Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Post Re: prawosławie - kilka pytań
chciałem zapytać Prawosławnych jakie jest ich zdanie na temat predestynacji,negowaniu wolnej woli a także w sprawie teorii ewolucji?


Pn lip 11, 2011 22:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Człowiek ma wolną wolę, a ewolucja logiczna.


Wt lip 12, 2011 16:16
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
pudlasz napisał(a):
Człowiek ma wolną wolę, a ewolucja logiczna.


Amen!

Czytałem na forum.protestanci.info niezłe bzdety- że Bóg wybrał sobie niektórych do zbawienia, że mozna z góry założyć kto pójdzie do piekła
Wedlug nich to my (katolicy i prawosławni) pójdziemy do piekła ponieważ nie trzymamy się ściśle Biblii i jesteśmy pseudochrześcijanami


Wt lip 12, 2011 23:00
Post Re: prawosławie - kilka pytań
trymet napisał(a):
Czytałem na forum.protestanci.info niezłe bzdety- że Bóg wybrał sobie niektórych do zbawienia, że mozna z góry założyć kto pójdzie do piekła
Wedlug nich to my (katolicy i prawosławni) pójdziemy do piekła ponieważ nie trzymamy się ściśle Biblii i jesteśmy pseudochrześcijanami
Mocno przesadziłeś ale rzeczywiście zwolennicy podwójnej predestynacji potrafią być wkurzający.


Śr lip 13, 2011 6:17

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Myślę podobnie jak Marcin, że dogmatów już dość. Wytłumaczcie proszę bracia, co tak naprawdę różni katoloków i prawosławnych i czy kiedyś mamy szansę ponownie być jednym Kościołem,tak jak prosił o to Chrystus? Co nam najbardziej w tym przeszkadza? I drugie pytanie: Skąd wzięła się forma stroju duchownych prawosławnych. Nie chodzi mi tutaj o szaty liturgiczne. Sutanna księdza katolickiego wzięła swoją formę chyba z codziennego stroju szlacheckiego. Przynajmniej ja sie takowego podobieństwa dopatrzyłam. Pozdrawiam


Śr lip 13, 2011 8:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Cytuj:
Co nam najbardziej w tym przeszkadza?


Prawosławnym najbardziej przeszkadza to, że wymaga się od nich powrotu pod władzę papieża (powstrzymam się od złośliwych sugestii, jakie mogą mieć do tego powody - bynajmniej nie teologiczne), a także inne, mniejsze resentymenty historyczne. Różnice teologiczne obydwie strony uważają obecnie za możliwe do przezwyciężenia.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lip 13, 2011 8:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
mareta napisał(a):
Myślę podobnie jak Marcin, że dogmatów już dość. Wytłumaczcie proszę bracia, co tak naprawdę różni katoloków i prawosławnych


Nie wspominając o dogmatach? Bez sensu pytanie.

Cytuj:
i czy kiedyś mamy szansę ponownie być jednym Kościołem,tak jak prosił o to Chrystus?


Kościół był i jest jeden. Pytanie powinno brzmieć: Czy kiedyś wrócicie do Kościoła? - Zależy to od Was.

Cytuj:
I drugie pytanie: Skąd wzięła się forma stroju duchownych prawosławnych. Nie chodzi mi tutaj o szaty liturgiczne. Sutanna księdza katolickiego wzięła swoją formę chyba z codziennego stroju szlacheckiego. Przynajmniej ja sie takowego podobieństwa dopatrzyłam. Pozdrawiam


Sutanna wywodzi się z rzymskiej tuniki.


Śr lip 13, 2011 8:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Johnny99 napisał(a):
Prawosławnym najbardziej przeszkadza to, że wymaga się od nich powrotu pod władzę papieża (powstrzymam się od złośliwych sugestii, jakie mogą mieć do tego powody - bynajmniej nie teologiczne),


A jakie?
Cytuj:
a także inne, mniejsze resentymenty historyczne. Różnice teologiczne obydwie strony uważają obecnie za możliwe do przezwyciężenia.


Jakieś dowody, dokumenty, cytaty, że jakikolwiek prawosławny zgadza się z tym, co tutaj wypisujesz?


Śr lip 13, 2011 8:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: prawosławie - kilka pytań
pudlasz napisał(a):
A jakie?


Polityczne, oczywiście.

Cytuj:
Jakieś dowody, dokumenty, cytaty, że jakikolwiek prawosławny zgadza się z tym, co tutaj wypisujesz?


Nie piszę o tym, z czym zgadzają się jacyś prawosławni, tylko z tym, co dzieje się na najwyższym szczeblu dialogu katolicko-prawosławnego.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lip 13, 2011 9:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Johnny99 napisał(a):
pudlasz napisał(a):
A jakie?


Polityczne, oczywiście.


Tu niestety nie masz racji. Ustanowienie w Twoim Kościele 4. stopnia kapłańskiego, kogoś ponad biskupem, jest sprawą dogmatyczną.


Cytuj:
Nie piszę o tym, z czym zgadzają się jacyś prawosławni, tylko z tym, co dzieje się na najwyższym szczeblu dialogu katolicko-prawosławnego.


Czyli nie powinieneś mieć powodów z udowodnieniem Twoich rewelacji.


Śr lip 13, 2011 9:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: prawosławie - kilka pytań
pudlasz napisał(a):
Tu niestety nie masz racji. Ustanowienie w Twoim Kościele 4. stopnia kapłańskiego, kogoś ponad biskupem, jest sprawą dogmatyczną.


Po pierwsze, nigdy nie zakładałem "mojego Kościoła". Po drugie, w Kościele nie ma żadnego "4. stopnia kapłańskiego, kogoś ponad biskupem": Gdyby ktoś mówił, że w Kościele katolickim nie ma hierarchii, ustanowionej z Bożego rozporządzenia, która obejmuje biskupów, prezbiterów oraz [innych] szafarzy - niech będzie wyklęty. [Si quis dixerit, in Ecclesia catholica non esse hierarchiam divina ordinatione institutam, quae constat ex episcopis, presbyteris et ministris; a. s.] (Sobór Trydencki, Sesja 23, Prawdziwa i katolicka nauka o sakramencie święceń dla potępienia błędów naszych czasów, kan. 6), komentarz: Sobór Trydencki wymienia trzy stopnie hierarchii kapłańskiej, to jest: Biskupów, kapłanów i ministrów czyli diakonów. Wszystkie te trzy stopnie pochodzą z ustanowienia Bożego. (ks. J. Tylka, Dogmatyka katolicka, Traktat V, Cz. I, Rozdz. 1, Art. VIII,Teza III), Tak oto urząd kościelny, przez Boga ustanowiony, sprawowany jest w różnych stopniach święceń przy tych, którzy od starożytności już noszą nazwę biskupów, prezbiterów i diakonów. (Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen Gentium, KK 28), Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej. Obejmuje on trzy stopnie: episkopat, prezbiterat i diakonat. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1536).

Cytuj:
Czyli nie powinieneś mieć powodów z udowodnieniem Twoich rewelacji.


Np. http://chiesa.espresso.repubblica.it/ar ... 1841?eng=y.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lip 13, 2011 9:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 20:58
Posty: 87
Post Re: prawosławie - kilka pytań
pudlasz napisał(a):
mareta napisał(a):
i czy kiedyś mamy szansę ponownie być jednym Kościołem,tak jak prosił o to Chrystus?


Kościół był i jest jeden. Pytanie powinno brzmieć: Czy kiedyś wrócicie do Kościoła? - Zależy to od Was.


I za to was, schizmatyków, lubię. Nawet ten "prawosławny" jest od was mądrzejszy - dobrze wie, że Kościół zawsze jest jeden. Kwestia jest tylko taka, że się pan myli, to wy musicie do nas wrócić, ale i tak już pana lubię :-D

_________________
"Sit autem sermo vester, est, est : non, non : quod autem his abundantius est, a malo est."(Mt 5, 37) [Vulgata]
"Credo [...] in unam, sanctam, catholicam et apostolicam Ecclesiam..."
"Quoniam omnes dii gentium dæmonia"(Ps 95, 5)


Śr lip 13, 2011 11:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: prawosławie - kilka pytań
BernardusGuidonis napisał(a):
Nawet ten "prawosławny"
Dlaczego prawosławny w cudzysłowie?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr lip 13, 2011 11:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 20:58
Posty: 87
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Elbrus napisał(a):
BernardusGuidonis napisał(a):
Nawet ten "prawosławny"
Dlaczego prawosławny w cudzysłowie?


Bo słowo to oznacza "prawowierny", a schizmatycy nie są prawowierni Chrystusowi.
Do schizmatyków ze Wschodu pasuje raczej określenie "krzywosławni".

_________________
"Sit autem sermo vester, est, est : non, non : quod autem his abundantius est, a malo est."(Mt 5, 37) [Vulgata]
"Credo [...] in unam, sanctam, catholicam et apostolicam Ecclesiam..."
"Quoniam omnes dii gentium dæmonia"(Ps 95, 5)


Śr lip 13, 2011 11:52
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Jestem ciekaw, na jakiej podstawie uważasz, że to kościoły wschodnie się odłączyły.
Jestem też ciekaw, na czym polegała wg ciebie owa nieprawowierność Chrystusowi.

Czy uważasz, że patriarcha Rzymu został objęty klątwą przez patriarchę Konstantynopola?
Czy uważasz, że wykluczenie patriarchy Konstantynopola było skuteczne kanonicznie?

Czym wg ciebie wiara patriarchatu Rzymskiego i pozostałych różniła się?


Śr lip 13, 2011 12:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL