Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Zapraszam do dyskusji:
jak rozumiane jest pojęcie sukcesji apostolskiej (urzędu/osoby/nauki) w różnych wyznaniach
(nie tylko chrześcijańskich, ale bazujących na objawieniu NT).
__________________________________________________________________________________
arturo napisał(a):
Pan Marek dowodzi więc tradycję kościelną za pomocą tradycji
Klasyczny circular reasoning, gdzie Tradycja nie może zostać podważona.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn kwi 26, 2010 21:44
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt kwi 04, 2008 20:00
Posty: 62
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Elbrus napisał(a):
Zapraszam do dyskusji:
jak rozumiane jest pojęcie sukcesji apostolskiej (urzędu/osoby/nauki) w różnych wyznaniach


każda sroczka swój ogonek chwali.


Wt kwi 27, 2010 9:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 16:33
Posty: 107
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
"Ty jesteś Petros ( rodzaj męski rzeczownika, a oznacza on - kamyk, część większego kamienia ), a na tej Petra ( rodzaj żeński - skała ) zbuduje Kościół mój..." Skała to oczywiście Bóg. W Biblii jest kilkadziesiąt wersetów mówiących o Bogu jako skale. Jezus nie wspominał o sukcesji, a więc nie ma podstaw sądzić aby urząd Piotra ("paś owieczki moje") miał być kontynuowany w taki jak obecnie sposób. Patrząc jednak na listy do Tymoteusza rzeczą jasną staje się, że kościół powinien posiadać starszych, biskupów a im więcej wiernych tym bardziej zawiła struktura z kimś kto będzie czuwał na samej "górze". W Biblii jednak nie ma słowa o słynnej "nieomylności" i wielu innych rzeczach kończąc na celibacie. W sumie temat długi jak rzeka i omawiany na wszystkie strony. Stanowisko protestanckie uważam jednak za najtrzeźwiejsze.

_________________
Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją. Jer 29:11


Wt sty 04, 2011 20:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Nie ma w Biblii słowa celibat, ale jest o celibacie... o stanie bezżenności np Mt 19, 10-12. Powiem więcej, w owym fragmencie Jezus stwierdza stan faktyczny, nic nie wprowadza, nic nie znosi. I nie chodzi tu o kolejną dyskusje o celibacie, ale chciałbym wiedzieć jak można z taką pewnością twierdzić coś, gdy nie jest to prawda?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt sty 04, 2011 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 16:33
Posty: 107
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Celibat dotyczy bardzo małego odsetku ludzi i na to później wskazuje apostoł Paweł w swoich listach gdy mówi o zamążpójściu i celibacie. W listach do Tymoteusza Paweł wskazuje, że starszy wręcz powinien mieć żonę. Wprowadzenie celibatu, a więc sprzeciwianie się Biblijnym wskazaniom prowadzi jak to często widzimy do wielkiego bólu i nie raz tragedii życiowych ludzi powołanych do nauczania i przewodnictwa oraz jednocześnie do bycia małżonkiem. Oczywiście wcale nie uważam, (jeżeli nie wyraziłam się jasno, przepraszam) że nie ma nic o celibacie chodziło mi o to zjawisko w kontekście bycia starszym, biskupem etc.

_________________
Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją. Jer 29:11


Wt sty 04, 2011 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
WIST napisał(a):
Nie ma w Biblii słowa celibat,
ale jest o celibacie... o stanie bezżenności np Mt 19, 10-12.
Oh, rly?
viewtopic.php?f=27&t=20232&p=550555#p550555

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt sty 04, 2011 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 22, 2007 22:19
Posty: 29
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Tuti, nie rozumie Twoich wypowiedzi bo choc gładkie to jednak bardzo niekonsekwentne. Mylisz Tradycję z tradycją. Na wiele spraw katolicy i protestanci i prawosławni mają nie przeciwstawne ale różne patrzenie i to właśnie wynikło i wynika z tworzonej tradycji. Gdy mówisz o sukcesji i i nnych przymitach "starszych" to pamietaj, my czytamy to co zostalo spisane, z nauczania mówionego/pisanego 2000 lat temu do ludzi innej kultury, innego środowiska i innnej tradycji, dla ktorych pewne określnenia także funkcji kojarzyły sie automatycznie z pewnymi zachowaniami i cechami. Dalej, nie wiem czy protestantyzm mówi o sukcesji apostolskiej swoich biskupów (ale mam wrażenie że biskup protestancki nie znaczy "starszy" z przekazu biblijnego) Zresztą biskup jest tylko w luteranizmie a kalwinizm juz nie ma tego stanowiska/funkcji Zresztą katolicy mówia o sukcesji apostolskiej biskupów (pełnia sakramentu święceń) a więc sukcesji sakramentalnej ktora w protestantyżmie nie występuje w ogole. Storotestamentalne (a więc czasów Jezusa) zydostwo znało sukcesje dziedziczną kapłaństwo dziedziczne pokolenia lewiego a więc może kiedy Piotr słyszy "a Ty utwierdzaj swych braci" to może on i jemu współcześni słyszeli o przekazywaniu/sukcesji już nie z krwi a z ustanowienia.


Wt sty 04, 2011 22:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 16:33
Posty: 107
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
W protestantyzmie poza luteranami i kalwinami również istnieje stanowisko biskupa. Ma ono jednak inne znaczenie. Jest to jednak zależne od danej denominacji i decyzji podjętych przez tzw Naczelną Radę Kościoła złożoną z pastorów. W Polsce np Kościół Zielonoświątkowy ma biskupa czyli Prezbitera Naczelnego (używane zamiennie). Nie jest to żaden "wysoki urząd" jak w KrK a jedynie nazwa stanowiska, którą otrzymuje Pastor zajmujący się "opieką" nad Kościołem lokalnym a więc wszystkimi zborami wchodzącymi w skład większej grupy ( w przypadku KZ wszystkich zborów w Polssce). Nie podejmuje on wiążących decyzji bez konsultacji z Synodem czyli wszystkimi pastorami krajowymi to oczywiste. Nie znasz struktury zboru dlatego pewnie nie zrozumiałeś do końca tego co pisze. Zbór składa się z członków z pomiędzy których wybierana jest rada starszych (są to mężczyźni posiadający żony, będący wzorem dla innych zborowników). Na czele starszych stoii Pastor, który przewodzi. Rada starszych zajmuje się różnymi obowiązkami w zborze w tym nauczaniem Pisma, przewodnictwem w modlitwach, grupą młodzieżową, służbą muzyczną etc. Po odejściu na "emeryture", któregoś ze starszych na jego miejsce zbór wybiera nową osobę. Tak jest w większości zborów ewangelicznych - Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści. Niektóre denominacje nie mają struktury pastoralnej i co za tym idzie zborowi nie przewodzi pastor a jedynie starsi zamiennie dzierżą jego funkcje (np jest tak wśród Wolnych Chrześcijan).
Pismo jest niezmienne tak jak Chrystus jest niezmienny. To, że kultura się zmieniła, to że my się zmieniamy nic nie znaczy. Skoro Pismo wyraźnie wypowiada się o strukturze kościoła - a tak jest, to nie możemy się sprzeciwiać i tłumaczyć naginania tym, że żyjemy w odmiennych czasach. To jest po prostu śmieszne. Biblia została spisana pod natchnieniem Ducha Święteggo i zawiera WSZYSTKO co jest nam potrzebne do DOSKONAŁOŚCI, a więc również do tego żeby kościół miał strukturę doskonałą. "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.” (2Tym 3, 15-17)"
Nie wiem czy wiesz ale Stare Przymierze już wygasło. Nie żyjemy pod prawem ale pod łaską. Wszyscy wierzący są Królewskim Kapłaństwem, już nie Ci wybrani z rodu Lewiego."Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości; wy, którzy niegdyś byliście nie ludem, teraz jesteście ludem Bożym, dla was niegdyś nie było zmiłowania, ale teraz zmiłowania dostąpiliście" 1 P 2:9-10
A resztę twojego gdybania wole nie komentować. W V wieku nagle "żydowstwo" wtrąciło się do chrześcijaństwa i postawiło Papieża:)
Można powiedzieć, że każdy zajmujący stanowisko pastora czy starszego jest namaszczony przez Pana. Idąc za 1 Listem do Koryntian jest to osoba, która otrzymała od Ducha Świętego dar nauczania czy mądrości, ale również ma predyspozycje by podjąć prace z ludźmi.
Mam nadzieję, że teraz zrobiło się trochę jaśniej:)

_________________
Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją. Jer 29:11


Wt sty 04, 2011 22:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Na sukcesję apostolską wg św. Ireneusza z Lyonu składają się 3 czynniki:
- ciągłą linia święceń biskupich od apostołów
- zachowanie prawosławnej wiary
- jedność z Kościołem


Pn lis 26, 2012 8:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
dlaczego ludzie zapominają o kluczach bo klucze mówią o sukcesji

Jezus Dał On Szymonowi trzy rzeczy: po pierwsze – nowe imię „Piotr” (czyli Skała); po drugie - obietnicę, że zbuduje na nim swój Kościół; po trzecie – klucze królestwa niebieskiego. Szczególnie ten trzeci element wydaje się bardzo zastanawiający. Mówiąc o „kluczach królestwa” Jezus nawiązuje do ważnego starotestamentowego fragmentu z Księgi Iząjasza 22,20-22, gdzie król Ezechiasz, spadkobierca tronu Dawida, mianuje Eliakima nowym zarządcą pałacu, zastępując nim dotychczasowego zarządcę, Szebnę. Każdy może łatwo rozpoznać, który z dotychczasowych członków rady królewskiej został nowym zarządcą, gdyż otrzymuje on „klucze królestwa”. Zawierzając „klucze królestwa” Piotrowi, Jezus ustanowił urząd zarządcy, kierującego sprawami Kościoła będącego Jego królestwem na ziemi. „Klucze” są więc symbolem urzędu i prymatu Piotra, przekazywanego kolejnym następcom, jak to miało miejsce w ciągu wieków


Pn lis 26, 2012 9:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
@Merkaba,tzw. wladza kluczy to nie sukcesja. W NT nie ma jeszcze teorii succesio apostolica.
Kosciol katolicki jak i Koscioly Reformacji tak uwazaja.

_________________
ksiądz


Pn lis 26, 2012 11:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
tuti napisał(a):
Można powiedzieć, że każdy zajmujący stanowisko pastora czy starszego jest namaszczony przez Pana. Idąc za 1 Listem do Koryntian jest to osoba, która otrzymała od Ducha Świętego dar nauczania czy mądrości, ale również ma predyspozycje by podjąć prace z ludźmi.
Mam nadzieję, że teraz zrobiło się trochę jaśniej:)

Jak to milo przeczytac cos podnoszacego na duchu przed swietami.
Ciesze sie, ze co poniektorzy wierza, ze "kazdy zajmujacy .... jest namaszczony przez Pana"
Ja tez.
Podpisano: biskup robaczek 2


Śr gru 19, 2012 18:18
Zobacz profil
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Co właściwie znaczy słowo "prezbiter"?

Bo spotkałem się z takim twierdzeniem, że prezbiterzy (=starsi) byli wybieranymi przez nowo założoną wspólnotę przywódcami, którzy odprawiali dla wszystkich Eucharystię (=dziękczynienie), ale poza tym każdy ochrzczony mógł odprawiać ją dla siebie samego, a także dla tych, którzy tego chcieli, np. ojciec dla swojej rodziny; a ponadto nie czyniono rozróżnienia pomiędzy kobietami i mężczyznami, tak że obie płcie mogły sprawować Eucharystię.

Biskupi zaś byli urzędnikami wspólnoty, odpowiedzialnymi za jej finanse (nie jałmużnę, bo jej rozdzielaniem zajmowali się diakoni); pełnili więc oni jak gdyby odpowiednik funkcji Judasza z Kerioth wśród Apostołów. Tak więc ich charyzmatem było gromadzenie i pomnażanie dóbr doczesnych, który to charyzmat wydaje się trwać do dnia dzisiejszego...


Pt gru 21, 2012 21:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Cawilian napisał(a):
Co właściwie znaczy słowo "prezbiter"?

Z greki oznacza "starszego". A jaka to funkcja dziś? W różnych Kościołach rożna. W polskim Kościele (Kościół ewangelicko-reformowany w RP) "prezbiterami" nazywane są osoby wybierane do pełnienia służby jako członkowie organów zarządzających Kościoła: kolegiów kościelnych w parafiach i konsystorza w Kościele. I jest to urząd różny od urzędu duchownego (urzędu "ministra Słowa Bożego"), związanego z ordynacją. Oprócz urzędu prezbitera i duchownego, Kościół zna również urząd diakona - osoby wybranej w parafii lub w Kościele do koordynacji pracy społecznej i charytatywnej.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


So gru 22, 2012 17:12
Zobacz profil
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Elbrus napisał(a):
WIST napisał(a):
Nie ma w Biblii słowa celibat,
ale jest o celibacie... o stanie bezżenności np Mt 19, 10-12.
Oh, rly?
viewtopic.php?f=27&t=20232&p=550555#p550555
Przeczytałem sobie ten wątek, a potem sięgnąłem po wydanie ekumeniczne Nowego Testamentu przez Towarzystwo Biblijne w Polsce, gdzie Mt 19,12 brzmi, jakbyś to zapewne powiedział, bardzo katolicko. A nie jest to tekst, w którym sugestie katolików były specjalnie honorowane.


So gru 22, 2012 23:58
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL