Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Kim jest "ortodoksyjny katolik"? 
Autor Wiadomość
Post Re:
Kamyk napisał(a):
Ortodoksyjny to własnie głęboko wierzący i wierny doktrynie. Wbrew pozorom, nie jest to fanatyk religijny. Ostatnio ortodoks zmieniło troche znaczenie, ale oznacza to "prawowierny" Wszyscy chyba wiemy kto to jest człowiek prawowierny
Przykład: zwolennicy herezji arianizmu byli heterodoksyjni, czyli głosili coś niezgodnego z nauką Kościoła. Z kolei przeciwnicy arian byli ortodoksyjni - wyznawali słuszną wiarę.
Ortodoksyjny jak widać nie musi mieć powiązania z głęboko wierzący; chociaż najczęściej sie z tym łączy, to nie jest to konieczne


Wedlug mnie, ortodoksyjny Katolik to taki Katolik ktory zna najwyzsze wymagania-standardy, wiary katolickiej.
Nie oznacza to ze jest on swiety, tylko ze rozumie czym jest swietosc, oraz rozumie ze kazdy z Katolikow jest na innym poziomie poznania Wiary Katolickiej i wie ze tak jak i on sam, nie kazdy jest w stanie jednakowo realizowac dazenia do tej najwyzszej swietosci.
Po prostu, wie jak powinno wygladac zycie w swietosci, ale rozumie tez ze nie kazdy od razu jest w stanie je zrozumiec i wypelnic tak jak Bog przykazal i nauczal Jezus.
Niemniej te najwyzsze wymagania istnieja i nie mozna ich usunac w zaden sposob, nawet stopniowym rozmydlaniem nauczania Kosciola.


Śr gru 27, 2017 4:51

Dołączył(a): Pt maja 06, 2022 3:55
Posty: 6
Post Re: Kim jest "ortodoksyjny katolik"?
Witam, jestem Tradycyjną Ortodoksyjną Katoliczką, która, jak Edyta Stein, doszła do Prawdy Bożego Słowa po długim czasie "40-letniej pielgrzymki na pustyni tego świata ". Mianowicie, doszłam w końcu do przekonania, że Boże Prawa Starego Testamentu są nadane na zawsze (piszę o tych, które Bóg ustalił i które podkreślił, że są na wszystkie pokolenia) i że tylko ci, którzy je przestrzegają w Duchu Miłości Chrystusa (czyli nie daleko sercem od Boga) posiądą ziemię na własność i będą żyć na niej prosperując i chodząc pokornie z Bogiem, który o wszystko wówczas Sam zadba. Rzeczywiście przekonałam się o słuszności tej prawdy, którą tu opisałam. Jednak głównym problemem w przeżywaniu tego piękna Bożej obietnicy, którą On dał w Starym i Nowym Testamencie jest grzech niewiary innych Katolików, którzy jeszcze nie doszli do tej Prawdy Bożego Słowa z powodu braku zainteresowania czytania Pisma Świętego. A pisząc dokładniej : wiele bólu sprawia mi samotność z powodu braku kontaktu z innymi Katolikami, którzy wierzą, że Stary Testament nadal wszystkich obowiązuje, ponieważ my, Katolicy, zostaliśmy wszczepieni dzięki Chrystusowi w szlachetną oliwkę, jaką jest wybrany Naród Żydowski, a zatem to, co zostało przykazanie Żydom jak najbardziej obowiązuje i nas, zwłaszcza że Chrystus nie zniósł obowiązku wykonywania Praw Boga Ojca objawionych w Starym Testamencie. A wręcz przeciwnie : rozkazał nam wypełniać nawet najmniejsze z nich.
Czy jest ktoś tutaj, kto jest podobnie myślącym Katolikiem lub Katoliczką i szuka żony lub siostry w Chrystusie w tak głośnym świecie pełnym kłamstw czyli wysterlizowanym ze Słowa Boga?


Pt maja 06, 2022 3:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Kim jest "ortodoksyjny katolik"?
Ostatni post zdaje się promować herezję wobec katolicyzmu... Katolicyzm zakazuje obrzezania czy przestrzegania sobotniego szabatu.

Od dość długiego czasu też mam myśli czy "lęki", że Prawo Mojżeszowe nadal obowiązuje i że np. jeżeli się je wieprzowinę czy nie przestrzega się praktyk opisanych w Starym Testamencie, to nigdy nie będzie się zbawionym. Miałem (a może i nadal mam, chociaż, na szczęście, nie czuję ostatnio zbytnio religijnego "lęku") poważne zaburzenia obsesyjno-kompulsywne na tle religijnym. Mam też inne problemy psychiatryczne i jestem w związku z chorobą psychiczną i całościowym zaburzeniem rozwoju wyraźnie niepełnosprawny. Religia katolicka jest dla mnie bardzo trudna, nie radzę sobie zwłaszcza z rachunkiem sumienia, spowiedzią, określaniem, co jest grzechem... Religia Starego Testamentu też jawi mi się jako bardzo trudna, tym bardziej w "niekoszernym" świecie. Podobnie zresztą religia muzułmańska. Mam np. "lęk" przed dotykaniem tego, co pochodzi ze świni (np. klamki, której wcześniej ktoś inny dotykał, nie myjąc rąk po dotykaniu szynki czy kotleta wieprzowego) - "w związku z religiami abrahamowymi". Nie chcę być potępiony bez końca!

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


So maja 07, 2022 12:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 06, 2022 3:55
Posty: 6
Post Re: Kim jest "ortodoksyjny katolik"?
Czytając Słowo Boże w Piśmie Świętym, odkrywamy Boże Prawo jako wielki dar dla człowieka. Im więcej zagłębiamy się w Słowo Boga, tym bardziej odkrywamy, że cała Biblia (w tym także Tora, czyli pierwsze pięć ksiąg Starego Testamentu: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb i Powtórzonego Prawa) mówi o Jezusie, a także to, że Bóg zechciał objawić się światu nie jako (po prostu) Bóg, ale jako Bóg Izraela (Wyj 3:15). Kościół odszedł od tego na wiele wieków, ale widzimy jak obecnie Pan porusza serca chrześcijan z różnych denominacji w tym kierunku. Jako wierzący z narodów jesteśmy w Jezusie wszczepieni jako dziczka w szlachetną oliwkę, którą jest Izrael (Rz 11).
Pan Bóg zniósł podział zwierząt na czyste i nieczyste podczas widzenia Świętego Piotra na dachu (Dz 10:13), dlatego że podział ten podany Mojżeszowi nie był prawem ustanowionym na wieki (stąd potrzeba wielkiej uwagi w czytaniu Pisma Świętego). Jednak Bóg nie zniósł przepisów odnośnie uboju zwierząt, które są przepisami ustanowionymi na wieki i nadal nas, jako wszczepionych przez Chrystusa w naród Izraelski, obowiązują na wszystkie pokolenia (zobacz: Kpł 17:3-5; Pwt 12:15; Pwt 12:20-22 oraz o wiecznym zakazie spożywania krwi i tłuszczu zwierzęcego: Kpł 3:17; 7:26; 16:25; 17:10-11; 12:23-25; Pwt 12:16; 12:27). W widzeniu na dachu Pan Bóg nie powiedział do Piotra, żeby po prostu zabijał i zjadł, ale dokładnie brzmiało to (wg interlinearnego Pisma Świętego, oficyna wydawnicza Vocatio): "Wstawszy, Piotrze, zabij na ofiarę i zjedz".
Szabat (w języku hebrajskim od rdzenia szbt: szin + bet/bejt + taw oznacza dosłownie „odpoczywać”, „ustać”, „obserwować”, „zaprzestać działalności”) nie oznacza dosłownie "sobota", ale jako Ortodoksyjna Katoliczka świętuję Niedzielę na znak upamiętnienia Zmartwychwstania Chrystusa, a która zaczyna się w sobotę po zachodzie słońca i trwa do zachodu słońca w niedzielę: "I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy." (Rdz 1:5).
Wszelki lęk w wierze jest w głównej mierze spowodowany brakiem znajomości Słowa Boga. To wtedy wkradają się różnego rodzaju zabobony i fałszywe informacje. Bóg nie stworzył człowieka, żeby człowiek żył w lęku, ale stworzył go na Swój Obraz, na Swoje Podobieństwo, żeby panował nad ziemią i stworzeniami w zgodzie z Przepisami i Prawami Boga, od Którego wszystko, co dobre pochodzi i Który nie ma początku ani końca. Słowo Boże w Piśmie Świętym zostało porównane przez proroka Izajasza do wybornego jedzenia, które pozwala człowiekowi „wiedzieć, aby odrzucić zło i wybrać dobro” (Iz 7:15). Poznanie Słowa Bożego i posłuszeństwo wobec Jego Przykazań kształtuje człowieka i jego charakter w sposób zamierzony przez Boga przed upadkiem pierwszych ludzi. Chrystus, jako doskonale posłuszny Bogu Ojcu we wszystkim, co od Niego usłyszał, jest obrazem człowieka w oryginalnym zamyśle Boga Ojca przed grzechem Adama i Ewy. To w Chrystusie Bóg odwraca skutki nieposłuszeństwa Adama, który otrzymał Przykazania Boże "z pierwszej ręki", czyli prosto od Boga, i który miał stać na straży tego Słowa, pilnując, żeby i jego małżonka znała Je dobrze i Je wiernie zachowywała. Nie dość, że Adam zlekceważył Przykazanie Boże, to w dodatku postawił Ewę na miejscu należnym tylko Bogu jako Ustawodawcy i Stwórcy wszystkiego oraz wyrzekł się swojej roli nadanej mu przez Boga jako męza Ewy, która stworzona była dla niego do pomocy: "I powiedział JHWH Bóg: Nie dobrze, aby był człowiek sam, uczynię dla niego pomoc odpowiednią jemu" Rdz 2:18).
W Maryji, Matce Syna Bożego, Bóg odwraca skutki grzechu Ewy, która dopuściła się dialogu z szatanem, dając posłuch jego słowom, a nie Słowu Bożemu, przez co zaraziła się niejako zakłamaniem diabła przekręcając Słowa Boga, które On wypowiedział do Adama. Do tego, poruszona była porządaniem i pychą zmysłów, co w koncu zadecydowało o wprowadzeniu grzechu w czyn.

Proroctwo Izajasza o Jezusie: "Masło i miód będzie jadł aż nauczy się on odrzucać zło a wybierać dobro."
[Prymasowska Seria Biblijna. Przekład Interlinearny. Oficyna Wydawnicza Vocatio.]


So maja 07, 2022 20:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kim jest "ortodoksyjny katolik"?
Oliwkaa napisał(a):
ponieważ my, Katolicy, zostaliśmy wszczepieni dzięki Chrystusowi w szlachetną oliwkę, jaką jest wybrany Naród Żydowski,

Nie, wszyscy chrześcijanie zostali wszczepieni w Chrystusa a nie w naród żydowski. Jezus mówi o tym wyraźnie: " ja jestem krzewem winnym a wy latoroślami".
Oliwkaa napisał(a):
zatem to, co zostało przykazanie Żydom jak najbardziej obowiązuje i nas, zwłaszcza że Chrystus nie zniósł obowiązku wykonywania Praw Boga Ojca objawionych w Starym Testamencie.

Absolutnie nie, w wypowiedziach Jezusa wyraźnie widać zupełnie cos przeciwnego: "słyszeliście, ze powiedziano ... a ja wam powiadam...". Kiedy Jezus mówi o dokładnym wypełnianiu Prawa ma na myśli prawo moralne a nie prawa i przepisy dotyczące sfery obyczajowej, liturgicznej, zwyczajowej itp. widać to jak traktuje szabat, podejście do kobiet czy czystość rytualną.
W pierwotnym Kościele była wielka dyskusja o tym czy poganie przyjmowani do Kościoła muszą zachowywać przepisy Prawa tak jak Żydzi, tzw. sobór jerozolimski stwierdza ze nie muszą.
Oliwkaa napisał(a):
oraz o wiecznym zakazie spożywania krwi i tłuszczu zwierzęcego:

Czyli Jezus gadał bzdury kiedy mówił o spożywaniu swojej krwi przed Ostatnia Wieczerza i podczas niej, tylko sekciarskie grupy zwane akwarystami sprawowały Eucharystię bez wina tylko z wodą i to było w porządku?
Cos mi się wydaje, ze koleżanka nie jest chyba ortodoksyjną katoliczką.

Oliwkaa napisał(a):
Jako wierzący z narodów jesteśmy w Jezusie wszczepieni jako dziczka w szlachetną oliwkę, którą jest Izrael (Rz 11).

Co to za manipulacje? Izrael według Pawła został odcięty a poganie wszczepieni.

Oliwkaa napisał(a):
W widzeniu na dachu Pan Bóg nie powiedział do Piotra, żeby po prostu zabijał i zjadł, ale dokładnie brzmiało to (wg interlinearnego Pisma Świętego, oficyna wydawnicza Vocatio): "Wstawszy, Piotrze, zabij na ofiarę i zjedz".


Czasownik thyo ma kilka znaczeń, m.in.: złożyć na ofiarę, poświecić, zgładzić, zabić. Tłumaczenie to jest zrozumiałe gdyż Piotr był ortodoksyjnym Żydem i zwierzę, ktore było zabijane, było spożywane a część była przeznaczona na ofiarę lub dostawali to kapłani.
Właśnie to wydarzenie i jego kontekst pokazuje, ze pierwotny Kościół zrywa z nakazami Prawa ST dotyczącymi czystości rytualnej zwierząt i ludzi.

Na koniec prośba: jak piszesz post używaj akapitów i pewnych odstępów bo taką ścianę tekstu kiepsko się czyta

_________________
ksiądz


N maja 08, 2022 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 06, 2022 3:55
Posty: 6
Post Re: Kim jest "ortodoksyjny katolik"?
To jest klasyczny flooding, tego nie da się czytać, ściany tekstu, 6 stron A4, robisz OT, używasz caps lock.
Dyskusja nie polega na "kopiuj i wklej". Cały post został usunięty. Dostajesz na razie nieformalne ostrzeżenie. bramin


N maja 22, 2022 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kim jest "ortodoksyjny katolik"?
Oliwkaa, usunąłem Twoje trzy posty. W tym wątku nie piszemy o zdrowiu psychicznym moderatora. Za niekulturalne wypowiedzi dostajesz ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


Śr maja 25, 2022 6:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL