Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 0:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
@Elbrus
Ciekawe wnioski wyciągnąłeś z moich wypowiedzi. Tłumaczysz mi, co autor (zefciu) miał na mysli. Myślę, że zefciu sam by mnie wyprostował, gdybym rzeczywiście nie rozumiała jego wypowiedzi. Skoro tak się nie stało... . Poza tym moje pytanie o niezależność poszczególnych autokefalii nie była pytaniem o teorię, bo tę znam. To nawet nie było pytanie, a sugestia, że to tylko teoria, bo praktyka mówi zupełnie coś innego. Taką niezależność od rządu, a o to mi chodziło, ma z pewnością PAKP, ale nie Cerkiew moskiewska. Mając wpływ na Cerkiew na Ukrainie, Cyryl, a właściwie Putin przez Cyryla ma wpływa na ukraińskie społeczeństwo i tego zdaje się nie rozumiesz, albo po prostu uwielbiasz się czepiać.
Nektariusz napisał(a):
Złośliwcy oczywiście powiedzą, że "to wpływ Moskwy, która wszystkim steruje" i że "to kolejny dowód na sojusz ołtarzu z tronem i że patriarcha Moskwy jest jak papież" i takie tam. Ale tak mówią ludzie, którzy nie rozumieją prawosławia i oceniają wszystko tylko i wyłącznie z typowo przyziemnego, politycznego, punktu widzenia.

No to należę wg Ciebie do grona złośliwców :D.
Najwyraźniej niektóre autokefalie nie znają kanonów, skoro nie zgadzają się z Moskwą, a nie Konstantynopolem. Nawet promoskiewski biskup metropolita perejasławskochmielnicki i wiszniewski Aleksander (Drabynko) z kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) popiera autokefalię dla Ukrainy. https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-s ... kraju.html
Nawet Cerkiew Serbska opowiada się za ostrożnymi kontaktami z wyklętym przez Rosjan Konstantynopolem. Nie mówiąc już o rumuńskiej, która nie pała miłością do Moskwy. Nie znają kanonów? I Ty mówisz o wyższości Prawdy nad Autorytetem? Przecież to sama polityka. Cerkiew Moskiewska mówi o terenach kanonicznych Rosji na Ukrainie. A kto te terytorium określił? Prawda czy jakiś Autorytet? Bo chyba nic ani w Biblii ani w dziełach Ojców Kościoła nie ma o tym mowy (o terytoriach kanonicznych). A może jest? Jeśli jest, to poproszę o stosowne dokumenty/dzieła Ojców mówiące o dogmacie terytorialnym. Wszystko, co nie jest dogmatem, jest sprawą dyscyplinarną i można zmienić dla dobra ogółu.
Nektariusz napisał(a):
Dziś rosyjska Cerkiew ma więcej wiernych i biskupów niż wszystkie inne Cerkwie razem wzięte. Patriarchat czuje swoją potęgę i tak jakby chciał by wszyscy doceniali jego znaczenie i siłę we współczesnym świecie.

I to jest sedno sprawy: potęga, której Moskwa nie chce utracić.
Cytuj:
Konstantynopol się tego boi. Dawniej dużo znaczył i chciałby nadal tę pozycję utrzymać i boi się, że rosyjska Cerkiew będzie go umniejszać na arenie ogólnoprawosławnej
.
I gdzie tu miejsce na Prawdę? Polityka, polityka, polityka.
Cytuj:
Dwa lata temu odbył się sobór na Krecie do którego przygotowywano się wiele lat. Miał to być sobór ogólnoprawosławny zwołany z inicjatywy Konstantynopola. Cerkiew rosyjska brała udział w jego przygotowaniu ale ostatecznie nie wzięła w nim udziału, w ten sposób torpedując całą inicjatywy.

j.w. Dalszy ciąg Twojego postu tylko to potwierdza.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt paź 16, 2018 17:32
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Na razie skutki są ... dla wiernych patriarchatowi moskiewskiemu: zakaz modlitw w cerkwiach podległych patriarchatowi Konstantynopola: Turcji, Grecji, na Górze Athos i zerwana interkomunia, czyli na wakacjach w Grecji nie wolno im przystąpić do sakramentów a w cerkwiach tamtejszych mają status turysty.


Wt paź 16, 2018 18:10

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
No to należę wg Ciebie do grona złośliwców :D.

Jakby to była jakaś nowość.
Cytuj:
40 z niekanonicznego Patriarchatu Kijowskiego, 12 z również niekanonicznego Kościoła Autokefalicznego i prawie 10 z kanonicznego
ROTFL
Małgosiaa napisał(a):
Nawet Cerkiew Serbska opowiada się za ostrożnymi kontaktami z wyklętym przez Rosjan Konstantynopolem.

Tak właśnie Serbia popiera PE


Wt paź 16, 2018 18:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
Jakby to była jakaś nowość.

Jak zwykle merytoryczne odniesienie do moich zarzutów :? Nie zawiodłeś mnie. Swoją drogą widzisz to co chcesz.
Co do serbskiej Cerkwi, to nie napisałam, że nie popiera PM, ale że opowiada się za ostrożnymi kontaktami z Konstantynopolem.
Ciekawa jestem, co zrobisz jeśli PAKP będzie przeciwna PM.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt paź 16, 2018 18:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Nie zawiodłeś mnie. Swoją drogą widzisz to co chcesz.

Czy znajdzie się chodź jedna osoba na całym świecie, która prawidłowo odczytała kiedykolwiek jakiś post Małgosiaa? Chyba wszystkie wilki w lesie musiałyby wyzdychać.


Małgosiaa napisał(a):
Co do serbskiej Cerkwi, to nie napisałam, że nie popiera PM, ale że opowiada się za ostrożnymi kontaktami z Konstantynopolem.

Przecież podałem tylko link do wypowiedzi Patriarchatu Serbskiego co sądzi o działaniach
PaniWidziszCoChcesz napisał(a):
wyklętego przez Rosjan Patriarchatu Konstantynopola.


Małgosiaa napisał(a):
Ciekawa jestem, co zrobisz jeśli PAKP będzie przeciwna PM.

Ja jeszcze nie wiem, ale Ty będziesz skakała z radości, a na Ukrainie brat przeciw bratu będzie stawał.


Wt paź 16, 2018 18:51
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
To teraz brat przeciw bratu na Ukrainie nie staje? To kto staje? Rosjanie przeciw Ukraińcom? Czy wrogie imperialistyczne elementy przeciw świętej Cerkwi moskiewskiej?


Wt paź 16, 2018 18:53

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
No przecież nadanie autokefalii w taki sposób jak robi to PE magicznie ma uzdrowić sytuację na Ukrainie.


Wt paź 16, 2018 18:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2735
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
Czy znajdzie się chodź jedna osoba na całym świecie, która prawidłowo odczytała kiedykolwiek jakiś post Małgosiaa? Chyba wszystkie wilki w lesie musiałyby wyzdychać..

Owszem.
Ja.
Moze nawet wiecej niz "jakis".


Wt paź 16, 2018 19:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
Ja jeszcze nie wiem, ale Ty będziesz skakała z radości, a na Ukrainie brat przeciw bratu będzie stawał.

Wybacz, ale dla mnie to nieporozumienie, jeśli w XXI w z powodu jednej wiary, ale różnej polityki wierzący bracia będą stawali przeciw sobie. Gdzie tu Ewangelia? Gdzie droga za Chrystusem. Tylko potwierdzasz, że najważniejsza jest polityka, bo dzięki komu brat przeciw bratu stanie? Dzięki mnie? I nie będzie to raczej brat przeciw bratu a Rosjanin przeciw Ukraińcowi lub na odwrót.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt paź 16, 2018 19:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Małgosiaa napisał(a):
Wybacz, ale dla mnie to nieporozumienie, jeśli w XXI w z powodu jednej wiary, ale różnej polityki wierzący bracia będą stawali przeciw sobie. Gdzie tu Ewangelia? Gdzie droga za Chrystusem.

Jak to gdzie? Tam gdzie przez ponad 2 tysiące lat. W monasterach w cerkwiach na każdej Boskiej Liturgi..

Jak już skończysz z tym idealistycznym klepaniem w klawiaturę ( bo to bardzo łatwo wszystkim w internetach machać przed nosem Ewangelią ), to pomyśl czy człowiek to takie coś bez grzechu ??
Małgosiaa napisał(a):
Tylko potwierdzasz, że najważniejsza jest polityka, bo dzięki komu brat przeciw bratu stanie? Dzięki mnie?

No (censored) i to mi się zarzuca brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Małgosiaa napisał(a):
I nie będzie to raczej brat przeciw bratu a Rosjanin przeciw Ukraińcowi lub na odwrót.
Tak rzecze Pani "wszystkie swoje wiadomości na temat Ukrainy mam od dwóch emigrantów oraz strony deon.pl" dlatego to musi być prawda.


Wt paź 16, 2018 19:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
Jak to gdzie? Tam gdzie przez ponad 2 tysiące lat. W monasterach w cerkwiach na każdej Boskiej Liturgi..

Jak widać, to tylko teoria, bo praktyka mówi coś innego. I nie mówię tu o monastyrach i Boskiej Liturgii, a o politycznych posunięciach hierarchów i sianiu zamętu wśród wiernych świeckich, bo to oni ewentualnie staną przeciwko sobie z powodu polityki, a nie Boskiej Liturgii. Ewangelia zostawiona na progu cerkwi przy wyjściu.
Smokepsv napisał(a):
Jak już skończysz z tym idealistycznym klepaniem w klawiaturę ( bo to bardzo łatwo wszystkim w internetach machać przed nosem Ewangelią ), to pomyśl czy człowiek to takie coś bez grzechu

Nie odwracaj kota ogonem, bo tak samo krytykuję o. Rydzyka jak PM. I tu i tu polityka, a nie dobro wiernych.
Ostatniego akapitu nie zamierzam komentować, bo przebija przez niego niemoc.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt paź 16, 2018 19:27
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Smokepsv napisał(a):
No przecież nadanie autokefalii w taki sposób jak robi to PE magicznie ma uzdrowić sytuację na Ukrainie.

Nie magicznie uzdrowic ale oslabic watek rosyjski za posrednictwem PM mieszajacy dodatkowo na Ukrainie.


Wt paź 16, 2018 20:19

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kael napisał(a):
Nie magicznie uzdrowic ale oslabic watek rosyjski za posrednictwem PM mieszajacy dodatkowo na Ukrainie.


Upewniam się bo nie bardzo rozumiem.

Autokefalie trzeba nadać Ukrainie aby zrobić na złość jakiemuś Putinowi ( bo to on niby ciąga za sznurki w PM )? I kto tu miesza politykę do spraw wiary?

To na ile istnień ludzkich to się wycenia? I dlaczego kosztem Ukraińców?

"Może by tak sołtys sam swoje myszy łapał?"


Małgosiaa napisał(a):
Nie odwracaj kota ogonem, bo tak samo krytykuję o. Rydzyka jak PM. I tu i tu polityka, a nie dobro wiernych.

A co mnie obchodzi co Ty robisz z Rydzykiem? W jakiej utopi i pod jakim kloszem trzeba żyć aby sobie dać wmówić, że jedna strona to zło wcielone a druga to krystaliczna biel.


Śr paź 17, 2018 8:48
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Źle rozumiesz. Wierni prawosławni na Ukrainie widać dorośli do samostanowienia i nie chcą być (duchowo) zależni od patriarchy w Moskwie. Który to patriarcha, nigdy, przenigdy nie miesza się do spraw tego świata i skupia li i jedynie na sprawach Liturgii, sakramentów i prowadzenia wiernych ku zbawieniu, bez plamienia się brudami tego świata.

No i nic nie może na to, że politycy (niekoniecznie święci) pokazują się z nim publicznie, wspierają oficjalnie Cerkiew i widać ich "na placach i w miejscach świętych". Oni tego przecież nie robią po to, żeby (innych) wiernych przekonać, że są po tej samej stronie i dlatego należałoby "swoich" wybierać i w świeckich wyborach i nie krytykować zamętu i śmierci, którą sieją wokół siebie.


Śr paź 17, 2018 12:20

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Kael napisał(a):
Źle rozumiesz. Wierni prawosławni na Ukrainie widać dorośli do samostanowienia i nie chcą być (duchowo) zależni od patriarchy w Moskwie. Który to patriarcha, nigdy, przenigdy nie miesza się do spraw tego świata i skupia li i jedynie na sprawach Liturgii, sakramentów i prowadzenia wiernych ku zbawieniu, bez plamienia się brudami tego świata.


No to jeżeli źle rozumiem to nadanie autokefalii w taki sposób jak zrobił to PE powinno zmniejszać napięcia na Ukrainie. Tylko jakoś dziwnie tak nie chcą znikać, a wręcz następuje ich eskalacja (i to nie tylko na Ukrainie).

Tylko, że jak tak rozumowałem to też napisałaś że źle. No to w końcu jak ma być żeby było dobrze dla Ukraińców a nie Kealów w Niemczech przed monitorkiem czy innych Smołków w Polsce przed telewizorkiem?


Śr paź 17, 2018 13:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL