Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
To tak - trzeba walczyć z hegemonią i niesprawiedliwość. Także w relacjach pomiędzy państwem a Kościołem Katolickim, gdzie także w wielu kwestiach można zarzucić wiele zarówno państwom europejskim, jak i poszczególnym hierarchom kościelnym.
Zawsze są jakieś konflikty, stąd podpisuję się pod tym, że nie możemy być pokornymi cielakami, ale powinniśmy stać na straży sprawiedliwości.

_________________
MODERATOR


Cz wrz 27, 2018 12:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Ech..., niczego nie rozumiesz. Czym innym są relacje poszczególnych duchownych (KK w każdym państwie ma swoją "władzę" w Watykanie), a czym innym "ustrój' mówiący o symfonii, która w efekcie jest sojuszem tronu z ołtarzem. I żeby nie było - to nie jest zarzut do wszystkich autokefalii (np. PAKP nie jest związana tym z naszym, ani jakimkolwiek innym rządem), ale konkretnie do Moskwy. Nie wiem jak ten sojusz będzie wyglądał i czy w ogóle będzie na Ukrainie. Mam nadzieję, że Cerkiew na Ukrainie, jeśli doczeka się autokefalii i się zjednoczy, nie będzie pod butem Poroszenki czy innego prezydenta. Na razie nie ma o tym mowy, bo kanoniczna Cerkiew jest zależna od "władz" Cerkwi Moskiewskiej.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 27, 2018 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiu... na szczęście mamy za sobą czasy Cezaropapizmu. W historii Kościoła mamy jednak dużo historii, które były trudne. Niektóre z nich skończyły się tragicznie, jak na przykład historia Tomasza Becketa, czy Stanisława ze Szczepanowa.

Trudno teraz nie dostrzec postawy księży, którzy przewodniczą grupom ONR. Trudno nie zauważyć lekkiego zamieszania związanego z wpływem księdza Rydzyka, który stara się wywierać wpływ na władzę. No i trudno nie zaużyć postawy naszych władz, która zachowuje pozę prokościelną. Nie jest to aż tak zaawansowane jak w Prawosławiu, ale być może do tego zmierza...

_________________
MODERATOR


Pt wrz 28, 2018 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosia napisał(a):
czym innym "ustrój' mówiący o symfonii, która w efekcie jest sojuszem tronu z ołtarzem.


Symfonia zakłada równowagę pomiędzy władzą świecką, a władzą religijną. Tak to ujął Chrystus w słowach "oddajcie Bogu to co Boskie, a cesarzowi to co cesarskie". Władza religijna nie narzuca swej woli władzy świeckiej, zaś władza świecka nie narzuca swej woli władzy religijnej. Taki jest ideał. Tak mówi prawosławie. Od tego jednak co naucza prawosławie należy oddzielić to, co w rzeczywistości robią ludzie. W historii bywało różnie. Bywało, że ta symfonia rzeczywiście się urzeczywistniała. Bywało tak, że władza religijna pozwalała władzy świeckiej narzucać swoją wolą, a i bywało odwrotnie. Wszystko zależało od ludzi, od siły ich wiary, od siły charakteru, od determinacji go tego, by się trzymać nauczania Cerkwi.

To, co jednak Małgosiu często sugerujesz w swoich postach i co też często mogę wyczytać w artykułach różnych dziennikarzy, to sugestia jakoby prawosławie nauczało o "sojuszu ołtarza z tronem", rozumianego jak wykonywanie przez władze religijne poleceń władz świeckich, co jest nie prawdą i stanowczo protestuję przeciwko tego typu sugestiom. Historia Kościoła katolickiego jest pełna takich wydarzeń gdy władza świecka narzucała mu swą wolę. Czy z tego wynika, że Kościół katolicki naucza o sojuszu ołtarza z tronem? Przyznasz sama, że takie wnioski są nieuprawnione i proszę byś tego typu tez nie stawiała też w stosunku do prawosławia.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pt wrz 28, 2018 12:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nektariusz napisał(a):
Symfonia zakłada równowagę pomiędzy władzą świecką, a władzą religijną.

Założenia to jedno, a praktyka to drugie, przynajmniej w wydaniu moskiewskim. I doprawdy nie rozumiem, dlaczego tego bronisz. Przecież nie atakuję prawosławia. Nie czepiam się abpa Sawy, bo póki co, nie widzę niczego niewłaściwego w jego postawie.
Nektariusz napisał(a):
To, co jednak Małgosiu często sugerujesz w swoich postach i co też często mogę wyczytać w artykułach różnych dziennikarzy, to sugestia jakoby prawosławie nauczało o "sojuszu ołtarza z tronem", rozumianego jak wykonywanie przez władze religijne poleceń władz świeckich, co jest nie prawdą i stanowczo protestuję przeciwko tego typu sugestiom.

To źle odczytujesz. Nie mówię o prawosławiu jako takim, a o Cerkwi Moskiewskiej. Dlaczego odbierasz tę krytykę osobiście, jako atak na prawosławie?
Nektariusz napisał(a):
Historia Kościoła katolickiego jest pełna takich wydarzeń gdy władza świecka narzucała mu swą wolę. Czy z tego wynika, że Kościół katolicki naucza o sojuszu ołtarza z tronem? Przyznasz sama, że takie wnioski są nieuprawnione i proszę byś tego typu tez nie stawiała też w stosunku do prawosławia.

Powtarzam: nigdzie nie twierdziłam, że prawosławie naucza o sojuszu ołtarza z tronem, ale że CM to praktykuje.
Co do KK, masz rację. W historii różnie bywało. Było nawet Państwo Kościelne. Proszę, zacznij czytać to, co piszę, bez uprzedzeń i widzenia zjaw, bo zacznę mysleć, że Tobie autokefalia Cerkwi w Polsce nie leży i chętnie poddałbyś się CM.
Zbigniew3991 napisał(a):
Małgosiu... na szczęście mamy za sobą czasy Cezaropapizmu. W historii Kościoła mamy jednak dużo historii, które były trudne. Niektóre z nich skończyły się tragicznie, jak na przykład historia Tomasza Becketa, czy Stanisława ze Szczepanowa.

Ooo, obrońca prawosławia :D Tylko przed kim? Ja nie atakuję prawosławia jako takiego.
Zbigniew3991 napisał(a):
Trudno teraz nie dostrzec postawy księży, którzy przewodniczą grupom ONR. Trudno nie zauważyć lekkiego zamieszania związanego z wpływem księdza Rydzyka, który stara się wywierać wpływ na władzę. No i trudno nie zaużyć postawy naszych władz, która zachowuje pozę prokościelną. Nie jest to aż tak zaawansowane jak w Prawosławiu, ale być może do tego zmierza...

Litości! Jak się ma pojedynczy ksiądz do całego Kościoła. Na marginesie: Międlar nie jest już księdzem, a o. Rydzyk, to osobny temat, którego działalności politycznej nie popiera Episkopat, tyle, że EP nie ma władzy nad redemptorystami i szkoda.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt wrz 28, 2018 17:33
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nie bronię Prawosławia. Wskazuję na wiele nadużyć zarówno w Kościele Katolickim, w Cerkwi, jak i we wspólnotach Protestanckich (Anglikanizm).
Co do pojedynczych przypadków - nawiązujące się "przymierze" pomiędzy PiS a Episkopatem Polski nie jest sprawą jednostkową. A staje się to przymierze, choćby poprzez przyzwalanie na wykorzystywanie Kościoła dla celów politycznych.

Małgosiu - poczytaj "Aspekt Polski". Jest to lokalny łódzki dziennik.

Episkopat może sobie nie popierać. W tym tygodniu, w Łodzi, była w mojej parafii Msza za Radio Maryja. Nie jest to parafia Redemdorystów.

_________________
MODERATOR


Pt wrz 28, 2018 21:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie bronię Prawosławia.

Ja natomiast nie atakuję.
Zbigniew3991 napisał(a):
Wskazuję na wiele nadużyć zarówno w Kościele Katolickim, w Cerkwi, jak i we wspólnotach Protestanckich (Anglikanizm).

Załóż wątek na temat nadużyć w poszczególnych Kościołach i tam porównaj, bo ten do tego nie służy.
Zbigniew3991 napisał(a):
Co do pojedynczych przypadków - nawiązujące się "przymierze" pomiędzy PiS a Episkopatem Polski nie jest sprawą jednostkową. A staje się to przymierze, choćby poprzez przyzwalanie na wykorzystywanie Kościoła dla celów politycznych.

Nie tylko nie masz pojęcia o Cerkwi, ale nawet o własnym Kościele. Nie ma żadnego przymierza między PiS i Episkopatem, więc nie idź w zaparte: http://wiez.com.pl/2018/09/11/przewodni ... -rozumiec/
Prymas także się wypowiedział (niejednokrotnie): https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/p ... -sz4M.html
Zbigniew3991 napisał(a):
Małgosiu - poczytaj "Aspekt Polski". Jest to lokalny łódzki dziennik.

W Łodzi jest bp Ryś, któremu na pewno nikt nie zarzuci zaangażowania politycznego. Nie interesują mnie w tym temacie poszczególni proboszczowie, bo nie o tym rozmawiamy. Nie poruszyłam sprawy żadnego batiuszki (księdza prawosławnego - dla Twojej wiadomości), bo to nie dyskutujemy o tym. Najwyraźniej nie rozumiesz na czym polega autokefalia i jaka jest różnica organizacyjna między Cerkwią a Kościołem katolickim.
Zbigniew3991 napisał(a):
Episkopat może sobie nie popierać. W tym tygodniu, w Łodzi, była w mojej parafii Msza za Radio Maryja. Nie jest to parafia Redemdorystów.

I co z tego wynika? Modlitwa za świętych nie jest potrzebna, bo są zbawieni. Mszę św. można odprawić w każdej intencji, w każdej dobrej intencji.
Proponuję Ci, abyś raczej pytał o prawosławie niż się wypowiadał. Ja pytam o to czego nie wiem/nie rozumiem i konsultuję swoje widzenie tematu. Fakt, że nie w tym wątku, ale w prywatnym, bezpośrednim i codziennym kontakcie z prawosławnym zorientowanym w temacie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 29, 2018 6:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nie piszę o modlitwie za Świętych, ale za pewną organizację działającą w Kościele.

O biskupie Grzegorzu nie piszę. Uwielbiam tego biskupa. Piszę natomiast o Aspekcie Polskim. Wypowiedzi Kościoła i wypowiedzi władz mają inny wydźwięk niż rzeczywiste zachowanie.

Nie porównuję Wspólnot, a jedynie uświadamiam, że na poziomie organizacyjnym w żadnym Kościele nie jesteśmy wolni od błędów i nadużyć. Wiem, na czym polega autokefania. Wiem również, jakie są kompetencje biskupa diecezjalnego (a są one duże). Piszę w perspektywie konkretnego wiernego, a nie globalnej organizacji. Myślę, że sposób organizacji i hierarchia nie są złe same w sobie, ale to, jak są wykorzystywane, to już inny problem. To świetne, że biskup Ryś nie wypowiada się na tematy polityczne. W Łodzi jest jednak wydawana gazeta, która się podpisuje w podtytule jako katolicka, i wypowiada się agresywnie politycznie. Rzecz jasna piszą w niej artykuły infułaci i inni księża, co sprawi wrażenie, że czasopismo ma aprobatę hierarchi kościelnej. Ze strony organizacyjnej mamy autokefanię kanoniczną w Ukrainie i autokafanie niekanoniczne. Zastanawiam się, jak to odbierają wierni Prawosławni. Zwykli wierni Prawosławni z Ukrainy.

Małgosiu - nie wypowiadam się na temat Prawosławia, a to, o czym piszę, jest moim postrzeganiem pewnych problemów. Zawsze można mnie uświadomić. Mam inną postawę niż Ty. Ty stosujesz narrację: "Wiem, znam się, nie dyskutuj ze mną tylko ucz się ode mnie". Ja mam postawę: "Ja tak to widzę, ale jeśli się mylę, to mnie popraw".

_________________
MODERATOR


So wrz 29, 2018 7:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie piszę o modlitwie za Świętych, ale za pewną organizację działającą w Kościele.
Nie ośmieszaj się. Organizacja to nie budynki, a ludzie, a ludzie są grzeszni.
Zbigniew3991 napisał(a):
O biskupie Grzegorzu nie piszę. Uwielbiam tego biskupa. Piszę natomiast o Aspekcie Polskim. Wypowiedzi Kościoła i wypowiedzi władz mają inny wydźwięk niż rzeczywiste zachowanie.

To jest temat o prawosławiu, a nie o aspekcie polskim (nie wiem dlaczego piszesz wielka literą). W temacie rozmawiamy o polityce Cerkwi Moskiewskiej jako całości, a nie o różnicy między wypowiedziami tejże Cerkwi a zachowaniem kleru. Jeśli chce rozmawiać o KK, to trzymaj się wypowiedzi Kościoła, a nie zachowań ludzi. Rozróżnienie tego nie powinno stanowić problemu dla .... Ciebie.
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie porównuję Wspólnot, a jedynie uświadamiam, że na poziomie organizacyjnym w żadnym Kościele nie jesteśmy wolni od błędów i nadużyć.

A kto mówi, że tych błędów nie ma? Dyskutowana kwestia nie jest o błędach i nadużyciach poszczególnych duchownych czy wiernych. Nawet na egzaminie po szkole podstawowej i gimnazjalnym, pięknie napisane wypracowanie, ale nie na temat, otrzymuje zero punktów.
Zbigniew3991 napisał(a):
Wiem, na czym polega autokefania. Wiem również, jakie są kompetencje biskupa diecezjalnego (a są one duże).

Nie są porównywalne.
Zbigniew3991 napisał(a):
Piszę w perspektywie konkretnego wiernego, a nie globalnej organizacji.

Nie na temat.
Zbigniew3991 napisał(a):
Myślę, że sposób organizacji i hierarchia nie są złe same w sobie, ale to, jak są wykorzystywane, to już inny problem. To świetne, że biskup Ryś nie wypowiada się na tematy polityczne. W Łodzi jest jednak wydawana gazeta, która się podpisuje w podtytule jako katolicka, i wypowiada się agresywnie politycznie. Rzecz jasna piszą w niej artykuły infułaci i inni księża, co sprawi wrażenie, że czasopismo ma aprobatę hierarchi kościelnej.

Nie na temat.
Zbigniew3991 napisał(a):
Ze strony organizacyjnej mamy autokefanię kanoniczną w Ukrainie i autokafanie niekanoniczne. Zastanawiam się, jak to odbierają wierni Prawosławni. Zwykli wierni Prawosławni z Ukrainy.

Zastanawiasz się używając analogii z działalnością o. Rydzyka? Nie ma analogii, bo organizacja (nie w sensie podmiotu) Cerkwi i KK są kompletnie różne.
Cytuj:
Małgosiu - nie wypowiadam się na temat Prawosławia, a to, o czym piszę, jest moim postrzeganiem pewnych problemów. Zawsze można mnie uświadomić. Mam inną postawę niż Ty. Ty stosujesz narrację: "Wiem, znam się, nie dyskutuj ze mną tylko ucz się ode mnie". Ja mam postawę: "Ja tak to widzę, ale jeśli się mylę, to mnie popraw".

Yyyy? Wypowiadasz sie autorytatywnie i w dodatku nie na temat, więc?
W przeciwieństwie do Ciebie pisze w temacie, którego dotyczy dyskusja (nie zdarzyła mi się nigdy praca nie na temat, nawet jeśli merytorycznie nie była najlepsza, a polonistą nie jestem). Dodatkowo, jak napisałam, a co zignorowałeś, mam bezpośredni kontakt z prawosławnym, znającym organizację i teologię prawosławia, z którym się konsultuję.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 29, 2018 8:00
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Piszę z dużej litery, bo to tytuł, a tytuły pisze się z dużych liter. Hiperpoprawnie: "Aspekt Polski". Jest to prasa, a więc nie są to wypowiedzi konkretnego księdza, a jest to wypowiedź w imieniu całej grupy, w tej sytuacji Kościoła.

Nie wypowiadam się autorytatywnie, a zabieram głos w dyskusji. W dyskusji każdy może się wypowiedzieć i każdy może każdego poprawić.

Właśnie na tym forum mamy kontakty z Pawosławnymi, dlatego piszę na tym forum, żeby się konsultować. Zefciu, Nektariusz - zawsze mogą włączyć się do dyskusji.

Co do Kościoła i Cerkwi - ma to swoje analogie. I tu i tam są biskupi, stąd porównia można przeprowadzać. Co do pisania nie na temat: moim zdaniem można i nawet trzeba spojrzeć na sprawę Prawosławia z perspektywy Katolicyzmu, które również ma jakieś doświadczenia w zmaganiu się z polityką.

_________________
MODERATOR


So wrz 29, 2018 8:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Piszesz nie na omawiany temat, ale wyciągasz analogie z kosmosu które analogiami nie są.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 29, 2018 8:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Piszesz nie na omawiany temat, ale wyciągasz analogie z kosmosu które analogiami nie są.


Dobrze. Myślę, że gdybyś do tego nie nawiązała, temat potoczyłby się swoją drogą. Zostawmy więc te sprawę, to dyskusja potoczy się dalej wlaściwym torem.

_________________
MODERATOR


So wrz 29, 2018 8:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
:D Ja? :shock: viewtopic.php?p=1015620#p1015620

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 29, 2018 8:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Posty dotyczące porozumienia KK z ChRL przeniesiono: viewtopic.php?f=7&t=40828

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn paź 01, 2018 21:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Gratulacje z przyznania autokefalii Ukrainie.
Ta decyzja jednoczesnie pokazuje na koniecznosc istnienia Centrum.
Na ziemi rowniez.


Pt paź 12, 2018 20:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL