Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 19, 2008 19:10
Posty: 3
Post 
Pytanie drugie :)

Jakie książki nt Prawosławia polecalibyście komuś interesującego się tą wiarą, a nie mającego o niej żadnego pojecia? Chodzi mi zarówno o opracowania jak i teksty źródłowe.


Pt cze 20, 2008 13:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So lip 21, 2007 13:09
Posty: 4
Post 
1) 12 razy mówi się tylko "Panie zmiłuj się" (a właściwie Господи, помилуй), nie całą modlitwę.

BTW, są takie nabożeństwa wschodnie, gdzie mówi się tę frazę 40 razy. Mnóstwo prawosławnych tekstów liturgicznych po polsku można ściągnąć stąd: http://www.liturgia.cerkiew.pl/teksty_1.html

2) Chyba dobrą książką jest "Prawosławie" autorstwa Paula Evdokimova. Ale niech się wypowiedzą obecni na forum członkowie Kościoła prawosławnego.


Pt cze 20, 2008 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 19, 2008 19:10
Posty: 3
Post 
Dziękuję :)

W modlitwach w ciągu dnia ostatnie zdanie zakończone jest trzykropkiem, co to oznacza? czy trzeba powtórzyć całość, czy jakiś fragment?

W jakiej pozycji modlą się prawosławni poza liturgią? czy na klęcząco czy inaczej?

Cytuj:
Modlitwa o trzeciej godzinie (godzina 9 rano)
Panie, któryś Najświętszego Twego Ducha
o trzeciej godzinie zesłał Apostołom Twoim,
Tego, o Dobry, nie zabieraj nam,
lecz odnów nas,
modlących się do Ciebie.
Serce czyste stwórz we mnie. Boże,
i ducha prawego odnów w mym wnętrzu.
Panie, któryś...
Nie odrzucaj mnie od oblicza Twego
i Ducha Twego Świętego nie zabieraj mi,
Panie, któryś...

W CIĄGU DNIA

Modlitwa o szóstej godzinie (południe)
Chryste Boże, któryś szóstego dnia i o szóstej godzinie na krzyżu przygwożdżony, zniszczył uczyniony w Raju przez Adama grzech i naszych grzechów rękopis podarł, zbaw nas.
Zważ, Boże, na modlitwę moją
i nie odrzucaj błagania mego.
Chryste Boże...
Ja do Boga wolałem
i Pan usłyszał mnie.
Chryste Boże...

Modlitwa o dziewiątej godzinie (godzina 15)
Chryste Boże, któryś o dziewiątej godzinie
ze względu na nas ciałem zakosztował śmierci,
umartw ciała naszego mędrkowanie, i zbaw nas.
Niechaj wzniesie się modlitwa moja przed Ciebie, Panie,
według słowa Twego poucz mnie.
Chryste Boże...
Niechaj wzniesie się błaganie moje przed Ciebie, Panie,
według słowa Twego zbaw nas.
Chryste Boże...


Pt cze 20, 2008 21:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
zefciu napisał(a):
Ja na to jak na lato. Osobiście dostrzegam taką zależność w KRK - "tradycjonaliści" otwarcie i w oczy mówią nam, żeśmy schizmatycy i wyklęci, ale da się z nimi dogadać w tym samym języku i ich wizja Kościoła jest bliższa prawosławiu niż wizja "postępowców", którzy głoszą szumne ekumeniczne hasła, ale ciągną Kościół Rzymski w takim kierunku, że jakikolwiek dialog z prawosławiem przestaje być możliwy. Oczywiście to wizja bardzo uproszczona.


bardzo trafne spostrzeżenie, jedność może nastąpić w prawdzie a nie na płaszczyźnie umizgów i serwilizmowi.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


So cze 21, 2008 16:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Andi napisał(a):
W jakiej pozycji modlą się prawosławni poza liturgią? czy na klęcząco czy inaczej?
Jeśli jest to nabożeństwie o charakterze zbiorowym to zwyczajowo w pozycji stojącej, z wyjątkiem kilku istotnych momentów, jednak nie ma co do tego obowiązującej dyscypliny. Klęczenie jest zwyczajem modlitwy indywidualnej, zwykle z wyjątkami niedziel i dni świątecznych, w tym całego okresu od Wielkanocy do Pięćdziesiątnicy (zgodnie z postanowieniami Soborów Powszechnych).

pzdr

_________________
www.cerkiew.pl
http://didymos-pogranicza.blogspot.com/


Pn sie 11, 2008 20:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 20, 2006 18:23
Posty: 1
Post 
Chcę Was prosić o odpowiedź na nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Jestem katoliczką, której duchowość, liturgia i tradycja Chrześcijańskiego Wschodu jest szczególnie bliska. Wiele elementów liturgii Kościoła Wschodniego znam z uczestnictwa w liturgiach w pewnym katolickim monasterze, które oparte były w większości na tekstach i śpiewach tego Kościoła. Bardzo chciałabym uczestniczyć w liturgii również w Cerkwi Prawosławnej, jednak nie wiem, czy nie przeszkadzałabym moim Braciom Prawosławnym w modlitwie i co sądziliby oni o mojej obecności. Czy jako katoliczka mogę "tak po prostu" przyjść na liturgię do cerkwi? Czy nie byłoby to czymś "niestosownym", zwłaszcza, że być może nie zawsze wiedziałabym, jak się zachować?
Pozdrawiam serdecznie i wielkie dzięki za odpowiedzi!


Wt sie 12, 2008 5:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Myślę, że nie będzie problemu :) Jeśli jesteś z Warszawy, polecam Punkt Duszpasterski pw. św. Grzegorza Peradze, którego siedzibą (gościnnie) jest kaplica Kościoła polskokatolickiego przy ul. Wilczej 31.

Tam będzie najłatwiej z uwagi na brak bariery językowej.

szczegóły oraz liturgika po polsku:
http://www.liturgia.cerkiew.pl/

pzdr

_________________
www.cerkiew.pl
http://didymos-pogranicza.blogspot.com/


Wt sie 12, 2008 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 11, 2010 18:39
Posty: 2
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Mam kilka pytań związanych z przejściem z katolicyzmu na prawosławie
1.Czy jest to grzech?
2.Czy trudno jest o przyjęcie do kościoła prawosławnego?
3.Czy wszystkie sakramenty (bierzmowanie,chrzest,komunia)przechodza z kościoła katolickiego czy trzeba je przyjmowac w obrządku prawosławnym?
4.Czy liturgie w kościele prawosławnym w Polsce odprawiane sa po rosyjsku?
5.Jakie jest ogólnie prawosławie?
Prosze o odpowiedź
Adam125


N kwi 11, 2010 18:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Cytuj:
1.Czy jest to grzech?
Wedle nauki katolickiej osoba świadomie odrzucająca zwierzchnictwo piotrowe w osobie papieża jest schizmatykiem i
nie pozostaje to bez "konsekwencji" (znajdź odpowiedni fragment w KKK dot. schizmy).
Cytuj:
2.Czy trudno jest o przyjęcie do kościoła prawosławnego?
Na pewno nie - jeśli jesteś świadomym wiary prawosławnej (ang. Eastern Orthodox Church) chrześcijaninem.
Cytuj:
3.Czy wszystkie sakramenty...
Wszystkie sakramenty są ważne.
Cytuj:
4.Czy liturgie w kościele prawosławnym w Polsce odprawiane sa po rosyjsku?
Podczas sprawowania Boskiej Liturgii (prawosławnej mszy) używany jest język cerkiewnosłowiański.
Cytuj:
5.Jakie jest ogólnie prawosławie?
To żes walnął z grubej rury :biggrin:
Jeśli nie wiesz jakie są prawdy wiary i tradycja w prawosławiu, to najpierw się z tym zapoznaj, ale nie w internecie, tylko najlepiej u jakiegoś kapłana.
//podstawowe informacje możesz znaleźć na cerkiew.pl
Jeśli natomiast masz na myśli samą "otoczkę" (m.in. liturgię) i to jest główny powód podjęcia myśli o konwersji, to przecież można zostać grekokatolikiem - pozostajesz wtedy w "łączności z Rzymem" (unici.pl).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N kwi 11, 2010 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Adam125 napisał(a):
Mam kilka pytań związanych z przejściem z katolicyzmu na prawosławie
1.Czy jest to grzech?
Jeżeli to Kościół prawosławny zachował ortodoksję wiary i niestrudzenie prowadzi ku zbawieniu, to taka konwersja oznacza w pełni świadomy stosunek do kwestii eschatologicznych
Cytuj:
2.Czy trudno jest o przyjęcie do kościoła prawosławnego?
To zależy od kraju. Niektóre Kościoły lokalne uznają katolicyzm nie tylko za schizmę, ale i herezję. Dlatego dokonują ponownego bierzmowania, a niekiedy i rebaptyzują. W Polsce aby stać się prawosławnym należy jedynie złożyć ortodoksyjne Wyznanie wiary, przyjąć odpowiednie sakramenty (spowiedź, Eucharystia). Wszystko poprzedzone jest okresem około roku katechumenatu.
Cytuj:
3.Czy wszystkie sakramenty (bierzmowanie,chrzest,komunia)przechodza z kościoła katolickiego czy trzeba je przyjmowac w obrządku prawosławnym?
W Polsce uznane są wszystkie.
Cytuj:
4.Czy liturgie w kościele prawosławnym w Polsce odprawiane sa po rosyjsku?
Liturgie w naszym kraju odbywają się głównie w jęz. cerkiewno-słowiańskim, ale też polskim i okolicznościowo w greckim i in.
Cytuj:
5.Jakie jest ogólnie prawosławie?
Zależy dla kogo :) Katolik powiedziałby, że to Kościół schizmatycki. Dla prawosławnego to właściwa droga ku zbawieniu.
Cytuj:
Prosze o odpowiedź
Adam125
W kwestii konwersji najlepie spotkać się z kapłanem prawosławnym najbliższej Tobie parafii. Sugerowałbym wcześniej poczytać. Przyjęcie prawosławia nie jest proste.

Elbrus napisał(a):
Wedle nauki katolickiej osoba świadomie odrzucająca zwierzchnictwo piotrowe w osobie papieża jest schizmatykiem i
nie pozostaje to bez "konsekwencji" (znajdź odpowiedni fragment w KKK dot. schizmy).
Dokładnie. A więc prawosławie to nigdy nie będzie doktrynalna herezja. Gdyby tak je nazwać, znaczyłoby że Watykan do 1054 r. również był heretycki.
Cytuj:
Na pewno nie - jeśli jesteś świadomym wiary prawosławnej (ang. Eastern Orthodox Church) chrześcijaninem.
Realizowanie ortodoksyjnej wiary we własnym życiu jest znacznie trudniejsze niż innych wyznań chrześcijańskich.

_________________
www.cerkiew.pl
http://didymos-pogranicza.blogspot.com/


Wt kwi 13, 2010 9:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post Re: prawosławie - kilka pytań
KKK
2089 Niewiara jest lekceważeniem prawdy objawionej lub dobrowolną odmową dania przyzwolenia na nią. ''Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą Boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej; apostazją - całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą - odmowę uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymu lub wspólnoty z członkami Kościoła uznającymi to zwierzchnictwo''

Prze czym prawosławie może być uznane za herezję gdyż nie uznaje oficjalnie dogmatów katolickich, podobnie jak arianie nie uznają dogmatu o Trójcy, monofizyci ortodoksyjnej Chrystologii czy ikonoklaści kultu ikon. To że ktoś zatrzymał się w jakimś okresie czasu z dogmatyką nie oznacza że nie może zostać heretykiem! Z drugiej strony mówienie o prawosławiu w kontekście herezji powoduje niebezpieczne zrównanie z protestantyzmem a przepaść dzieląca prawosławie od herezji protestanckiej jest ogromna.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Wt kwi 13, 2010 12:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: prawosławie - kilka pytań
@marcin_jarzębski
Po przyjęciu dogmatu o nieomylności papieża właściwie każdy schizmatyk jest heretykiem.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt kwi 13, 2010 12:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post Re: prawosławie - kilka pytań
A więc katolik z XV w., który nie uznawał w duchu dogmatu o nieomylności papieskiej, stojący przed Majestatem Boga na Sądzie nie będzie heretykiem. A katolik, który wierzy identycznie, ale urodził się w XX w., będzie. Smutne...

_________________
www.cerkiew.pl
http://didymos-pogranicza.blogspot.com/


Wt kwi 13, 2010 13:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post Re: prawosławie - kilka pytań
nie, to że ktoś żył przed oficjalnym wyłożeniem dogmatu nie jest jego decyzją. Chodzi o to że kiedy Kościół ogłasza dogmat i współcześni mu tego nie uznają lub odrzucają stają się heretykami.
Np:
dogmat o naturach Jezusa - Chaldedon, lub osobach - Efez. Czy didymosie koptowie są heretykami czy nie uznając ich - pominowszy racjonalność tego określenia, za monofizytów? Czemu zatem są melkici i prawosławny patriarchat Alekandrii ?
Czy chrześcijanie żyjący w 3 wieku uznali by orzeczenia II Nicei z 787 o kulcie Ikon?
Św Tomasz nie uznawał NMP za Niepokalaną ale żył w czasie kiedy wiara w tą naukę nie była wymagana ale gdyby św Tomasz żył dziś i tej nauki nie uznawał byłby heretykiem.

Inny oczywiście jest statut prawosławia gdyż w czasie ogłaszania dogmatów nie było jedności a schizma zatem trudno mówić o herezji w rozumieniu protestantyzmu ale zauważ że gdyby jakiś kościół przedchalcedoński był ikonoklastyczny nie wahałbyś się uznać go za heretycki.

Ja o tym pisze z pozycji katolika, dla prawosławnego jestem heretykiem i wiem o tym. Choć uważam że wszystkie dogmaty po schizmie da się zrozumieć tak aby prawosławie było razem z katolicyzmem w jedności bez poczucia zdrady i odstępstwa. Kto dziś pamięta o zarzutach o chleb czy kwaszony czy nie? Mamy w prawosławiu Ryt zachodni który używa chleba przaśnego, a epikleza w kanonie? Przecież to 13 wieczne argumenty. Czy prawosławie że że tacy maronici będąc katolikami mają niemal taką niezależność do Rzymu jaką ma PAKP od Moskwy czy K-polu?

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Wt kwi 13, 2010 23:56
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Cytuj:
To że ktoś zatrzymał się w jakimś okresie czasu z dogmatyką nie oznacza że nie może zostać heretykiem!


A po co tworzyć nowe dogmaty?? Czemu miałoby to służyć? Prawosławie nie ma jakiegoś "pędu" do tworzenia wciąż nowych i nowych dogmatów. Dogmaty to wskazówki, to drogowskaz na drodze do zbawienia. Po prostu, wszystko to co potrzebne jest nam do zbawienia jest już dane. Wszystkie wskazówki (dogmaty), które są niezbędne by wskazać prawidłową drogę do zbawienia zostały już określone. One w zupełności wystarczą by osiągnąć zbawienia. Wystarczy ich przestrzegać. Po co zatem tworzyć nowe? Czemu one miałyby służyć?

Zamiast skupiać siły na tworzenie wciąż nowych i nowych dogmatów lepiej skoncentrować się na tym, by przestrzegać tego, co jest dane.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Cz kwi 15, 2010 22:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL