Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Nektariusz napisał(a):
Jeśli dobrze zrozumiałem, to proszę jeszcze tylko o wyjaśnienie, gdzie można znaleźć nauczanie UNK? Jest gdzieś jakoś spisane? Załóżmy, że jest jakiś fragment Pisma Świętego i chcę sprawdzić jak go rozumie KK. Wiem, że muszę się dowiedzieć jaką interpretację przedstawił UNK, ale gdzie tej interpretacji szukać?

Sprawy dogmatyczne znajdziesz w dokumentach soborowych, natomiast pozostałe nalezy odczytywać zgodnie ze znakami czasów, bo Bóg mówi do człowieka tu i teraz (Słowo Boże jest żywe). Oczywiście przy tym należy uwzględniać zasady czytania Pisma Świętego i Tradycję czyli m.in. Ojców Kościoła. Tym zajmują się teologowie, a nie przeciętny wierny, który niekoniecznie musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Katolicyzm to nie protestantyzm, gdzie każdy może sobie wyczytać z Biblii czego dusza zapragnie.

I znów protestantyzm w rozmowie o KK? :clever:

@Nektariusz juz wyjasniałem co to UNK ale była jakas awaria na serwerze, bo post się znikł.
UNK oznacza, ze obowiazuje nauczanie wszystkich biskupów. To samo dotyczy nauczania kazdego z biskupów dopóki UNK (czyli inny biskup lub kolegium biskupów w łączności z papieżem) w danej chwili lub w bliższej lub dalszej przyszłości nie oznajmi inaczej. Oczywiście nauczanie UNK jest jednolite, spójne, jedyne własciwe i niezmienne o czym doskonale prawosławni powinni wiedzieć :clever: (Sobór Nicejski I, Sobór konstantynopolitański IV).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 21, 2018 17:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
@Zbigniew3991 i @Quinque
Proszę nie zaśmiecać wątku offtopem. Za dalszy offtop (ten jest w koszu) będzie ostrzeżenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 23, 2018 2:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
To nie jest offtop - to odpowiedź na poprzednie posty. Zwróć się do forumowiczów, którzy rozpoczynają offtop.

[Odpowiedź? Komu? Mnie? Nie jestem prawosławna i jeśli chcesz ze mną rozmawiać o UNK, załóż wątek. M.]

_________________
MODERATOR


N gru 23, 2018 10:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Dzięki @Nektariusz za szczegółowe wyjaśnienia. Podejrzewałem, ze autokefalia Cerkwi na Ukrainie to sprawa polityczna i chwiejnej jeszcze tożsamości narodowej ale dopiero teraz mam pełną jasność sytuacji.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 23, 2018 12:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
No proszę. Nie udało się. Autokefalia staje się faktem, to w ruch idzie prowokacja. Stalin wiecznie żywy:
https://3oko.com.ua/rosiys-ka-fsb-namah ... OMe2YH49D0
I co? Jednak polityka.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 23, 2018 14:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
I co? Jednak polityka.

Oczywiście, że polityka. Polityka z obu stron.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 23, 2018 16:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Owszem, z tą różnicą, że Ukraina chce niezależności od Rosji. To, źle?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 23, 2018 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Owszem, z tą różnicą, że Ukraina chce niezależności od Rosji. To, źle?

Chce niezależności w sensie politycznym i chce to podkreślić poprzez autokefalie. Nie ma to żadnego innego znaczenia. Ma być własna, narodowa Cerkiew i basta. Jest potrzeba podkreślenia swojej tożsamości (to w końcu bardzo młody naród).
Oczywiste jest, ze Rosja będzie próbowała dyskredytować wszystko, co ma niezależność Ukrainy podkreślać.
To zwykła wojna polityczna z obu stron. A Cerkiew wciągnęli to Ukraincy.
Podobnie do walki politycznej wykorzystują KK np. nacjonaliści polscy, czy obóz "prawicy". W ten sposób dyskredytując KK dyskredytuje sie "prawice".

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 23, 2018 16:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nigdy nie byłeś pod butem Moskwy? Mając u siebie moskiewski patriarchat nie są całkowicie niezależni, bo w PM działa sojusz tronu z ołtarzem. Najwyraźniej tego nie rozumiesz. Nie rozumiesz wpływu Putina na Ukrainę włąśnie przez PM.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 23, 2018 16:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Nigdy nie byłeś pod butem Moskwy? Mając u siebie moskiewski patriarchat nie są całkowicie niezależni, bo w PM działa sojusz tronu z ołtarzem. Najwyraźniej tego nie rozumiesz. Nie rozumiesz wpływu Putina na Ukrainę włąśnie przez PM.

Już ci @Nektariusz wykazał, ze Cerkiew moskiewska nie miała zadnego wpływu na Cerkiew w Ukrainie. Przyjęłaś tezę, że Putin by mieszał na Ukrainie poprzez wpływy na Cerkiew i nie przyjmujesz żadnych argumentów, że to nie jest możliwe. Przecież autokefalie tworzą ci sami biskupi.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 23, 2018 17:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Niczego mi nie wyjaśnił. Co zrobił Cyryl w sprawie aneksji Krymu? Ano nic, a milczenie jest znakiem przyzwolenia. Dlaczego nic nie powiedział? Bo gdyby zajął jakiekolwiek stanowisko to:
a) w przypadku poparcia utraciłby wpływ na Cerkiew na Ukrainie i byłaby to okazja do uniezależnienia Cerkwi na Ukrainie od PM, a tak miał nadzieję, że pozostanie tak, jak jest
b) w przypadku krytyki zaszkodziłby rozwijającej się współpracy między tronem a ołtarzem.
Niestety, ale na Ukrainie PM jest postrzegana jako idąca ręka w rękę z Putinem.
Podawałam ileś tam stron temu wypowiedź abpa Światosława Szewczuka (grekokatolik), który jest tam, wewnątrz. Nie siedzi w Boałymstoku i nie widzi sytuacji przez pryzmat kilku znajomych czy też kilkudniowych wycieczek na Ukraine. Na co dzień widzi działania i nastroje. No, ale jak to! Katolik może mówić prawdę, bezinteresownie?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 23, 2018 17:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
@Małgosiaa
Ale przecież tłumaczył juz tobie @Nektariusz kilkakrotnie, ze ustrój Cerkwii jest inny niż ustrój KK i patriarcha moskiewski nie ma wpływu na Cerkiew na Ukrainie i że w zasadzie jest odwrotnie, bo to Cerkiew Ukrainy ma wpływ na wybór patriarchy Moskwy.
To jest sprawa tożsamości narodowej, nic więcej.
Zauważ, że w latach 40-tych i Ukraini i Polacy byli katolikami. A jednak obydwie strony identyfikowały się ze swoim rytem (bo Kościół ten sam) do tego stopnia, że się mordowaliśmy. A że po języku często trudno było rozróżnić, to rozróżniano po tym w którą stronę się zegna.
Tu jest ten sam mechanizm: ma byc nasza Cerkiew i tyle. Cała reszta nieważna.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 23, 2018 17:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kozioł napisał(a):
@Małgosiaa
Ale przecież tłumaczył juz tobie @Nektariusz kilkakrotnie, ze ustrój Cerkwii jest inny niż ustrój KK i patriarcha moskiewski nie ma wpływu na Cerkiew na Ukrainie i że w zasadzie jest odwrotnie, bo to Cerkiew Ukrainy ma wpływ na wybór patriarchy Moskwy.

I bez tłumaczenia Nektariusza wiem o tym, ale też ten inny ustrój zakłada tzw. symfonię czyli sojusz tronu z ołtarzem. Rosja jeszcze się nie pogodziła i raczej nie pogodzi z utratą poszczególnych republi, w tym Ukrainy, Zresztą PM uważa Ukrainę za swoje terytorium kanoniczne. A dlaczego nie odworotnie? Dlaczego nie Rosja jest kanonicznym terytorium Ukrainy, skoro chrzest6 Rusi był w Kijowie i stolicą był Kijów? Jakim prawem Rosja przywłaszcyła sobie to terytorium?
I jeszcze raz pytam: uważasz, że abp Światosław Szewczuk nie rozumie sytuacji Cerkwi na Ukrainie, a Nektariusz, siedzący setki kilometrów stamtąd, rozumie? Sąszisz, że abp Szewczuk nie zna ustroju Cerkwi?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 23, 2018 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Zresztą PM uważa Ukrainę za swoje terytorium kanoniczne.
Co nie ma nic wspólnego z Putinem.
Małgosiaa napisał(a):
A dlaczego nie odworotnie?
Bo był od wieków patriarchat moskiewski, a nigdy nie było patriarchatu Kijowskiego.
Małgosiaa napisał(a):
Dlaczego nie Rosja jest kanonicznym terytorium Ukrainy, skoro chrzest6 Rusi był w Kijowie i stolicą był Kijów? Jakim prawem Rosja przywłaszcyła sobie to terytorium?
Bo nie było patriarchatu Kijowskiego, a Ukraina to był kraina, a nie kraj, czy naród.
Małgosiaa napisał(a):
I jeszcze raz pytam: uważasz, że abp Światosław Szewczuk nie rozumie sytuacji Cerkwi na Ukrainie, a Nektariusz, siedzący setki kilometrów stamtąd, rozumie? Sąszisz, że abp Szewczuk nie zna ustroju Cerkwi?
Wybrałaś opinie, która tobie pasuje, a innych traktujesz wg zasady: kto nie ze mną ten mój wróg i wróg mojego Kościoła. To się przenosi nawet na inne wątki.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 23, 2018 19:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kozioł napisał(a):
Bo był od wieków patriarchat moskiewski, a nigdy nie było patriarchatu Kijowskiego.

No to sie doucz historii: http://www.infopole.pp.ua/%D0%BF%D0%B5% ... YpZQvbI-kU
Kozioł napisał(a):
Bo nie było patriarchatu Kijowskiego, a Ukraina to był kraina, a nie kraj, czy naród.

j.w.
Kozioł napisał(a):
Wybrałaś opinie, która tobie pasuje, a innych traktujesz wg zasady: kto nie ze mną ten mój wróg i wróg mojego Kościoła. To się przenosi nawet na inne wątki.

Nie wybrałam, ale bardziej ufam swojemu Kosciołowi niż ... @Kozioł i @Nektariusz, a już z pewnością bardziej niż patriarsze Cyrylowi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 23, 2018 20:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL