Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Święty Tomasz z Akwinu o heretykach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post 
Szkoda tylko ze slowo heretyk ma tak negatywny wydzwiek i tak wielu chrzescijan sie negatywnie do tych ludzi odnosi. Sa to czesto ludzie ktorzy po prostu na swoj sposob widza pewne prawdy i je tak mocno miluja ze nie wstydza sie ich glosic... Oczywiscie ze nie wszyscy heretycy tak podchodza do tematu sa rowniez zwykli oszusci oraz ludzie chcacy zrobic niezly biznes na naiwnosci i niewiedzy ludzkiej....

_________________
Obrazek


So lip 08, 2006 18:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
rozalka napisał(a):
Nie cierpię słowa "tolerancja". Nie lepsze będzie słowo szacunek? Tolerancja ma dla mnie wydźwięk - jakby nie było - negatywny, wymuszony.

I w zasadzie o to chodzi. Tolerancja ma wydźwięk negatywny, bo oznacza bierne akceptowanie, dopuszczanie czegoś, czego nie popieramy, co oceniamy negatywnie. A herezja dla katolika jest, a przynajmniej powinna być czymś negatywnym (chodzi nie tylko o danego heretyka, który traci szanse na zbawienie, ale i o oddźwięk pośród innych osób). Trudno więc tutaj oczekiwać "pozytywnej" akceptacji głoszenia herezji - słowo "tolerancja" jako wyraz co najmniej "chłodnej obojętności" jest tutaj adekwatne.

Co oczywiście nie oznacza, że nie mamy bliźnich, w tym heretyków kochać. Kochać bliźniego, ale negatywne jego zachowania potępiać bądź co najwyżej tolerować - i jednocześnie starać się nawracać. Ale nie udawać, że wszystko jest w porządku, skoro według naszej wiary nie jest.

To samo dotyczy złodziei, pedofilów itp. - miłować (szanować) ze względu na to, że to nasi bliźni, ale nie tracić z oczu tego, że postępują źle. Czyli, jak napisałaś potem - nie tolerować czynów.

rozalka napisał(a):
Nie zapominaj Tomku, że najpierw jest się człowiekiem, a dopiero potem wyznawcą religii. A każdemu człowiekowi należy się szacunek nie ze względu na poglądy jakie wyznaje, ale ze względu na jego człowieczeństwo.

Mogę się zgodzić tylko w części. Bo akurat w pierwszej kolejności to z moich poglądów, z wiary wynika obowiązek szacunku dla bliźniego, dopiero w drugiej kolejności z "solidarności gatunkowej".

Tomek Torquemada napisał(a):
zastanawiacie się, jaka to kara?
(...)
było to codzienne odmawianie kilku psalmów pukutnych!

No, nie do końca. Galileusz dotał karę dożywotniego więzienia, zamienioną potem na areszt domowy.

Incognito napisał(a):
W państwie świeckim (takim jak Polska), które zapewnia wolność religijną, kradzież i pedofilia są, w przeciwieństwie do protestantyzmu, karane jako przestępstwo a każdą osobę.

Problem polega na tym, że za czasów powoływanych tutaj św. Tomasza, tworzenia inkwizycji papieskiej, Torquemady itp. - państwo świeckie nie zapewniało wolności religijnej, wprost przeciwnie. Herezja była karane przez prawo świeckie jako przestępstwo.

Krótko mówiac - ten akurat Twój argument z powoływaniem się na to co państwo dopuszcza / karze jest chybiony.

Incognito napisał(a):
Tia, a o tym że go torturowano aby zmienił zeznania to niewygodnie wspominać, prawda?

Nie torturowano go. Prawdopodobnie zademonstrowano mu narzędzia tortur, ale i to nie jest pewne.

Tyrael napisał(a):
Szkoda tylko ze slowo heretyk ma tak negatywny wydzwiek i tak wielu chrzescijan sie negatywnie do tych ludzi odnosi. Sa to czesto ludzie ktorzy po prostu na swoj sposob widza pewne prawdy i je tak mocno miluja ze nie wstydza sie ich glosic...


Dlaczego szkoda? Jak już napisałem wyżej do Rozalki, ocena herezji dla katolika jest i powinna być negatywna. To, że ktoś "błądzi w dobrej wierze" nie eliminuje tego, że błądzi.

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


So lip 08, 2006 20:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 7:27
Posty: 414
Post 
Tomek Torquemada,

Mam prośbę, podaj mi źródło, skąd zacytowałeś sw. Tomasza, gdzie to pisze, bo zainteresował mnie temat, a nie umiem tego znaleźć.
Dziekuję,
Synek

_________________
śmiech to zdrowie :-)


So lip 08, 2006 21:11
Zobacz profil
Post 
Synek napisał(a):
Tomek Torquemada,

Mam prośbę, podaj mi źródło, skąd zacytowałeś sw. Tomasza, gdzie to pisze, bo zainteresował mnie temat, a nie umiem tego znaleźć.
Dziekuję,
Synek


Summa Theologica
Druga część drugiej części
Pytanie 11
Artykuł 3


So lip 08, 2006 21:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
Nizam_al_Mulk napisał(a):
Dlaczego szkoda? Jak już napisałem wyżej do Rozalki, ocena herezji dla katolika jest i powinna być negatywna. To, że ktoś "błądzi w dobrej wierze" nie eliminuje tego, że błądzi.


Zapominasz ze Kosciol potepia czyny a nie ludzi... ( vide homoseksualisci ) tak wiec stad moje zmartwienie.


a tutaj cos ciekawego:
http://forum.fronda.pl/forum.php?akcja=pokaz&id=579993 :biggrin:

_________________
Obrazek


So lip 08, 2006 22:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
Tyrael napisał(a):
Zapominasz ze Kosciol potepia czyny a nie ludzi... ( vide homoseksualisci ) tak wiec stad moje zmartwienie.

Nie zapominam - pisałem o tym odróżnieniu przecież w moim poście (było przeczytać cały :D )

Słowo heretyk ma negatywny oddźwięk bo jest stworzone od negatywnych czynów, więc to również jest naturalne.

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


So lip 08, 2006 23:01
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
Nizam_al_Mulk napisał(a):
Nie zapominam - pisałem o tym odróżnieniu przecież w moim poście (było przeczytać cały :D )
Słowo heretyk ma negatywny oddźwięk bo jest stworzone od negatywnych czynów, więc to również jest naturalne.


Widzisz tylko ze slowo i uzycie "heretyk" jest rowniez relatywne bo dla lefebrysty heretykiem jest chociazby o. Hryniewicz a dla katolika heretykiem bedzie abp Lefebre. Stad tez ten negatywny wydzwiek powinnien byc w pewnym stopniu stlumiony.

_________________
Obrazek


So lip 08, 2006 23:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
Tyrael napisał(a):
Widzisz tylko ze slowo i uzycie "heretyk" jest rowniez relatywne bo dla lefebrysty heretykiem jest chociazby o. Hryniewicz a dla katolika heretykiem bedzie abp Lefebre. Stad tez ten negatywny wydzwiek powinnien byc w pewnym stopniu stlumiony.


Nie popadajmy w skrajny relatywizm. Znaczenie herezji jest przecyzyjnie określone w Kodeksie prawa kanonicznego i zawsze było powszechnie powiązane z tym rozumieniem, jakie mu przypisuje Kościół katolicki.

Sam fakt, że ktoś może użyć słowa heretyk czy herezja w znaczeniu odmiennym jednak ani nie oznacza, że robi to dobrze, ani nie pozbawia słowa znaczenia negatywnego.

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


N lip 09, 2006 1:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 7:27
Posty: 414
Post 
[b]Tomek Torquemada,
d z i e k u j ę, :D znalazłem :shock:
Potrwa, zanim sobie choć odrobinke swego zdania na ten temat wyrobię.
Jak dotąd, czuję tylko wielki bałagan myślowy, tok obcy św. Tomaszowi.
Synek

_________________
śmiech to zdrowie :-)


N lip 09, 2006 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
Nizam_al_Mulk napisał(a):
Nie popadajmy w skrajny relatywizm. Znaczenie herezji jest przecyzyjnie określone w Kodeksie prawa kanonicznego i zawsze było powszechnie powiązane z tym rozumieniem, jakie mu przypisuje Kościół katolicki.


No widzisz w w/w przypadku uzywamy tego samego kodeksu prawa kanonicznego... i w roznych opcjach roznie ludzie heretykow postrzegaja...

_________________
Obrazek


Pn lip 10, 2006 9:44
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
Tyrael napisał(a):
No widzisz w w/w przypadku uzywamy tego samego kodeksu prawa kanonicznego... i w roznych opcjach roznie ludzie heretykow postrzegaja...

A skądże znowu - toć ten Kodeks prawa kanonicznego został promulgowany przez Jana Pawła II w 1983 roku...

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


Pn lip 10, 2006 16:46
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So lip 08, 2006 9:11
Posty: 26
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
W Motu Proprio "Ecclesia Dei" temat Lefebvre'a - polecam tam zajrzeć:
http://www.christianitas.pl/c/romalocuta/?id=82

Arcybiskup bynajmniej nie został nazwany heretykiem, tak samo heretyckim nie został nazwany jego ruch. Roma locuta...


Pn lip 10, 2006 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post Re: Święty Tomasz z Akwinu o heretykach
Nizam_al_Mulk napisał(a):
A skądże znowu - toć ten Kodeks prawa kanonicznego został promulgowany przez Jana Pawła II w 1983 roku...

A Lefebrve wylecial z KK w 88....

_________________
Obrazek


Pn lip 10, 2006 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 08, 2006 9:11
Posty: 26
Post 
Ale trzeba rozróżnić pojęcie "herezja" i "schizma". Zreszta znów odsyłam do "Ecclesia Dei" - listu napisanego przez JPII po konsekracjach.


Wt lip 11, 2006 13:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post 
schizma jest wynikiem z reguly wynikiem herezji ... w przypadku Lefebvre bylo to negowanie postanowiem SWII...

_________________
Obrazek


Cz lip 13, 2006 10:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL