Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona
 Ekumenizm - tak, ale jaki? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
zefciu napisał(a):
Haereticus, no i to jest właśnie ten problem. Co prawda wzmianki są. I to pozytywne (Tytusowi polecone jest przekazać niezmienioną Tradycję,


czyli po proatu "nauczanie" - apostolskie

Cytuj:
Chrystus jest nazwany protoikoną


tego Chrystusa czcimy

oczywiście Chrystus jest obrazem Boga w sensie duchowym i moralnym, a nie w sensie wyglądu fizycznego, gdyż Biblia mówi o Jezusie: ... zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego... (Rz 8:3)

zatem Chrystus fizycznie nie był ikoną Boga

Cytuj:
a Łamanie Chleba to cóż innego niż Eucharystia


tak
to dziękczynienie

Cytuj:
ale żaden z Apostołów nie używał systemu "sola Scriptura"


Odwrotnie - to właśnie sola Scriptura wskazuje na autrorytet apostołów - NT jest bowiem zapisem pierwotnej tradycji apostolskiej, przy której apostołowie nakazywali trwać.


Cytuj:
Z drugiej znowu strony to uczynki mają płynąć z wiary, a nie wiara z uczynków. Dlatego słuszniejszym wydaje się rozpoczynać dialog z chrześcijaninem o podobnej wierze, nawet jeśli moralnie jego wspólnota chwilowo utyka.


no ale przecież akceptacja homoseksualizmu jest kwestią doktryny, a nie tylko potknięciem


Pn maja 22, 2006 19:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
zacytuje fragment Histori Kościoła - Sokratesa Scholastyka

Sokrates Scholastyn na stronie 134-135 napisał(a):
...Kłamstwa Ischyrasa dostarczają im pretekstu. Rozgłaszał bowiem, że wycierpiał straszne rzeczy z ręki odbywającego inspekcję Makarego; ten rzekomo wpadł jak burza do kaplicy, wywrócił ołtarz, zdruzgotał nawet kielich służący do sprawowania mistycznej ofiary..."

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn maja 22, 2006 21:04
Zobacz profil WWW
Post 
Motku. Każdy człowiek jest ikoną Boga. Fizycznie również. Niewiara w to iż nasze fizyczne ciała są na podobieństwo Boga zakrawa na gnostycyzm. Bardzo bzidka ta zaraza, która co i rusz się przebija wśród chrześcijan.

Co zaś do tego czy jest to kwestia doktryny, czy tylko sprzecznego z doktryną konformizmu, nie wiem. Trzeba by się się dowiedzieć jak to tłumaczą luteranie. Z drugiej strony nie wydaje mi się, żeby sam Luter popierał błogosławienie sodomitom.


Pn maja 22, 2006 21:05

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
zefciu napisał(a):
nie wydaje mi się, żeby sam Luter popierał błogosławienie sodomitom.

na tym własnie polega ten fenomen, że u protestantów w widoczny sposób zanika działanie Ducha Swiętego. Ostatnio przeczytałem dość ciekawa monografię Lutra wyd WAM sercia "Wielcy ludzie Kościoła". Mozna tylko ubolewać nad tym co się stało.

zefciu napisał(a):
Niewiara w to iż nasze fizyczne ciała są na podobieństwo Boga zakrawa na gnostycyzm.

tu byłbym ostrożny. Podobieństwo do Boga polega na czymś innym niż na ciele fizycznym. Te spory o to czy Bóg ma ciało sa z przełomu 4 i 5 wieku kiedy to eremici w Egipcie strasznie bronili teori ze Bóg ma ciało i domagali się potępienie dzieł Orygenesa. Co tez Teofil biskup Aleksandrii zrobil.
[/quote]

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn maja 22, 2006 21:35
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
zefciu napisał(a):
Haereticus, no i to jest właśnie ten problem. Co prawda wzmianki są. I to pozytywne (Tytusowi polecone jest przekazać niezmienioną Tradycję,


ytadycja tradycji ni jest róna. Starczy uwzględnić róznicę znaczenia. Ale do tego trzeba jeszcze umieć tozsądnie przyglądać się tekstowi. Potępiona jest tradycja ludzka. A czymże innym jest tzw. "święta" tardycja? W całości stworzyli ja ludzie. Gdy czytamy o tradycji pozytywnie chodzi o przekaz wiary - takiej wiary, jaką znajdujemy w Ewangelii.

zefciu napisał(a):
Chrystus jest nazwany protoikoną,


No tak. [...] Gdzie w Biblii jest napisane, że Chrystus jest jakąś tam "protoikoną"? To kolejny ludzki wymysł... Przy okazji - w drugim przyzazaniu Bóg zabronił czcić wizerunki. Tak więc katoliczym, jak i prawosłąwie grzeszą.

zefciu napisał(a):
a Łamanie Chleba to cóż innego niż Eucharystia),


Nie widziałęm katolika czy prawosłąwnego, co by chleb łąmali, więc jest to fałsz. Po pierwsze nie łąmią - i to jest wbrew Ewangelii. Po drugie. Chrystus kazał spożywać wino, a katolicy co? Zalecenie to zignorowali! Machnęli ręką na to, co uważają za autentyczną krew Chrystusa. Więc wniosek jest taki - nawet komunii nie oprzyjmują w pełni.

zefciu napisał(a):
ale żaden z Apostołów nie używał systemu "sola Scriptura".


Bo nie musieli, bo to było oczywiste, a potem pojawiło się "kilku" takich, że później trzeba było uzdrawiać sytuację, szukajac drogi powrotu do Kościoła apostolskiego, do prawdziwego chrześcijaństwa.

zefciu napisał(a):
Jeśli więc ktoś podchodzi tak jak Ty, to znaczy iż postępuje inaczej niż Apostołowie.


Kolejny [...] Biblia i tylko Biblia!

zefciu napisał(a):
jak więc razem z nim szukać ducha czasów apostolskich i zdobywania Ducha Świętego, skoro on woli ducha średniowiecznej reformacji i pyskówek na placach...


Jakże szukać ducha czasów apostolskich z odstępcami od Ewangelii Świętej? Z kimś kto jest pograżony w błędnych naukach, bzdyrnych dogmatach i niewoli systemu religijnego? Dla kogo każdy, kto wierzy inaczej jest wrogiem?

zefciu napisał(a):
Ja dostrzegam niezwykłe podobieństwo w sposobie w jakim podchodzi się do Pisma Świętego w Nowym Testamencie i u Ojców. Natomiast podejście reformowane to już zupełnie inna para kaloszy.


Ci "ojcowie" legli na początku odstępstwa...

[...] - proszę o trochę kultury, bo zacznę usuwać całe posty, a nie bawić się w wycinanki - jo_tka

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 22:21
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
Tradycja - owszem jest wzmianka, KRYTYCZNA!

a później
Cytuj:
tadycja tradycji ni jest róna

Cytuj:
Gdzie w Biblii jest napisane, że Chrystus jest jakąś tam "protoikoną"? To kolejny ludzki wymysł

skupie sie na wyboldowanym fragmencie.

Chrześcijaństwo przez wieki mami wiernych, już pierwsi wierni wierzyli że Chrystus nie jest Bogiem, jest tylko człowiekiem na którego wstapił Bóg Ojciec i do "adoptowa". Trójca Swięta to nie 3 rózne sobie i współistotne osoby ale trzy sposoby objawienia Jedynego Boga. Bóg objawił się za pomoca ciała (pozornego) Jezusa, który był tylko człowiekiem. Takę Bóg ojbawił się jako Duch Swięty to znaczy MOC!
Bóg nie cierpiał na krzyżu, tak naprawde Ciało Jezusa było pozorne, to znaczy było mistyczne, bo stwórca ciała jest zły Bóg starego testamentu, mściwy demiurg zwany jako Jahwe. Dobry Bóg ukazuje przez krzyż że ciało jest wstretne, ukrzyżowane pozorne ciało tak zastapiło ciało Judasza!



...

Mogłbym tak długo mieszać herezje gnostyckie i sabelianskie aby udowodnić że wychodząc z zasady Tylko Pismo jesteśmy więżniami interpretacji. Czyż Ariusz czytając Pismo nie chciał poznać prawdy?
To że w Biblii nie ma terminu Trójca Swięta to znaczy że jej NIE MA?
Absurd.
To że w Bibli Jezus mówi że Ojciec jest wyższy ode mnie znaczy że stosunek osób Trójcy opiera się na gradacji OJCIEC - Syn niższy i Duch Swięty najniżej?
Oczywiście że nie.


Cytuj:
Nie widziałęm katolika czy prawosłąwnego, co by chleb łąmali

nie jestem przekonany w 100% ale w Cerki o ile dobrze widziałem rozdaje się prosforki (mam nadzieje że nie pomyliłem nazwy) czyli poświęcone chleby którymi się wierni łamią. Katolicy łamią się chlebem (opłatkiem, czyli niekwaszonym chlebem z mąki i wody) w Wigilię Bożego Narodzenia.
Cytuj:
Po pierwsze nie łąmią - i to jest wbrew Ewangelii.

Chlebem się tylko łamię, nigdzie nie występuje pojęcie "krojenia" etc. To wynika z sakralnego pojmowania chleba jako daru, jako pokarmu. Łamanie symbolizuje aspekt komunii, to że dzielimy się czymś c
o daje życie.

Cytuj:
Po drugie. Chrystus kazał spożywać wino, a katolicy co?


W Ewangelii nie ma o obowiązku picia WINA, jest o piciu KRWI!
wino? ja dziś wypiłem do obiadu lampkę Egri Bikaver...czyli spełniłem obowiązek??
W Kościele Katolickim nie ma Komunii pod dwiema postaciami co wynika a Tradycji, Przyjęcie Ciała Chrystusa jesy wystarczające bo Ciało nie istnieje bez Krwii.
Cytuj:
Biblia i tylko Biblia!

przypomina mi sie text piosenki
"Tu e sempre tu..." Ty i tylko ty...la la la"

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn maja 22, 2006 23:34
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
Cytuj:
Tradycja - owszem jest wzmianka, KRYTYCZNA!

a później
Cytuj:
tadycja tradycji ni jest róna


jasnym jest, że potępiana jest tradycja ludzka (np. katolicka "święta"), a gdy jest mowa o zachowywaniu tradycji jest mowa o zachowywaniu nauki. Ale Kościół katolicki przecież wymieszał pojęcia, więc czemu sie dziwić?


marcin_jarzębski napisał(a):
Cytuj:
Gdzie w Biblii jest napisane, że Chrystus jest jakąś tam "protoikoną"? To kolejny ludzki wymysł

skupie sie na wyboldowanym fragmencie.

Chrześcijaństwo przez wieki mami wiernych, już pierwsi wierni wierzyli że Chrystus nie jest Bogiem, jest tylko człowiekiem na którego wstapił Bóg Ojciec i do "adoptowa".


A gdzie ja twierdzę, zę Chrystus nie jest Bogiem? Bądź łaskaw nie pisać głupot. Chyba masz jakiś problem, człowieku ze zrozumieniem tekstu. Ja tylko twierdzę, że nie jest "protoikoną", bo to jest jakiś dziwny i nie majacy nic wspólbego z Ewangelią wymysł majacy dać podstawę kultowi wizerunków, któergo Bóg zakazał!

marcin_jarzębski napisał(a):
Mogłbym tak długo mieszać herezje gnostyckie i sabelianskie aby udowodnić że wychodząc z zasady Tylko Pismo jesteśmy więżniami interpretacji.


No tak. Z pewnością katolicy są więźniami interpretacji. jedynej słysznej - papów. Na szczęśćie protestanci od niewoli interpretacji są w pełni wolni!

marcin_jarzębski napisał(a):
To że w Biblii nie ma terminu Trójca Swięta to znaczy że jej NIE MA?
Absurd.


Ależ wprawdzie terminu nie ma, ale nauka ta wywodzi się wprost z Biblii. Fakt, że ustalono to na jakimś tam synodzie nic nie zmienia. O tym jest w Biblii i Ameryki czcigodni ojczulkowie nie odkryli! I wcale nie potrzeba było do tego niby-to-świętej tradycji, by wiedzieć że tak jest. Satrczy zdrowy rozsądek.

marcin_jarzębski napisał(a):
To że w Bibli Jezus mówi że Ojciec jest wyższy ode mnie znaczy że stosunek osób Trójcy opiera się na gradacji OJCIEC - Syn niższy i Duch Swięty najniżej?
Oczywiście że nie.


Ojciec jest przede wszystkim, choć oczywiście te trzy osoby to jeden Bóg. jest pewna hierarchia, ale tego my zrozumieć nie jesteśmy w stanie. najmądrzejszy teolog jest na to za głupi.

marcin_jarzębski napisał(a):
Katolicy łamią się chlebem (opłatkiem, czyli niekwaszonym chlebem z mąki i wody) w Wigilię Bożego Narodzenia.


Ale nie ma to zadnego znaczenia liturgicznego! Przykłąd wiec chybiony.

marcin_jarzębski napisał(a):
Cytuj:
Po pierwsze nie łąmią - i to jest wbrew Ewangelii.

Chlebem się tylko łamię, nigdzie nie występuje pojęcie "krojenia" etc. To wynika z sakralnego pojmowania chleba jako daru, jako pokarmu. Łamanie symbolizuje aspekt komunii, to że dzielimy się czymś c
o daje życie.


Ciekawy jestem skąd wziałeś bzdurne przekonanie, że protestanci kroją chleb. Łamią go - zgodnie z nakazem Chrystusa. W odróżnieniu od katolików, którzy go nie łąmią!

marcin_jarzębski napisał(a):
Cytuj:
Po drugie. Chrystus kazał spożywać wino, a katolicy co?


W Ewangelii nie ma o obowiązku picia WINA, jest o piciu KRWI!
wino? ja dziś wypiłem do obiadu lampkę Egri Bikaver...czyli spełniłem obowiązek??


No pewnie Jeuzs przy Ostatniej Wieczerzy żyły sobie podciał i krwi utoczył! Nie! On nakazał pić wino jako symbol swojej krwi!

marcin_jarzębski napisał(a):
W Kościele Katolickim nie ma Komunii pod dwiema postaciami co wynika a Tradycji, Przyjęcie Ciała Chrystusa jesy wystarczające bo Ciało nie istnieje bez Krwii.


I jest to w sprzeczności z zaleceniem Pana, bo On wyraźnie wskazał na chleb i wino. Jakże więc można traktować coś takiego jako komunię? Co najwyżej (przy odrobinie dobrej wolu) jako pół-komunię. Nadmienię, ze aż do średniowiecza komunia była pod dwoma postaciami. Kłania się nieznajomość hoistorii. Później któryś tam bisku Przymu wymyąlił, że starczy opłatek i dopisał teorię, że w opłatku to jest ciało i krew razem. Jezus nakazał inaczej! Faktem jest, że w katolicyzmie nakaz ten nie jest wypełniany!

marcin_jarzębski napisał(a):
Cytuj:
Biblia i tylko Biblia!

przypomina mi sie text piosenki
"Tu e sempre tu..." Ty i tylko ty...la la la"


No widocznie nic mądrzejszego nie jesteś w stanie wymyślić! szkoda...

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 23:56
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
I to jest przykał niestety działania katolikó - najlepszy temat, pisany w najlepszej wierze, zamieniają w bagno. Wojująca religia!

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Pn maja 22, 2006 23:57
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
obrońca zasady że TYLKO PISMO napisał(a):
No pewnie Jeuzs przy Ostatniej Wieczerzy żyły sobie podciał i krwi utoczył! Nie!On nakazał pić wino jako symbol swojej krwi!

a oto co nakazał sam Zbawiciel!
Ewangelia wg Jana rozdział 6 napisał(a):
51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata»
52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew mo_ja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim..


gdzie jest mowa o symbolu, żadnego symbolu, Chrystus mówi o prawdziwej Krwi a nie winie!

Cytuj:
jasnym jest, że potępiana jest tradycja ludzka (np. katolicka "święta"), a gdy jest mowa o zachowywaniu tradycji jest mowa o zachowywaniu nauki. Ale Kościół katolicki przecież wymieszał pojęcia, więc czemu sie dziwić?

zero konkretów takie texty może przechową na baptystycznych indonktrynacjach ale nie tu. Prosze o fakty, czymś sie różni ustalenie Kanonu od faktu że od poczatku przyjmowano Eucharystię jako "thesis" OFIARĘ? Czymś sie różni ustalenie dogmatu o Trójcy Sw i relacjach wewnątrz Trójcy oraz ad Extra od nauki o realnej obecności Chrystusa w Komunii?

Cytuj:
A gdzie ja twierdzę, zę Chrystus nie jest Bogiem? Bądź łaskaw nie pisać głupot. Chyba masz jakiś problem, człowieku ze zrozumieniem tekstu. Ja tylko twierdzę, że nie jest "protoikoną", bo to jest jakiś dziwny i nie majacy nic wspólbego z Ewangelią wymysł majacy dać podstawę kultowi wizerunków, któergo Bóg zakazał!

moj text był majła prowokacją która miała na celu pokazac do tego dochodzi kiedy odrzuci sie autorytet Tradycji. To co napisałem to mieszanka herezji które powstawały w oparcji o ludzka mozliwość interpretacji bez odwołania sie do instytucji Koscioła jako odbarzonej nieomylnoscią Ducha Swiętego.

Cytuj:
No tak. Z pewnością katolicy są więźniami interpretacji. jedynej słysznej - papów. Na szczęśćie protestanci od niewoli interpretacji są w pełni wolni!

są dwie szkoły egzegezy Biblii, aleksandryjska i antiocheńska, ciekawe czy pan wie czym sie róznią, pewnie nie wiec pozostawiam pana text bez odpowiedzi dopuki pan sie nie zaznajomi z tym.

Cytuj:
Ależ wprawdzie terminu nie ma, ale nauka ta wywodzi się wprost z Biblii. Fakt, że ustalono to na jakimś tam synodzie nic nie zmienia. O tym jest w Biblii i Ameryki czcigodni ojczulkowie nie odkryli! I wcale nie potrzeba było do tego niby-to-świętej tradycji, by wiedzieć że tak jest. Satrczy zdrowy rozsądek.

chyba już się pan na forum ośmieszył, mam wrazenie że pan do prowokator które ma na celu ośmieszyć protestantyzm. Cóż jest pan skuteczny,
Cytuj:
Ojciec jest przede wszystkim, choć oczywiście te trzy osoby to jeden Bóg. jest pewna hierarchia, ale tego my zrozumieć nie jesteśmy w stanie. najmądrzejszy teolog jest na to za głupi.

no prosze dalej...takie coś nazywa sie LW (lanie wody)
Prosze pana, mi się już śmiać chce. Pan po prostu nie ma pojęcia o tym jak krystalizowała się nauka o Trójcy, o relacjach etc, jest topic o prawosławiu tak dośc interesująco wykształciła się dyskusja z Panem zefciu i nektariuszem odsyłam tam na naukę.
Cytuj:
Ale nie ma to zadnego znaczenia liturgicznego!

w Kosciołach wschodnich jest to element Liturgii jesli sie mylę prosze Pana zefciu o korektę!

Cytuj:
Nadmienię, ze aż do średniowiecza komunia była pod dwoma postaciami.

nadal jest, tyko nie w rycie rzymskim.
Cytuj:
Kłania się nieznajomość hoistorii. Później któryś tam bisku Przymu wymyąlił, że starczy opłatek i dopisał teorię, że w opłatku to jest ciało i krew razem.

W czasie Eucharystii Ofiara dokonuje się i są składane ofiary które przeminiają się w Krew i Ciało, faktem jest tylko że w rycie rzymskim nie dawano Krwi wiernym. Przed soborem Trydencki było różnie, po soborze Watykańskim jest pozwolenie na przyjmowanie Krwi ale jest to zadkie w Polsce ale jest.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Wt maja 23, 2006 12:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn cze 20, 2005 14:30
Posty: 76
Post 
Nadmienię, ze aż do średniowiecza komunia była pod dwoma postaciami.
-----------------------------------------------------------------------
nadal jest, tyko nie w rycie rzymskim.
Cytuj:

Od Drugiego Soboru Watykańskiego jest także dopuszczalna w rycie rzymskim.
Ponadto jest też dopuszczalna tylko pod postacią wina, jeśli chory nie może zasymiować Komunii św. pod postacią chleba [częsty przypadek przed operacją, gdzie uprzednio podane środki powodują wymioty]. Mój znajomy jezuita często chodzi do szpitala właśnie z Krwią Pańską.

_________________
"Nie chcem, ale muszem"


Wt maja 23, 2006 13:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
obrońca zasady że TYLKO PISMO napisał(a):
No pewnie Jeuzs przy Ostatniej Wieczerzy żyły sobie podciał i krwi utoczył! Nie!On nakazał pić wino jako symbol swojej krwi!

a oto co nakazał sam Zbawiciel!
Ewangelia wg Jana rozdział 6 napisał(a):
51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata»
52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew mo_ja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim..


gdzie jest mowa o symbolu, żadnego symbolu, Chrystus mówi o prawdziwej Krwi a nie winie!


Pamiątka = symbol! Pamiątka = symbol! Pamiątka = symbol! Ile razy trzeba powtrórzyć, abyś zrozumiał. Chrystus nie jest obecny w symbolu rzeczywiscie, a w sposób symboliczny. I tak to rozumieją mądrzejsi od ciebie - teolodzy i bibliści protestanccy, majacy o wiele większą wiedzę.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt maja 23, 2006 13:24
Zobacz profil WWW
Post 
Haereticus napisał(a):
I tak to rozumieją mądrzejsi od ciebie - teolodzy i bibliści protestanccy, majacy o wiele większą wiedzę.


Ufasz ludzkim tradycjom? A Sola Scriptura do kąta poszła?


Wt maja 23, 2006 13:32
Post 
Haereticus, to wyjaśnij te cytaty:

"Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. "

" Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem."

" Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»"

Tu obszerniejszy fragment:

"Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. "

Wszystkie z Ewangelii wg Św. Jana, rozdział 6





[/b]


Wt maja 23, 2006 13:40

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
zero konkretów takie texty może przechową na baptystycznych indonktrynacjach ale nie tu. Prosze o fakty, czymś sie różni ustalenie Kanonu od faktu że od poczatku przyjmowano Eucharystię jako "thesis" OFIARĘ? Czymś sie różni ustalenie dogmatu o Trójcy Sw i relacjach wewnątrz Trójcy oraz ad Extra od nauki o realnej obecności Chrystusa w Komunii?


1. To są włąśnie konkrety. Apostołowie nie mówili o pseudo-świętej tradycji katolickiej, ale o tradycji wiary.
2. Baptyści nie stosują indoktrynacji - tym róznią się od Kr-k. Za wiele lat wciskano mi do głowy głupoty katolickie i właściwie powinienem od Kr-k żądać odszkodowania za szkody duchowo-intelektualne.
3. O tym, że 'euchatystia" jest ofiarą chrześcijanie, ku swemu zdumieni, dowiedzieli się kilka wieków później - kłania się NIEZNAJOMOŚĆ HISTORII! Piersi chrześcijanie nie wierzyli w takie herezje.
4. O obecności realnej Chrystusa w komunii nie ma w Biblii i w zaden sposób nie jesteś w stanie tego udowodnić, a o Trójcy jest, jeśli się potrafi czytać z przemyślunkiem. Niestety, katolikom do tego potrzebny dogmat...

marcin_jarzębski napisał(a):
moj text był majła prowokacją która miała na celu pokazac do tego dochodzi kiedy odrzuci sie autorytet Tradycji. To co napisałem to mieszanka herezji które powstawały w oparcji o ludzka mozliwość interpretacji bez odwołania sie do instytucji Koscioła jako odbarzonej nieomylnoscią Ducha Swiętego.


1. Prowokazję to trzeba robić inteligentnie, a nie tak "na odpieprz", bo potem wychodzi się na głupka.
2. By uniknąc herezji nie potrzeba żadnego Kościoła scentralizowanego do garnic absurdu, lecz Biblii i trzymania się Słowa Boiżego a nie ludzkich domysłów i idei. Odstępcy od Biblii tworzyli sobie rózne dogmaty.
3. Gdzie w Biblii jest napisane, że Kościół rzymsko-katolicki jest obdarzony nieolmylnością Ducha Świętego? Tylko proszę KONKRETNIE, a nie gadać głupoty, że Kościół = Kr-k, bo to fikcja!

marcin_jarzębski napisał(a):
Cytuj:
No tak. Z pewnością katolicy są więźniami interpretacji. jedynej słysznej - papów. Na szczęśćie protestanci od niewoli interpretacji są w pełni wolni!

są dwie szkoły egzegezy Biblii, aleksandryjska i antiocheńska, ciekawe czy pan wie czym sie róznią, pewnie nie wiec pozostawiam pana text bez odpowiedzi dopuki pan sie nie zaznajomi z tym.


Widocznie zabrakło argumentów.

marcin_jarzębski napisał(a):
chyba już się pan na forum ośmieszył, mam wrazenie że pan do prowokator które ma na celu ośmieszyć protestantyzm. Cóż jest pan skuteczny,


Owszem, ośmieszyłem się - prowadząc diialog z róznymi oszołamami w przekonani, ze zrozumieją. Ale jakże może zrozymieć cokowleik niewolnik idei? Moze osmieszyłem protestantów - w oczach zaślepionych głupców.

marcin_jarzębski napisał(a):
Cytuj:
Ojciec jest przede wszystkim, choć oczywiście te trzy osoby to jeden Bóg. jest pewna hierarchia, ale tego my zrozumieć nie jesteśmy w stanie. najmądrzejszy teolog jest na to za głupi.

no prosze dalej...takie coś nazywa sie LW (lanie wody)


Napisałem tylko fakty, ale jak nie jesteś w stanie zrozumieć, to chyba ty masz problem, a nie ja.

marcin_jarzębski napisał(a):
Prosze pana, mi się już śmiać chce. Pan po prostu nie ma pojęcia o tym jak krystalizowała się nauka o Trójcy, o relacjach etc,


Nic mnie nie obchodzi jak sie kryatalizował nauka. Mnie interesuje to, co znajduję w Biblii. A jak ktoś buduje swoją wiarę na sprawach wtórnych, to jest tym, kto stawia dom na piasku.

marcin_jarzębski napisał(a):
jest topic o prawosławiu tak dośc interesująco wykształciła się dyskusja z Panem zefciu i nektariuszem odsyłam tam na naukę.


Nie mam zamiaru marnować czasu. Lepiej sięgnąć do Biblii.

marcin_jarzębski napisał(a):
Cytuj:
Nadmienię, ze aż do średniowiecza komunia była pod dwoma postaciami.

nadal jest, tyko nie w rycie rzymskim.


Czyli w Kosciele rzymsko-katolickim KOMUNIA JEST NIEPEŁNA.

Cytuj:
Kłania się nieznajomość hoistorii. Później któryś tam bisku Przymu wymyąlił, że starczy opłatek i dopisał teorię, że w opłatku to jest ciało i krew razem.

W czasie Eucharystii Ofiara dokonuje się i są składane ofiary które przeminiają się w Krew i Ciało, faktem jest tylko że w rycie rzymskim nie dawano Krwi wiernym. Przed soborem Trydencki było różnie, po soborze Watykańskim jest pozwolenie na przyjmowanie Krwi ale jest to zadkie w Polsce ale jest.[/quote]

1. Ile razy bedziesz powtarzał kłamstwo o dokonywaniu się ofiary?
2. Miło, że potwierdzasz, ze komunia w Kościel rzymsko-katolickim jest niepełna, a wiec nie jest realizowny Chrystusowy nakaz

Sugeruję zakończyć tą rozpętaną przez Ciebie dyskusję. Niszczysz już kolejny temat, ośmieszajac się przy okazji (nie jest to tylko moja opinia, bo mam kontakt z innymi użytkownikami, któzry sugerują, by dać sobie z tobą spokój, bo NIE WARTO!).

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt maja 23, 2006 13:41
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Tomek Torquemada napisał(a):
Haereticus napisał(a):
I tak to rozumieją mądrzejsi od ciebie - teolodzy i bibliści protestanccy, majacy o wiele większą wiedzę.


Ufasz ludzkim tradycjom? A Sola Scriptura do kąta poszła?


Jak widzę ty wciąz nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Nie! Nie ufam tardycjom. Ale ufan znawcom. Wiem, że w Kościele katolickim z nauką kiepsko. Całą naukę musieli dopiero protestanci wynieść na odpowiedni poziom. Szkoda, że katolicy wciaz nie ufają specjalistom.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt maja 23, 2006 13:43
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL