Kościołów ich nie usprawiedliwia.
Cytuj:
9. Czy wolno nam opóźniać zjednoczenie Kościołów z powodu grzechów i niedoskonałości, jakich w każdym z obu Kościołów – niestety – nie brakuje?
Nie. Nie wolno. Ale znowu chochoł.


N maja 27, 2018 16:12
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
zefciu napisał(a):
Czyżby Sołowiow nie znał historii? Sobór w 879-880 roku w Konstantynopolu. Nawet jeśli by go nie było zresztą, to herezja nie jest herezją dlatego, że potępił ją sobór.

Ten sobór akurat potępił Focjusza między innymi za to, że twierdził iż Duch Świety nie pochodzi od Ojca i Syna, ale od Ojca przez Syna. Nie wciskaj kitu, ze potępił filioque.
A kto powiedział, ze herezja jest dopiero wówczas, jeśli potępi ją sobór? Jednakże w czasach średniowiecza każdą herezję potępiały sobory, a tych (herezji) było mnóstwo i zwykle na wschodzie.
zefciu napisał(a):
Tutaj jest już trochę grubsza sprawa. Nie ma dowodu, że np. św. Maksym Wyznawca bronił doktryny Filioque zdefiniowanej tak jak zdefiniowano ją w Ferrarze.

A kto mówi o powodach? Mowa jest o jego przekonaniu o prawdziwosci filioque, co zresztą udowodniłam swego czasu Nektariuszowi na katoliku http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopi ... 94#p785094. Widać czarno na białym, ze nie tylko św. Maksym Wyznawca był przkonany o filioque.
zefciu napisał(a):
To jest jakiś chochoł straszny. I przeraża mnie, że wyszedł taki chochoł spod pióra prawosławnego teologa. Przecież nikt nie twierdzi, że Rzym oderwał się od jakiejś „władzy”.

Cerkiew nie posiada żadnej władzy?
zefciu napisał(a):
Nie. Nie powinniśmy. Jest wiele rzeczy, co do których każdy się zgodzi, że dążenie do jedności naszych Kościołów ich nie usprawiedliwia.

Ot, wschodnia mysl patriarchy Aleksego: "niet i kaniec". Ech... chyba różnie rozumiemy jedność, ale rozumiejąc po Twojemu, to w samym prawosławiu nie ma jedności: jedni uznają katolicki chrzest, inni chrzczą katolików dokonujących konwersji na prawosławie; jedni zgadzają się, że w zagrożeniu smierci ksiądz prawosławny może udzielić sakramentu pokuty i pojednania oraz udzielić Komunii sw. katolikowi bez konsekwencji jaka jest konwersja (i odwrotnie katolicki prawosławnemu), a inni "odczyniają" prawosławna, która przez pomyłkę (w szpitalu) przyjęła Komunię z rąk katolickiego kapłana :).
zefciu napisał(a):
Nie. Nie wolno. Ale znowu chochoł.

A konkretnie dlaczego chochoł?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N maja 27, 2018 21:49
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Małgosiaa napisał(a):
Ten sobór akurat potępił Focjusza
A mnie chodzi o ten drugi, co powinno być dla Ciebie oczywiste, ale z niewiadomych powodów udajesz Greka.
Cytuj:
A kto mówi o powodach?
No jeszcze przed chwilą było, że liczy się sens, a nie litera. A teraz nagle argumentem staje się, że przecież św. Maksym bronił takiej litery.
Cytuj:
prawdziwosci filioque
Co to znaczy „prawdziwość Filioque”? Jeśli to oznacza, że można pomyśleć taką interpretację tego dodatku, która będzie zgodna z ortodoksją, to i prawosławni są przekonani o „prawdziwości Filioque”.
Cytuj:
Cerkiew nie posiada żadnej władzy?
Cerkiew nie posiada żadnej centralnej, ziemskiej władzy. Chyba o tym wiesz Ty i Sołowiow o tym też wiedział. Więc nie rozumiem tego chochoła.
Cytuj:
Ot, wschodnia mysl patriarchy Aleksego: "niet i kaniec".
Małgosiu czy Ty w ogóle czytasz to co ja piszę? Gdzie Ty widzisz w moim tekście „niet i kaniec”? Ja tylko sprzeciwiam się używaniu durnych, nic nie znaczących kwantyfikatorów w rodzaju „należy czynić wszystko”. Bo przecież każdy się zgodzi, że istnieją takie działania, których pragnienie jedności chrześcijaństwa nie usprawiedliwia. Zatem owo „wszystko” jest czczą erystyką.
Cytuj:
A konkretnie dlaczego chochoł?
A konkretnie dlatego, że nikt tak nie twierdzi. Sołowiow w tym argumencie dyskutuje sam ze sobą.


Pn maja 28, 2018 6:21

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nie będę się wymądrzał, ale wydawało mi się, że w Cerkwi najwyższą władzę reprezentuje Sobór. Możecie mnie wyprowadzić z błędu...

_________________
MODERATOR


Pt cze 01, 2018 21:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Najwyzsza wladza w Cerkwi to Chrystus.


Pt cze 01, 2018 21:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
zefciu napisał(a):
A mnie chodzi o ten drugi, co powinno być dla Ciebie oczywiste, ale z niewiadomych powodów udajesz Greka.

Aha, chodzi Ci o prawosławny, a nie powszechny, tylko, że o Soborze mowa jest wówczas, jeśli dotyczy całego Koscioła. Jeśli jego części, to mowa o synodzie, a więc Sobór prawosławny to synod. Obrady i ustalenia synodu nie dotyczą całego Kościoła, a tylko lokalnego, w którym się zebrał i nie są ustalane na nim żadne dogmaty czy tez nie może znieść ustaleń soboru.
zefciu napisał(a):
No jeszcze przed chwilą było, że liczy się sens, a nie litera. A teraz nagle argumentem staje się, że przecież św. Maksym bronił takiej litery.

Litery? Czy w kwestiach doktrynalnych można mówić o powodach lub literze?
zefciu napisał(a):
Co to znaczy „prawdziwość Filioque”? Jeśli to oznacza, że można pomyśleć taką interpretację tego dodatku, która będzie zgodna z ortodoksją, to i prawosławni są przekonani o „prawdziwości Filioque”.

Pozwól, że zacytuję Ciebie: "z niewiadomych powodów udajesz Greka" :-D
zefciu napisał(a):
Cerkiew nie posiada żadnej centralnej, ziemskiej władzy. Chyba o tym wiesz Ty i Sołowiow o tym też wiedział. Więc nie rozumiem tego chochoła.

I w tym jest pies pogrzebany np. jesli chodzi o uznawanie katolickiego chrztu :) Nie wiem jak to jest z sakramentem małżeństwa, bo KK uznaje prawosławny ślub i po rozwodzie w KK konwertujący prawosławny nie może drugi raz otrzymac tego sakramentu.
zefciu napisał(a):
Małgosiu czy Ty w ogóle czytasz to co ja piszę? Gdzie Ty widzisz w moim tekście „niet i kaniec”? Ja tylko sprzeciwiam się używaniu durnych, nic nie znaczących kwantyfikatorów w rodzaju „należy czynić wszystko”. Bo przecież każdy się zgodzi, że istnieją takie działania, których pragnienie jedności chrześcijaństwa nie usprawiedliwia. Zatem owo „wszystko” jest czczą erystyką.

Oj tam, oj tam. Włączyła mi się lekka złosliwość (może pozbędziesz się złudzeń, że w jakiś sposób Ciebie faworyzuję :)). Przepraszam.
zefciu napisał(a):
A konkretnie dlatego, że nikt tak nie twierdzi. Sołowiow w tym argumencie dyskutuje sam ze sobą.

Ok, nie chce mi sie w tym grzebać, a właściwie nie mam czasu. Może kiedyś ...
Smokepsv napisał(a):
Najwyzsza wladza w Cerkwi to Chrystus.

W KK też. Mówimy tu o ziemskiej władzy: in persona Christi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt cze 01, 2018 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Małgosiaa napisał(a):
zefciu napisał(a):
A mnie chodzi o ten drugi, co powinno być dla Ciebie oczywiste, ale z niewiadomych powodów udajesz Greka.

Aha, chodzi Ci o prawosławny, a nie powszechny, tylko, że o Soborze mowa jest wówczas, jeśli dotyczy całego Koscioła. Jeśli jego części, to mowa o synodzie, a więc Sobór prawosławny to synod. Obrady i ustalenia synodu nie dotyczą całego Kościoła, a tylko lokalnego, w którym się zebrał i nie są ustalane na nim żadne dogmaty czy tez nie może znieść ustaleń soboru.
zefciu napisał(a):
No jeszcze przed chwilą było, że liczy się sens, a nie litera. A teraz nagle argumentem staje się, że przecież św. Maksym bronił takiej litery.


Jeśli o Soborze mówi się wtedy, kiedy bierze w nim udział cały Kościół, a nie jego część, to od Wielkiej Schizmy nie było żadnego Soboru. Tak też Sobory Kościoła katolickiego są tylko Synodami, ponieważ nie wzięli w nich udziału przedstawiciele Cerkwi, ani Wspólnot Protestanckich.

_________________
MODERATOR


So cze 02, 2018 20:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Zbigniew3991 napisał(a):
Jeśli o Soborze mówi się wtedy, kiedy bierze w nim udział cały Kościół, a nie jego część, to od Wielkiej Schizmy nie było żadnego Soboru. Tak też Sobory Kościoła katolickiego są tylko Synodami, ponieważ nie wzięli w nich udziału przedstawiciele Cerkwi, ani Wspólnot Protestanckich.

Od czasu schizmy nie jesteśmy jednością, więc sobory dotyczą konkretnie KK (Vat I i Vwt II), oraz Cerkwi z 2016 r. Synod w KK jest wówczas, gdy zbierają się biskupi Kościoła lokalnego, np. w Polsce, w Cerkwi podobnie, ale tu zbierają się biskupi danej autokefalii, co w zasadzie (jest kilka wyjątków)pokrywa się z granicami państwowymi.
Sobór, o którym tutaj rozmawiamy odbył się w IV w., a więc w czasie jedności Kościoła.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 03, 2018 12:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Ej... czy nie można by spróbować zwołać Sobór razem z Prawosławnymi? Wiem, że to byłoby szalenie trudne, ale zawsze to byłaby próba jakiegoś rozwiązania...

_________________
MODERATOR


Pn cze 04, 2018 18:07
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Zbigniew3991 napisał(a):
Ej... czy nie można by spróbować zwołać Sobór razem z Prawosławnymi? Wiem, że to byłoby szalenie trudne, ale zawsze to byłaby próba jakiegoś rozwiązania...
Ale próba w tej chwili skazana na niepowodzenie. Bo to nie jest tak, że obie strony mają coś „niedogadane”. Wszyscy są świadomi tego, jakie problemy stoją na drodze przywrócenia jedności.


Pn cze 04, 2018 19:11

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Są problemy, ale takie lokalne ekumeniczne synody mogłoby być schodami prowadzącymi do wspólnego soboru. Może nie byłby on w pełni udany, ale były jakimś etapem na drodze do jedności.

_________________
MODERATOR


Pn cze 04, 2018 19:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Ostatni sobór prawosławny w swojej Cerkwi niczego nie rozwiązał, a Patriarchat Antiocheński stwierdził, że nie traktuje tego soboru jako soboru, ale jako zgromadzenie biskupów przed soborem właściwym. Poczekajmy więc, aby sami prawosławni dogadali sie między sobą, prowadząc jednocześnie dialog jak dotychczas.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn cze 04, 2018 19:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Wiem - czytałem o tym.

Coś się jednak dzieje - to dobrze. Milczenie nie jest rozmową, a rozmowa to dialog ;)

_________________
MODERATOR


Pn cze 04, 2018 21:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 44  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL