Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Bog Jahwe 
Autor Wiadomość
Post Re: Bog Jahwe
Tak przy okazji to niewielu zna znaczenie imienia Boga.


Wt kwi 26, 2016 0:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bog Jahwe
sapper napisał(a):
Nie, ale pisze o imieniu Boga.
Robek nie mecz mnie tak bo na telefonie ciezko sie pisze majac vrube palce. :cry:


Skoro tam o tym pisze, do dlaczego w kościołach, nikt nigdy nie mówi JAHWE, to istnieje jakiś zakaz?

sapper napisał(a):
Tak przy okazji to niewielu zna znaczenie imienia Boga.


To akurat, nie ma żadnego znaczenia.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt kwi 26, 2016 15:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Bog Jahwe
Oskarjusz napisał(a):
Zacznijmy Od znaczenia słowa Jahwe- Bóg czczony w judaizmie i chrześcijaństwie. Odnosi się do Istoty Najwyższej pojmowanej na sposób monoteistyczny. Jak wiemy apostołowie rowniez inaczej mowili o Jezusie, Bogu np Mesjaszu, Zbawicielu, Nauczycielu. Bog Jahwe to znaczy Bóg Najwyzszy. Slowo Jahwe zostalo Zapomniane w Polsce jako slowo ''codzienne'' My mowimy Jezus Chrystus, Chrystus a nie Jahwe, a Żydzi do Tej chwili na Boga mowia Jahwe. Koscioł nie Zablonił mowic Jahwe, ale to My sami do tego doprowadzilismy, dlaczego wszytscy jak przyjmuja komunie mowia tylko Amen? Przeciez mozna jeszcze mowic Credo( wierze) odp jest taka, poniewaz zostalismy Tak nauczeni przez rodzicow. Jak pojechalibysmy do Jerozolimy usłyszymu tak Jahwe, Jahwe, a my mowimy Boze, Boze. Jest wiele ale to wiele rzeczy ktore nauczylismy sie po przodkach a One sa nie potrzebne, Czesto widze to na mszy sw. Wiele osob gdy jest Przeistoczenie bije sie w Piersi 3 razy, wtedy gdy bije gong, A tak nie powinno byc, Powinniscie Patrzec na ten Chleb i ta Krew :D A jezeli chodzi o Boga Jahwe to Pani nie zabrania sie Mówić Jahwe. Tylko to ''umarlo w nszym jezyku'' i przepisy Nie zakazuja mowy ! :D
Mysle ze pomoglem, Pozdrawiam !

Spotkałem sie tez z tłumaczeniem tego imienia jako "jam jest, którym jest", czyli moze to w ogóle nie jest imię?
A moze chodziło jednak o odcięcie sie chrześcijaństwa od judaizmu?
Jakaś tam ukryta przyczyna musi byc. Świadkowie Jehowy tez bez oporu mówią "Jehowa", czyli podobnie jak żydzi.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt kwi 26, 2016 20:14
Zobacz profil
Post Re: Bog Jahwe
Askadtowiesz napisał(a):
A moze chodziło jednak o odcięcie sie chrześcijaństwa od judaizmu?Jakaś tam ukryta przyczyna musi byc. Świadkowie Jehowy tez bez oporu mówią "Jehowa", czyli podobnie jak żydzi.
Żydzi w ogóle nie używają imienia Boga stąd takie określenia zastępcze jak np. Adonai (gr. Kyrios). Imię Boga jest dla nich zbyt święte.
Świadkowie Jehowy są tu mocno sfiksowani i robią dokładnie odwrotnie, niż w kulturze żydowskiej.


Wt kwi 26, 2016 21:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Bog Jahwe
Kozioł napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
A moze chodziło jednak o odcięcie sie chrześcijaństwa od judaizmu?Jakaś tam ukryta przyczyna musi byc. Świadkowie Jehowy tez bez oporu mówią "Jehowa", czyli podobnie jak żydzi.
Żydzi w ogóle nie używają imienia Boga stąd takie określenia zastępcze jak np. Adonai (gr. Kyrios). Imię Boga jest dla nich zbyt święte.
Świadkowie Jehowy są tu mocno sfiksowani i robią dokładnie odwrotnie, niż w kulturze żydowskiej.

Powtórzyłem za przedmówcą, nie wiedziałem jak jest aktualnie w judaizmie. Niemniej w ST imię to było jednak używane, choc niezbyt często i równolegle z okresleniami w rodzaju "Pan".
Ja bym nie wartościował różnych podejsc do tej sprawy, mozna tak i tak, a każdy ma swoje argumenty, chociaż ciekawe jest prześledzenie jak to sie zmieniało w czasie.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Śr kwi 27, 2016 20:11
Zobacz profil
Post Re: Bog Jahwe
Askadtowiesz napisał(a):
Powtórzyłem za przedmówcą, nie wiedziałem jak jest aktualnie w judaizmie. Niemniej w ST imię to było jednak używane, choc niezbyt często i równolegle z okresleniami w rodzaju "Pan".
Imię JHWH jest zapisane prawie 7tys razy ale nie jest wymawiane. Żydzi i w czasach starożytnych i dzisiaj zastępują imię określeniem Bóg (Elohim/Eloah, blisko 3tys wystąpień w różnych formacj), czy Pan (Adonai). W niektórych tekstach po JHWH dopisano wprost Adonai (czyli "JHWH Adonai") dla przypomnienia jak czytać. Jest teza, ze późnośredniowieczne błędne określenie "Jehowa" powstało jako jakas hybryda tych dwóch słów.


Śr kwi 27, 2016 21:04
Post Re: Bog Jahwe
Ok. W koncu trzeba to powiedziec , JHWH jest skrotem od podstawowych prawd, ktore niejako stanowia prawdy bezwzgledne a jednoczesnie prawdy wiary.
Niestety, ale nie zapamietalem, ani nie zapisalem pelnego brzmienia tych prawd wiec nie bede tu nic improwizowal.


Śr kwi 27, 2016 22:56
Post Re: Bog Jahwe
sapper napisał(a):
Ok. W koncu trzeba to powiedziec , JHWH jest skrotem od podstawowych prawd, ktore niejako stanowia prawdy bezwzgledne a jednoczesnie prawdy wiary.
Niestety, ale nie zapamietalem, ani nie zapisalem pelnego brzmienia tych prawd wiec nie bede tu nic improwizowal.

To nie tak.
Znaczenie podał nam sam Bóg przy objawieniu Mojżeszowi i nie jest to żadna tajemna wiedza.

Być może ktoś dodatkowo wykorzystał JHWH jako akronim ale nie jest to znaczenie Jego imienia.


Cz kwi 28, 2016 0:25
Post Re: Bog Jahwe
Moze tak a moze nie .
Nie pamietan szczegolow wiec nie mam konkretnych podstaw do dalszej dyskusni.
Pewnke tak mialo byc.


Cz kwi 28, 2016 0:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Bog Jahwe
Kozioł napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Powtórzyłem za przedmówcą, nie wiedziałem jak jest aktualnie w judaizmie. Niemniej w ST imię to było jednak używane, choc niezbyt często i równolegle z okresleniami w rodzaju "Pan".
Imię JHWH jest zapisane prawie 7tys razy ale nie jest wymawiane. Żydzi i w czasach starożytnych i dzisiaj zastępują imię określeniem Bóg (Elohim/Eloah, blisko 3tys wystąpień w różnych formacj), czy Pan (Adonai). W niektórych tekstach po JHWH dopisano wprost Adonai (czyli "JHWH Adonai") dla przypomnienia jak czytać. Jest teza, ze późnośredniowieczne błędne określenie "Jehowa" powstało jako jakas hybryda tych dwóch słów.
Jesli dobrze pamietam, to JHWH jest zapisem spowodowanym nieuzywaniem w ówczesnym piśmie samogłosek. Dlatego pewnie w Biblii po ich dodaniu jest "Jahwe", a ówcześni ludzie tez pewnie tak wymawiali. Jehowa powstał pewnie z przekształcenia.
Sw. Jehowy nawet to jakoś uzasadniaja, ale zapomniałem jak.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Cz kwi 28, 2016 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Bog Jahwe
To nie Jahwe tylko JHWH - skrót , prawdopodobnie Jestem, Który Jestem. Imię własne Boga Izraela. Nikt już nie pamięta jak należy to Imię wypowiadać, nawet starożytni żydzi , już tego nie pamiętali. Język w którym wypowiadano to Imię już dawno nie istnieje. Wymowa nie zachowała się , dlatego że starożytni Hebrajczycy że czci nawet tego Imienia nie wypowiadali. Ale nie przejmujmy się Imion Boga jest bardzo dużo , a apostołowie mówili że nie dano ludziom żyjącym po słońcem większego imienia nad Imię Jezus.


So sie 15, 2020 20:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Bog Jahwe
WIST napisał(a):
Z tego co wiem jest to kwestia szacunku jakim obdarza się imię Boga. Tak naprawdę wszyscy je znamy, mamy też przynajmniej blade pojęcie jak to imię rozumieć.


No to nie jest tak, że wszyscy znamy to imię. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że niewielu katolików zna to imię. Stwierdzam tak na podstawie swojego doświadczenia: często spotykam się ze zdziwieniem członków swojej rodziny, przyjaciół i znajomych, kiedy mówię o tym imieniu. Skoro zaś ludzie nie wiedzą o tym imieniu, to tym bardziej nie mają pojęcia, jak to imię rozumieć.

_________________
MODERATOR


N sie 16, 2020 11:55
Zobacz profil
Post Re: Bog Jahwe
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
To nie Jahwe tylko JHWH - skrót
Oczywiście że nie jest to skrót. Żydzi piszą abjadem zamiast alfabetem. Tetragrammaton to nie jest skrót w rodzaju „PKP”, tylko słowo zapisane samymi spółgłoskami. Na pewno nie było ono w starożytności czytane „jod-he-waw-he”. Prawdopodobnie było czytane „Jahwe”, a po pojawieniu się tabu na to słowo – „Adonai”. W III w. p.n.e. przetłumaczono to słowo na grekę jako „Kyrios”, skąd też wziął się zwyczaj przyjęty potem przez chrześcijan, aby słowo to tłumaczyć jako „Kyrios”, „Dominus”, „Pan”, „Hospod’”, „Upali” etc.
Cytuj:
a apostołowie mówili że nie dano ludziom żyjącym po słońcem większego imienia nad Imię Jezus.
O to to!


Pn sie 17, 2020 7:51
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL