Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 164 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola? 
Autor Wiadomość
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
Imię Jezusa występuje we wszystkich językach. Ma ono różną wymowę, ale istnieje i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać imienia Jezusa.

Jezus to imię człowieka, a nie Boga, było ono popularne w starożytnej Palestynie, a i dzisiaj imię to jest używane w wielu krajach latynoskich.
Cytuj:
Imię Jahwe po Hebrajsku i po Polsku brzmi tak samo.

Nie, imię Jahwe po polsku brzmi inaczej.


Wt maja 29, 2018 11:04

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Chciałbym zwrócić uwagę, że Jezus kilkukrotnie - w odniesieniu do siebie - użył imienia Boga (JAHWE czyli JESTEM) w języku w którym mówił (być może po aramejsku, ale ewangeliści nie wahają się zapisać go w przekładzie na grekę).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt maja 29, 2018 11:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Jezus miał rację o tyle, że jest Bogiem - jedną osobą Trójcy Świętej. Stąd może nazywać się "po Ojcu" Jahwe.

Feelek - oświeć mnie: jak brzmi Jahwe po polsku?

_________________
MODERATOR


Wt maja 29, 2018 14:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
Jezus miał rację o tyle, że jest Bogiem - jedną osobą Trójcy Świętej. Stąd może nazywać się "po Ojcu" Jahwe.

Feelek - oświeć mnie: jak brzmi Jahwe po polsku?
Ja jestem.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt maja 29, 2018 14:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Hmmm...

Czy tłumaczymy łacińskie imię Beata jako: Błogosławiona?
Albo łacińskie imię Feliks, jako: Szczęśliwy?

To znaczą te łacińskie imiona po polsku.

Włoskie słowa: bona vantura - stworzyły imię: Bonawentura. Według legendy Franciszek uzdrawiając pewnego chłopca wykrzyknął te dwa włoskie słowa, które miały oznaczać: Co za dobre wydarzenie! Stąd franciszkański Święty: Bonawentura. Nie tłumaczy się tego na polski dosłownie.

Nie mówię już o benetictus, od którego wziął się Benedykt.

Jeśli więc używam imienia Boga w hebrajskim, czy też w polskim, mam świadomość tego, co to imię oznacza. Tak samo wiem, co mówię, kiedy zwracam się do Feliksa, Beaty, czy Benedykta.

_________________
MODERATOR


Wt maja 29, 2018 15:00
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Dodam imiona archaniołów: Michael (Któż jak Bóg?!), Rafael (Bóg uzdrawia) i Gabriel (mąż boży). I wspomnę, że są to imiona semickie, nadawane do dzisiaj na całym świecie.

_________________
MODERATOR


Wt maja 29, 2018 15:04
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
feelek napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Imię Jezusa występuje we wszystkich językach. Ma ono różną wymowę, ale istnieje i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać imienia Jezusa.

Jezus to imię człowieka, a nie Boga, było ono popularne w starożytnej Palestynie, a i dzisiaj imię to jest używane w wielu krajach latynoskich.
Cytuj:
Imię Jahwe po Hebrajsku i po Polsku brzmi tak samo.

Nie, imię Jahwe po polsku brzmi inaczej.


Czy wobec tego Bóg nie ma imienia?

_________________
MODERATOR


Wt maja 29, 2018 15:05
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
Czy tłumaczymy łacińskie imię Beata jako: Błogosławiona? Albo łacińskie imię Feliks, jako: Szczęśliwy? Jeśli więc używam imienia Boga w hebrajskim, czy też w polskim, mam świadomość tego, co to imię oznacza.

To dlaczego Bóg podając swoje imię dla Mojżesza przełożył je na hebrajski, a nie polski, czy angielski?

Cytuj:
Czy wobec tego Bóg nie ma imienia?

Ma i to nie jedno.


Wt maja 29, 2018 15:44

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Bo Mojżesz nie znał innego języka poza hebrajskim. Ja znam to hebrajskie słowo i znam jego polski odpowiednik, więc posługuję się nimi. Gdyby Mojżesz znał angielski i polski, to zapewne Bóg podałby Mu swoje imię w tych językach.

Gdyby Bóg objawił mi się i mówił do mnie po francusku, zrozumiałbym tylko powitanie, bo po francusku umiem się tylko przywitać. Gdyby objawił mi się Bóg i mówił po skandynawsku, nie zrozumiałbym kim jest i co do mnie mówi, bo nie znam w ogóle skandynawskiego.

Dobrze. Ja używam tego imienia Boga, które podał Mojżeszowi.

_________________
MODERATOR


Wt maja 29, 2018 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
No i właśnie jedność Kościoła opieram na tym, że to Wspólnota wierzących w tego samego Boga, a więc ludzi, którzy znają imię tego Boga.

_________________
MODERATOR


Wt maja 29, 2018 15:52
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Jedność Kościoła jest zapewniana także przez następujące więzy komunii:
– przyobleczenie się w miłość, która jest więzią doskonałości;
– wyznanie jednej wiary otrzymanej od Apostołów;
– wspólne celebrowanie kultu Bożego, przede wszystkim sakramentów;
– sukcesję apostolską za pośrednictwem sakramentu święceń, która to sukcesja strzeże braterskiej zgody rodziny Bożej.


Wt maja 29, 2018 16:16

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Jakie elementy mamy z innymi wyznaniami?

Prawosławni wyznają tę samą wiarę (z subtelnymi różnicami), celebrują ważne sakramenty, posiadają sukcesję apostolską, dążą do miłości. Problemem istotnym jest to, że nie sprawują Sakramentów wspólnie z nami. Nie uważam jednak, że to ich wina. To nasza wspólna wina (Kościoła Katolickiego i Prawosławnego).

_________________
MODERATOR


Śr maja 30, 2018 9:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
Jakie elementy mamy z innymi wyznaniami?

Prawosławni wyznają tę samą wiarę (z subtelnymi różnicami), celebrują ważne sakramenty, posiadają sukcesję apostolską, dążą do miłości. Problemem istotnym jest to, że nie sprawują Sakramentów wspólnie z nami. Nie uważam jednak, że to ich wina. To nasza wspólna wina (Kościoła Katolickiego i Prawosławnego).
Rozważania o winie (aktualnej czy historycznej) są bezowocne, natomiast jeśli idzie o bloker zbliżenia, zdecydowanie jest w tej chwili po stronie prawosławia, które przyjmuje tu dość twardą postawę.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr maja 30, 2018 11:21
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Według nauki Jezusa należałoby podejść do sprawy z wyrozumiałością.

Kiedy Cerkiew stawia opór pojednaniu? Znacie dokumenty Cerkwi, które o tym świadczą? Pytam, bo nie znam takich, a chętnie uzupełnię braki w wiedzy.

_________________
MODERATOR


Śr maja 30, 2018 18:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
To nie do końca tak, że Cerkiew stawia opór. Są między nami różnice dogmatyczne. Jak wiadomo, dogmat to prawda wiary niezmienna, niepodlegająca dyskusji. Są prowadzone rozmowy katolików z prawosławnymi (https://kosciol.wiara.pl/doc/3459290.Di ... e-ksztalty
https://ekumenizm.wiara.pl/doc/4181154. ... woslawnymi
https://ekumenizm.wiara.pl/doc/4760815. ... ngazowania), co oznacza, że po obu stronach jest dobra wola wzajemnego zrozumienia i prędzej czy później będzie wypracowane wspólne stanowisko. Mam nadzieję, że dojdzie przynajmniej do interkomunii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr maja 30, 2018 19:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 164 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL