Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 1:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque napisał(a):
A moderacja nie reaguje

Owszem, reaguje i nie widzi w wypowiedzi @Smokepsv, zacytowanej przez @Quinque, niczego niestosownego. Natomiast w wypowiedzi @Quique widzi, co przedstawia poniżej:
Quinque napisał(a):
Nie umiesz rozmawiać jak człowiek to tam są drzwi.

Od wskazywania drzwi nie jest bynajmniej Quinque, więc proszę nie przeceniać swoich możliwości.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr gru 19, 2018 17:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
W Grecji liturgia po grecku "od zawsze".
W Gruzji po gruzińsku (od 9 wieku?)
Tylko że ten grecki i ten gruziński są odleglejsze od swoich świeckich odpowiedników bardziej, niż język polski od cerkiewnosłowiańskiego.


Już więcej rozumiem z łaciny niż ze cerkiewnosłowiańskiego... To coś na kształt aramejskiego i hebrajskiego - jeden język jest sakralny, drugi świecki. Ale... po co?

_________________
MODERATOR


Śr gru 19, 2018 18:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Proszę tu nie zaśmiecać wątku kłótniami nie na temat. Posty, które nie dotyczą tematu przeniesione do wzajemnych uwag między użytkownikami.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr gru 19, 2018 19:08
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew3991 napisał(a):
Już więcej rozumiem z łaciny niż ze cerkiewnosłowiańskiego...
Kwestia „osłuchania”.
Cytuj:
Ale... po co?
Tutaj nie mamy do czynienia z jakimś działaniem celowym. Język sakralny powstaje dlatego, że wzbraniamy się przed zmienianiem tych formuł, które zostały utrwalone w liturgii. Trudno jest określić „punkt”, w którym język sakralny staje się niezrozumiały. A przecież nie będziemy uaktualniać Liturgii co roku, żeby odzwierciedlała wszystkie mody językowe.


Śr gru 19, 2018 19:13

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Mody językowe utrwalają się w ciągu kilku lat, więc nie trzeba zmieniać niczego co roku. W modlitwie: Ojcze nasz - "nie wódź nas na pokuszenie" sugeruje, że Bóg nas kusi. Niewielu ludzi także wie, co oznacza: "Zdrowaś Maryjo". Rzecz jasna nikt nie pomyśli, że "owoc żywota", to owoc łona, czyli dziecko. No ale takie formy zmieniają się w ciągu setek lat.

_________________
MODERATOR


Śr gru 19, 2018 20:56
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew3991 napisał(a):
Mody językowe utrwalają się w ciągu kilku lat, więc nie trzeba zmieniać niczego co roku.
No to jak często? Hm?
Cytuj:
W modlitwie: Ojcze nasz - "nie wódź nas na pokuszenie" sugeruje, że Bóg nas kusi. Niewielu ludzi także wie, co oznacza: "Zdrowaś Maryjo". Rzecz jasna nikt nie pomyśli, że "owoc żywota", to owoc łona, czyli dziecko. No ale takie formy zmieniają się w ciągu setek lat.
Masz jakieś dane statystyczne na ten temat? Bo ja akurat znałem prawidłowe znaczenie tych słów.


Cz gru 20, 2018 7:26

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Znam tendencje ludzi, z których rozmawiam. Większość należy uświadamiać.

_________________
MODERATOR


Cz gru 20, 2018 8:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew napisał(a):
Znam tendencje ludzi, z których rozmawiam. Większość należy uświadamiać.


Tutaj problemem nie jest to, że tłumaczenie jest nie zrozumiałe. Problemem jest interpretacja tych słów. Wystarczy jednak poczytać, co pisali święci i jak rozumieli te słowa i sprawa staje się jasna. Rozwiązaniem więc nie jest zmiana tłumaczenia, lecz edukowanie ludzi, mówienie im, jak należy rozumieć te słowa.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Cz gru 20, 2018 9:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew napisał(a):
Takie rozwiązania w Cerkwi mają zalety, takie jak brak "kultu jednostki", autonomie poszczególnych biskupów, którzy mogą zachować więź ze swoimi diecezjanami. Wadą jest to, że czasem nie można się porozumieć.


Według prawosławia, Cerkwią kieruje Duch Święty. Jak rozpoznać wolę Ducha Świętego? Po jednomyślności. Jeżeli jest jakiś problem do rozwiązania, to się zwołuje sobór. Na tym soborze podejmuje się decyzję, jednomyślnie. Potem muszą one wejść "do powszechnej świadomości wiernych", czyli muszą być powszechnie przez wiernych przyjęte. Jeśli więc na jakąś decyzję jest powszechna zgoda biskupów na soborze, a potem, po odbytym soborze, zwykłych duchownych i wiernych to uważa się, że jest to decyzja Ducha Świętego. Taka jedność jest rzecz jasna trudna do osiągnięcia. Tak jak piszesz - czasami trudno się porozumieć, ale jeżeli już jest to porozumienie, jest powszechna zgoda, to oznacza to, że jest to wola Ducha Świętego.

Cytuj:
W Katolicyzmie jak Papież zwoła Sobór, to Sobór się odbywa. Są grupy, które nie uznają Soboru Watykańskiego II, ale większa część Katolickiego duchowieństwa przyjęła postanowienia soborowe.


Na ile rozumiem to jak to się odbywa w katolicyzmie, to jest papież, a więc najwyższy Autorytet w Kościele i jak papież nakazuje zwołać sobór to się on odbywa i nikt z tym nie dyskutuje. Po odbytym soborze, wszyscy mają obowiązek przyjąć postanowienia soboru. Jak rozumiem, głos papieża i głos soboru jest uważany na głos Ducha Świętego.

Widzimy więc tu różnice między prawosławiem, a katolicyzmem. Które rozwiązanie jest lepsze, to już kwestia indywidualnej oceny. Ja jako prawosławny jestem rzecz jasna przekonany do prawosławnego modelu i święcie wierzę, że tak to funkcjonowało od początku chrześcijaństwa i że prawosławie ten model, w niezmienionej formie, zachowało do dziś. Ktoś kto jest katolikiem będzie rzecz jasna wierzył inaczej i będzie zapewne przekonany do modelu katolickiego ;)

Mnie natomiast jedna rzecz zastanawia. Po co w KK są potrzebne sobory? Papież jest najwyższym autorytetem, czy nie wystarczyłoby gdyby sam wydał odpowiednie rozporządzenia zamiast zwoływać sobór? Co w sytuacji jeżeli sobór uchwala decyzję, która jest sprzeczna z opinią papieża?

Cytuj:
Czy jeśli Patriarcha Konstantynopola zwoła Sobór, to ten Sobór się odbędzie pomimo sprzeciwu Patriarchy Moskwy?


Mieliśmy taką sytuację dwa lata temu. W czasach współczesnych pojawiło się wiele spraw, które wymagają uregulowania. Już wiele dziesięcioleci temu uznano, że należy zwołać ogólnoprawosławny sobór, który te problematyczne kwestie ureguluje. Przygotowania trwały wiele lat. Koordynował je patriarcha Konstantynopola. Początkowo lista tematów była bardzo długa, potem je stopniowo redukowano. Koniec końców przygotowania zakończono i w 2016 r. zwołano sobór. Odbył się on na Krecie, a przewodniczył mu patriarcha Konstantynopola. Niestety sprzeciwił się temu patriarcha moskiewski. Rosyjska Cerkiew miała szereg wątpliwości i nie wzięła udziału w soborze. Pomimo tego, sobór się odbył. Nie ma jednak na ten moment, powszechnej zgody na podjęte na nim decyzje, bo część Cerkwi nie wzięła w nim udziału, co nie oznacza, że jego postanowienia nie zostaną w przyszłości uznane. Może być tak, że pewnego dnia postanowienia soboru zostaną uznane też przez Cerkiew rosyjską - wejdą do powszechnej świadomości tej Cerkwi i wtedy, pomimo nieobecności patriarchy moskiewskiego na soborze, staną się one decyzjami ogólnoprawosławnymi. Podobnie rzecz się ma z patriarchatami: Bułgarskim, Antiocheńskim i Gruzińskim, bo one również nie wzięły udziału w soborze. Może też być tak, że w przyszłości zwołany będzie jeszcze jeden sobór, na którym będą wszystkie Cerkwie i na którym podjęte zostaną jednomyślne decyzje, które potem wejdą do powszechnej świadomości wiernych i wtedy ten drugi sobór będzie uznany za prawdziwie ogólnoprawosławny, zaś ten z 2016 r, zostanie historycznie uznany za sobór przygotowawczy, ale nie ogólnoprawosławny. Czas pokaże.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Cz gru 20, 2018 9:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nektariusz napisał(a):
Według prawosławia, Cerkwią kieruje Duch Święty.

Według nauczania katolickiego, KK też. Co z tego wynika? Mamy dwóch Duchów Świętych? Jeden jednoczy KK, drugi nie daje rady zjednoczy,ć poszczególnych autokefalii nawet po to, aby zebrały się wszystkie na soborze? Czy może jednak w KK słuchamy Ducha Świętego i nie kierujemy się prywatą (CM).
Nektariusz napisał(a):
Jak rozpoznać wolę Ducha Świętego? Po jednomyślności.
To widać choćby po ostatnim soborze. Nie wspomnę już o autokefalii dla Ukrainy. Duch Święty nie działa na rozłam, a to dzieje się w Cerkwi. A może Duch Święty działa w CM i jej sympatykach, a szatan pcha PE i z nim sympatyzujących do rozłamu? Kto silniejszy?
Nie, Nektariuszu. To nie jest zerojedynkowe, bo trzeba wziąć pod uwagę czynnik ludzki, który właśnie doszedł do głosu w CP. Dlatego mam propozycję po raz kolejny: pisząc o prawosławiu, pisz o prawosławiu i nie rób porównań, bo zawsze jestem w stanie je obalić na poziomie teorii mając przy tym świadomość, że w KK nie wszystko jest różowe. Też występuje czynnik ludzki, stąd lefebtyści, sedewakantyści, a nawet słynny o. Rydzyk.
Nektariusz napisał(a):
Na ile rozumiem to jak to się odbywa w katolicyzmie, to jest papież, a więc najwyższy Autorytet w Kościele i jak papież nakazuje zwołać sobór to się on odbywa i nikt z tym nie dyskutuje. Po odbytym soborze, wszyscy mają obowiązek przyjąć postanowienia soboru. Jak rozumiem, głos papieża i głos soboru jest uważany na głos Ducha Świętego.

Najwyraźniej nie rozumiesz (?) i piszesz bzdury. Mniejsza o powód. Najwyższym Autorytetem w KK (poza Jesuzem Chrystusem) jest UNK czyli kolegium biskupów i papieża, które to zbiera się na Soborach. Zauważ, że nikt z katolików nie powołuje się na papieża, ale właśnie na UNK.
Nie głos papieża, a głos soboru jest głosem Ducha Świętego. Papież jedynie podpisuje się pod dokumentami soborowymi, które są owocem pracy całego kolegium.
Nektariusz napisał(a):
Mnie natomiast jedna rzecz zastanawia. Po co w KK są potrzebne sobory? Papież jest najwyższym autorytetem, czy nie wystarczyłoby gdyby sam wydał odpowiednie rozporządzenia zamiast zwoływać sobór? Co w sytuacji jeżeli sobór uchwala decyzję, która jest sprzeczna z opinią papieża?

Wyjasniłam wyżej, że papież nie jest najwyższym autorytetem. Papieża można odwołać, jeśli popadłby w herezje, a więc jest wyższa "instancja".
Może przewrotnie zapytam: po co CP sobory, skoro nie przynoszą efektów (ostatni sobór). Po co w ogóle rozpoczął obrady, skoro przez bojkot Rosji było wiadomo, że żadne ustalenia nie będą miały żadnej rangi? Duch Święty działa do zjednoczenia, a tu taki wyłom mimo iż sobór był przygotowywany kilkadziesiąt lat.
Nektariusz napisał(a):
Ja jako prawosławny jestem rzecz jasna przekonany do prawosławnego modelu i święcie wierzę, że tak to funkcjonowało od początku chrześcijaństwa i że prawosławie ten model, w niezmienionej formie, zachowało do dziś.

I masz do tego prawo, ale nie oznacza to, że masz prawo pisać nieprawdę o autorytecie KK. Najpierw powinno się skonfrontować swoje sądy ze źródłami.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz gru 20, 2018 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
A ja jeszcze raz zapytam: jeśli w KK jest UNK, to co jest w Cerkwi Prawosławnej?

[ciach...spam. M.]

_________________
MODERATOR


Cz gru 20, 2018 22:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosia napisał(a):
Według nauczania katolickiego, KK też. Co z tego wynika? Mamy dwóch Duchów Świętych?


Wynika z tego, że Cerkiew prawosławna jest przekonana, że kieruje nią Duch Święty. Kościół katolicki uważa zaś, że to KK jest kierowany przez Ducha Świętego. Nie potępiam, nie osądzam, kontastuje fakt, stwierdzam oczywistość. Każdy wierzy po swojemu. Ja napisałem tylko, jak wierzy prawosławie, żeby Zbigniew mógł otrzymać przejrzystą odpowiedź na swoje pytanie.

Cytuj:
pisząc o prawosławiu, pisz o prawosławiu i nie rób porównań, bo zawsze jestem w stanie je obalić


Pisząc o prawosławiu nie da się nie robić porównań do KK. Jestem otwarty na konstruktywną krytykę. Jeżeli gdzieś się pomyliłem w swoim rozumieniu nauczania KK to chętnie się dowiem jaka jest prawidłowa katolicka interpretacja. Nie roszczę sobie prawa do nieomylności. Jeżeli gdzieś się pomyliłem, proszę wskazać pomyłkę, podać źródła które potwierdzają tezę przeciwną, a których być może nie znam, a ja to zaakceptuję. Szkoda Małgosiu, że nie chcesz tego samego robić w odniesieniu do prawosławia, wobec którego cały czas stawiasz śmiałe tezy i którego nauczanie oraz współczesną historię próbujesz tu na forum tłumaczyć, bez żadnego powołania się na źródła, bez żadnych dowód na poparcie tez i nie przyjmując poprawek z mojej strony gdy wskazuję, że mylisz się w swojej interpretacji i nawet podaje źródła na poparcie tez przeciwnych niż te, które głosisz.

Cytuj:
Najwyraźniej nie rozumiesz (?) i piszesz bzdury.


Jeżeli czegoś nie rozumiem, to mnie po prostu popraw. Wskaż mi miejsca, w których się pomyliłem i podaj źródła, w których znajdę prawidłową interpretację. Jestem na to otwarty.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pt gru 21, 2018 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew napisał(a):
A ja jeszcze raz zapytam: jeśli w KK jest UNK, to co jest w Cerkwi Prawosławnej?


Żeby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw określić co rozumiemy pod pojęciem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Nie mając tego jasno zdefiniowanego, nie będę wiedział jaki jest jego odpowiednik w Cerkwi Prawosławnej. Szukałem trochę informacji w internecie i znalazłem w Katechizmie Kościoła Katolickiego takie słowa:

"Zadanie autentycznej interpretacji słowa Bożego, spisanego czy przekazanego
przez Tradycję, powierzone zostało samemu tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu
Kościoła, który autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa"50, to znaczy biskupom
w komunii z następcą Piotra, Biskupem Rzymu"

źródło: http://www.archidiecezja.pl/include/user_file/kkk.pdf

Z powyższych słów wynika, że Urząd Nauczycielski Kościoła to ci wszyscy biskupi, którzy pozostają w jedności z papieżem. Wynika też z tego, że prawo do intepretacji Pisma Świętego ma właśnie UNK. Chcąc więc zrozumieć jak KK interpretuje jakiś fragment Pisma Świętego, o ile dobrze rozumiem powyższą definicję, należy sprawdzić jaką interpretację przedstawił UNK i ta interpretacja jest obowiązkowa dla wiernych. Obowiązkowość tej interpretacji dla wiernych wynika z dalszych słów katechizmu:
"wierni z uległością przyjmują nauczanie i wskazania, które są
im przekazywane w różnych formach przez ich pasterzy."

Czy dobrze zrozumiałem?

Jeśli dobrze zrozumiałem, to proszę jeszcze tylko o wyjaśnienie, gdzie można znaleźć nauczanie UNK? Jest gdzieś jakoś spisane? Załóżmy, że jest jakiś fragment Pisma Świętego i chcę sprawdzić jak go rozumie KK. Wiem, że muszę się dowiedzieć jaką interpretację przedstawił UNK, ale gdzie tej interpretacji szukać?

I jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób głos zabiera UNK? Czy UNK przemawia tylko wtedy gdy wszyscy biskupi zbiorą się pod przewodnictwem papieża na soborze i tam podejmą jakieś decyzje? I wtedy te decyzje należy rozumieć jako głos UNK przekazany wiernym do obowiązkowego przestrzegania, tak? A potem odbywa się kolejny sobór i wtedy znów przemawia UNK? Chciałbym to dobrze zrozumieć więc proszę o dokładniejsze wyjaśnienia :)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pt gru 21, 2018 10:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nektariusz napisał(a):
gdzie można znaleźć nauczanie UNK? Jest gdzieś jakoś spisane? ... Chciałbym to dobrze zrozumieć więc proszę o dokładniejsze wyjaśnienia :)

Nie rozumiem dlaczego nauczanie UNK chcesz widziec jak matematyke. Gdzie znalazles nauczanie swoich rodzicow? Czy gdy Twoj ojciec wycieral pot z czola to byl to element nauczania?
W sumie - nie osmieszaj sie.


Pt gru 21, 2018 13:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nektariusz napisał(a):
Wynika z tego, że Cerkiew prawosławna jest przekonana, że kieruje nią Duch Święty. Kościół katolicki uważa zaś, że to KK jest kierowany przez Ducha Świętego. Nie potępiam, nie osądzam, kontastuje fakt, stwierdzam oczywistość. Każdy wierzy po swojemu. Ja napisałem tylko, jak wierzy prawosławie, żeby Zbigniew mógł otrzymać przejrzystą odpowiedź na swoje pytanie.

Ok, tutaj sobie dopowiedziałam mając z tyułu głowy to i owo (nieważne co, ale sądzę, że wiesz).
Nektariusz napisał(a):
Pisząc o prawosławiu nie da się nie robić porównań do KK.

Da się, chyba, że celem jest własne dowartościowanie bądź ukazanie w pewnym celu, że prawda jest w Cerkwi, a w KK jej nie ma. Gdyby ktoś prosił o porównanie, to oczywiście wówczas należy porównać lub gdyby to był wątek "Prawosławie ws katolicyzm".
Cytuj:
Jeżeli gdzieś się pomyliłem w swoim rozumieniu nauczania KK to chętnie się dowiem jaka jest prawidłowa katolicka interpretacja. Nie roszczę sobie prawa do nieomylności. Jeżeli gdzieś się pomyliłem, proszę wskazać pomyłkę, podać źródła które potwierdzają tezę przeciwną, a których być może nie znam, a ja to zaakceptuję.

Ową pomyłkę wskazałam, kiedy twierdziłeś, że KK nie są potrzebne sobory, bo papież sam wszystko ustala. To, że papież ma najwyższą władzę nie oznacza, że sam decyduje, bo ta władza w żaden sposób nie ogranicza władzy kolegium biskupów, a potwierdza i umacnia. Co do linków, to trochę trudno wskazać konkretny (brak czasu na poszukiwania), ale zainteresowanych tematem odsyłam do dokumentów Soboru Florenckiego, Vaticanum I.
Nektariusz napisał(a):
Szkoda Małgosiu, że nie chcesz tego samego robić w odniesieniu do prawosławia, wobec którego cały czas stawiasz śmiałe tezy i którego nauczanie oraz współczesną historię próbujesz tu na forum tłumaczyć, bez żadnego powołania się na źródła, bez żadnych dowód na poparcie tez i nie przyjmując poprawek z mojej strony gdy wskazuję, że mylisz się w swojej interpretacji i nawet podaje źródła na poparcie tez przeciwnych niż te, które głosisz.

Bład, chyba że za wyznacznik prawosławia uważasz PM, bo krytykuję wyłącznie posunięcia tej autokefalii.
Nektariusz napisał(a):
Czy dobrze zrozumiałem?

Tak, dobrze rozumiesz.
Nektariusz napisał(a):
Jeśli dobrze zrozumiałem, to proszę jeszcze tylko o wyjaśnienie, gdzie można znaleźć nauczanie UNK? Jest gdzieś jakoś spisane? Załóżmy, że jest jakiś fragment Pisma Świętego i chcę sprawdzić jak go rozumie KK. Wiem, że muszę się dowiedzieć jaką interpretację przedstawił UNK, ale gdzie tej interpretacji szukać?

Sprawy dogmatyczne znajdziesz w dokumentach soborowych, natomiast pozostałe nalezy odczytywać zgodnie ze znakami czasów, bo Bóg mówi do człowieka tu i teraz (Słowo Boże jest żywe). Oczywiście przy tym należy uwzględniać zasady czytania Pisma Świętego i Tradycję czyli m.in. Ojców Kościoła. Tym zajmują się teologowie, a nie przeciętny wierny, który niekoniecznie musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Katolicyzm to nie protestantyzm, gdzie każdy może sobie wyczytać z Biblii czego dusza zapragnie.
I znów o KK,a wątek o prawosławiu. Może Ty, skoro nie Zbigniew, załozysz wątek o nauczaniu KK i tam o tym porozmawiamy. Zapewniam, że da się rozmawiać o KK bez porównań z Cerkwią :). Obiecuję, że nie będę porównywać. Tu pozostańmy przy prawosławiu, ok?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 21, 2018 16:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL