Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 19:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
Jeśli weźmiesz nawet najszlachetniejszego człowieka na świecie i zaproponujesz, żeby dać mu władzę absolutną nad ludzkością...

Było już coś takiego. Człowiek nazywał się Celestyn I i był świątobliwym pustelnikiem, któremu powierzono papiestwo w dobie któregoś z rzędu papiestwa upadku. Zrezygnował po kilku miesiącach, ale nie wsktuek nadużyć, tylko dlatego, że przez swoją szlachetność nie potrafił zapanowac nad koteriami kardynalskimi.


Wt lis 20, 2018 14:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: prawosławie - kilka pytań
ErgoProxy napisał(a):
Ano. W zakresie kompetencji tej władzy. A jaki jest zakres kompetencji papieskich?

Otoz to wlasnie. Otoz to. Jak w konstytucjach, przepisach, Ewangeliach lub nauczaniach wszelkiej masci oswieconych osobnikow typu robaczek2 wszedzie chodzi o interpretacje. No bo takiemu papiezowi mozna zawsze zarzucic ze to nie za bardzo ex cathedra skoro w tym "wszystkich wiernych" nie uwzglednil tego co ma do powiedzenia robaczek.

W Japonii wladze sprawuje (z okreslonym zakresem kompetencji) premier. Na powolanie ktorego ma wplyw (teoretyczny) cesarz.


Wt lis 20, 2018 14:53
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
W Japonii głową państwa, czyli władzą najwyższą, jest Cesarz. A jaki jest zakres Jego kompetencji?

(Źle zresztą powiedziałem o tej pełnej demokratyzacji Japonii; ją się nadal klasyfikuje jako monarchię. Konstytucyjną, ale monarchię.)

Pierwszy akapit udało Ci się zamotać tak dokumentnie, że nie sposób zrozumieć, o co Ci chodziło. Coś tam sobie pomyślałeś, ale co dokładnie - cholera wie (bo nawet nie diabli). W zasadzie możnaby powiedzieć, że tchórzysz przed otwartą rozmową przy użyciu zdań jasno wyrażających twoje intencje.


Wt lis 20, 2018 15:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: prawosławie - kilka pytań
ErgoProxy napisał(a):
Pierwszy akapit udało Ci się zamotać tak dokumentnie, że nie sposób zrozumieć, o co Ci chodziło.

Przepraszam.
Chodzilo mi o kompetencje wladzy, zwlaszcza o kompetencje papieskie.
Chyba sie wszyscy zgadzamy, ze pomimo okreslenia tych kompetencji (i dalej przepisow, paragrafow, nauk Ewangelicznych i innych)wszedzie jest pole do roznych interpretacji.

Stad zawsze beda tacy, ktorzy z kazda decyzja papieza lub Patriarchatu Ekumenicznego beda sie zgadzac lub nie.


Wt lis 20, 2018 16:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
To z tego wynika, że jednostronne dezycje pojedynczych patriarchów niewiele tutaj naprawią.

Ja nie o tym, czy naprawią, czy popsują, czy też nie będą w ogóle brane pod uwagę.
Cytuj:
Potencjalnie każdy człowiek, który otrzyma władzę, która w żaden sposób nie będzie kontrolowana będzie tej władzy nadużywał.

Jeśli, potencjalnie... . Znów sadzisz chochoły.
Cytuj:
W drugim zaś chyba wiesz, jaki będzie mój komentarz.

Czyli samowolka? (pytałam o nadużycia). No i jeszcze przy tym szachrajstwo w objawieniu się Maryi Bernadecie Sobiroux (na pytanie Bernadety kim jest odpowiedziała: Jestem Niepokalane Poczęcie, gdzie ta młoda dziewczyna nie mogła słyszeć o ogłoszeniu dogmatu)?
Cytuj:
bo być może nigdy nie było papieża, który by nie był szczerze przekonany, że jest „w prawie” zawłaszczając sobie kolejne przywileje.

A jakież to przywileje zawłaszczali sobie papieże ostatnich czasów (w historii różnie bywało i KK tego nie ukrywa).
Cytuj:
Tak samo jak teraz Patriarcha Ekumeniczny zapewne jest szczerze przekonany, że jest „w prawie” uważając, że ma wyłączny przywilej powoływania autokefalii na całym świecie (nie słyszałem tego z jego ust, ale od jednego z jego biskupów).

A kto ustanowił inny system udzielania autokefalii? Na początku chrześcijaństwa liczył się Rzym i Konstantynopol. No, jeszcze Antiochia i Aleksandria, a nie jakaś Moskwa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lis 20, 2018 20:40
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Ja nie o tym, czy naprawią, czy popsują, czy też nie będą w ogóle brane pod uwagę.
A o czym?
Cytuj:
Jeśli, potencjalnie... . Znów sadzisz chochoły.
Małgosiu droga. Nazwy mają swoje znaczenie. Ja wiem, że w modzie jest każdemu śmieciarzowi np. mówić, że jest trollem, nawet jeśli koło trolla nie siedział. Ale mimo wszystko trzymajmy się pojęć. Określenie „sadzić chochoły” odnosi się do wmawiania interlokutorowi, że wyznaje poglądy inne, niż rzeczywiście wyznaje, by móc te poglądy zbijać. Czy jest jakiś taki pogląd, który ja Tobie wmawiam? No nie. Więc daj sobie spokój z tymi „chochołami”, bo to nudne.
Cytuj:
Czyli samowolka?
Oczywiście że nie samowolka. Mam wrażenie, że aktywnie starasz się mnie źle zrozumieć. Przecież wiesz, że podstawowym powodem, dla którego prawosławie odrzuca DoNP jest to, że inaczej rozumie się tam grzech pierworodny. Mleko się rozlało długo zanim ten dogmat ogłoszono.
Cytuj:
gdzie ta młoda dziewczyna nie mogła słyszeć o ogłoszeniu dogmatu?
A ona głuchoniema była? Nie wiedziałem.
Cytuj:
A jakież to przywileje zawłaszczali sobie papieże ostatnich czasów
A co uważasz za „ostatnie czasy”?
Cytuj:
A kto ustanowił inny system udzielania autokefalii?
No właśnie nikt. I dlatego jest problem.
Cytuj:
Na początku chrześcijaństwa liczył się Rzym i Konstantynopol. No, jeszcze Antiochia i Aleksandria, a nie jakaś Moskwa.
Zauważmy jednak, że „jakaś Moskwa” nie rości sobie pretensji do bycia nad innymi i do szczególnych przywilejów poza swoją jurysdykcją.


Śr lis 21, 2018 7:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
A o czym?

O tym, że autokefalie rządzą się swoimi prawami i niekoniecznie uwzględniają prawo do samostanowienia dla innych dbając o własne interesy. To z kolei powoduje konflikty. Polityki nie da się pogodzić z wiarą, a ten konflikt z PM jest polityczny, co potwierdza także abp Światosław Szewczuk będący wewnątrz tej "wojny": https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... podzielone i chyba jest bardziej zorientowany od ludzi z zewnątrz (mówię tu o terytorium, a nie doktrynie).
zefciu napisał(a):
Więc daj sobie spokój z tymi „chochołami”, bo to nudne.

Ok, ale dla mnie chochoł to niekoniecznie głoszenie czegoś innego niż się myśli, ale przedstawianie rzeczywistości w wymyślonym przez siebie scenariuszu.
zefciu napisał(a):
Oczywiście że nie samowolka. Mam wrażenie, że aktywnie starasz się mnie źle zrozumieć. Przecież wiesz, że podstawowym powodem, dla którego prawosławie odrzuca DoNP jest to, że inaczej rozumie się tam grzech pierworodny. Mleko się rozlało długo zanim ten dogmat ogłoszono.

Nie. Ja Ciebie rozumiem, ale niekoniecznie inni rozumieją, stąd taki a nie inny sposób moich reakcji na Twoje posty. A jeśli chodzi o grzech pierworodny, to swego czasu na innym forum wykazałam, że Atanazjusz (296 - 373), biskup Aleksandrii też mówił o grzechu pierworodnym.
zefciu napisał(a):
A ona głuchoniema była? Nie wiedziałem.

Po co ta złośliwość? Nie było wówczas radia, telewizji i internetu, a prosty lud nie był na bieżąco z wiadomościami.
Cytuj:
A co uważasz za „ostatnie czasy”?

Dajmy na to ostatnie stulecie, ale może być i od schizmy.
Cytuj:
No właśnie nikt. I dlatego jest problem.

:), no i w końcu się dogadaliśmy :). Tak oto jesteśmy zgodni, że PM działa niezgodnie z zasadami przyjętymi na początku.
Cytuj:
Zauważmy jednak, że „jakaś Moskwa” nie rości sobie pretensji do bycia nad innymi i do szczególnych przywilejów poza swoją jurysdykcją.

Tu bym polemizowała, ale nie mam czasu. Czas do pracy, a tam nie mam fizycznej możliwości dyskutować na forum.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lis 21, 2018 7:39
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
zefciu napisał(a):
A o czym?

O tym, że autokefalie rządzą się swoimi prawami i niekoniecznie uwzględniają prawo do samostanowienia dla innych dbając o własne interesy.
Nie ma w kanonach niczego o żadnym „prawie do samostanowienia”. Zatem nie wiem, dlaczego miałyby takie prawo uwzględniać.
Cytuj:
Ok, ale dla mnie chochoł to niekoniecznie głoszenie czegoś innego niż się myśli, ale przedstawianie rzeczywistości w wymyślonym przez siebie scenariuszu.
Eksperyment myślony np. to chochoł. No ciekawie gwałcisz semantykę. Nie powiem.
Cytuj:
Nie. Ja Ciebie rozumiem, ale niekoniecznie inni rozumieją
To dlaczego zamiast wyjaśnić, pogłębiasz to niezrozumenie?
Cytuj:
Po co ta złośliwość? Nie było wówczas radia, telewizji i internetu, a prosty lud nie był na bieżąco z wiadomościami.
Jeśli „nie być na bieżąco” oznacza tyle samo, co „nie mieć żadnej możliwości, aby nie usłyszeć istotnej dla swojej wiary informacji przez cztery lata” to tak – masz absolutną rację.
Cytuj:
Dajmy na to ostatnie stulecie
W ostatnim stuleciu było już pozamiatane, bo to po SV I.
Cytuj:
ale może być i od schizmy.
No to choćby Dictatus papae i SV I już wspomniany.
Cytuj:
:), no i w końcu się dogadaliśmy :). Tak oto jesteśmy zgodni, że PM działa niezgodnie z zasadami przyjętymi na początku.
No właśnie nie bardzo jesteś w stanie wyjaśnić, jakie zasady PM łamie.


Śr lis 21, 2018 8:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Po co ta złośliwość? Nie było wówczas radia, telewizji i internetu, a prosty lud nie był na bieżąco z wiadomościami.

Jeśli „nie być na bieżąco” oznacza tyle samo, co „nie mieć żadnej możliwości, aby nie usłyszeć istotnej dla swojej wiary informacji przez cztery lata” to tak – masz absolutną rację.

Wierzysz w to, ze Bernadeta rzeczywiscie uslyszala "istotna dla swojej wiary informacje"? Tak - nie?

Bo dla mnie to tylko argument w dyskusji aby wyszlo na moje.


Śr lis 21, 2018 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosia napisał(a):
Bardziej interesuje mnie zdanie innych autokefalii, a te są po obu stronach.


Małgosiu, które autokefalie poparły działania Konstantynopola na Ukrainie?

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Śr lis 21, 2018 14:48
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
robaczek2 napisał(a):
Wierzysz w to, ze Bernadeta rzeczywiscie uslyszala "istotna dla swojej wiary informacje"? Tak - nie?
Nie jest przedmiotem mojej wiary ani to, że usłyszała, ani to że nie usłyszała. Odniosłem się do absurdalnego argumentu, że „nie mogła usłyszeć”. Zresztą argumentu, który byłby przyznaniem się do tego, że w Kościele Rzymskim nie ma żadnej łączności między tym, co ogłasza papież, a tym, w co wierzą wierni. Uważam, że tak źle aż nie jest. Jeśli jednak Małgosiaa się upiera… :D


Śr lis 21, 2018 14:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
Wierzysz w to, ze Bernadeta rzeczywiscie uslyszala "istotna dla swojej wiary informacje"? Tak - nie?
Odniosłem się do absurdalnego argumentu, że „nie mogła usłyszeć”

Brak jednoznacznej odpowiedzi tak - nie "trochę dziwi w ustach chrześcijanina" - jak to kiedys napisales.
"Absurdalnego" zamyka rozmowe.


Śr lis 21, 2018 15:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
w Kościele Rzymskim nie ma żadnej łączności między tym, co ogłasza papież, a tym, w co wierzą wierni. Uważam, że tak źle aż nie jest.

Widze, ze zaczynamy poruszac bardziej wszechstronne tematy.

Rozczaruje Cie - jest tak zle. Albo jeszcze gorzej.
Sadze po sobie ze czesto mi sie zdarza ze nie ma zadnej lacznosci miedzy tym
- co oglasza papiez
- a nawet tym co oglasza Bog
a tym w co ja wierze. Bo ja bardzo czesto wierze w swoje "ja".

Sadze ze z innymi jest podobnie. Oprocz wyjatkow.


Śr lis 21, 2018 15:55
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
robaczek2 napisał(a):
Brak jednoznacznej odpowiedzi tak - nie "trochę dziwi w ustach chrześcijanina" - jak to kiedys napisales.
A czy Ty robaczku nadal przywiązujesz małe kotki do torów? Odpowiedz tak - nie.
Cytuj:
"Absurdalnego" zamyka rozmowe.
Nie zamyka. Wyjaśniłem, czemu to absurd.

robaczek2 napisał(a):
zefciu napisał(a):
w Kościele Rzymskim nie ma żadnej łączności między tym, co ogłasza papież, a tym, w co wierzą wierni. Uważam, że tak źle aż nie jest.

Widze, ze zaczynamy poruszac bardziej wszechstronne tematy.

Rozczaruje Cie - jest tak zle. Albo jeszcze gorzej.
Sadze po sobie ze czesto mi sie zdarza ze nie ma zadnej lacznosci miedzy tym
- co oglasza papiez
- a nawet tym co oglasza Bog
a tym w co ja wierze. Bo ja bardzo czesto wierze w swoje "ja".

Sadze ze z innymi jest podobnie. Oprocz wyjatkow.
Ja o zupie, a Ty o…


Śr lis 21, 2018 15:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
A czy Ty robaczku nadal przywiązujesz małe kotki do torów? Odpowiedz tak - nie.

Nie. I nigdy tego nie robilem.

Po prostu widzimy inaczej absurdy. I boisz sie przyznac przed samym soba, ze jest znikome prawdopodobienstwo ze mala dziewczynka, na peryferiach wielkiego swiata potrafi poslugiwac sie zaawansowanym terminem teologicznym. To jest dopiero absurd.
A to jest jednym z pozabiblijnych argumentow ze Maria zostala zachowana od grzechu pierworodnego.
Podobnie jak pozabiblijnym argumentem za Wniebowzieciem jest brak jakichkolwiek wzmianek o relikwiach.


Śr lis 21, 2018 16:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL