Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 16:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Powtórka z rozrywki, czyli po co stworzył Bóg dinozaury 
Autor Wiadomość
Post Powtórka z rozrywki, czyli po co stworzył Bóg dinozaury

Podobno nie ma głupich pytań, ale jak się ktoś pyta po co Bóg stworzył dinozaury, to nie jestem tego pewien. Raz kiedyś postawił ktoś takie pytanie na Forum Pomocy Katolik'a, jakiś miesiąc temu pojawiło się te pytanie na forum "racjonalistów", a teraz widzę, że pytał ktoś o nie w dziale 'Zadaj swoje pytanie' naszego portalu. Nie ukrywam, że nie wierzę w szczerość pytających/stawiających ten problem.

1 listopada 2004 roku pojawiło się takie oto pytanie:

Michał na wierze.pl napisał(a):
Szczęść Boże. Mam dużo pytań odnośnie stworzenia człowieka, bo wiele rzeczy tu nie rozumiem. Trochę was dzisiaj pomęczę 1) Po co Bóg stworzył dinozaury? 2) Dlaczego Bóg je zniszczył (stwierdził że się pomylił, że są Mu niepotrzebne)? No bo przecież wszystkie zginęły. 3) Dlaczego po zniszczeniu dinozaurów od razu Bóg nie stworzył człowieka takiego jak my, ale że najpierw stworzył pewne istoty, które dopiero z czasem po wielu milionach lat stały się ludźmi? 4) Dlaczego pierwsi ludzie nie byli mądrzy tak jak my, tzn. nie potrafili skonstruować komputera, stworzyć strony internetowej? Czy to oznacza że człowiek dalej podlega ewolucji? 5) Czy zadając ww pytania popełniam grzech ciężki – tzn. bluźnię przeciw Bogu? Ps. Przepraszam że tych pytań jest tak dużo. Ale odpowiedzi na nie są dla mnie strasznie ważne. Bardzo dziękuję za odpowiedź na poprzednie pytania. Pozdrawiam Odpowiadającego Na Te Pytania J. oraz pozostałe osoby tworzące tę stronę!!!

http://www.wiara.pl/zapytaniatresc.php?iden1=1099289501

Ja skupię się tylko na problemie dlaczego Bóg zniszczył dinozaury.
Bardzo podobne pytanie stawiał ktoś niedawno na forum "racjonalistów"

Ktoś napisał(a):
Założenia wszystkich religii postulują celowość i sensowność stworzenia świata i życia przez bogów. Pytam więc o dinozaury:
jeśli były potrzebne to dlaczego następnie spowodował ich wyginięcie? Jeśli nie były potrzebne, to po co je w ogóle stworzył?
Ich istnienie o miliony lat poprzedzało człowieka - nie mógł być to efekt ludzkiego 'grzechu pierworodnego'. Same, jako zwierzęta, zgrzeszyć nie mogły.
Jaki jest sens cierpień i śmierci tych i innych zwierząt, których wyginęły w katastrofalnej zagładzie?


Po pierwsze to nikt nie twierdzi, że rozumie Plany samego Boga, ale jeżeli ktoś stawia problem tak jak Ktoś, to można się pokusić o pewne odpowiedzi - co nie zmienia faktu, że to dyskusja tylko dla sportu.

Korzystając z wypowiedzi z katolik.pl odpisałem początkowo w sposób następujący:

Być może po to, żeby:
1. pokazać człowiekowi, że świat jaki jest dzisiaj, mógłby być (i był) zupełnie inny
2. pokazać, że ma o wiele większe możliwości w stwarzaniu, niż człowiek może sobie wyobrazić
3. pobudzić ciekawość ludzką a zgłębianiu tajemnic ewolucji
4. powiedzieć "popatrz człowieku, one panowały nad światem bardziej niż ty dzisiaj panujesz, a wyginęły! nie czuj się zbyt pewnie na Ziemi!"
5. stworzyć odpowiednie warunki do powstania następnych gatunków
6. i tak się tego nie dowiemy, przynajmniej w tym życiu. Tym ciekawiej będzie w niebie.


Otóż następnie, ponieważ pokazałem, że jeśli przy założeniach "1. wszystko ma sens z woli Boga" i "2. wszystko jest zorientowane na człowieka" ktoś chce utrzymywać, że i dinozaury spełniają 1 i 2, to co najmniej spieszy się z oceną.


A swoją drogą potem pewien ateista wypowiedział się - znowu dla sportu, bo temat wcale nie jest aż taki sensowny - z punktu widzenia chrześcijaństwa. Zobaczmy:

PreHistoryk napisał(a):
(...)
>jeśli były potrzebne to dlaczego następnie spowodował ich
>wyginięcie?
ropa naftowa i gaz ziemny powstaly w procesach bitumizacji-rozkladu beztlenoweo szczatkow zwierzecych (prechistorychnych).mysle tu tez o dinozaurach a pojecie to nie dotyczy bynajmniej wsztstkich prechistorycznych gadow, mozesz sprawdzic

>Jaki jest sens cierpień i śmierci tych i innych zwierząt,
>których wyginęły w katastrofalnej zagładzie?
otorz informuje ze zwiezeta nie moga w istocie cierpirc a jedynie odczowac bol ale przeciez(wg chrzescian oczywiscie) nie maja duszy wiec...wiec dobry B.O.G. pokierowal rozwojem zycia na ziemi tak by umozliwic nam komunikacjie miejska i loty kosmiczne.widzisz jakie piekne wyjasnienie?
(...)

Pozdrówka ;-)


Pn lis 08, 2004 13:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Cytuj:
pokazać człowiekowi, że świat jaki jest dzisiaj, mógłby być (i był) zupełnie inny

I w tym celu zniszczył tysiące istnien, wcześniej powołanych przez siebie ? W końcu jest wszechmocny, mógł zrobić to o wiele delikatniej. A co, jak stwierdzi, że czas na dowód miłości dla ludzi i uraczy nas gigantycznym meteorytem ?

Cytuj:
pokazać, że ma o wiele większe możliwości w stwarzaniu, niż człowiek może sobie wyobrazić

I w niszczeniu. Czyżby musial ukazać dowody swojej potęgi ? Czyżby sie obawiał ?


Cytuj:
pobudzić ciekawość ludzką a zgłębianiu tajemnic ewolucji

Ewolucję możemy zgłebić korzystając z aktualnie zyjących gatunkow, bądź tych, które wymarly przez dobór naturalny. Śmierć setek osobników (byc może rozumnych !) wcale nie była nam potrzebna.

Cytuj:
powiedzieć "popatrz człowieku, one panowały nad światem bardziej niż ty dzisiaj panujesz, a wyginęły! nie czuj się zbyt pewnie na Ziemi!"

Czyli kompleksów Boga część druga. Po coż miałby to robic ?

Cytuj:
stworzyć odpowiednie warunki do powstania następnych gatunków

A nie mógł po prostu STWORZYĆ owej ropy i gazu ziemnego ? Musiał okupić to bólem ? A może lubuje się w tego typu zagrywkach ?

Szóstego punktu nawet nie poruszam. Jak tylko widzę cos podobnego, robi mi się smutno. Szkoda, że tacy mądrzy ludzie, mogacy wnieść coś nowego, ograniczają się sami. Szkoda...

Cytuj:
co nie zmienia faktu, że to dyskusja tylko dla sportu.

Wszystkie dyskusje światopoglądowe na tym forum to dyskusje dla, jak to określiłes 'sportu'. Nie myslisz chyba, że coś zmieniają ?

A dinozaury wcale nie są aż tak glupim tematem. Wykazuja jak nieprzystosowana jest do nich Biblia (oznaka, że wcale nie jest księgą natchniona, tylko wypadkową ówczesnej nauki i filozofii) Przy dinusiach rozpada się cała układanka Kościola.

Pozdrawiam

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Wt lut 22, 2005 21:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Myślę że po to by uczyć człowieka pokory :) I wobec przyrody i wobec Jego Zamysłów :)

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Wt lut 22, 2005 21:43
Zobacz profil
Post 

Qrczaku ja nie jestem aż tak zainteresowany tym całym wątkiem. Czy obrazisz się, jeśli sobie daruję odpisywanie? Po prostu zwyczajnie nie chcę :) Jeśli uważasz jednak, że się migam, albo uniki robię, no to postaram się odpisać jutro, czy pojutrze. Czy to jest konieczne?
Po prostu straciłem zainteresowanie tym.


Wt lut 22, 2005 21:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Twoja rzecz :)
Niemnie jednak nie powinienes pisać, że cos jest głupie i bezsensowne tylko dlatego, ze według CIEBIE tak jest. Być może inni dojdą do jakichs ciekawszych wniosków.

Pozdrawiam.

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Wt lut 22, 2005 21:59
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL