Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 4:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Trawniki i inne dywagacje regionalne ;) 
Autor Wiadomość
Post 
Cytuj:
skoro gość chwali się pochodzeniem niemieckim , bo dziadek był w SS to chyba nie powód do dumy.


No tak...nie ma to jak uprzec sie przy SS i gestapo.....tyle juz bylo tutaj slow na ten temat...a niektorzy dalej swoje.

Szkoda klawiatury na taka jalowa dyskusje......to sie staje zenujace.

Tak samo moznaby powiedziec, ze skoro przylapano i skazano kilku ksiezy za pedofilie....to automatycznie wszyscy sa pedofilami.
No bo skoro kilku wyrodnych Slazakow wyparlo sie swojej narodowosci i wstapilo do SS....to na pewno WIELU Slazakow jest nazistami.
Jakze zauwazalna jest blisko 50-letnia indoktrynacja umyslow przez poprzedni system.

Dobrze sie wszystkim gada teraz...chcialbym jednak widziec tych wszystkich "madrali" co by zrobili, gdyby mieli do wyboru...podpisanie volkslisty i sluzba w Wermachtcie......lub wywozka do Auschwitz wraz z cala rodzina.
Przy kompie to kazdy sie moze madrzyc......


Śr wrz 15, 2004 16:26

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Wojtek37 napisał(a):
skoro gość chwali się pochodzeniem niemieckim , bo dziadek był w SS to chyba nie powód do dumy.


Czy to ważne , może był w Wehrmachcie - ale to dalej implikuje, iż to nie powód do dumy, skoro inni oddawali mimo wszystko życie?.

Belizariusz napisał(a):
No tak...nie ma to jak uprzec sie przy SS i gestapo.....tyle juz bylo tutaj slow na ten temat...a niektorzy dalej swoje.


Bracie - naucz się wyciągać odpowiednie wnioski, bez emocji, które Tobą targają. Bo nie o to idzie sprawa.


Belizariusz napisał(a):
Szkoda klawiatury na taka jalowa dyskusje......to sie staje zenujace.


Mam nadzieję bracie że to nie do mnie - bo naprawdę jesteś dobry gość !...?.

Belizariusz napisał(a):
Tak samo moznaby powiedziec, ze skoro przylapano i skazano kilku ksiezy za pedofilie....to automatycznie wszyscy sa pedofilami.
No bo skoro kilku wyrodnych Slazakow wyparlo sie swojej narodowosci i wstapilo do SS....to na pewno WIELU Slazakow jest nazistami.
Jakze zauwazalna jest blisko 50-letnia indoktrynacja umyslow przez poprzedni system.



Nigdzie nie pisałem że Ślązacy to naziści, czy kolaboranci - radzę jeszcze raz przeczytać moje wpisy - a nie gardłować po próżnicy pisząc nieprawdę, którą mi zarzucasz. Pisałem tylko że takie rzeczy miały miejsce - czy to kłamstwo?. I nigdy komuna nie zawładnęła moim umyslem, mieszkam od urodzenia w Gdyni i tu w niejednym brałem udzał.
Za to Ty nie ustosunkowujesz się do tekstu, który wzywa do polemiki , a nie do walki. Bo Kaszubi jak i Ślązacy byli od lat poddawani indoktrynacji niemieckiej. I nie mi osądzać. A Ty naprawdę piszesz osądzając innych - jak tych od zdeptanych trawników?.

Belizariusz napisał(a):
Dobrze sie wszystkim gada teraz...chcialbym jednak widziec tych wszystkich "madrali" co by zrobili, gdyby mieli do wyboru...podpisanie volkslisty i sluzba w Wermachtcie......lub wywozka do Auschwitz wraz z cala rodzina.
Przy kompie to kazdy sie moze madrzyc......


Tak się dziwnie składa iż uważam się za patriotę i oddał bym życie za Ojczyznę. Wiem co mówię bo tak zostałem wychowany i miałem pradziadka który został zamordowany w Katyniu. Więc zważ bracie co piszesz, bo nie jest to postawa chrześcijańska. I dotknąłeś mnie do głębi.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Śr wrz 15, 2004 19:13
Zobacz profil
Post 
Wojtek37 napisał(a):
Bracie ddv163- Niestety z tego co napisałeś, wynikała by niekatolicka nauka, iż "cel uświęca sierodki" Z tą "biedą" to też przesadziłeś, znam osobiście kilku gości co do roboty do bauera wyjechali. I zaręczam Cię że wiodło im się lepiej niż nie jednemu - a jednak pogoń za kasą...... Oczywiście jest to obraz przerysowany i nie adekwatny do wszystkich.

Bracie Wojtku !
Jeżeli państwo polskie nie jest w stanie zapewnić godziwej pracy i płacy - cóż jest niegodnego w postawie obywateli, którzy szukają pracy za granicą ??
Nie chodzi przecież o to, by zdradzać Państwo - przecież to państwo zdradziło obywatela.
I naprawdę nie mam nic przeciwko temu, by ludzie 'dorabiali' sobie za granicą - byleby tylko nie przekraczali Bożych Przykazań.
A jeszcze jaki zysk dla wszystkich - przecież przez zarobione legalną pracą pieniądze jednego z obywateli - żyje kilku innych.
Począwszy od rolnika lub marynarza, który może sprzedać "wyprodukowane" przez siebie jedzenie poprzez pośrednika, sprzedawcę w sklepie a skończywszy na budżecie Państwa - który może ściągać podatki ...
Cytuj:
No i jeszcze jedno - skoro gość chwali się pochodzeniem niemieckim , bo dziadek był w SS to chyba nie powód do dumy. I z całym szacunkiem dla każdgo, to nasuwa się pytanie na usta. Co na to Drzymała, który tak bronił Polskości i własnej narodowej tożsamości?.

Sorry, ale Beli wyraźnie napisał, że jeden z jego dziadków służył w wermachcie a drugi w marynarce.
Nie obraź się, bracie, ale podobne sytuacje występowały zarówno na Śląsku jak i na Kaszubach.
DLACZEGO WIĘC INNA MIARĄ oceniać np. Ślązaka i Kaszuba ??
Nie rozumiem :co:

A obydwu łączyło parę spraw
- dostosować się lub zginąć
- przymus służby wojskowej w przypadku dostosowania się
- szczere, gorące i bojejące serca nad tym, ze znalazło się w sytuacji trudnej - niezupełnie zgodnej z własną wolą.
Nikomu przecież nie uśmiechało się służyć w armii. I nikt z chęcią na wojnę nie szedł - tylko z przymusu.
Wiesz - powiem bez ogródek:
Beli powiedział o tym szczerze:
Belizariusz napisał(a):

Ja sie nie wstydze ani nie chlubie tym, ze jeden z dziadkow sluzyl w Wermachtcie, a drugi w Kriegsmarine.......takie byly czasy i takie dostali przydzialy.

Dlaczego więc nie ma szczerości z drugiej strony ?
Mógłbym dać parę przykładów straszliwie poplątanych losów ludzkich z okresu wojny.
Jednak - naprawdę bałbym się kogokolwiek oceniać jednoznacznie.
Bo nikt z nas nie wie, jak zachował by się w trudnej sytuacji.
Zaś dla mnie najważniejsze w tym jest to - gdybym musiał oceniać kogoś - jak ten ktoś zachowywał się w stosunku do nauki Chrystusa.
Bo słyszałem niejedną opowieść - zarówno o tym, jak żołnierz pozwalał cywilom uciec z obławy - a skończywszy na tym, jak sąsiad sąsiada skarżył na gestapo ...


Śr wrz 15, 2004 20:26
Post 
Wojtku

Dziwisz sie , ze targaja mna emocje?

ddv dobrze podsumowal to co chcialem napisac (dzieki).
Moii dziadkowie sluzyli w czasie II WS w niemieckim wojsku. Jeden w Wermachtcie, drugo w Kriegsmarine.
Nie jest to dla mnie powod do dumy, ale nie wstydze sie tez tego!!!

Takie byly czasy.....obaj mieli zony i po dwojce malych dzieci. Czy mieli inne wyjscie??
Obaj tez zostali po wojnie w Polsce i nadal byli Polakami. Zaden z nich nie byl hitlerowcem. Tak samo jak wiekszosc Niemcow sluzacych w wojsku nie bylo nazistami!. Do wojska sie szlo z przymusu....do SS wstepowalo sie na ochotnika.
Pisanie o tym, ze wielu Slazakow sluzylo w SS i gestapo.....to tendencyjne i bardzo krzywdzace uogolnienie. Tak samo mozna by powiedziec, ze warszawiacy byli kolaborantami.....czy bylo by to prawda?

Zareagowalem emocjonalnie z tego wzgledu, ze to dotyka bezposrednio MOJEJ rodziny......a dla mnie zawsze najwazniejsza bedzie rodzina....bo rodzina jest moja NAJWAZNIEJSZA Ojczyzna

Cytuj:
Wiem co mówię bo tak zostałem wychowany i miałem pradziadka który został zamordowany w Katyniu. Więc zważ bracie co piszesz, bo nie jest to postawa chrześcijańska. I dotknąłeś mnie do głębi.


No wlasnie Wojtku.....ja tez zostalem dotkniety....bo jak juz pisalem moja rodzina zawsze byla za Polska....i niektorzy przodkowie walczyli i zgineli za Polske....a to, ze niektorzy musieli sluzyc obcym......no coz....ja tez w koncu sluzylem prawie trzy lata obcym, co prawda nie na wojnie, ale zawsze......Nie mialem innego wyjscia.
Powiem nawet wiecej.....wlasnymi rekoma wystukiwalem morsem meldunki bezposrednio do Moskwy o wszelkich ruchach na Baltyku.....co prawda bylem tylko narzedziem.....ale jakby sie uprzec to mozna by mnie zakwalifikowac do grona kolaborantow.....tak samo jak moich dziadkow.

Piszesz, ze Twoj pradziadek zostal zamordowany w Katyniu (czesc jego pamieci).....to jednak byl Twoj pradziadek nie TY. Nie wiem czy czytales opowiadania Borowskiego, to byla lektura w liceum. Jest takie jedno opowiadanie o tym jak to wiezniowie obozu graja sobie w pilke, a miedzy jednym a drugim podaniem setki ludzi idzie do gazu.....

Nikt , nigdy nie dowie sie jak sie zachowa w skrajnych sytuacjach, dopoki sie w nich nie znajdzie....i oby nikt nigdy sie o tym nie dowiedzial.

pozdrowka


Śr wrz 15, 2004 23:25

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Drogi bracie Balizariuszu - jeszcze raz powtarzam, że nie mi osądzać jakie przesłanki kierowały ludzmi, którzy poszli do Wehrmachtu czy Krigsmarine, tam też byli uczciwi ludzie. Ale jeśli do SS czy Gestapo - to chyba zupełnie inna sprawa - no nie?.

A cała rozpatrywana sprawa jest nader delikatna, by walić osądy. Lecz uznasz przecież, że nie jest normalne kiedy rodzeni bracia spotykają się po dwuch stronach barykady i mierzą do siebie z karabinu?.

Twoi dziadowie byli OK ale wielu takimi nie było - i w tym właśnie jest dramat, jak ci "nowi niemcy" ocgoczo denuncjowali polskich patriotów. Przecież w większości tak bywało. Nie piszę o tych przymusowo zaciągniętych na volkslistę, z racji zamieszkania, kiedy nie mieli na to wpływu. Ja mówię o prawdziwych kolaborantach.

I nie chciałem Ciebie w niczym urazić - Ty wiesz, i znasz historię swojej rodziny, dlatego masz rację w tym co piszesz. Ale i moje widzenie tej sprawy jest prawdziwe.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Cz wrz 16, 2004 9:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL