Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 164 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
Według nauki Jezusa należałoby podejść do sprawy z wyrozumiałością.

Kiedy Cerkiew stawia opór pojednaniu? Znacie dokumenty Cerkwi, które o tym świadczą? Pytam, bo nie znam takich, a chętnie uzupełnię braki w wiedzy.
Są bardzo sztywni. My uważamy ich za "skrzydło Kościoła" (fakt, że nieco uszkodzone, ale ważne), oni nas po prostu za heretyków. Sprawa komunii jest symptomatyczna.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr maja 30, 2018 22:03
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Są bardzo sztywni.

To jest opinia/oskarżenie, którą należałoby uzasadnić, najlepiej podając jakiś link do takowego stanowiska (sztywności).
I żeby nie było - nie jest to mój głos w dyskusji, a przestrzeganie Reg.§ II/3.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr maja 30, 2018 23:17
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
W sumie to jest ciekawa kwestia. Ojcowie Kościoła, czyli również święci których również respektują prawosławni, uznawali biskupa Rzymu jako tego najważniejszego. A wiadomo iż prawosławie dziś nie respektuje papieża

Pozostaje też kwestia dodania do kanonu pisma dwóch ksiąg

Więc czemu to my niby jesteśmy heretykami?


Cz maja 31, 2018 0:21

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Quinque napisał(a):
W sumie to jest ciekawa kwestia. Ojcowie Kościoła, czyli również święci których również respektują prawosławni, uznawali biskupa Rzymu jako tego najważniejszego. A wiadomo iż prawosławie dziś nie respektuje papieża

Pozostaje też kwestia dodania do kanonu pisma dwóch ksiąg

Więc czemu to my niby jesteśmy heretykami?


Czemu niby to Oni są heterykami? Bo nie uznają Biskupa Rzymu jako najważniejszego i mają dwie dodatkowe księgi?

_________________
MODERATOR


Cz maja 31, 2018 12:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Małgosiaa napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Są bardzo sztywni.

To jest opinia/oskarżenie, którą należałoby uzasadnić, najlepiej podając jakiś link do takowego stanowiska (sztywności).
I żeby nie było - nie jest to mój głos w dyskusji, a przestrzeganie Reg.§ II/3.
Rozumiem, że starasz się do mnie przyczepić, ale zachowaj chociaż pozory.
Napisałem wszak przykład: sprawa Komunii Świętej.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz maja 31, 2018 12:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
Czemu niby to Oni są heterykami? Bo nie uznają Biskupa Rzymu jako najważniejszego i mają dwie dodatkowe księgi?
O ile dobrze rozumiem zagadnienie, problemem jest raczej schizma, niż herezja.
W każdym razie dawno nie spotkałem się z określeniem -przez kogoś, kto ma prawo wypowiadać się w imieniu Kościoła- jakoby prawosławni byli heretykami (chyba w ogóle się nigdy nie spotkałem).
Już raczej w przeciwnym kierunku padają takie zarzuty (w związku z filioque, który to zarzut postawił w 867 Focjusz - zresztą prawdopodobnie jako pretekst, chodziło o zanegowanie autorytetu papieża).
Inna rzecz, że prawosławie dzisiejsze nie jest takie samo jak wówczas (tzw. starowiercy zarzucają mu herezję od prawosławia).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz maja 31, 2018 12:14
Zobacz profil WWW
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Marek_Piotrowski napisał(a):
W każdym razie dawno nie spotkałem się z określeniem -przez kogoś, kto ma prawo wypowiadać się w imieniu Kościoła- jakoby prawosławni byli heretykami (chyba w ogóle się nigdy nie spotkałem).
To że nie słyszałeś takiego zarzutu explicite nie ma znaczenia. Zgodnie z deklaracjami SV I prawosławni heretykami są.

@Quinque – jakież to księgi dodali prawosławni do kanonu i kiedy?


Cz maja 31, 2018 12:47
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Rozumiem, że starasz się do mnie przyczepić, ale zachowaj chociaż pozory.
Napisałem wszak przykład: sprawa Komunii Świętej.

To, że postrzegasz innych przez pryzmat swoich cech, to Twój problem. Dodatkowo nie nie zagrażasz mojemu jestestwu, abym miała Ciebie zwalczać. Ponadto, postawa, którą mi przypisujesz jest Twoją postawą, albowiem nie zauważasz, że tam, gdzie ktoś bezpodstawnie napada na Twoją osobę, upominam go, czyli staram się być obiektywna.

Ten przykład to też tylko Twoja opinia, a nie stanowisko Cerkwi. W tym temacie prawosławie było sztywne, ale doszło jednak do porozumienia i występuje możliwość przyjęcia komunii św z rąk kapłana prawosławnego przez katolika i odwrotnie kiedy zachodzi fizyczna niemożność przyjęcia sakramentu z rak kapłana swojego wyznania. Jak widzisz, jesteś tu w błędzie. Ponownie proszę o link do nauczania Cerkwi, wskazującego sztywność o jakiej mówisz.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 31, 2018 13:13
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zefciu kanon ST w katolicyzmie ma 46 lub 47 ksiąg. W prawosławiu tych ksiąg jest 49


Cz maja 31, 2018 14:25
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Skąd wziąłeś w KK 47 ksiąg? Jest ich 46, a w prawosławiu nie 49, a 50.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 31, 2018 14:34
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Quinque napisał(a):
Zefciu kanon ST
Ja się nie pytam o „Zefciu kanon ST”, cokolwiek by to było, ale o to, kiedy prawosławni i jakim aktem dodali coś do Biblii.


Cz maja 31, 2018 14:54

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Biblia to zbiór Ksiąg. Już samo znaczenia tytułu: "Biblia" oznacza zbiór ksiąg. To, że Protestanci ujęli kilka ksiąg, a Prawosławni dodali kilka, nie ma znaczenia dla tych ksiąg, które są uznawane przez te księgi, które są wspólne (na przykład: Tora, Ewangelie, Dzieje Apostolskie).

_________________
MODERATOR


Cz maja 31, 2018 16:26
Zobacz profil
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Zbigniew3991 napisał(a):
To, że Protestanci ujęli kilka ksiąg, a Prawosławni dodali kilka, nie ma znaczenia dla tych ksiąg, które są uznawane przez te księgi, które są wspólne

Co to znaczy, że nie ma znaczenia dla tych ksiąg, które są uznawane przez te księgi, które są wspólne?


Cz maja 31, 2018 16:45

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: jak wyobrazam sobie jednosc Kosciola?
Cztery Ewangelie tworzą całość. Listy Apostolskie uzupełniają Ewangelie, ale gdyby nie było żadnego Listu Apostolskiego, Ewangelie zachowałyby swoją wartość i swoją ważność.

Gdyby nie było Psalmów, Biblia byłaby o wiele uboższa, ale Tora nie straciłaby w wyniku tego na wartości.

Nie jestem za tym, żeby dodawać i usuwać księgi z Biblii, ale nie wpadam w histerię w momencie, kiedy czytam Apokryf, który nie wchodzi w skład Pisma Świętego. Docieram wtedy do informacji: dlaczego nie został on włączony do kanonu przez Kościół Katolicki? Czy Cerkiew uznaję tę księgę za kanoniczną? Jak traktuje to Protestant?
To wszystko rzuca nowe światło.

_________________
MODERATOR


Cz maja 31, 2018 22:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 164 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL