Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 19:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Post Re: prawosławie - kilka pytań
To chyba proste? Tak jak chcą Ukraińcy na Ukrainie.
Ukraina to samodzielne państwo i naród i nie wiem jaki miałby być dziś powód, żeby nie mogli sami zdecydować? 300 lat przymusowo przy Moskwie?


Śr paź 17, 2018 14:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
No to jeżeli źle rozumiem to nadanie autokefalii w taki sposób jak zrobił to PE powinno zmniejszać napięcia na Ukrainie. Tylko jakoś dziwnie tak nie chcą znikać, a wręcz następuje ich eskalacja (i to nie tylko na Ukrainie).

Po pierwsze: autokefalia jeszcze nie została nadana (nie ma tomosu).
Po drugie: większość wiernych PM na Ukrainie to Rosjanie, więc siłą rzeczy ciągną do Moskwy. Możliwe, że chcieliby powrotu Ukrainy jako republiki rosyjskiej.
Po trzecie: Cerkiew PM na Ukrainie liczy niewiele mniej wiernych niż w Rosji, a więc Cyryl utraci połowę wiernych, a co za tym idzie, o wiele bogatsze monastyry i cerkwie.
I nie mów, że nie liczy się kasa (obok polityki), bo wojna o odkurzanie książek i w efekcie wywalenie na bruk właściciela mieszkania, które śmiał remontować (odkurzenie jednej książki patriarcha Cyryl wycenił na ok. 500 zł), bardzo dużo mówi o tym, co się liczy: dusze wiernych czy kasa. Znikający zegarek przy tym, to pikuś.
Po czwarte: najwyraźniej niektórzy prawosławni (także na tym forum) daliby się pokroić za PM.
Po piąte: gdzie jest ta jedność Cerkwi? Każdy sobie rzepkę skrobie.
Jedność wśród wszystkich autokefalii byłaby wówczas, gdyby patrzono na interesy ogółu, a nie własne (bycie mocarstwem), a rozwój duchowy całości

I mam nadzieję, że PAKP nie przyłoży ręki do schizmy i nie ogłosi zerwania stosunków z PE. Powinniśmy się modlić o porozumienie w Cerkwi, zamiast skakać sobie do oczu w obronie czy też ataku. Ja pasuję.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr paź 17, 2018 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
No to w końcu jak ma być żeby było dobrze dla Ukraińców

Jakie jest Twoje zdanie w kwestii autokefalii dla Ukrainy bo nie doczytalem?

Ja uwazam ze Kael ma racje i widze analogie dla sytuacji Prawoslawia w Polsce gdy odzyskala niepodleglosc.

Natomiast wplyw Petroszenki i Putina to inna sprawa.


Śr paź 17, 2018 14:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kael napisał(a):
To chyba proste? Tak jak chcą Ukraińcy na Ukrainie.


Którzy Ukraińcy i dlaczego akurat oni ?


Kael napisał(a):
Ukraina to samodzielne państwo i naród i nie wiem jaki miałby być dziś powód, żeby nie mogli sami zdecydować? 300 lat przymusowo przy Moskwie?


Jak to jaki powód? Czytasz co się pisze w tym wątku czy walisz w klawiaturę bez ładu i składu.

Małgosiaa napisał(a):
Ja pasuję.

Obiecanki cacanki.


Śr paź 17, 2018 16:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
Kael napisał(a):
To chyba proste? Tak jak chcą Ukraińcy na Ukrainie.


Którzy Ukraińcy i dlaczego akurat oni ?


Kael napisał(a):
Ukraina to samodzielne państwo i naród i nie wiem jaki miałby być dziś powód, żeby nie mogli sami zdecydować? 300 lat przymusowo przy Moskwie?


Jak to jaki powód? Czytasz co się pisze w tym wątku czy walisz w klawiaturę bez ładu i składu.

Małgosiaa napisał(a):
Ja pasuję.

Obiecanki cacanki.

Nie pierwszy to post, który nie wnosi nic merytorycznego do dyskusji, a jest zwyczajną przepychanką, spamem. Każdy następny tego typu wyląduje w koszu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr paź 17, 2018 16:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: prawosławie - kilka pytań
[ciach... pogawędki proszę prowadzić w HP. M.]

_________________
MODERATOR


Śr paź 17, 2018 21:13
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
https://swiezymokiem.wordpress.com/2018 ... tokefalii/

Ciekawy wywiad, z którego dowiadujemy się, "że absolutnie wszystkie nowożytne autokefalie były ogłaszane przez patriarchat ekumeniczny. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę historię Kościoła prawosławnego w Rosji widzimy, że jego autokefalia była samodzielnie ogłoszona w 1448 roku, kiedy Moskwa niezależnie, bez zgody patriarchatu ekumenicznego wybrała metropolitę Jonasza. To ważne, żeby podkreślić, że Kościół prawosławny w Rosji nigdy nie dostał tomosu o autokefalii! W latach 1589-1590 patriarcha ekumeniczny Jeremiasz II po prostu unormował sytuację, podnosząc tę jednostkę do rangi patriarchatu – pozwalając, by biskup Moskwy był nazywany patriarchą pod warunkiem, że będzie wspominał patriarchę ekumenicznego i uważał go za „swego zwierzchnika i pierwszego (protos)” jak wspomniane jest w liście."

Czyli nawet nie pies ogrodnika, tylko jeszcze gorzej: Moskwa sama dokonała schizmy, nie ma tomosu o autokefalii i odbiera patriarchatowi ekumenicznemu prastare prawa do przyznawania autokefalii, które to prawo ją uratowało, kiedy sama dokonała schizmy. Polecam artykuł szczególnie naszym promoskiewskim prawosławnym.


Pt paź 19, 2018 6:10
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kael napisał(a):
Ciekawy wywiad, z którego dowiadujemy się, "że absolutnie wszystkie nowożytne autokefalie były ogłaszane przez patriarchat ekumeniczny.
No. Taka OCA na przykład…
Cytuj:
To ważne, żeby podkreślić, że Kościół prawosławny w Rosji nigdy nie dostał tomosu o autokefalii!
A czemu ważne?
Cytuj:
Moskwa sama dokonała schizmy
W czasie kiedy Moskwa dokonała owej „schizmy” mieliśmy do czynienia z Patriarchą Ekumenicznym – unitą (Grzegorzem III).
Cytuj:
Polecam artykuł szczególnie naszym promoskiewskim prawosławnym.
Kael – błagam, daruj sobie taką erystykę. Nie jestem miłośnikiem Moskwy. A jednak uważam, że decyzja PE może uczynić więcej złego, niż dobrego.


Pt paź 19, 2018 6:47
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zefciu, każdemu wolno mieć własne zdanie. Dla ciebie powinno wszystko zostać jak było, ale pewnie wojsk rosyjskich byś w Polsce jednak nie chciał?
Prawosławni na Ukrainie mają prawo decydować o sobie.


Pt paź 19, 2018 7:03
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kael napisał(a):
Zefciu, każdemu wolno mieć własne zdanie.
A czy ja przeczę, że każdemu wolno mieć własnej zdanie? Jednak chyba dostrzegasz okrężność rozumowania abpa Hioba?
Cytuj:
Dla ciebie powinno wszystko zostać jak było
Dlaczego wmawiasz mi jakieś poglądy, których nie wypowiedziałem?
Cytuj:
Prawosławni na Ukrainie mają prawo decydować o sobie.
Nie, nie mają. Tak jak mieszkańcy Poznania nie mają prawa uchwalić sobie z dnia na dzień, że są niezależni od PAKP. Spór nie toczy się o to, czy Ukraińcy mają prawo decydować o sobie, tylko o to, czy Grecy mają prawo nadać Ukraińcom autokefalię.


Pt paź 19, 2018 7:25
Post Re: prawosławie - kilka pytań
No to abp Hiob tłumaczył dlaczego jest to możliwe. Nie wiem czy batdziej pokrętnie, niż tłumaczy (?) patriarcha Moskwy.


Pt paź 19, 2018 7:53
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kael napisał(a):
Nie wiem czy batdziej pokrętnie
Nie mówiłem o pokrętności tłumaczenia, tylko o okrężności rozumowania.


Pt paź 19, 2018 7:59

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kael napisał(a):
...ale pewnie wojsk rosyjskich byś w Polsce jednak nie chciał?

Od sposobu nadania autokefalii zależy to czy w Polsce będą wojska rosyjskie?

Kael napisał(a):
Prawosławni na Ukrainie mają prawo decydować o sobie.

Którzy to i dlaczego akurat oni?


Pt paź 19, 2018 8:13
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Wierni prawosławni zamieszkujący Ukrainę (konkretnie - jej obywatele). A dlaczego oni? Niech Smokepsv pomyśli.


Pt paź 19, 2018 8:17

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
A co z wiernymi prawosławnymi zamieszkującymi Ukrainę ( konkretnie - jej obywatelami), którzy byli w komunii ze wszystkimi cerkwiami lokalnymi, a którzy nie chcą autokefalii?


Pt paź 19, 2018 8:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL