Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kozioł napisał(a):
"Autokefalia" to status danego Kościoła prawosławnego, to nie to samo co określenie"Kościół", czy "Cerkiew". Trochę je nadużywasz.

Cerkiew jest jedna niezależnie od statusu. Wyznanie wiary (Credo) jest takie same jak w KK, tyle że mówią o wierze w jedną Cerkiew. Wg Twojej logiki każdy kraj ma osobną Cerkiew. To tak nie dziala. Mimo autokefalii jest jedna Cerkiew Prawosławna w świecie. Tak trudno to pojąć? A skoro jest jedna to sakramenty przyjmowane gdziekolwiek nie powodują utraty "członkowstwa" Cerkwi kraju, w którym się mieszka. Nikt mieszkający na terytorium Polski przystępujący do Komunii na wycieczce czy wczasach w Bułgarii nie staje się członkiem tamtej autokefalii.
Nie zarzucaj mi nadużywania pojęć, bo tłumaczę Tobie jak krowie na rowie przynależność jurysdykcyjną poprzez używanie pojęcia autokefalii.
Kozioł napisał(a):
Kościoły prawosławne są terytorialne i wszyscy prawosławni na danym terenie sa członkami danego "lokalnego" Kościoła prawosławnego.

Zgoda.
Kozioł napisał(a):
Przystępując do Wieczerzy np. w Bułgarii potwierdza się swą przynależność.

Tych, co tam miezkają, a nie turystów.
Kozioł napisał(a):
Wieczerza ma wymiar bardzo wspólnotowy (nie tylko w prawosławiu).

Wybacz, ale tak samo w Cerkwi jak w KK wspólnota to nie poszczególny zbór jak w protestantyzmie. Dlatego Komunia św. przyjęta gdziekolwiek na świecie nie zmienia przynależności jurysdykcyjnej. Każdy prawosławny jest przede wszystkim członkiem Ciała Chrystusa czyli Cerkwi Prawosławnej jako jednego organizmu. Twoje zaklinanie rzeczywistości i wymądrzanie się niczego tu nie zmieni.
Co do mojego znajomego: życzyłabym każdemu wiernemu każdego Kościoła takiej wiedzy na temat swojego Kościoła, jaką on ma. Mam jednak nadzieję, że pojawi się zefciu i potwierdzi moje słowa. Tyle, że nie spodziewam się, że przyznasz mi wtedy rację. Co najwyżej sklwitujesz: zefciowi wierzę, ale Małgosiaa kieruje się uprzedzeniami :D

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 22:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Tytuł: Granica katolik - niekatolik

Kozioł napisał(a):

Ale skoro tego nie zrobiłas, to odpowiem i tu:

Małgosiaa napisał(a):
Argumenty są tu:
Małgosiaa napisał(a):
Zanim napisałam poprzedni post, upewniłam się do do treści u źródła, czyli u znajomego prawosławnego. Nie ma znaczenia, w jakim państwie prawosławny przystąpi do Komunii. Pozostaje prawosławnym i nie traci członkowstwa swojej autokefalii.

To ten sam "prawosławny", który pouczał ciebie w sprawie Ukrainy?
Nikt nie pisał, że przestaje byc prawosławnym, nie wiem co z czym mylisz i skad u ciebie ten pomysł.
"Autokefalia" to status danego Kościoła prawosławnego, to nie to samo co określenie"Kościół", czy "Cerkiew". Trochę je nadużywasz.

Kościoły prawosławne są terytorialne i wszyscy prawosławni na danym terenie sa członkami danego "lokalnego" Kościoła prawosławnego. To jest w Cerkwi dogmat. Przystępując do Wieczerzy np. w Bułgarii potwierdza się swą przynależność. Wieczerza ma wymiar bardzo wspólnotowy (nie tylko w prawosławiu).
Wiem, nie pojmujesz ale nóżką już nie tup.

---------------------------------------------------------------
Tytuł: Granica katolik - niekatolik

andej napisał(a):

Katolik przyjmujący komunię w Kościele Prawosławnym łączy się z nim (co sama nazwa wskazuje). Warto spytać się jakiegoś batiuszki, a nie zwykłego prawosławnego. Wyjaśnić to może człek nieco lepiej znający teologie. Albo też spróbować, gdy jest się w miejscu, gdzie uczestnictwo we mszy świętej rzymskokatolickiej możliwe nie jest, a w cerkwi i owszem.
Natomiast przystępowanie do komunii świętej przez prawosławnego z innej autokefalii (z wyjątkiem Kościołów obłożonych klątwą) nie rodzi żadnych z mian. I będzie uznane za świętokradztwo lub przyłączenie się (komunia) do obecnej.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Wyznanie wiary (Credo) jest takie same jak w KK
Nie, KK je zmienił (filioque).
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Wieczerza ma wymiar bardzo wspólnotowy (nie tylko w prawosławiu).

Wybacz, ale tak samo w Cerkwi jak w KK wspólnota to nie poszczególny zbór jak w protestantyzmie. Dlatego Komunia św. przyjęta gdziekolwiek na świecie nie zmienia przynależności jurysdykcyjnej. Każdy prawosławny jest przede wszystkim członkiem Ciała Chrystusa czyli Cerkwi Prawosławnej jako jednego organizmu. Twoje zaklinanie rzeczywistości i wymądrzanie się niczego tu nie zmieni.
Znów sie "wykazałaś". U protestantów wspólnota Wieczerzy, to wspólnota wszystkich chrześcijan.

Jeżeli "posprzatałaś", to zrób to jak nalezy: od twojego pierwszego postu, nie od srodka. niezły bałagan zrobiłas.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N cze 16, 2019 22:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kozioł napisał(a):
Nie, KK je zmienił (filioque).

Nie pogrywaj sobie, bo nie ze mna te numery. Moje posty czyta się całościowo, a nie rozbiera na czynniki pierwsze. Pisałam o wierze w jeden Kościół/jedną Cerkiew.
Kozioł napisał(a):
Znów sie "wykazałaś". U protestantów wspólnota Wieczerzy, to wspólnota wszystkich chrześcijan.

Akurat mnie protestantyzm tutaj nie interesuje, bo tam jest w ogóle misz masz, jesli chodzi o wspólnotę. Można wierzyć w UFO, bo się wyczytało w Biblii, że istnieje, a i tak jest się jednością. Z drugiej strony dziękuję za taką jedność wszystkich chrześcijan, gdzie jest nienawiść do KK, czego jesteś doskonałym przykładem (całe szczęście, że Twój proboszcz nie podziela Twojego stanowiska). Powyższe potraktuj jako odpowiedź, a nie głos w dyskusji na temat protestantyzmu. Posty o protestantyzmie będą wycinane (nie będę przenosić i nie mów, że ja zacZęłam).
Kozioł napisał(a):
Jeżeli "posprzatałaś", to zrób to jak nalezy: od twojego pierwszego postu, nie od srodka.

Nie ma tam żadnego mojego postu oprócz tego z informacją o przeniesieniu i odpowiedzi na temat błedu w przenoszeniu. Jeśli walisz, to nie rób tego na oślep.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 22:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
andej napisał(a):

Katolik przyjmujący komunię w Kościele Prawosławnym łączy się z nim (co sama nazwa wskazuje). Warto spytać się jakiegoś batiuszki, a nie zwykłego prawosławnego. Wyjaśnić to może człek nieco lepiej znający teologie. Albo też spróbować, gdy jest się w miejscu, gdzie uczestnictwo we mszy świętej rzymskokatolickiej możliwe nie jest, a w cerkwi i owszem.
Natomiast przystępowanie do komunii świętej przez prawosławnego z innej autokefalii (z wyjątkiem Kościołów obłożonych klątwą) nie rodzi żadnych z mian. I będzie uznane za świętokradztwo lub przyłączenie się (komunia) do obecnej.

Mam dyskutować z @andej bez jego udziału?
No to w pierwszej kwestii katolik przystepujący do Wieczerzy "zastepczo" w Cerkwi. Pytałem juz o to batuszkę i jest to świętokradztwo. Od tego samego księdza prawosławnego mam informację o tym, ze jest to włączenie do lokalnego Kościoła. Nie wiem czy i jaka jest rozbieżność między praktyka, a teologią.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N cze 16, 2019 22:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
@andej dostał informację, gdzie przeniesiono jego wypowiedź.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 22:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Nie, KK je zmienił (filioque).

Nie pogrywaj sobie, bo nie ze mna te numery. Moje posty czyta się całościowo, a nie rozbiera na czynniki pierwsze. Pisałam o wierze w jeden Kościół/jedną Cerkiew.
I katolicy dla prawosławnych sa poza Cerkwią.


Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Znów sie "wykazałaś". U protestantów wspólnota Wieczerzy, to wspólnota wszystkich chrześcijan.

Akurat mnie protestantyzm tutaj nie interesuje, bo tam jest w ogóle misz masz, jesli chodzi o wspólnotę. Można wierzyć w UFO, bo się wyczytało w Biblii, że istnieje, a i tak jest się jednością. Z drugiej strony dziękuję za taką jedność wszystkich chrześcijan, gdzie jest nienawiść do KK, czego jesteś doskonałym przykładem (całe szczęście, że Twój proboszcz nie podziela Twojego stanowiska). Powyższe potraktuj jako odpowiedź, a nie głos w dyskusji na temat protestantyzmu. Posty o protestantyzmie będą wycinane (nie będę przenosić i nie mów, że ja zacZęłam).

Znów wycieczki osobiste i wmawianie mi jakieś nienawiści. To jest nieuczciwe i podałbym do moderatora ale przeciez samej sobie uwagi nie dasz.
Dam, moze jakis inny przeczyta (jezeli nie usuniesz).
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Jeżeli "posprzatałaś", to zrób to jak nalezy: od twojego pierwszego postu, nie od srodka.

Nie ma tam żadnego mojego postu oprócz tego z informacją o przeniesieniu i odpowiedzi na temat błedu w przenoszeniu. Jeśli walisz, to nie rób tego na oślep.
A gdzie początek? "Znikł sie"?
To się własnie nazywa naduzyciem. I dlatego jestes niewiarygodna jako moderator.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N cze 16, 2019 22:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Mam nadzieję, że wiesz iż zgłosiłeś swój post :D
Kozioł napisał(a):
A gdzie początek? "Znikł sie"?
To się własnie nazywa naduzyciem. I dlatego jestes niewiarygodna jako moderator.

Jaki początek? Zacytowałam to, na co odpowiadałam. Reszta jest w Twoim poście.
@Kozioł, proszę przestać pogrywać ze mną, bo dostaniesz ostrzeżenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
@Kozioł, proszę przestać pogrywać ze mną, bo dostaniesz ostrzeżenie.

Włączył się słynny tryb...
Przeczytaj początek przeniesionej tu dyskusji. Brakuje kilku postów (co najmniej dwóch).
Gdzieś ci się "znikneło".
Dawaj to ostrzeżenie, skoro tak pogrywasz. Zaczęłaś od wycieczki osobistej a zakończysz ostrzeżeniem. Cała ty!

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N cze 16, 2019 23:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nie zniknęły, ale jakimś dziwnym trafem znalazły się w temacie "Katolicy- prawoslawni". Już są w tym wątku. I właśnie ten chamski atak, to m.in. pomówienie o znikanie postów, jakobym wycinała niewygodne.
Cytuj:
Cała ty!

I znów chamski atak. Pominę już to, że wciskałeś mi kit jakobym dała Ci ostrzeżenie za coś, za co nie dałam i co jedynie "niezależny" mod Ci wyjaśnił. Nie doczekałam się żadnej skruchy w temacie tego oskarżenia. Cały ty?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 16, 2019 23:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kozioł napisał(a):
... No to w pierwszej kwestii katolik przystepujący do Wieczerzy "zastepczo" w Cerkwi. Pytałem juz o to batuszkę i jest to świętokradztwo. Od tego samego księdza prawosławnego mam informację o tym, ze jest to włączenie do lokalnego Kościoła. Nie wiem czy i jaka jest rozbieżność między praktyka, a teologią.

To różnica podejścia. Kościół Katolicki dopuszcza takie sytuacje.
Natomiast w podejściu prawosławnych pozorna sprzeczność. Albowiem są dwie postawy. Przyjęcie przez katolika komunii świętej jest przez prawosławnych uznawane za konwersję. Bez potrzeby deklaracji przystąpienia. Dla prawosławnych nie istnieje komunia święta jako komunią z Bogiem, ale jako komunia z Bogiem i z całą wspólnotą Kościoła Prawosławnego. Dlatego ksiądz zapytany o możliwość przyjęcia sakramentu wyjaśni że stajesz się prawosławnym. Jeśli to odrzucisz uzna to za świętokradztwo. Tak samo jak późniejszy powrót do sakramentów w Kościele Katolickim.
Ocena sytuacji zależy od aktu woli przystępującego do komunii świętej.


Pn cze 17, 2019 7:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Dodajmy, że autokefaliczne kościoły prawosławne są wzajemnie w komunii. Podczas każdej mszy prawosławnej są odczytywane dyptychy, które zawierają imiona patriarchów i zwierzchników wszystkich autokefalii uznawanych za wspólne <1>. Wyłączenie z dyptychów jest formalnie równoważne z katolicką ekskomuniką, interdyktem i ogólnym potępieniem. Na chwilę obecną jest 14 wzajemnie uznawanych autokefalii, dodatkowo w Konstantynopolu na 15-tym miejscu wymienia się Ukrainę, a w Moskwie - Kościół Prawosławny w Ameryce. <2>

<1> https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyptych_(religia)

<2> https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0 ... 0%B2%D0%BE)

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 17, 2019 8:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
bert04 napisał(a):
<1>. Wyłączenie z dyptychów jest formalnie równoważne z katolicką ekskomuniką, interdyktem i ogólnym potępieniem.


Na początek jest tylko zerwaniem łączności eucharystycznej ( jeżeli jedna Cerkiew strzeli focha, jak to się ma z CPU i OCA), do ekskomunik, anatem i przeklinania 100 pokoleń wstecz jeszcze droga daleka.


Pn cze 17, 2019 8:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
@Smokepsv
Czy mógłbyś odnieść asię do rewelacji @Kozioł, że prawosławny przyjmujący Komunię św. w innej autokefalii automatycznie staje się członkiem tejże? (moja dyskusja z @Kozioł - kto ma rację?).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn cze 17, 2019 8:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: prawosławie - kilka pytań
primo: W linkach w moim poście trzeba ręcznie uzupełnić ")" na końcu.

secundo: @Smokepsv: jest różnica między włączeniem do dyptychów, a wyłączeniem, "wymazywaniem" z dyptychów. To pierwsze wynika ze sporów o nadawanie autokefalii i nie ma wpływu na uznawanie sakramentów. To drugie jest aktem dużo wyższej rangi.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 17, 2019 8:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL