Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
@Smokepsv
Czy mógłbyś odnieść asię do rewelacji @Kozioł, że prawosławny przyjmujący Komunię św. w innej autokefalii automatycznie staje się członkiem tejże? (moja dyskusja z @Kozioł - kto ma rację?).


Jeżeli mam rację i dobrze kojarzę ( jak źle to Zefciu mnie poprawi ) powinno się prosić o błogosławieństwo swojego biskupa na przyjęcie eucharystii od innego biskupa ( oczywiści w ramach innych autokefalii ).

bert04 napisał(a):
secundo: @Smokepsv: jest różnica między włączeniem do dyptychów, a wyłączeniem, "wymazywaniem" z dyptychów. To pierwsze wynika ze sporów o nadawanie autokefalii i nie ma wpływu na uznawanie sakramentów. To drugie jest aktem dużo wyższej rangi.


No raczej jest różnica między włączeniem a wyłączeniem. Tylko że powody wyłączenia mogą być "prozaiczne" jak i "bardzo poważne".


Pn cze 17, 2019 9:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
No raczej jest różnica między włączeniem a wyłączeniem. Tylko że powody wyłączenia mogą być "prozaiczne" jak i "bardzo poważne".


Oczywiście. Jak patriarcha Focjusz wymazywał patriarchę Mikołaja z dyptychów, to też były bardzo prozaiczne powody. Jak kard. Humbert rzucał nakładał ekskomunikę na patriarchę Cerulariusza (uff, prostszych imion już nie mieli), to większość ludzi to zignorowała. Dziś można też machnąć ręką na to, że Moskwa wypisała z dyptychów Konstantynopol rok temu (nie wiem, jaki jest aktualny stan), gdyby nie to, że właśnie tak się schizmy rozpoczynały dotychczas. Gdyby nie to, że i tym razem na kwestie religijne nakładają się kwestie polityczne. Wtedy, konkurencja pierwszego i drugiego Rzymu, teraz, konkurencja drugiego i trzeciego Rzymu i spory o strefy wpływów pewnego polityka, stojącego nad patriarchami jednej ze stron.

Może rozejdzie się po kościach, ale nie bagatelizowałbym tego rozwoju sytuacji.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 17, 2019 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Uuuuuu czyżby kolejny wyznawca jego zajebistosci P....a.


Pn cze 17, 2019 15:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
Uuuuuu czyżby kolejny wyznawca jego zajebistosci P....a.


Skąd takie przypuszczenie? Wystarczy, że władca świecki pewnego państwa ma interesy w pewnym regionie i przywódca religijny w tym samym państwie ma interesy w tym samym regionie. I już mamy mieszankę, z której się czasem schizmy tworzyły. Nie jest to pochodną zajebistości, ale być może wybujałych ambicji tych i innych uczestników tego konkretnego sporu.

A ambicji temu hipotetycznemu politykowi chyba nie chcesz odmówić?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 17, 2019 15:35
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nie słyszałem o takiej praktyce, jak proszenie biskupa o zezwolenie na przyjęcie Komunii w innej autokefalii. Choć nie wykluczam, że taki przepis może gdzieś tam istnieć, jednak w dzisiejszych czasach jest martwy i niepraktyczny. Wychodzi na to, że byłem jakiś czas członkiem ROCOR… ale w sumie, co z tego?


Pn cze 17, 2019 17:42
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Co to ROCOR?


Pn cze 17, 2019 18:04
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque napisał(a):
Co to ROCOR?
http://lmgtfy.com/?q=ROCOR


Pn cze 17, 2019 18:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
Nie słyszałem o takiej praktyce, jak proszenie biskupa o zezwolenie na przyjęcie Komunii w innej autokefalii. Choć nie wykluczam, że taki przepis może gdzieś tam istnieć, jednak w dzisiejszych czasach jest martwy i niepraktyczny. Wychodzi na to, że byłem jakiś czas członkiem ROCOR… ale w sumie, co z tego?

Byłeś? To znaczy, że sam dokonałeś aktu? Czy też postępowałeś tak, że wyznawcy tamtejsi uznawali, że tak się stało?
To, że oni wyciągali jakieś wnioski (zgodnie z własnym rozumieniem), nie znaczyło to, że taki sam fakt miał miejsce w świetle Nauki Kościoła.


Pn cze 17, 2019 20:11
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Link nie działa


Pn cze 17, 2019 20:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Patriarchat Moskiewski Kościoła Prawosławnego, a właściwie jego diaspora.
Podanie całej nazwy, angielskiego skrótu, jego rozwinięcie ... rozwija. Bawi. A może ...

Wpisz sam skrót w wyszukiwarce. Wyjdzie: Russian Orthodox Church Outside Russia.


Pn cze 17, 2019 20:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque napisał(a):
Link nie działa

Działa doskonale.
Ułatwię: http://lmgtfy.com/?q=ROCOR

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt cze 18, 2019 0:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Widok tego typu linka zawsze poprawia mi humor :)

A aby nie było, że offtop - czy tylko mi prawosławne nabożeństwa wydają się przepiękne i to mimo tego, że jak byłam to prawie nic nie rozumiałam?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 18, 2019 0:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: prawosławie - kilka pytań
IrciaLilith napisał(a):
Widok tego typu linka zawsze poprawia mi humor :)

A aby nie było, że offtop - czy tylko mi prawosławne nabożeństwa wydają się przepiękne i to mimo tego, że jak byłam to prawie nic nie rozumiałam?

W ramach "tygodnia" ekumenicznego byłem w Cerkwi św. Mikołaja w Poznaniu i liturgia byłaby na pewno piękniejsza gdybym rozumiał te wszystkie symbole otwierania, zamykania, wchodzenia, wychodzenia, wnoszenia, chowania. Dla prostego metodysty wygląda to tak, ze trzeba urodzić się prawosławnym aby mieć szanse się w tym połapać.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt cze 18, 2019 0:47
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
andej napisał(a):
Byłeś? To znaczy, że sam dokonałeś aktu? Czy też postępowałeś tak, że wyznawcy tamtejsi uznawali, że tak się stało?
Przecież podałem kontekst tej wypowiedzi. Przyjmowałem Eucharystię w San Francisco w katedrze budowanej przez św. Jana Cudotwórcę. Nie prosiłem w tym celu o żadne pozwolenie. Wydaje mi się, że kapłan przy spowiedzi pytał mnie o to, skąd przyjechałem i nie widział problemów w związku z faktem, że jestem z PAKP.

Kozioł napisał(a):
Dla prostego metodysty wygląda to tak, ze trzeba urodzić się prawosławnym aby mieć szanse się w tym połapać.
Bez przesady. Wystarczy pochodzić i poczytać.


Wt cze 18, 2019 6:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kozioł napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Widok tego typu linka zawsze poprawia mi humor :)

A aby nie było, że offtop - czy tylko mi prawosławne nabożeństwa wydają się przepiękne i to mimo tego, że jak byłam to prawie nic nie rozumiałam?

W ramach "tygodnia" ekumenicznego byłem w Cerkwi św. Mikołaja w Poznaniu i liturgia byłaby na pewno piękniejsza gdybym rozumiał te wszystkie symbole otwierania, zamykania, wchodzenia, wychodzenia, wnoszenia, chowania. Dla prostego metodysty wygląda to tak, ze trzeba urodzić się prawosławnym aby mieć szanse się w tym połapać.


Ja raz skusiłem się na wejście na taką normalną (?) mszę prawosławną, bez żadnego tygodnia specjalnego. Tak po dobrej godzinie pełnej śpiewów po, chyba, starogrecku, wchodzeniu i wychodzeniu kapłana i licznych pokłonach (a raczej "kucaniach") niewielu obecnych wyszedłem. Jak się później dowiedziałem, prawdopodobnie byłem na jakiejś "fazie wstępnej" przed "mszą właściwą". To tłumaczy też pewnie, dlaczego w momencie wychodzenia akurat parking przed soborem się powoli zapełniał...

Być może podobna różnica jest między jakąś specjalną mszą katolicką z okazji świąt, rekolekcji lub przynajmniej tygodniem ekumenicznym, a taką normalną powszednią mszą w niedzielę zwykłą. Poza tą długością. Nie oczekiwałem, że wszystko zrozumiem, jednak skala różnic jednak mnie chyba przerosła.
________________

zefciu napisał(a):
Przyjmowałem Eucharystię w San Francisco w katedrze


A ta katedra należy do ROCOR czy do OCA? Czy to zależy od aktualnego stanu uznawania autokefalii, czyli dla Greków będzie to autonomiczna ROCOR a dla Polaków czy Rosjan, autokefaliczna OCA?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 18, 2019 8:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL