Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 16:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 ekumenizm w praktyce - co zrobić z taką bibułą? 
Autor Wiadomość
Post ekumenizm w praktyce - co zrobić z taką bibułą?
Pod linkiem załączam znalezione w swoich archiwach zestawienie bzdur z rozprowadzanej przez protestanckich fundamentalistów książki Louisa Vogela "Moje Świadectwo". Zastanawiam się, czy da się prowadzić dialog ekumeniczny z ludźmi wierzącymi w bzdety napisane w takich książkach?

http://konserwatysta.blogspot.com/2006/ ... yzmie.html


So cze 10, 2006 12:41
Post 
Przeczytałem - kawałki nie z tej ziemi :D

A teraz bardziej na serio - Czy dzieła tego typu wydawane przez protestantów mają jakieś Imprimatur ichniejszej wspólnoty ?


So cze 10, 2006 13:13
Post 
Nie muszą mieć Imprimatur.


So cze 10, 2006 13:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
Str. 56: "Maria nie jest matką Boga". W takim wypadku kim jest Chrystus? Przecież fundamentaliści uznają bóstwo Chrystusa!

Wystarczająco... ciekawe :)

Cóż, protestantów jest tylu... Co rusz, to inne poglądy itp. Może nie wszyscy mają takie "objawienia" :?: :D

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So cze 10, 2006 22:22
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Czytałem tę książkę. Z tego co pamiętam ex-ksiądz L.Vogel żył przed II Wojną Światową, zatem dawno, dawno przed Vaticanum II.

Jakie wtedy były wierzenia KRzK?


Wt cze 13, 2006 8:17
Zobacz profil
Post 
chrześcijanin napisał(a):
Czytałem tę książkę. Z tego co pamiętam ex-ksiądz L.Vogel żył przed II Wojną Światową, zatem dawno, dawno przed Vaticanum II.

Jakie wtedy były wierzenia KRzK?


Identyczne jak dzisiaj. Wszystkie bzdety wypunktowane w moim blogu są bzdetami zarówno przed jak i po Vaticanum II.


Wt cze 13, 2006 18:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Cytuj:
Str. 136: Stwierdzenie, że w Piśmie św. nie ma ani razu mowy o czyśćcu. Sugerowanie, że wszystkie biblijne dowody na istnienie czyśćca pochodzą z ksiąg: Tobiasza, Mądrości i II Machabejskiej.


To tak - KRzK podaje jeszcze fragment któregoś z listów Pawła: "ocaleje, lecz jakby przez ogień". Czy jest więcej cytatów?[/quote]


Śr cze 14, 2006 7:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
No - nie mów że przed Vaticanum II było tak samo. Sobór zmienił przecież nie tylko liturgię, ale też teologię (ekumenizm).[/url]


Śr cze 14, 2006 7:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
Sobór zmienił przecież nie tylko liturgię, ale też teologię (ekumenizm).

trudno mnie nazwac obrońca soboru ale nie pisz takich bzdur, po pierwsze sobór nie zmienił Liturgii bo NOM powestało 4 lata póxniej w 1969, a zamist pisac o ekumenizmie tak jak ci się zdaje ze było to poczytać choćby Nostra eatate czy deklarację o ekumeniźmie, to co dzis mamy to nie jest litera soboru ale jego duch to znaczy interpretacja tego jak mogło by byc gdyby sobór trwał kilka lat dłużej. Dominus Iesus wspisuje się właśnie w literę soboru. Mam napawde powyżej uczuc czytać wypowiedzi protestantów któzy nie czytali ani jednego dokumentu soborowego a wypowiadają się ajkby studioali je kilka lat.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Śr cze 14, 2006 9:06
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
OK. Fakt, że nie znam się super na katolicyźmie i wole czytac Biblię niż dokumenty soborowe.

marcin_jarzębski napisał(a):
Mam napawde powyżej uczuc czytać wypowiedzi protestantów...
:-D literówka :-D


Śr cze 14, 2006 9:19
Zobacz profil
Post 
Należałoby jeszcze może dodać przez jakich protestantów jest rozprowadzana ta ksiązka? Protestant protestantowi nie równy. Jednego protestanta od drugiego dzielą czasem lata świetlne. Mam paru znajomych protestantów i wiem tyle, że kim innym jest np. luteranin (z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), a kim innym członek jakiegoś kościoła ewangelicznego skupiającego kilkanaście osób. Mam znajomych z jednego z takich kościołów ewangelicznych – w przeciwieństwie np. do luteran czy metodystów, nie uznają w ogóle dialogu ekumenicznego, ani wspólnej modlitwy z przedstawicielami innych wyznań.



PS. W zasadzie to chyba źe napisałam. Raczej „miałam” znajomych w kościele ewangelicznym. Po kilkunastu próbach nawracania mnie z „grzesznej i prowadzącej do piekła” wiary katolickiej nasze kontakty zostały prawie całkowicie zerwane..


Śr cze 14, 2006 9:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Chodzi mi o to że czytałem tę książkę i wtedy myślałem, że przed II wojną św. KRzK właśnie tak wierzył jak przytaczął ów ex-ksiądz. Jeśli to nieprawda - napiszcie co jest nieprawdą z tego co powiedział?


Śr cze 14, 2006 9:53
Zobacz profil
Post 
Monika75 napisał(a):
Należałoby jeszcze może dodać przez jakich protestantów jest rozprowadzana ta ksiązka?


Ja osobiście oytrzymałem ją od fundamentalisty protestanckiego (jak zresztą napisałem w blogu), a konkretnie od członka tzw. braci plymouckich. Próbowaliśmy z żoną (bibliotekoznawcą) zweryfikować wydawnictwo, ale nie natrafiliśmyu nigdzie na jego żadne dane, a numer ISBN książki nie występował w przeglądzie bibliograficznym (sprawa bardzo nietypowa). Więcej niestety nie wiem.


Śr cze 14, 2006 22:30
Post 
chrześcijanin napisał(a):
Chodzi mi o to że czytałem tę książkę i wtedy myślałem, że przed II wojną św. KRzK właśnie tak wierzył jak przytaczął ów ex-ksiądz. Jeśli to nieprawda - napiszcie co jest nieprawdą z tego co powiedział?


Wyłapane przeze mnie nieprawdziwe informacje o wierzeniach KrK - w moim blogu - link na samej górze wątku.


Śr cze 14, 2006 22:33
Post 
chrześcijanin napisał(a):
No - nie mów że przed Vaticanum II było tak samo. Sobór zmienił przecież nie tylko liturgię, ale też teologię (ekumenizm).[/url]


Ekumenizm nie jest dogmatem wiary, tylko pewnym podejściem duszpasterskim. Dlatego wspólne modlitwy z innowiercami, kiedyś niedopuszczalne, obecnie pod pewnymi warunkami są dopuszczalne. Natomiast nie świadczy to o zmianie wartościowania innych wyznań.


Śr cze 14, 2006 22:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL