Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Post Re: prawosławie - kilka pytań
robaczek2 napisał(a):
W czym Ci sie nie podoba zwierzchnictwo papieza?
W tym, że jest niezgodne z eklezjologią wyłożoną w NT.
Cytuj:
Nie lepiej byloby miec jedna wspolna wladze?
A czemu by miało?


Pn lis 19, 2018 18:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2741
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
W czym Ci sie nie podoba zwierzchnictwo papieza?
W tym, że jest niezgodne z eklezjologią wyłożoną w NT.
Cytuj:
Nie lepiej byloby miec jedna wspolna wladze?
A czemu by miało?

Dzieki. Moim zdaniem z ta eklezjologia wylozona w NT jest troche inaczej ale nie bedziemy tu grac w ping-ponga.
Chyba troche nieladnie odpowiadac pytaniem na pytanie.
Moim zdaniem lepiej bylo by miec jedna wspolna wladze bo we wszystkich bardziej zlozonych ukladach obserwuje istnienie centrum - czegos co jest najwazniejsze. Wladzy tej, zarowno w rodzinie, jak we wsi, w miescie, w wojewodztwie, czy w panstwie przysluguje ..... locuta, casa finita.


Pn lis 19, 2018 18:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
To jest Twoja opinia na temat tej sytuacji. Jednak zdaniem PM PE naudyżywa władzy.

No, nie tylko moja.
Nie bardzo mnie interesuje zdanie PM, bo jest stronnicze. Bardziej interesuje mnie zdanie innych autokefalii, a te są po obu stronach. Jak to jest z jednością? Oczywiście nie chodzi mi o jedność dogmatyczną.
zefciu napisał(a):
Nie można by rzecz. Bo PM nie rości sobie pretensji do zwierzchnictwa nad innymi autokefaliami. Jego przedstawiciele nie głoszą w mediach, że jako jedyni mają jakieś prawo na całym świecie. PM po prostu uważa, że Ukraina to jego kanoniczne terytorium.

PM tak uważa, część innych autokefalii (moim zdaniem zależnych od PM) jest po jej stronie, część przeciwko, a jeszcze inna (np. PAKP) zachowuje się asekuracyjnie, bo sama też uzyskała autokefalię z PE z pominięciem innych autokefalii.
zefciu napisał(a):
Nawet jeśli „jeśli”, to przed „jeśli” też warto się bronić.

Przed chochołami? :o
zefciu napisał(a):
Oczywistym chyba dla mnie jest, że nie uważam KRK za Kościół Powszechny.

Bo Krk nie jest powszechny. Powszechny jest KK.
zefciu napisał(a):
W tym, że jest niezgodne z eklezjologią wyłożoną w NT.

Czyżby? To, że CP jest innego zdania, nie znaczy, że eklezjologia katolicka to przekręt.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 19, 2018 19:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2741
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
zefciu napisał(a):
Nawet jeśli „jeśli”, to przed „jeśli” też warto się bronić.

Przed chochołami?

Ja bym tutaj widzial relacje do wiary w Opatrznosc Boza. Zadna obrona przed "jesli" nie pomoze jezeli nie bedzie przyzwolenia z Gory. Niestety bylo przyzwolenie na rozlam. Teraz chyba Gora czeka na opamietanie. Juz pare setek lat.


Pn lis 19, 2018 19:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Ty Góry do rozłamu nie mieszaj, a obrona przed "jeśli" jest bezsensowna, bo to takie gdybanie, kompletnie bez sensu. Na takiej zasadzie można gdybać, co by było, gdyby Polska leżała w Ameryce. To się nie wydarzyło i nie ma sensu snuć paranoicznych wizji.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 19, 2018 21:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2741
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Ty Góry do rozłamu nie mieszaj

Tak rozumiem "bez niego nic sie nie stalo co sie stalo".
A relacji pomiedzy wolna wola i wszech (-moca, -wiedza) i tak nie zrozumiem. Nie moje drogi.
Ale wiem, ze On plakal wtedy, gdy sie wzajemnie obrzucali anathemami.


Pn lis 19, 2018 23:42
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
robaczek2 napisał(a):
Dzieki. Moim zdaniem z ta eklezjologia wylozona w NT jest troche inaczej ale nie bedziemy tu grac w ping-ponga.
No przecież wiedza o tym, dlaczego ortodoksi odrzucają nieomylność papieską i jak to uzasadniają jest powszechnie dostępna.
Cytuj:
Chyba troche nieladnie odpowiadac pytaniem na pytanie.
A czemu? :>

Cytuj:
Moim zdaniem lepiej bylo by miec jedna wspolna wladze bo we wszystkich bardziej zlozonych ukladach obserwuje istnienie centrum - czegos co jest najwazniejsze.
No. I w Cerkwi tę rolę spełnia Chrystus.
Cytuj:
Wladzy tej, zarowno w rodzinie, jak we wsi, w miescie, w wojewodztwie, czy w panstwie przysluguje ..... locuta, casa finita.
No właśnie nie do końca. W krajach demokratycznych np. żadna władza nie ma takiego prawa. Natomiast w chrześcijaństwie przynależy ono Bogu.

Małgosiaa napisał(a):
No, nie tylko moja.
Nie bardzo mnie interesuje zdanie PM, bo jest stronnicze. Bardziej interesuje mnie zdanie innych autokefalii, a te są po obu stronach. Jak to jest z jednością?
Nie wiem dokładnie, jak się opowiedziały pozostałe poza PAKP. Muszę w to wniknąć. A jak jest z jednością? No tak, że wszyscy jej pragną. Bo nie chodzi o to, że ktoś tutaj nie pragnie jedności, ale o to, że obie strony uważają, że są „w prawie”.
Cytuj:
Przed chochołami? :o
Nie przed chochołami. Tylko przed ludzką ułomnością. Jeśli weźmiesz nawet najszlachetniejszego człowieka na świecie i zaproponujesz, żeby dać mu władzę absolutną nad ludzkością, to się nie zgodzę. Nie dlatego, że „coś na niego mam” tylko dlatego, że jest człowiekiem.

Cytuj:
Czyżby? To, że CP jest innego zdania, nie znaczy, że eklezjologia katolicka to przekręt.
Nie kumam.


Wt lis 20, 2018 7:48
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
No. I w Cerkwi tę rolę spełnia Chrystus.

W KK też.
Cytuj:
Nie wiem dokładnie, jak się opowiedziały pozostałe poza PAKP. Muszę w to wniknąć. A jak jest z jednością? No tak, że wszyscy jej pragną. Bo nie chodzi o to, że ktoś tutaj nie pragnie jedności, ale o to, że obie strony uważają, że są „w prawie”.

No i co z tego wynika/wynikło w związku z autokefalią dla Ukrainy?
Cytuj:
Nie przed chochołami. Tylko przed ludzką ułomnością. Jeśli weźmiesz nawet najszlachetniejszego człowieka na świecie i zaproponujesz, żeby dać mu władzę absolutną nad ludzkością, to się nie zgodzę. Nie dlatego, że „coś na niego mam” tylko dlatego, że jest człowiekiem.

Czyli potencjalnie każdy człowiek jest złodziejem, mordercą itp. Hipotetyczne sytuacje nie są miarodajne. Wskaż choćby jeden przykład, gdzie papież (którykolwiek) skorzystał z dogmatu nieomylności w niezgodny z nauczaniem UNK sposób.
Cytuj:
Nie kumam.

Skoro eklezjologia Cerkwi wynika z NT i jest nieco inna niż KK, to eklezjologia KK jest widzimisię jego członków, a więc przekrętem. Chyba jasne.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lis 20, 2018 8:27
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
W KK też.
Zdaję sobie z tego sprawę i tego nie neguję. Odnosiłem się do konkretnego argumentu.
Cytuj:
No i co z tego wynika/wynikło w związku z autokefalią dla Ukrainy?
To z tego wynika, że jednostronne dezycje pojedynczych patriarchów niewiele tutaj naprawią.
Cytuj:
Czyli potencjalnie każdy człowiek jest złodziejem, mordercą itp.
Potencjalnie każdy człowiek, który otrzyma władzę, która w żaden sposób nie będzie kontrolowana będzie tej władzy nadużywał. To jest podstawa teorii politycznej. Coś co w języku angielskim zwie się checks and balances (sprawdzanie i równowaga).
Cytuj:
Hipotetyczne sytuacje nie są miarodajne. Wskaż choćby jeden przykład, gdzie papież (którykolwiek) skorzystał z dogmatu nieomylności w niezgodny z nauczaniem UNK sposób.
Zgodnie z tym co słyszałem, papież skorzystał z tego przywileju dwukrotnie. W jednym przypadku rzeczywiście ucementował doktrynę, w którą chrześcijanie wierzyli „od zawsze”. W drugim zaś chyba wiesz, jaki będzie mój komentarz.
Cytuj:
Skoro eklezjologia Cerkwi wynika z NT i jest nieco inna niż KK, to eklezjologia KK jest widzimisię jego członków, a więc przekrętem. Chyba jasne.
Jest (z perspektywy prawosławia) błędna. Nazywanie jej „przekrętem” nie musi być słuszne, bo być może nigdy nie było papieża, który by nie był szczerze przekonany, że jest „w prawie” zawłaszczając sobie kolejne przywileje. Tak samo jak teraz Patriarcha Ekumeniczny zapewne jest szczerze przekonany, że jest „w prawie” uważając, że ma wyłączny przywilej powoływania autokefalii na całym świecie (nie słyszałem tego z jego ust, ale od jednego z jego biskupów).


Wt lis 20, 2018 9:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2741
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
No. I w Cerkwi tę rolę spełnia Chrystus

Dzieki za rzeczowa odpowiedz. Tylko nie wiem jak to potraktuje Ten o kim mowisz.
Bo takie rozne "Gott mit uns" chyba niezbyt Mu sie podobaja.


Wt lis 20, 2018 12:37
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
robaczek2 napisał(a):
Bo takie rozne "Gott mit uns" chyba niezbyt Mu sie podobaja.
Ale że co? Że niby fałszujemy, jak śpiewamy „Gott mit uns” na Wielkim Powieczerzu? Czy o co chodzi? Bo coraz bardziej enigmatycznie brzmisz, a ukazywanie słów biblijnych w negatywnym świetle trochę dziwi w ustach chrześcijanina.


Wt lis 20, 2018 12:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2741
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
Ale że co? ukazywanie słów biblijnych w negatywnym świetle trochę dziwi w ustach chrześcijanina.

To nie jest ukazywanie slow biblijnych w negatywnym swietle bo tego sie nie da zrobic.
To jest ukazywanie jak ludzie potrafia byc bezczelni i odwolywac sie do Boga aby uzasadnic swoje chore poglady.


Wt lis 20, 2018 13:22
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
robaczek2 napisał(a):
To jest ukazywanie jak ludzie potrafia byc bezczelni i odwolywac sie do Boga aby uzasadnic swoje chore poglady.
Aha. Czyli to było po prostu absolutnie klasyczne argumentum ad Hitlerum.


Wt lis 20, 2018 13:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2741
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
To jest ukazywanie jak ludzie potrafia byc bezczelni i odwolywac sie do Boga aby uzasadnic swoje chore poglady.
Aha. Czyli to było po prostu absolutnie klasyczne argumentum ad Hitlerum.

Mozesz tak mowic gdy Cie kiedys zapytaja dlaczego odwolywales sie do Najwyzszego gdy byla mowa o podziale administracyjnym kraju na gminy, miasta, powiaty, wojewodztwa i kraj.
W ktorych to jednostkach jednak ktos ma najwyzsza wladze.


Wt lis 20, 2018 13:41
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Ano. W zakresie kompetencji tej władzy. A jaki jest zakres kompetencji papieskich?

Słowo odnośnie Opatrzności (w którą ja nie wierzę, ale Wy wierzycie). W Japonii Opatrzność zdawała się działać najskuteczniej, kiedy władzy centralnej de facto nie było i tylko naparzali się panowie feudalni. Wtedy działali misjonarze, wtedy zasymilowano proch i muszkiety, wtedy podbijano Koreę. Po wprowadzeniu szogunatu misjonarzom sprzedano kopa, muszkiety powędrowały do lamusa, Korei dano spokój i nastąpił zastój. I nawet rozpaczliwie szybkie reformy Cesarza Meiji nie bardzo pomogły. Pomogła dopiero pełna demokratyzacja wymuszona na Cesarzu Showa, który po wojnie wprawdzie panował, ale już nie rządził. I takiej właśnie, demokratycznej Japonii, w której najwyższa władza włada tylko nominalnie, Bóg najwyraźniej błogosławi.


Wt lis 20, 2018 14:23
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL