Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Osiem błogosławieństw 
Autor Wiadomość
Post 
"Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie."[/color][/b]

Wielu zgodnie z tym blogoslawienstwem jest juz szczesliwych ogladajac Pana twarza w twarz. Bolesnym jest jednak fakt, gdy takiego przesladowania doznajemy od innego wyznawcy Chrystusa czasami kogos bardzo bliskiego, czasami sasiada z tej samej lawki w kosciele, kolegi z pracy itd... I co wtedy robic? Radowac sie. ze spelnia sie na mnie blogoslawienstwo. Raczej zawsze boli taka sytuacja, jedyne, co moge robic, to modlic sie, by jak sw. Pawla, Pan oslepil blaskiem swej milosci i odmienil jego/ jej serce. A z drugiej strony, to moze tez czasami powinnismy sie zastanowic, dlaczego ten inny wyznawca Chrystusa nam uraga. Czy nazywajac sie przyjaciolmi Pana, rzeczywiscie nimi jestesmy? Czy rzeczywiscie jestesmy sola ziemi i swiatlem swiata?


N lut 01, 2004 22:55

Dołączył(a): Pt cze 26, 2009 15:03
Posty: 1
Post 
Cytuj:
«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Ewangelia według Mateusza 5:3


Jakże dziwnie na wielu forach tłumaczone jest powyższe zdanie. Jakże niedobrze!
To przyzwyczajenie do stereotypowych tłumaczeń sprawiło, że nie chce nam się powracać do korzeni, do prawdziwości Słów Wypowiedzianych Przez Zbawiciela,
do etymologii jakiego ważnego wyrazu.
Czy ja napisałem `` nie chce nam się powracać do korzeni``? Tak, tak właśnie napisałem.
Jednak nie miałem siebie na myśli!
Zacznę więc od greckiej kopii Nowego Testamentu, Nowego Przymierza.
W wersji owej, zdanie wypowiedziane przez Pana Jezusa, brzmi:
Cytuj:
μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι οτι αυτων εστιν η βασιλεια των ουρανων

Powyższy fragment znajdziesz pod linkami:
http://www.literatura.hg.pl/greek/index_gr.htm
http://www.literatura.hg.pl/greek/mt.htm

W naszym poszukiwaniu prawdziwego sensu wypowiedzianych słów zajmę się dwoma wyrazami. Będą to: `` μακαριοι``, oraz `` πτωχοι`` (makarioi, ptochoi)
Jak podają niektóre encyklopedie, słowniki, czy inne np. katolickie wydania, wyraz ``makarios``, nie może być tłumaczony na ``błogosławiony``, lecz na ``szczęśliwy``. Dlaczego?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ wyraz ``błogosławiony``, w języku greckim brzmi:
`` eulogos.``
Proponuję w tym miejscu następujące strony internetowe:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osiem_b%C5 ... e%C5%84stw

``Szczęśliwi: takie powinno być dosłowne tłumaczenie greckiego wyrazu "makarioi", biorąc pod uwagę, że ten język ma na oznaczenie "błogosławionych" dwa inne terminy``.
http://wyborcza.pl/1,76498,1912844.html

``Błogosławieni! (grec.) - Makarioi - szczęśliwi!``
http://www.echokatolickie.pl/index.php? ... &id=97&idd

`` Przywykliśmy do tłumaczenia greckiego słowa "makarioi" jako błogosławionych, weszli oni nawet do kanonu polskiej poezji ("Błogosławieni, którzy w czasie gromów nie utracili równowagi ducha" - Kasprowicz), ale w biblijnym oryginale mamy raczej zwyczajnych szczęśliwych.``
http://www.gazetaiii.fx-faq.com/gazetaiii-622.html

By być bliżej zrozumienia Słów Pana Jezusa Chrystusa, w tym miejscu zmienię cytat, który widnieje na wstępie tego wypracowania:

Cytuj:
«SZCZĘŚLIWI ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.``
Ewangelia według Mateusza 5:3


Czytając Pismo Święte, od wielu lat zastanawiałem się, jak można być ``szczęśliwym ubogim w DUCHU``?
Przecież Słowo Boże Mówi:
Cytuj:
Bracia, jestem co do was przekonany, że pełni jesteście szlachetnych uczuć, ubogaceni wszelką wiedzą, zdolni do udzielania sobie wzajemnie upomnień.
List do Rzymian 15:14

Hm…Ubogi w duchu czy ubogacony w duchu wszelką wiedzą?

A może ten fragment:
Cytuj:
``Aniołowi Kościoła w Smyrnie napisz: To mówi Pierwszy i Ostatni, który był martwy, a ożył: Znam twój ucisk i ubóstwo ale ty jesteś bogaty.`` Apokalipsa 2:8,9

I inny fragment:
Cytuj:
``18 Radzę ci kupić u mnie złota w ogniu oczyszczonego, abyś się wzbogacił, i białe szaty, abyś się oblókł, a nie ujawniła się haniebna twa nagość, i balsamu do namaszczenia twych oczu, byś widział. `` Apokalipsa 3:18


Czy człowiek ubogi w duchu może być człowiekiem wierzącym. Nie!
Taki człowiek nie jest powołany Przez Zbawiciela, taki człowiek nie otrzymał cudownych duchowych bogactw o których mówią cytaty, które przytoczyłem wyżej.
Człowiek wierzący może być ubogim cieleśnie, ale bogatym wewnętrznie. O tym Mówi cała Biblia!
Pozostał więc jeszcze jeden wyraz do rozpatrzenia: `` πτωχοι``.
Przypomnę interesujący nas fragment jeszcze raz:
``μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι οτι αυτων εστιν η βασιλεια των ουρανων``

μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι – szczęśliwi ubodzy w duchu, czy może…

Biorę do ręki Wielki Słownik Grecko-Polski Nowego Testamentu, księdza Remigiusza Popowskiego. Na stronie 539, pod hasłem `` πτωχοs``, czytam:
``…żebrzący, ubogi, nędzny, lichy, marny, mizerny. O ludziach: pierwotnie `` żebrzący``, później ``ubogi``, ``biedny``…``.

Hm… Postawmy więc w miejsce wyrazu ``ubogi``, wyraz używany pierwotnie, czyli ``żebrzący``.

Cytuj:
«SZCZĘŚLIWI ŻEBRZĄCY w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie``. Ewangelia według Mateusza 5:3


No cóż, to już wszystko.

Człowiek wierzący, powinien być duchowym żebrakiem przed Obliczem Pana Jezusa Chrystusa.
Powinien czuć się całkowicie zależny od Tego, Którego Bóg Ojciec Ustanowił: Bogiem, Zbawicielem, Królem, Panem, Władcą, czy Księciem Pokoju. Powinien ``na kolanach``, jak ``żebrak``, prosić Pana Jezusa o pomoc, o wiarę, o duchowe Biblijne ubogacenie. Wtedy taki człowiek, będzie naprawdę ``szczęśliwym żebrzącym w duchu, lub szczęśliwym żebrzącym duchowo``, a nie błogosławionym ubogim w duchu.
UBOGIM W DUCHU NA PEWNO NIE!

_________________
Czasami nawet kłamcy uda się powiedzieć prawdę


Pt cze 26, 2009 17:22
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re:
Gość napisał(a):
"Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie."[/color][/b]


Ja tak mam od najmłodszych lat, to dostane za to nagrode w niebie?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sty 08, 2015 16:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL