Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew napisał(a):
Zgadzam się z Małgosią, z tym, że prosiłbym o ściślejsze wyjaśnienie czym jest autokefalia i jaka jest relacja pomiędzy autokefalią a diecezją? Czy w Cerkwi są diecezje, archidiecezje a nad nimi autokefalie, wyżej patriarchaty? Zastanawiam się nad tym, czy jest sens tego, że każdy kraj narodowy miałby odrębną autokefalię, ale być może nie rozumiem czegoś - proszę o wyjaśnienie.


Struktura Cerkwi Prawosławnej jest następująca:
W poszczególnych miastach, miasteczkach i wsiach są parafie. Grupa parafii tworzy dekanat. Na czele dekanatu stoi jeden z duchownych, z którejś z parafii wchodzących w skład tegoż dekanatu. Ten duchowny nazywany jest dziekanem. Nie ma on żadnej większej samodzielnej władzy na podległym mu terenie. Jest wykonawcą woli diecezjalnego biskupa. Idąc dalej, grupa dekanatów tworzy łącznie diecezję. Na czele diecezji stoi biskup, który ma na jej terytorium władzę absolutną. To biskup w pełni decyduje o tym, co się dzieje na terytorium podległej mu diecezji. Decyduje gdzie będą nowe parafie, pod jakim będą wezwaniem, zatwierdza projekt architektoniczny cerkwi parafialnej, decyduje kogo wyświęci na diakona lub na kapłana, kto w której szkole będzie uczył religii, gdzie będzie nowy monaster, kto będzie jego zwierzchnikiem itd. Wszelkie sprawy dotyczące życia cerkiewnego na terenie obejmującym daną diecezję są całkowicie zależne od biskupa tejże diecezji. Nikt nie ma prawa mu się do niej wtrącać. Ani metropolita, ani patriarcha ani ktokolwiek inny. Nikt nie może mu więc narzucić swojej woli i na przykład wbrew woli tegoż biskupa zadecydować o powołaniu nowej parafii, czy wyświęceniu nowego duchownego. Co więcej, żaden inny biskup nie ma nawet prawa odsłużyć Liturgii na terytorium diecezji bez zgody diecezjalnego biskupa. Po wielu latach wiernej i dobre służby dla Cerkwi, biskup może otrzymać tytuł arcybiskupa. Nie oznacza to, że otrzymuje jakieś dodatkowe uprawnienia. To tylko honorowy tytuł.

Idźmy dalej. Grupa diecezji tworzy metropolię. Żeby metropolia powstała musi to być grupa przynajmniej trzech diecezji. Może być więcej, ale minimum to trzy. Jak powstanie metropolia, wówczas jeden z biskupów otrzymuje tytuł metropolity. Bycie metropolitą nie oznacza jednak, że może wtrącać się w sprawy innych biskupów. Nadal nie może zrobić niczego na terytorium innych diecezji wbrew woli tych biskupów. W przypadku małych Cerkwi, cała struktura kończy się na tym poziomie. Tak jest w Polsce. Mamy sześć diecezji, które tworzą wspólnie jedną metropolię, na czele której stoi metropolita. W przypadku dużych Cerkwi, jak Serbia, Bułgaria, Rumunia, czy Rosja jest jeszcze struktura wyższego rzędu. A mianowicie patriarchia. Żeby powstał patriarchat muszą być co najmniej trzy metropolie. Górna granica nie jest określona. Na czele patriarchii stoi patriarcha. Na to stanowisko jest wybierany jeden z metropolitów. Tytuł patriarchy również nie oznacza, że może on wtrącać się w sprawy innych diecezji wbrew woli innych biskupów. I taki podział powinien być w każdym państwie. Nie jest to jednak przymus. Może bowiem być tak, że jedna Cerkiew lokalna może obejmować kilka państw.

Cerkiew lokalna może więc być w randze metropolii jak w Polsce lub w randze patriarchatu jak np. w Rosji. Cerkiew lokalna może się pokrywać z granicami politycznymi państwa ale nie musi. W Polsce Cerkiew lokalna pokrywa się z granicami państwa, ale... nie do końca, ponieważ ma swoją dodatkową diecezję w Brazylii, składającą się z prawosławnych Brazylijczyków, a więc wychodzi poza granice polityczne Polski.

Każda Cerkiew lokalna jest autokefaliczna względem innych Cerkwi lokalnych. Co to oznacza? To znaczy, że żadna inna Cerkiew lokalna nie może jej narzucić swojej woli. Na przykład Polska Cerkiew sama się zajmuje swoimi sprawami. Sama uchwala swój statut, który określa jej sposób funkcjonowania. Ma swój sobór biskupów, swego metropolitę, którego sama wybiera, sama decyduje kogo wyświeci na biskupa, jakie będą nowe diecezje, jak będą wyglądały sprawy finansowe itd. Jednym słowem, autokefalia oznacza brak wpływów czynników zewnętrznych. Biskupi danej Cerkwi autokefalicznej sami decydują o sobie. Są niezależni administracyjnie i finansowo od innych autokefalicznych Cerkwi.

Jeżeli masz jeszcze jakieś dodatkowe pytania w tej materii to pytaj, chętnie odpowiem i uściślę poszczególne kwestie :)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pn gru 17, 2018 14:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Jakie jest więc prawo nadrzędne, które obowiązuje Patriarchę? Postanowienia Soboru?

_________________
MODERATOR


Wt gru 18, 2018 10:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nie wiem na ile @Nektariusz mnie poprawi.
Ostatni uznany przez cale prawosławie sobór to Sobór konstantynopolitański IV sesja druga (879-880).
A najświeższy to Święty i Wielki Sobór Kościoła Prawosławnego z 2016, który jednak przez część prawosławia za sobór nie został uznany.
Od wieku jest świadomość potrzeby zebrania się prawosławia na soborze al jakoś zgodnie zebrać się nie mogą.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 18, 2018 10:53
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
No właśnie... Cerkiew wydaje mi się "unią" diecezji, która nie ma ziemskiego przywódcy. Głową Cerkwi jest rzecz jasna Jezus Chrystus, ale w Kościele Katolickim także...
Hmm... Takie rozwiązania w Cerkwi mają zalety, takie jak brak "kultu jednostki", autonomie poszczególnych biskupów, którzy mogą zachować więź ze swoimi diecezjanami. Wadą jest to, że czasem nie można się porozumieć. W Katolicyzmie jak Papież zwoła Sobór, to Sobór się odbywa. Są grupy, które nie uznają Soboru Watykańskiego II, ale większa część Katolickiego duchowieństwa przyjęła postanowienia soborowe.

Czy jeśli Patriarcha Konstantynopola zwoła Sobór, to ten Sobór się odbędzie pomimo sprzeciwu Patriarchy Moskwy?

_________________
MODERATOR


Wt gru 18, 2018 20:22
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Po pierwsze papież jest Ziemską głową Jezusa. Chociaż słyszałem że nie jest to do końca poprawne określenie

Cytuj:
W Katolicyzmie jak Papież zwoła Sobór, to Sobór się odbywa


A wiesz o tym że biskupi mogą(mają możliwość) odwołać papieża? Także sam papież nie rządzi jako absolut, jak to się niektórym wydaje

Cytuj:
Są grupy, które nie uznają Soboru Watykańskiego II


Np. Quinque nie zgadza się z ideą ekumenizmu a jednak uznaje SWII. Zacznijmy od tego że Lefebrysi czy Sedwakantyści głoszą herezję. A skoro głoszą herezję nie są katolikami. Chociaż w dobie bratania się ze wszystkimi i przepraszania za wszystko to sam już nie wiem


Śr gru 19, 2018 1:10
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Znaczy ja wiem, że Kościół Rzymski to jest Mistyczne Ciało Jezusa, więc technicznie Quinque ma rację, ale nie mogę się powstrzymać od pytania, kto w takim razie jest ziemskimi częściami niesfornymi Jezusa.


Śr gru 19, 2018 1:43

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Są Chrześcijanami.

Co do Papieża i możliwości odwołania - być może. Nie mniej ja pisałem o tym, że jak Papież zwołuje Sobór, to jedzie się na sobór.

_________________
MODERATOR


Śr gru 19, 2018 8:19
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
ErgoProxy napisał(a):
Znaczy ja wiem, że Kościół Rzymski to jest Mistyczne Ciało Jezusa


Kiedy ludzie nauczą się że Kościół w Rzymie nie jest jedynym Kościołem Katolickim? Poza Kościołem obrządku łacińskiego istnieje jeszcze 20 innych będących w pełnej komunii z Rzymem

Cytuj:
kto w takim razie jest ziemskimi częściami niesfornymi Jezusa


Właściwie to nie rozumiem pytania. Chodzi ci o to kto głosi naukę sprzeczną z Kościołem Chrystusa? Wszyscy ekskomunikowani za herezję

Pytanie
- dlaczego CP nie wprowadzi liturgii w językach narodowych?


Śr gru 19, 2018 12:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque napisał(a):
Pytanie
- dlaczego CP nie wprowadzi liturgii w językach narodowych?

W Grecji liturgia po grecku "od zawsze".
W Serbii liturgia po serbsku.
W Macedonii liturgia po macedońsku.
W Bułgarii liturgia po bułgarsku.
Na Ukrainie po ukraińsku
Rosja, Białoruś, Polska powoli przechodzą języki na narodowe.
Patriarchat Antiochii język arabski.
W Gruzji po gruzińsku (od 9 wieku?)
W Albanii jezyk albański.
Na Cyprze po grecku.

Proszę o uzupełnienie i korekty.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr gru 19, 2018 13:19
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque, nie gadaj, że nie wiesz, co to są - części niesforne człowieka. :P


Śr gru 19, 2018 14:22

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
I znowu gra słowna, która do niczego nie prowadzi...

_________________
MODERATOR


Śr gru 19, 2018 15:25
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
No bo Bóg nie ma poczucia humoru przecież. Albo doskonale je ukrywa.


Śr gru 19, 2018 15:44

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque napisał(a):
Pytanie
- dlaczego CP nie wprowadzi liturgii w językach narodowych?

Jeden chochoł obalony. Dawaj następnego. Nie dość że nie chce się Tobie pracować to nawet paru zdaniach ciężko przeczytać.Fejsbaza


Śr gru 19, 2018 16:15
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kozioł napisał(a):
W Grecji liturgia po grecku "od zawsze".
W Gruzji po gruzińsku (od 9 wieku?)
Tylko że ten grecki i ten gruziński są odleglejsze od swoich świeckich odpowiedników bardziej, niż język polski od cerkiewnosłowiańskiego.


Śr gru 19, 2018 16:47
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
Quinque napisał(a):
Pytanie
- dlaczego CP nie wprowadzi liturgii w językach narodowych?

Jeden chochoł obalony. Dawaj następnego. Nie dość że nie chce się Tobie pracować to nawet paru zdaniach ciężko przeczytać.Fejsbaza


No i po co te chamskie teksty? Nie umiesz rozmawiać jak człowiek to tam są drzwi. No chyba że niektórzy mają tak niskie poczucie własnej wartości że wszystko odczytują jak jakiś atak na siebie. Nawet tam gdzie go nie ma. A moderacja nie reaguje

Kompleksów nie leczy się na forum


Śr gru 19, 2018 16:59
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL