Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 1:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Mr. Chick 
Autor Wiadomość
Post 
"26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza10, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. 29 Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego»11. 30 Po odśpiewaniu hymnu wyszli ku Górze Oliwnej. "

Mt26,26-30

Haereticus, powiedz mi gdzie tu masz słowa, że to ma wymiar symboliczny. :?:


Pn maja 22, 2006 13:36

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Łukasza 22:19:

Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!
20  Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 14:20
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Tomek Torquemada napisał(a):
Haereticus napisał(a):
Tomek Torquemada napisał(a):
Haereticus napisał(a):
Poza tym nie ciało = symbol


Brawo. Zaczynasz dobrze kombinować. Tak, ciało to nie symbol.


[...] Nigdzie czegoś takiego nie napisałem.


Nie napisałeś? To skąd wziąłem cytat?


Nie moja wina, że masz to samo hobby [...] - wyrywanie słów z kontekstu. No cóż, nie świadczy to dobrze o tobie, bo daje świadectwo manipulatorstwa i zakłamania.

[...] - uogólnień i obrażania starczy - jo_tka

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 14:21
Zobacz profil WWW
Post 
Haereticus napisał(a):
Tomek Torquemada napisał(a):
Haereticus napisał(a):
Tomek Torquemada napisał(a):
Haereticus napisał(a):
Poza tym nie ciało = symbol


Brawo. Zaczynasz dobrze kombinować. Tak, ciało to nie symbol.


Z tobą naprawdę coś "nie tego", jak chodzi o intelekt. Nigdzie czegoś takiego nie napisałem.


Nie napisałeś? To skąd wziąłem cytat?


Nie moja wina, że masz to samo hobby co wielu katolików - wyrywanie słów z kontekstu. No cóż, nie świadczy to dobrze o tobie, bo daje świadectwo manipulatorstwa i zakłamania.


Twoja wina, że wyrażasz się niejasno, bo:
- Najpierw piszesz, że Ciało to symbol
- Później piszesz, że pamiątka (a nie ciało) = symbol
- i że nie ciało = symbol, chociaż tak twierdziłeś wcześniej
A moje pytania dotyczą właśnie Ciała, a nie pamiątki.

Pytam więc: Gdzie niby Chrystus Pan powiedział, że Ciało to symbol? Bo na to pytanie nie odpowiedziałeś.


Pn maja 22, 2006 14:28
Post 
Rozumiem, że negujesz tekst z Mateusza, bo ci nie pasuje ? - odpowiedz na to pytanie.

A w Łukaszu napisane jest: "To czyńcie na moją pamiątkę", czyli To czyńcie na wspomnienie moje. A nie, że Ciało Chrystusa jest symbolem, na pamiątkę.


Pn maja 22, 2006 15:25

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
szalony napisał(a):
Rozumiem, że negujesz tekst z Mateusza, bo ci nie pasuje ? - odpowiedz na to pytanie.

A w Łukaszu napisane jest: "To czyńcie na moją pamiątkę", czyli To czyńcie na wspomnienie moje. A nie, że Ciało Chrystusa jest symbolem, na pamiątkę.


Mateusz móg nie zapisać dokałdnie. łukasz natomiast pisał w oparciu o relację świadków. Pamiątka jest pamiątką. Czy jak sobie kupisz model Kolumny Zygmunta z Warszawy, bedziesz rozgłaszał, że to jest prawdziwa kolumna Zygmunta?

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 16:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
No - jasne. Łukasz pisał w oparciu o relację świadków. Mateusz tam był, ale to już mało istotne, nie? ;)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn maja 22, 2006 16:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Łukasz spisał dokłąndie to, co usłyszał. Możemy więc być absolutnie pewni, że tak było, że tak to przedstawili Apostołowie.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 16:56
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
A Mateusz był jednym z Dwunastu. Spisał swoje fantazje - wg Ciebie?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn maja 22, 2006 17:00
Zobacz profil
Post 
I jestem absolutnie pewny, że było tak jak przedstawiają te Ewangelie. :) I drugi raz ci mówię - nigdzie nie ma tam napisane, że Przemieniony Chleb to nie jest Ciało Chrystusa, tylko symbol - pamiątka.


Pn maja 22, 2006 17:01

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
jo_tka napisał(a):
A Mateusz był jednym z Dwunastu. Spisał swoje fantazje - wg Ciebie?


Mógł nie spisać wszystkiego. Zwróć uwagę, że Ewangelie nie zawierają wszystkiego, a nawet się od siebie róznią - jest ianczej nacisk położobny, na inne sprawy. Czy więc według Ciebie Łukasz napisał kłamstwo? Więc może cała Biblia jest kłamstwem?

szalony napisał(a):
I jestem absolutnie pewny, że było tak jak przedstawiają te Ewangelie. :) I drugi raz ci mówię - nigdzie nie ma tam napisane, że Przemieniony Chleb to nie jest Ciało Chrystusa, tylko symbol - pamiątka.


I jestem absolutnie pewien, ze było tak, jak przedstawiaja Ewangelie - że jest to SYMBOLICZNE. A jak ktoś uważa inaczej to widać nie rozumie... Dość mam już wyjaśniania kwestii tak podsatwowej jak znaczenia słowa PAMIĄTKA!

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 17:16
Zobacz profil WWW
Post 
Pewnie, nikt nie rozumie oprócz ciebie...

A nie widzisz logicznej budowy zdania ? Że słowo "pamiątkę" oznacza "To czyńcie, wspominając te wydarzenia" ?

A co ty na te słowa:

"Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem10, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb 24 i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę». 25 Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę»11. 26 Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. 27 Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej1"

Św.Paweł, 1Kor17,27


Pn maja 22, 2006 17:33

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
No i powtarza się słowo PAMIATKA! A to nie tylko moja interpretacja, lecz przede wszystkim rzetelnych biblistów i teologów! I tak w to wierzą ewangeliczni chrześcijanie.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 17:54
Zobacz profil WWW
Post 
Haereticus napisał(a):
No i powtarza się słowo PAMIATKA!


Słowo pamiątka dotyczy czynności ŁAMANIA i PICIA.

Haereticus napisał(a):
A to nie tylko moja interpretacja, lecz przede wszystkim rzetelnych biblistów i teologów! I tak w to wierzą ewangeliczni chrześcijanie.


Czyżbyś ufał ludzkim tradycjom? ;-P

Gdzie Chrystus powiedział, że Ciało to symbol? Albo, że Ciało to pamiątka?


Pn maja 22, 2006 18:01
Post 
Haereticus, jesli mówisz, że to pamiątka to czemu

"Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej"


Pn maja 22, 2006 20:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL