Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Post Re: prawosławie - kilka pytań
bert04 napisał(a):
Ja raz skusiłem się na wejście na taką normalną (?) mszę prawosławną, bez żadnego tygodnia specjalnego. Tak po dobrej godzinie pełnej śpiewów po, chyba, starogrecku, wchodzeniu i wychodzeniu kapłana i licznych pokłonach (a raczej "kucaniach") niewielu obecnych wyszedłem. Jak się później dowiedziałem, prawdopodobnie byłem na jakiejś "fazie wstępnej" przed "mszą właściwą". To tłumaczy też pewnie, dlaczego w momencie wychodzenia akurat parking przed soborem się powoli zapełniał...
Byłeś na Jutrzni. W tradycji greckiej Jutrznię niedzielną służy się rano. W słowiańskiej przeniesiona ona jest na wieczór dnia poprzedniego i poprzedzając Nieszporami, a kończąc Prymą (tzw. Całonocne Czuwanie). Przed niedzielną Liturgią zaś służy się tylko Tercję i Sekstę. To rozwiązanie wydaje mi się trochę „przystępniejsze”, bo Jutrznia jest najdłuższym nabożeństwem cyklu dobowego. U Słowian oba „bloki” mają mniej więcej tę samą długość. U Greków mamy krótkie Nieszpory w sobotę wieczorem i czterogodzinną służbę w niedzielę rano (jak chcesz zachować post eucharystyczny może być szczególnie ciężko).
Cytuj:
A ta katedra należy do ROCOR czy do OCA?
Do ROCOR. Tak jak do ROCOR należał (i to w czasach, gdy nie było łączności kanonicznej) św. Jan.
Cytuj:
Czy to zależy od aktualnego stanu uznawania autokefalii, czyli dla Greków będzie to autonomiczna ROCOR a dla Polaków czy Rosjan, autokefaliczna OCA?
Polska uznaje zarówno autokefalię OCA, jak i PM, pod którego jurysdykcję podlega autonomiczny ROCOR. Niektóre cerkwie nie uznają autocefalii OCA, ale też nie uważają jej za schizmatycką. Poza tym nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek miał jakieś blokady przed wstąpieniem do cerkwi, w której spoczywają relikwie czczonego przez niego świętego „bo jurysdykcje”.

Aaaa, jeszcze taki kawał:
– Czy Całonocne Czuwanie rzeczywiście trwa całą noc?
– Nie. Tylko tak się wydaje.


Wt cze 18, 2019 9:10

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
U Greków mamy krótkie Nieszpory w sobotę wieczorem i czterogodzinną służbę w niedzielę rano (jak chcesz zachować post eucharystyczny może być szczególnie ciężko).


To też chyba tylko w monasterach. Będąc nad Jordanem w monasterze Jana Chrzciciela 18 stycznia liturgia była właśnie służona z wieczerni, ale jakoś tak te 4 godziny nie dały się mocno w kość. Co więcej sama liturgia jest bardzo krótka w porównaniu do poprzedzającej ją jutrzni, natomiast już 19 stycznia na Grobie Pańskim i 20 stycznia w grocie narodzenia wydaje mi się że służono normalnie.


Wt cze 18, 2019 13:44
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Ostatnio widziałem że patriarcha Konstantynopola zarzuca patriarsze z Grecji że ten doprowadzi do schizmy. Czy istnieje taka możliwość?

https://ekai.pl/arcybiskup-cypru-do-pat ... -pierwszy/ tu coś o tym piszą


N gru 22, 2019 18:21

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque napisał(a):
Ostatnio widziałem że patriarcha Konstantynopola zarzuca patriarsze z Grecji że ten doprowadzi do schizmy. Czy istnieje taka możliwość?

https://ekai.pl/arcybiskup-cypru-do-pat ... -pierwszy/ tu coś o tym piszą


W tym artykule piszą o zdaniu arcybiskupa Cypru, a nie o zdaniu patriarchy Konstantynopola. Właśnie takie nieporozumienia powodują sztuczną zadymę. Tylko spokój nas doprowadzi do dialogu, a nie wzniecanie kurzu i bicie piany.

_________________
MODERATOR


N gru 22, 2019 19:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Skoro tak: czepiasz się słówek, unikasz dyskusji próbując rozbić ja na tuziny słownych przepychanek.
A jakieś konkretne kontrargumenty?
Kontrargumenty na co?Wskazałem na twoja metodę "dyskutowania". Istnienie plaży można ukryć szukając pomiędzy ziarnkami piasku. Grzebać w piasku nie mam zamiaru.
Ale zadam jedno pytania, po którym (byc moze) przestaniesz pytać o szynkę: czy kobiety po porodzie, po połogu mogą wejść ot tak do cerkwi i czy kobiety w czasie miesiączki mogą uczestniczyć w Eucharystii?
A kaszankę jesz? :twisted:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 27, 2019 12:42
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
Kontrargumenty na co?
Na cokolwiek z tego, co pisałem.
Cytuj:
czy kobiety po porodzie, po połogu mogą wejść ot tak do cerkwi i czy kobiety w czasie miesiączki mogą uczestniczyć w Eucharystii?
A kaszankę jesz? :twisted:
Tak, mogą, jem.
Natomiast, owszem, wiem do czego pijesz. Nie mam pojęcia jednak, jak istnienie w cerkwi pewnych zwyczajów wziętych ze ST ma się do tej dyskusji?


Pt gru 27, 2019 13:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Kontrargumenty na co?
Na cokolwiek z tego, co pisałem.
Cytuj:
czy kobiety po porodzie, po połogu mogą wejść ot tak do cerkwi i czy kobiety w czasie miesiączki mogą uczestniczyć w Eucharystii?
A kaszankę jesz? :twisted:
Tak, mogą, jem.

No i dałes dowód na to jak prowadzisz dyskusje.
Nie odpowiedziałes na pytanie: czy kobiety po porodzie, po połogu mogą wejść ot tak do cerkwi i czy kobiety w czasie miesiączki mogą uczestniczyć w Eucharystii (a całowanie ikon, zapalanie swieczek, spowiedź?) ?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 27, 2019 13:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
@zefciu
Sprostowanie.
Cytuj:
Tak, mogą

Odpowiedziałeś na pytanie.
Zastanawiam się tylko, czy to niedopowiedzenie, czy świadomie mijasz się z prawdą (a może manipulacja?).
Daję szanse na dopowiedzenie/sprostowanie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 27, 2019 13:35
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
No i dałes dowód na to jak prowadzisz dyskusje.
Nie odpowiedziałes na pytanie
Odpowiedziałem. Ale Ty, widać, tak bardzo chcesz dowieść mojej „winy”, że mimo iż odpowiedziałem, udajesz, że nie zauważyłeś. Ponownie zatem: tak, mogą. Ale nawet jeśli wierzą, że nie mogą, to co z tego wynika dla dyskusji?
Wybawiony napisał(a):
Ponieważ nie oczekuję już zbytnio na to, że zefciu odpowie na moje ostatnie pytanie skierowane do niego
Prosiłem o danie sobie spokoju z tą karykaturą metody sokratejskiej.
Cytuj:
o tyle ikona nie jest obrazem Chrystusa
Co zatem przedstawia ikona pantokratora?,
Cytuj:
gdyż ani nie została przez Niego zrodzona
No tak. Zapomniałem, że wszystkie moje zdjęcia musiałem urodzić.
Kozioł napisał(a):
Zastanawiam się tylko, czy to niedopowiedzenie, czy świadomie mijasz się z prawdą (a może manipulacja?).
Daję szanse na dopowiedzenie/sprostowanie.
Przecież doprecyzowałem, że owszem, istnieje pewien zwyczaj, przez wiele kobiet praktykowany, aby w tych dniach wstrzymywać się od pewnych czynności. Nie jest to jednak wymóg kanoniczny. Natomiast Ty nadal nie napisałeś, jak ten fakt ma się do tej dyskusji. Wypominanie komuś, kto twierdzi, że należy zachowywać literę prawa tego, że je szynkę ma sens. Wypominanie komuś, kto twierdzi, że nie trzeba jej zachowywać tego, że jakieś jego współwyznawczynie przestrzegają czegoś, co się z Prawa wywodzi – jaki ma?


Pt gru 27, 2019 13:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Przecież doprecyzowałem, że owszem, istnieje pewien zwyczaj, przez wiele kobiet praktykowany, aby w tych dniach wstrzymywać się od pewnych czynności. Nie jest to jednak wymóg kanoniczny.

Nie jest to zwyczaj praktykowany przez kobiety ale nauczanie/praktyka duchownych prawosławnych w wielu Cerkwiach. Także np. w Polsce.

Odpowiedzi na te pytania z portalu Cerkiew.pl
z roku 2018
z roku 2029
ponownie 2019

Rozważania o nieczystości I z cerkiew.info

Własnie udowodniłem ci manipulację informacją.
Własnie udowodniłem ci takze niekonsekwencję (w dyskusji odcinasz sie od ST)

Tak to wygląda, gdy na chwile podniesie się głowę i przestanie wpatrywać w ziarenka piasku :twisted:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 27, 2019 14:20
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
Własnie udowodniłem ci manipulację informacją.
W jaki sposób? Przecież przyznałem, że taka praktyka istnieje. Zadałem Ci też pytanie, jak ma się ona do naszej dyskusji. Pytanie to zignorowałeś.
Cytuj:
Których nie czytałeś, lub czytałeś po łebkach.
Cytuj:
Własnie udowodniłem ci takze niekonsekwencję (w dyskusji odcinasz sie od ST)
Nie. Nigdzie się nie odcinałem od ST. Wręcz przeciwnie – dowodziłem istnienia pierwowzoru ikonodulii właśnie w kulcie Starego Testamentu. Czyniłem to do tego stopnia konsekwentnie, że to Przeemek zaczął się odcinać od Starego Testamentu twierdząc, że może w Starym Przymierzu było wolno, ale w Nowym zostało to zniesione.


Pt gru 27, 2019 14:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Własnie udowodniłem ci manipulację informacją.
W jaki sposób? Przecież przyznałem, że taka praktyka istnieje.

Wpierw napisałes "tak" bez zadnych warunków, potem pisałes o zwyczaju wśród kobiet jakby to była sprawa kulturowa. A jest to nauczanie poszczególnych Cerkwi (np. Greckiej, czy Polskiej).

Tak, manipulowałeś.

Jak ma sie to do dyskusji? Odniosłem sie do twojego "stylu" "dyskusji".

Cytuj:
Nigdzie się nie odcinałem od ST
Odpowiem twoja metoda i zacytuję: "a szynkę jesz?"

Życzę dalszego udanego pingponga ;)

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 27, 2019 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
o tyle ikona nie jest obrazem Chrystusa
(1) Co zatem przedstawia ikona pantokratora?,
Cytuj:
gdyż ani nie została przez Niego zrodzona
(2) No tak. Zapomniałem, że wszystkie moje zdjęcia musiałem urodzić.

1. A czym mam się kierować? Tym, co widzę na obrazku, czy może tytułem dzieła?
2. Gdybyś je zrodził, to mogłyby uchodzić za ikony zefcia ;)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 27, 2019 16:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Wybawiony napisał(a):
2. Gdybyś je zrodził, to mogłyby uchodzić za ikony zefcia

Nie. Gdyby ikonopisarz poznał zefcia, jego charakter, duchowość itp. i oddał to w swoim dziele, byłaby to ikona zefcia.
Powyższe jest także odpowiedzią na pkt. 1.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 27, 2019 16:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: prawosławie - kilka pytań
A Biblia jest ikoną Słowa Bożego, czy może nie?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 27, 2019 19:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL