Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Cytuj:
dlaczego przyjęcie przez prawosławnego(nieświadomie) katolickiej komunii automatycznie nakłada na prawoslawnego anateme? I jak mozna nieświadomie złożyć akt apostazji?


Jeżeli osoba prawosławna autentycznie nie wiedziała, że przyjęcie Eucharystii oznacza wejście w jedność z Kościołem katolickim, to wtedy takie nieświadome przyjęcie tego sakramentu nie jest "automatyczną zmianą wiary" lecz po prostu grzechem, z którego trzeba się wyspowiadać. Inaczej jednak sprawa wygląda kiedy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że Eucharystia jest znakiem jedności z danym Kościołem i pomimo tego, świadomie przyjmie sakrament w KK. Wtedy to będzie oznaczała z jego strony zmianę wiary.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Śr sty 16, 2019 13:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
A jeżeli dana osoba nie miała świadomości grzechu, to też jest to grzech?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 16, 2019 13:59
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nektariusz napisał(a):
Cytuj:
dlaczego przyjęcie przez prawosławnego(nieświadomie) katolickiej komunii automatycznie nakłada na prawoslawnego anateme? I jak mozna nieświadomie złożyć akt apostazji?


Jeżeli osoba prawosławna autentycznie nie wiedziała, że przyjęcie Eucharystii oznacza wejście w jedność z Kościołem katolickim, to wtedy takie nieświadome przyjęcie tego sakramentu nie jest "automatyczną zmianą wiary" lecz po prostu grzechem, z którego trzeba się wyspowiadać. Inaczej jednak sprawa wygląda kiedy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że Eucharystia jest znakiem jedności z danym Kościołem i pomimo tego, świadomie przyjmie sakrament w KK. Wtedy to będzie oznaczała z jego strony zmianę wiary.


To może przedstaw oficjalną wykładnie Cerkwi na ten temat. Bo dla mnie to jest nie pojęte jak zjedzenie kawałka chleba może być odstępstwem od wiary. Skoro Cerkiew nie uznaje KK jako Kościoł

Inne pytanie. Dlaczego Cerkiew Prawosławna uzurpuje sobie prawo do wciskania w usta Katolickich Ojców czy Katolickich doktorów tego czego oni nie powiedzieli? Np. Św. Ireneusza z Lyonu czy św. Cypriana z Kartaginy. Np. Coś takiego:
Św. Ireneusz napisał(a):
"„Odstępcy od Kościoła Prawosławnego, chociażby poszli na śmierć za wyznawanie imienia Chrystusa, to i tak grzech ich nie zmyje się krwią; niezatarta i ciężka wina rozdzielenia nie oczyszcza się nawet cierpieniami.”


Z oczywistych względów nie chodzi o Kościół prawosławny


Śr sty 16, 2019 20:26
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
@Quinque
Proszę zapoznać się z nauczniem KK na temat Cerkwi Prawosławnej i nie wyjeżdżać tutaj z cytatami św. Ireneusza, które to słowa były wypowiedziane (o ile cytat jest właściwy - nie sprawdzałam) w czasie jedności Kościoła, bo w II w.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 16, 2019 20:32
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Doprawdy? To może w Cerkwi nie chrzci się powtórnie konwertytów? Więc z łaski swojej skończ z tym protekcjonalnym tonem

O http://prawoslawnikatolicy.pl/baptismal ... roblewski/


Śr sty 16, 2019 20:44
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nie, nie chrzci, a jeżeli któryś ksiądz chrzci, to najwyraźniej nie zna Deklaracji Kościołów w Polsce: https://ekumenizm.wiara.pl/doc/477992.S ... w-w-Polsce
Ten wątek służy zadawaniu pytań prawosławnym w celu poznania prawosławia, a nie ataków i ewentualnej próby "nawrócenia". Po raz ostatni zwracam Ci uwagę na niewłaściwe zachowanie. Następny post w tym tonie będzie skutkował ostrzeżeniem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 16, 2019 20:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Raczej konwertytów na Prawosławie bierzmuje się, nawet jeśli byli oni bierzmowani w KK. Przynajmniej tak pamiętam.

_________________
MODERATOR


Śr sty 16, 2019 20:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Granica katolik - niekatolik
Kozioł napisał(a):
W prawosławiu przystąpienie do Wieczerzy jest równoznaczne z wstąpieniem do danego Koscioła.
Jeżeli wierny PAKP przystąpi na wakacjach do Wieczerzy w Rumuskim Kościele Prawosławnym to automatycznie jego arcybiskupem staje sie patriarcha Daniel I.

Bzdury do potęgi. No, ale @Kozioł to ekspert w każdym wyznaniu :D.
Każdy prawosławny ma prawo przyjąć Komunię św. w każdej autokefalicznej Cerkwi i nic się nie zmienia w jego przynależności. Cerkiew w każdym państwie jest niezależna od innego biskupa w sensie jurysdykcji, a nie kanonu.
Nie ma nad poszczególnymi autokefaliami jednego przełożonego, jak w KK papież, ale mają jedność wiary. Można by tutaj porównać posłuszeństwo biskupowi miejsca w KK. Mnie obowiązuje to, co zarządzi arcybiskup Polak, a nie to, co zarządzi np. biskup Ryś w swojej diecezji, ale tylko w sprawach, które dotyczą spraw przyziemnych, że tak powiem. Komunię św. mogę przyjąć w każdym kościele katolickim na świecie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 12:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Granica katolik - niekatolik
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
W prawosławiu przystąpienie do Wieczerzy jest równoznaczne z wstąpieniem do danego Koscioła.
Jeżeli wierny PAKP przystąpi na wakacjach do Wieczerzy w Rumuskim Kościele Prawosławnym to automatycznie jego arcybiskupem staje sie patriarcha Daniel I.

Bzdury do potęgi. No, ale @Kozioł to ekspert w każdym wyznaniu :D.
Każdy prawosławny ma prawo przyjąć Komunię św. w każdej autokefalicznej Cerkwi i nic się nie zmienia w jego przynależności. Cerkiew w każdym państwie jest niezależna od innego biskupa w sensie jurysdykcji, a nie kanonu.
Nie ma nad poszczególnymi autokefaliami jednego przełożonego, jak w KK papież, ale mają jedność wiary. Można by tutaj porównać posłuszeństwo biskupowi miejsca w KK. Mnie obowiązuje to, co zarządzi arcybiskup Polak, a nie to, co zarządzi np. biskup Ryś w swojej diecezji, ale tylko w sprawach, które dotyczą spraw przyziemnych, że tak powiem. Komunię św. mogę przyjąć w każdym kościele katolickim na świecie.

Tak, ty jako katoliczka możesz przyjąć Komunie w każdym katolickim kościele na Świecie. Jesteś wtedy pod jurysdykcją patriarchy Rzymu zwanego przez katolików papieżem. Jedność prawosławna nie ma żadnego porównania do jedności katolickiej. Dla prawosławnych katolicy to zbuntowany, odłączony patriarchat. Twoje doświadczenia katolickie nie mają żadnego odniesienia do prawosławia. Dla przykładu KK pozwala katolikom w szczególnych przypadkach przyjąć Komunie w Cerkwi, a dla prawosławnych jest to równoznaczne ze zmiana wiary. Podobnie, jak pisałem, uczestniczenie w wieczerzy w innej Cerkwi jest dla prawosławnego niejako zmiana jurysdykcji, zmiana wspólnoty. Wieczerza w prawosławiu ma mocne znaczenie wspólnotowe.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N cze 16, 2019 18:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Granica katolik - niekatolik
Zlituj się i nie wciskaj głupot. Zanim napisałam poprzedni post, upewniłam się do do treści u źródła, czyli u znajomego prawosławnego. Nie ma znaczenia, w jakim państwie prawosławny przystąpi do Komunii. Pozostaje prawosławnym i nie traci członkowstwa swojej autokefalii. W poszczególnych autokefaliach jest interkomunia. Nie ma jej między Cerkwią i KK.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 19:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Granica katolik - niekatolik
Małgosiaa napisał(a):
W poszczególnych autokefaliach jest interkomunia. Nie ma jej między Cerkwią i KK.
"Interkomunia" to pojęcie dotyczące róznych wyznań. nie myl pojeć, Cerkiew to jedna wspólnota ale poszczególnych Kościołów. Mogą byc róznice teologiczne (i bywały nie raz), różnice rozumienia zwierzchności (są i dziś: patriarcha Jerozolimy i Moskwy). Wiem, niepojęte dla katolika, dla którego jedność oznacza jednolitość.
KK nie ma interkomunii z nikim. Podobnie Cerkiew. To, że prawosławni przystępują do Wieczerzy w rożnych Kościołach prawosławnych to jedno (wszystkie kościoły prawosławne tworzą jedna Cerkiew), a wymiar jurysdykcji (słowo zastępcze, uciekło mi właściwe), to drugie.
Następnym razem podaruj sobie wycieczki osobiste, bo ukrócając takie same w stosunku do siebie usłyszysz co najmniej zarzut (słuszny) nadużywania uprawnień.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N cze 16, 2019 21:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Granica katolik - niekatolik
Kozioł napisał(a):
"Interkomunia" to pojęcie dotyczące róznych wyznań. nie myl pojeć, Cerkiew to jedna wspólnota ale poszczególnych Kościołów. Mogą byc róznice teologiczne (i bywały nie raz), różnice rozumienia zwierzchności (są i dziś: patriarcha Jerozolimy i Moskwy). Wiem, niepojęte dla katolika, dla którego jedność oznacza jednolitość.

Masz okazję uczepić się i wykazać swoją wyższość. Ok. Użyłam niewłaściwego określenia, ale istota jest właściwa. Komunia gdziekolwiek, byle w Cerkwi Prawosławnej i nic to nie zmienia w przynależności eklezjalnej/jurysdykcyjnej. Koniec, kropka.
Kozioł napisał(a):
To, że prawosławni przystępują do Wieczerzy w rożnych Kościołach prawosławnych to jedno (wszystkie kościoły prawosławne tworzą jedna Cerkiew), a wymiar jurysdykcji (słowo zastępcze, uciekło mi właściwe), to drugie.

Bzdur ciąg dalszy.
Kozioł napisał(a):
Następnym razem podaruj sobie wycieczki osobiste, bo ukrócając takie same w stosunku do siebie usłyszysz co najmniej zarzut (słuszny) nadużywania uprawnień.
Przecież Twoje zarzuty w stosunku do mnie są zawsze słuszne, chociaż przyznajesz rację innym modom wypowiadającym takie samo zdanie na temat Twojego ostrzeżenia (oni mają rację, a ja kieruję się uprzedzeniami mając to samo zdanie :D).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Granica katolik - niekatolik
Małgosiaa napisał(a):
Komunia gdziekolwiek, byle w Cerkwi Prawosławnej i nic to nie zmienia w przynależności eklezjalnej/jurysdykcyjnej. Koniec, kropka.
Wspaniały argument :D Jeszcze tupnij nóżką.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N cze 16, 2019 21:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Granica katolik - niekatolik
Argumenty są tu:
Małgosiaa napisał(a):
Zanim napisałam poprzedni post, upewniłam się do do treści u źródła, czyli u znajomego prawosławnego. Nie ma znaczenia, w jakim państwie prawosławny przystąpi do Komunii. Pozostaje prawosławnym i nie traci członkowstwa swojej autokefalii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 21:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Granica katolik - niekatolik
Małgosiaa napisał(a):
Argumenty są tu:
Małgosiaa napisał(a):
Zanim napisałam poprzedni post, upewniłam się do do treści u źródła, czyli u znajomego prawosławnego. Nie ma znaczenia, w jakim państwie prawosławny przystąpi do Komunii. Pozostaje prawosławnym i nie traci członkowstwa swojej autokefalii.

To ten sam "prawosławny", który pouczał ciebie w sprawie Ukrainy?
Nikt nie pisał, że przestaje byc prawosławnym, nie wiem co z czym mylisz i skad u ciebie ten pomysł.
"Autokefalia" to status danego Kościoła prawosławnego, to nie to samo co określenie"Kościół", czy "Cerkiew". Trochę je nadużywasz.
Kościoły prawosławne są terytorialne i wszyscy prawosławni na danym terenie sa członkami danego "lokalnego" Kościoła prawosławnego. To jest w Cerkwi dogmat. Przystępując do Wieczerzy np. w Bułgarii potwierdza się swą przynależność. Wieczerza ma wymiar bardzo wspólnotowy (nie tylko w prawosławiu).
Wiem, nie pojmujesz ale nóżką już nie tup.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N cze 16, 2019 21:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL